Mitä olette mieltä paikallislehden tasosta? Onko muuta luettavaa kuin kaupan mainokset tai kirjaston näyttelyt? Riittääkö paperi edes kalan käärimiseen?
Kuhmoisten Sanomat, mitä mieltä...
Anonyymi-ap
28947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mitkä näyttelyt kirjastossa?
Journalistinen taso on kyllä surkea.
Kulttuuri, kulttuuri, kulttuuri...
Viimeksi oli täysin ala-arvoista kun nuoria oli haastateltu mielenterveydestä, sai vaikutelman että nuorilla itsellään ongelmia, eihän tällaista saa julkaista. Lopetan lehden tilauksen.
Ihan paras paikallis-lehti. Sinne saa ihan vapaasti kuka tahansa lähettää sisältöä, niin että älä aina valita vaan ala purkaa sinne kuormiasi. Aina pitää väkisin vääntää jotain negatiivista scheissea. Ei esim ss-market mitään mainosta.
Lehti peruttu, en lue. Ihan vitsi.
Kesällä tapahtumassa joku lehden työntekijä kehui että ilmaiseksi pääsee joka paikkaan työpaikan piikkiin, maksakaa vaan lysti.
Tuskin aloittaja edes käy kalassa kun elämänsä tuntuu kaikin puolin olevan tukossa. Kääri ne sinttisi vaikka Padasjoen sanomiin.
Toimii vallan vahtikoirana ja siksi oikein tärkeä meille kaikille.
Ja katin kontit. Viimeksi on kyllä toiminut vallan välineenä.
Ilman kuhmaria meillä ei olisi sitäkään vähää tietoa paikallispolitiikasta.
Kun Puukilanmäen päivystävä omatunto päättää avautua, aina ei tiedä, mitä kirjoitus koskee.
Ai tarkoitatko sitä, kun kirjoitukset niin sekavia? Komppaan.
Lehden taso surkea, laskenut viimeisen vuoden aikana rajusti. Propagandahakuinen Puukilanmäen äänitorvi siitä on tullut!
Eikö pysy itselläsi kynä kädessä ? Sinne vaan toimittamaan jokainen vapaasti omaa agendaansa. Tai sitten pidä suusi ja lue muiden juttuja kun ei omasta kummastakaan päästä näytä tulevan ulos mitään järkevää mitä toimittaa.
Kun vertaan Padasjoen sanomia Kuhmoisten aviisiin, on voittaja Padasjoella.
Kuhmoisten Sanomat on vuoden 2025 aikana parantanut kuin sika juoksua: Jatkuvasti päivittyvä verkkolehti on huomattavasti asiakasystävällisempi kuin kerran viikossa ilmestyvä paperi- ja näköislehti. Myös luettavaa on entistä enemmän.
Laatu vaan on huonompaa.
Sehän on sitä mielestäsi, jos et ole kirjoittajan kanssa samaa mieltä.
"Laatu vaan on huonompaa."
Siinä tapauksessa ei auta muu kuin tarttua itse kynään ja - jovain- alkoi laatu parantua.
Tai lopettaa tilaus. En mä putkimiehekskään rupee, jos on tehnyt huonoa jälkeä. Joka ammattiin on omat osaajat. Kuhmarissa ei vaan ammattitaitoa ole, tai työn taso ei vaan riitä.
Lehti on kummallinen sekoitus jeesustelua ja Kuntalan viranhaltijoiden päähäntaputtelua.
Toimituksen sensuurihalukkuus ihmetyttää. Tai kai se omistajien linja. Kumma, että kuitenkin julkaisee Puukilan outoja kirjoituksia. Tai eikö kukaan muu tarjoa juttuja?
Kyllä ne kaikki asialliset julkasee!
Ihmisten pitäisi vaan kirjoittaa lehteen enemmän. Varsinkin valtuutettujen kolumneja lukisin mielelläni.
Taso on surkea, keskittyy sisäpiirin asioihin tai tuttuihin. Kaikki lehdet on verkossa, tämä viimeisin. Koko kesä painottuu kulttuuriin ja mökkiläisiin.
No voi juku.
Tilaa Padasjoen Sanomat?
Suunnattu Jeesuksen lapsille, ja muille lapsenuskoisille, jotka uskovat vaiheisiin.
Ai Padasjoella uskotaan vaiheisiin. Voihan siinä ollakin monta vaihetta.