Olen kuukausia yrittänny saada Elisaa poistamaan tietojani, koska en ole vuosiin ollu asiakas ja silloinkin vain taloyhtiön ilmaisen netin takia.
Saan aina vaan aikaisin aamulla markkinointi viestejä ja herään niihin.
Olen ollu yhteydessä asiakaspalveluun, chatin kautta, sähköpostitse ja omilla sivuilla kaikki on kielletty ja aina vaan viestejä tulee.
Viesteissä vielä herjaavat, että markkinointi asetuksia voi muuttaa. No eipä voi.
"Huomaathan, että Elisalla on lakisääteinen velvollisuus säilyttää osaa
tiedoistasi myös asiakassuhteen päättymisen jälkeen. Näitä tietoja säilytämme
tietosuojaperiaatteidemme elisa.fi/tietosuoja mukaisesti ja lain
edellyttämän määräajan esimerkiksi kirjanpitolain perusteella. Tiedot
poistetaan automaattisesti, kun niiden säilyttämiselle ei ole enää perustetta."
Mitähän nämä tiedot muka on ja kuinka kauan muka pitää säilyttää.
Onko jollain ollut samaa ongelmaa?
Elisa jatkaa markkinointia kiellosta huolimatta
Anonyymi-ap
1
225
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sain aikanaan viestit loppumaan lähettämällä tekstiviestin "STOP" yhtiölle - joku tosin ei yhtiössä meinannut asiaa ymmärtää vaan ihmetteli viestin tarkoitusta. Se kuitenkin lukee mm. puhelinliittymäni käyttöehdoissa virallisena tapana katkaista mainonta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674950Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121529
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211421Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91163Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit42977Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 153827
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747