Miten

teillä on tapana ja kumpaa tapaa suosittelette eli onko lapsen nimi yllätys,eli ristiäisissä vasta kuullaan vai kerrotteko jo kun äiti on raskaana niin vaihtoehtoja tai sitten kun lapsi syntyy niin kerrotte,että tämän lapsen nimi on se ja kyselettelö ystävien/sukulaisten mielipiteitä nimestä?
8950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Me emme kertoneet lapsemme nimeä kellekään ennen ristiäsiä. Emme tarvinneet muiden mielipiteitä oman lapsemme nimestä ja todella kaunis nimi oli ihmisten mielestä.

Äänestä
  • Aivan samaa mieltä, ristiäisissä vasta nimen julkistus ja itse valitsemme meitä miellyttävät nimet.

    Äänestä

Meillä ristiäiset vasta kun vauva on n.3kk, joten kyllä nimi on kerrottu jo kaikille, sehän täytyy rekisteröidäkin ennen 2kk.. Ristiäiset on sitten vaan enemmän kastetilaisuus kun nimenantojuhla. Vaan ei me kenenkään mielipidettä kyselty, sellanen nimi annettiin kun haluttiin!:) Ja kun tosiaan tiedettiin jo kun vauva syntyi että mikä nimi tulee..

Äänestä

ristiäisissä,mutta sillä ei ole ollut mitään tekemistä sen kanssa että epäilisimme että nimi ei kelpaisi sukulaisille tms.
Se vaan on sellainen tapa meillä ollut...

Äänestä

Me rekisteröimme nimen heti syntymän jälkeen, mutta nimi kerrottiin sukulaisille vasta ristiäisissä.

Äänestä

meillä nimi päätettiin vasta kun nähtiin kelle se annetaan. aiemmat ajatukset menneet ihan metsään mieleisistä nimistä.. lopullinen päätös vasta ristiäisiä ennen ja pappi on nimen kaikille kertonut.

tuttu teki kivan jutun; lähetti kutsut joissa luki tyyliin:

tervetuloa mikko mallikkaan kastejuhlaan
kotiimme pyhänä kellonaikaan

äiti ja isä

eikä juuri kukaan ollut kuitenkaan tajunnut tuota lapsen nimeä!

Äänestä

esikoisen (tyttö) nimi kerrottiin vasta ristiäisissä siitä yksinkertaisesta syystä, että päätimme lopullisesti nimen vasta silloin kun sanoimme sen papille.

kuopukseni (poika) nimi taas oli varma ja valmiina jo esikoista odottaessa, joten se kerrottiin heti jo synnärillä käyneille sukulaisille.

Äänestä

Ristiäiset eivät ole sen kummemmin nimen antamis- kuin julkistamisseremoniakaan. Kasteessa tietynniminen lapsi otetaan jäseneksi seurakuntaan, nimetöntähän ei voi kastaa, toisin sanoen nimeä ei saada millään muotoa kasteen yhteydessä. Kun se nimi täytyy jo kastamishetkellä olla olemassa, muuten ei kasteta. Eli mitä ihmeen järkeä pantata nimeä, ellei sitten ole niin taikauskoinen, että piru voi kutsua lapsen nimeltä omakseen jos nimen ennen kastetta lausuu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Malla kirjoitti:

teillä on tapana ja kumpaa tapaa suosittelette eli onko lapsen nimi yllätys,eli ristiäisissä vasta kuullaan vai kerrotteko jo kun äiti on raskaana niin vaihtoehtoja tai sitten kun lapsi syntyy niin kerrotte,että tämän lapsen nimi on se ja kyselettelö ystävien/sukulaisten mielipiteitä nimestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu