Harkitsen guassiväreillä maalausta.
Aikaisemmin on kokemusta akryyliväreistä ja öljyllä viime ajat maalannut.
Guassista sanotaan, että se antaa samettimaisen lopputuloksen.
Miten niillä maalataan?
Miten guassi käyttänyy verrattuna akryyliin ja öljyyn?
Miten pensselit pestään?
Käyvätkö minun öljyväri pensselini guassimaalaukseen myös?
Mitä muuta minun pitää hankkia paitsi värit?
Ovatko vesi ohenteisia?
Minkä hintaisia ne ovat verrattuna akryyli ja öljyväreihin?
Guassi
4
10642
Vastaukset
- Taiteilija
Guasseilla maalataan samalla tavalla kuin esim. akryyleillä, molemmat ovat vesiohenteisia ja peittäviä. Guasseilla jää kuivuttuaan mattamainen, samettinen pinta. Siveltimien pesu ihan samoin kuin muillakin vesiohenteisilla eli vesi saippua. Voit kokeilla aluksi öljyvärisiveltimilläsi, mutta myöhemmin voisit hankkia keinokuituisen siveltimen, samanlaisen, jollaisia käytetään myös akryylimaalaukseen. Sianharjassiveltimet ovat mielestäni liian jäykkiä guasseille. Tarvitset perusvärit valkoista, eivät ne kovin kalliita ole. Useimmiten guasseja myydään paljon pienemmissä tuubeissa kuin esim. öljyjä tai akryylejä. Guasseilla voi erittäin hyvin maalata paperille.
- rapala
Voisi melkein lisätä (ja tulipa näemmä lisättyäki:) että guassit muistuttavat ominaisuuksiltaan jonkin verran akvarellejä.
- muste
Guasseilla saa monenlaista jälkeä aikaan, mm. keveää 'läpikuultavaa' akvarellia.
Mutta itse tein joskus tuommoisen nopean esittelyn guassista & pesutekniikasta:
http://kotisivu.mtv3.fi/nstrm/wash/index.htm - maalari
Guassi on vesiliukoinen väri. Sitä kutsutaan myös peiteväriksi, koska se paksuna maalattuna voi olla täysin peittävä. Sitä voi ohentaa vedellä, ja maalata läpikuultavastikin.
Vesivärisiveltimet ovat hyvät.
Maalataan paperille tai kartongille.Ei kankaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6516703Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?404531HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2972607- 1351908
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321549Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3931496- 141359
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101283Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76992- 115965