onko minkälainen homma vaihtaa ?Alkaa olla tuosta taka ikkunan reunoilta ruosteessa että tulee vesi sisään .siis farmari kori malli kyseessä ?
Avennis 2016 peräaukon luukku
35
443
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei paha, mutta hyvä olla kaveri nostoapuna.
- Anonyymi00033
Toyota Avensis 2016 -mallin takaluukun vaihto onnistuu parhaiten hankkimalla samanvärisen ehjän luukun käytettyjen osien kaupasta (esim. Autonvaraosat24). Irrotus vaatii verhoilujen purkamista, sähköjohtojen irrottamisen ja kaasujousien irrottamisen. Tarkat vaiheittaiset ohjeet, kuvat ja videot löytyvät usein AUTODOC-palvelusta.
Avensis 2016 takaluukun vaihdon pääpiirteet:
Valmistelut: Hanki oikeanvälinen takaluukku (sedan/wagon). Työ vaatii perustyökalusarjan ja mielellään avustajan.
Purkaminen:
Irrota takaluukun sisäverhoilu.
Irrota sähköliittimet (valot, takalasinpyyhin, lukko) ja johdotukset.
Irrota kaasujouset (varo, luukku on raskas).
Irrota saranoiden pultit.
Asennus: Nosta uusi luukku paikalleen, kiinnitä saranat, kytke sähköt ja asenna kaasujouset. Säädä luukku oikeaan linjaan ennen lopullista kiristystä.
Huomioitavaa: Jos takaluukku on sähkökäyttöinen, varmista, että sähkömoottorit toimivat oikein.
Jos kyseessä on sähköisen luukun toimimattomuus, tarkista ensin avaimen akku tai auton pääakku, sillä kyseessä voi olla sähkövika eikä mekaaninen vika. - Anonyymi00035
Anonyymi00033 kirjoitti:
Toyota Avensis 2016 -mallin takaluukun vaihto onnistuu parhaiten hankkimalla samanvärisen ehjän luukun käytettyjen osien kaupasta (esim. Autonvaraosat24). Irrotus vaatii verhoilujen purkamista, sähköjohtojen irrottamisen ja kaasujousien irrottamisen. Tarkat vaiheittaiset ohjeet, kuvat ja videot löytyvät usein AUTODOC-palvelusta.
Avensis 2016 takaluukun vaihdon pääpiirteet:
Valmistelut: Hanki oikeanvälinen takaluukku (sedan/wagon). Työ vaatii perustyökalusarjan ja mielellään avustajan.
Purkaminen:
Irrota takaluukun sisäverhoilu.
Irrota sähköliittimet (valot, takalasinpyyhin, lukko) ja johdotukset.
Irrota kaasujouset (varo, luukku on raskas).
Irrota saranoiden pultit.
Asennus: Nosta uusi luukku paikalleen, kiinnitä saranat, kytke sähköt ja asenna kaasujouset. Säädä luukku oikeaan linjaan ennen lopullista kiristystä.
Huomioitavaa: Jos takaluukku on sähkökäyttöinen, varmista, että sähkömoottorit toimivat oikein.
Jos kyseessä on sähköisen luukun toimimattomuus, tarkista ensin avaimen akku tai auton pääakku, sillä kyseessä voi olla sähkövika eikä mekaaninen vika.Tässä todella hyvät ohjeet, kiitos. Nyt vain täytyy enää löytää uusi luukku jostain. Autona Auris-farkku kori malli vm 2015
- Anonyymi00002
Viet huoltoon suosiolla. Noita ei saa, kuin Japanista tilaamalla. Euroopasta on kaikki myyty loppuun. Siinä tarvitaan myös erityisosaamista kun on titaania se yksi sauma.
- Anonyymi00034
Toyota Avensis 2016 -mallin (T27-korimalli) takaluukkuja ja osia on saatavilla hyvin purkaamoilta ja varaosakaupoista, erityisesti farmarimalliin (kombi). Tarjolla on niin täydellisiä takaluukun kansia kuin yksittäisiä osiakin, ja hintataso vaihtelee kunnon mukaan.
- Anonyymi00003
Vaikeampaa on löytää ruosteeton yksilö.
- Anonyymi00004
Mulla oli sama peräti vuoden 2019 Honda Civicin kanssa, ruoste oli edennyt väleihin ja alkanut muhinoimaan siellä, samalla pohja oli pirunmoisen läpikotaisin ruosteessa. Pysykää uudemmista hondista kaukana vaan!
Aiheeseen liittyen, mä ehtisin myydä auton eteenpäin liikkeelle, eikä haitannut niin paljon arvoa 🫡🤭- Anonyymi00006
Tuollainenhan menisi ruostetakuun laskuun, siis jos olisi oikeassa elämässä, hihhii!
- Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
Tuollainenhan menisi ruostetakuun laskuun, siis jos olisi oikeassa elämässä, hihhii!
Pintaruostumiselle 3 vuoden takuu
- Anonyymi00005
Eikös Tojokuskeilla luukkuhousuissa se luukku ole etupuolella?
- Anonyymi00007
Molemmin puolin löytyy luukku, ei sitä muuten pojat saisi junaa aikaiseksi.
- Anonyymi00008
Luukku etupuolella, ruoste takapuolelle.
- Anonyymi00009
Relax, 10 vuotta, markkinoiden paras takuu!
- Anonyymi00011
Helppo se on vaihtaa.
Siihen käy vaikka minkälainen luukku kunhan on itäautosta, Samaran luukkua ovat käyttäneet paljon korvaavana.
Näissä ei ole toleranssit niin justiinsa.- Anonyymi00012
Samaran luukku on hyvä. Aikaisemmin kokeilivat paljon skooda ochtaaviaanin peräluukkua mutta ne hajoilivat koko ajan eivätkä pysyneet kuosissaan, ruostuivat pois. Niissä skoodan metalliosissa on paljon kuona-aineita.
- Anonyymi00013
Ongelma on juurikin tuo ruosteettoman peräaukon luukun löytäminen. Omassa kolme vuotta vanhemmassa Avensiksessa oli tuo sama ongelma ja korvasin alkuperäisen luukun pressulla. Ruuvasin sinne peräaukon yläreunaan viisi kpl pultteja joilla pressu pysyy ylhäältä kiinni. Sitten alaosa mustekalalla vetokoukkuun kiinni. Tuo menettelee siihen asti kunnes jostain löytyy oikea peräaukon luukku
- Anonyymi00015
Peräaukon tuuletus kannattaa aina varmistaa esim jättämällä housut pois
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/66033c29-8c8c-4cf7-acde-02301e64eb92 - Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Peräaukon tuuletus kannattaa aina varmistaa esim jättämällä housut pois
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/66033c29-8c8c-4cf7-acde-02301e64eb92Siinä oikein perinteinen Toyota-kuski!
- Anonyymi00018
Ai että tämä kaihertaa pitklle tätä vuotta kun rupumerkit sakkasi niin pahoin.
Toyota on vahvistanut asemaansa Suomen suosituimpana automerkkinä vuonna 2025. Tammi-alkuvuoden 2025 rekisteröintitietojen perusteella Toyota on myydyin merkki, ja sitä rekisteröitiin yhteensä
13 018 kappaletta, sisältäen 11 371 henkilöautoa ja 1 647 tavara-autoa.
Merkki dominoi markkinoita,- Anonyymi00020
Jätä oikeiden asioiden kertominen miehille.
- Anonyymi00019
Rahalla saa ja voi löytää vielä oikean värinkin.
https://ovoko.fi/haku?man_id=112&cmc=888&cm=1762&cpc=556&mfi=112,888,1762;&prs=1&page=2 - Anonyymi00022
Muistakaa tuulettaa. Puff
- Anonyymi00023
Todellakin.
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000007566857.html
Eipä sillä, iljettävä näky se on pn aina.
- Anonyymi00024
Tämä sama ongelma koskee myös Aurista ja Corollaa ainakin farmari kori malleja .Luotto myyjä kyllä sanoi että kyllä' se pitäisi ihan hyvän laatuista kuttaperkkaa olla
- Anonyymi00025
Toyotassa luukut kulkee omalla voimalla, nämä kulkevat hinausauton kyydissä.
BMW, Mercedes-Benz, Citroen ja Audi muodostavat automerkkien kuuman kärjen tilastossa, jossa pärjääminen on valitettavan kyseenalainen kunnia.
Haittaakse? - Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Toyotassa luukut kulkee omalla voimalla, nämä kulkevat hinausauton kyydissä.
BMW, Mercedes-Benz, Citroen ja Audi muodostavat automerkkien kuuman kärjen tilastossa, jossa pärjääminen on valitettavan kyseenalainen kunnia.
Haittaakse?Mitä? Sehän on Toyota CH-R joka on hinatuin malli.
Haittaakse? Tse tse. Tsatsatsaa
- Anonyymi00028
Kannattaisikohan siihen peräaukkoon vaihtaa luukun sijasta pelkkä tappi?
T. Bertil.- Anonyymi00029
Skodapojat vaihtelee usein.
- Anonyymi00030
Skodakulit on peräaukkohommien ammattilaisia.
- Anonyymi00031
Toyota-fanihan sen näköjään tietää
- Anonyymi00032
Koskeeko myös porras perä kori malleja ?
- Anonyymi00036
Koskee kaikkia toyotan korimalleja ja mallisarjoja
- Anonyymi00037
Muistakee tuulettaa ja pesu vain järvivedellä!
- Anonyymi00038
Toyotan peräaukkoa tulee pestä vain lähdevedellä ja sitten se on huolella kuivattavs js lopulta laitetaan silikonia.
- Anonyymi00040
Mulla on ruosteessa myös tuo peräaukon ylä osa. Ei siihen mitään ruuveja saa että saisi edes pressun kiinnitettyä .Auris tourings sporst
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2074686Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221330- 1841179