Vanhat puutalot vain pois tieltänsä...
Pikiruukin tornitalot Kokkolan helmi.
Anonyymi-ap
33655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ressun esittämät tornitalot oli ja on menestys. Toteutunut saavutus, jota sossujen vanhat äijät vastustivat. Ajatelkaa, että 1960- luvulla oli Kokkolan johdossa viisaita henkilöitä, jotka halusivat repiä vanhankaupungin maan tasalle. Jos se olisi toteutunut, niin Kokkola olisi nyt upea, suosittu, komea ja kukoistava kaupunki. MOT
Yksi puutarhajuttu on ollut se suurin jutun aihe perholaisesta.
Seniili ikäseniori se vaan jaksaa sekoilla.
Ei saa reppanaa mainita. Fanit suuttuu.
Suuret kulttuurimaat arvostavat vanhaa, onneksi pienessä Suomessakin on jotain aimneellista perintöä säilynyt omasta menneisyydestämme.
Hatunnosto kaikille, jotka korjaavat vanhaa.
Eriaikainen asutus tekee kaupungista/ pikku taajamastakin viehättävän.
Saamme kokkolalauset asua kauniissa kaupungissa!
Juuri näin. Eriaikainen asutus tekee kaupungista viihtyisän ja elävän – se tuo kerroksellisuutta, historiaa ja inhimillisyyttä.
Mutta tärkeää on myös muistaa, ettei kyse ole siitä, että vain vanha on hyvää. Myös nykyaikainen, laadukas rakentaminen kuuluu elävään kaupunkiin, varsinkin silloin kun vanha rakennus on tullut elinkaarensa päähän, on huonokuntoinen tai käyttötarkoitukseensa sopimaton.
Viisas kaupunkikehitys on tasapainoa: säilytetään se, millä on todellista arvoa – ja uudistetaan rohkeasti silloin, kun se palvelee paremmin ihmisiä, asumista ja kaupunkikuvaa. Tarpeen mukaan, ei vain periaatteesta.
Näin syntyy kaunis, toimiva ja elävä Kokkola. 👍
Keskustan voisi siirtää alikuluilla Prisman puolelle ainakin osittain ja sinne tornitaloja.
Heinolapa se onkin oikea uudisrakentamisen mallilähiö.
Prisma lienee upeinta, mitä nykyaikainen rakennusliike voi tuoda palvelemaan ihmistä ja kaupunkikuvaa!
Viisas ksupunkikehitys loistaa siellä himmeää loistettaan.
Kyllä kantakaupunkia on varaa laajentaa lähialueiden metsäisiin kaupunginosiin.
Emme tarvitse niin paljoa risukoita.
Johan she Punttus on melke Vitsaris! Jåjå.
Totta. Katsokaa nyt tuota Kokkojoen rantarisukkoa välillä palanut "tattitalo"-purettu Lankku-Halkokarin muistomerkki. Kaksi paskaojaa, sekalaista risukkoa, kaatuneita leppiä sikin sokin, lahoavia monenkirjavia latoja, maahan vajonneita ja romahtaneita ns venevalkamia - kotitrvevarastoja yms jne. Kokkolan parasta tonttimaata. Järkyttävää. Koko alue on lanattava maan tasalle, ja kaavoitettava. Entisen uimarannan kallioille 2-3 tornitaloa, ja esittämäni Kahakkasilta yli "synkän virran" Kokkojoen.
Toinen risukko sijaitsee Hollihaan koulun ympärillä, Brita-Marian puiston "kupeessa. Entä ne kymmenet muut risukot, Varvinlampi, Morsiussaarentien "laitamat", ml Soldatskär... MOT
Suoraa järkipuhetta, kaupungin vueressä hyviä alueita jotka kannattaa hyödyntää, eikä raivata metsiä kaukaa keskustasta koulut ja muut palvelut ois lähellä
Kälviå kantakaupunkiin,samoin Ruotsalo.
Helsingin väkiluku kasvanut 20 vuodessa sadallatuhannella.
Siinä on Kokkolalla miettimistä.
Jos teollisuutta ja sitä kautta työvoimaa tulee, niin siten se paikallinen väestön määrä kasvaa, sekä myös lieveilmiöt. Laskukausien tuloksena saamme syrjäytyneitä, erinäisiä rähinöitä ja rötöstelyitä sekä yleistä turvattomuutta pieneen ja mukavaan, kaupungiksi määriteltyyn keskittymäämme.
Maaseutu jatkaa tyhjentymistään.
Nämä lieveilmiöt olivat jo 80-luvullamme,kun nouriso saapui maaseudulta juhlimaan,ei mitään uutta.
Tornitaloja vaan lisää.
Lieveilmiöt kaupungeissa tyypillisesti jakautuvat eri seuduille.
Poliisin kommentti on tutkitustikin ollut aina sama:
Ei haittaa.
Kyllähän vireällä paikkakunnalla kuuluukin olla elämää.
Kalseat betonilähiöt jo itsessään muokkaa syrjäytyjiä asukeistaan.
Mitä enemmän ruutukaavalla kerrostaloja keskustassa,sitä enemmäm elävää nuorisoa kaupungissamme.
Kyllä meillä Kokkolassa normisyrjäytynyt juoppo istuu edelleenkin kesäillassa maaseudulla pihakeinussa ja virtsaa aamuisin kynnykseltä oven pieleen.
Kokkolaan ei löydy asukkaita, nuoret muuttavat täältä pois...
Työn perässä tulee uusia asukkaita, kunhan niitä työpaikkoja syntyy. Siellä väki vähenee missä näin ei ole.
Paras ja varmin työpaikka on kerrostalotyömaa.
Ihmiset itse ovat paras työpaikka,tämän tietää poliisimmekin.
Ihminen työllistää.
IHMINEN.
Hankitaan lisää ihmisä Kokkolaamme.
Halkokarille valmistuu uusi upea koulu, ja ympärillä on hoitamatonta risukkoa, maahan vajonneita, romahtaneita ja monenkirjavia latoröttelöitä, omakotitaloja, sekä tyhjiä tontteja.
Ei voi muuta kuin nauraa, hah hah haaa!!!... MOT
Oma piha myös tällä edellisellä kirjoittajalla hoitamatta ja väestö alueella ikääntyy vanhoissa omakotitaloissa.
Älä valaehtele. Kukaan eikä mikään vanhene. Et edes sinä - passkahousu. MOT
Kaikki vanha ja rikkinäinen pitää hävittää,kaupasta saa uutta.
Peitsontien risteys lähellä Lohtajaa on heti rakennettava,se on paras mahdollinen lähiön alkio,saadaan kaupunkibussi sinne kiertämään Ruotsalon lenkkiä.
Lohtajalle paikallisbussi,siellä on jo yksi nelikerroksinen kerrostalo,ovat Kälviää edellä.
Hietalantielle heti rivitaloja.