Työ- ja yörauhan häirintäepäily (yleistilanne)

Anonyymi-ap

Ainakin yhdessä tai useammassa osoitteessa on juuri tällä hetkellä käynnissä vouhottavaa ja lietsovaa huutoa tai äänekästä kiihtynyttä puhelinkeskustelua muistuttava pitkittynyt tilanne. Puheet ovat jonkinlaisia puoluepuheita joissa ruoditaan tilannetta tai yksityishenkilöitä ja kiroillaan. Puheet ovat vaarallisia lietsontapuheita, jotka todennäköisesti tahallaan aiheuttavat heikentyneen työ- ja yörauhatilanteen. Kuka tahansa joka saa tietoa asiasta jää epäilemään miksi heistä puhutaan vouhottavalla äänellä tai mistä on kyse. Joku kuitenkin tietää tarkoin mitä taukoamattomilla häirintäpuheilla on tarkoitus aikaansaada.

Henkilöiltä on yritetty tiedustella asiasta mutta he väittävät sitä häirinnäksi ja kotirauhan häirinnäksi. Tilanne on hankala jos kotirauhan suojissa voidaan harjoittaa häirintää ja viranomaisia asialle ei tahdo löytyä - tällöin on kyseessä virheellinen yksipuoluejärjestelmä, joka tekee elämisen ja työnteon muille mahdottomaksi. Vain häirinnän ydin voi enää olla mikäli heillä on tieto siitä ettei häirintään puuttujia saada muualta maasta tai tarkkailijoita ulkomailta.

Tilanteen parantaminen edellyttäisi kansalaisjärjestöä tai puoluetta, joka suostuisi tutustumaan asiaan ja tekemään sille jotain. Tarvittaisiin viranomaisia ja kansalaistarkkailijoita selvittämään tilannetta. Yksityishenkilöiden mahdollisuudet puuttua ovat rajalliset ja aiheuttavat lisää tilanteita.

7

199

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Yritän olla yhteydessä kansainväliseen avustusjärjestöön mutta en voi luvata mitään. Suomalaiset piilottelevat hirmuagendaa ja hirmuolentoja kotiosoitteissa - joku sellaisenkin politiikan on tänne säätänyt ja moni siitä tietää. Vain ne eivät tiedät jotka eivät tiedä.

    • Anonyymi00002

      Se tai ne jo(t)ka vaatii häirinnän selvittämistä ja lopettamista on ikäänkuin "se toinen puolue".

      Häirintäpuolue muodostuu sisäkkäisistä puolueista tai porukoista, jotka olettavat voivansa elää ilman altistumista häirinnälle eli heillä olisi monopoli häirintään ja myös sen selvittämiseen jos joku sellaista vaatii. Tämä malli ei mahdollista mitään muuta toimintaa vaan kaikki joutuvat olemaan varuillaan häirinnän vuoksi - sekä häiritsijät että häirintää epäilevät. Ovelaa mutta ei kovin hyödyllistä. Muut elämän hyödyt jäävät pois.

      • Anonyymi00007

        asiaa, hiljaisuus alkaa klo 22.00 ja päättyy seuraavana aamuna klo 07.00 arkipäivisin. pyhäpäivistä en tiedä enkä välitäkkään,meluaa kuka haluaa. Kyllä mualimaan meteliä mahtuu, ja sitä pitää ollakkin. Eristä luukkusi missä maleksit jos et elämän ääniä kestä. Liikenne, tehtaiden äänet, naapurisi äänet, oma rähinöintisi, ne on kaikki normi elämää. Hanki villasukat jotta et häiritse naapureitasi jos vaikka kerrostalossa asu.Lienet itse itsesi se pahin rällääjä.


    • Anonyymi00003

      Tässä on vielä jotain aiheeseen liittyen eli kyseessä on vaikea yhteiskunnallinen tilanne jota on tarpeen selventää kaikenaikaa.

      - Tarvitaan toinen puolue tai kansalaisjärjestö selvittämään työ- ja yörauhan tilannetta (puolueet ovat olleet epärehellisiä).
      - Saatetaan tarvita apua tai tarkkailijoita ulkomailta lukkiutuneiden asenteiden vuoksi.
      - Välinpitämättömyys voi olla sitoutumista virheelliseen toimintaan tai virheelliseen kulttuuriin - ole tarkkana että et ole sitoutunut virheeseen.
      - Laillisuuskysymyksiin tulisi varautua aina
      - Muiden asukkaiden tiedusteluihin tulisi varautua aina milloin on epäselvää mitä joku tekee

      Virheeseen sitoutuminen kaventaa elämänmahdollisuuksia ja tulevaisuudenodotuksia vaikka se tuntuisikin olevan helpompi vaihtoehto.

    • Anonyymi00004

      Koko ajan tulee tähän liittyvää kannanottoa eli onko niin että Hämeenlinnassa ei ole lainkaan naisjohtajaa? Tarkoitan naisjohtajaa joka ei kannusta häirintään vaan puolustaa oikeutta rauhalliseen koti- ja perhe-elämään? Mutta onko siinäkin tapauksessa koti- ja perhe-elämä keinotekoista eli lapset tulevat muualta?

      Tämä kaventaa ihmisyyden kokemusta eli ei taistella aidompien asioiden puolesta, joka taistelu voi myös päättyä voittoon eli saa elämästä hieman enemmän.

    • Anonyymi00005

      Naisjohtajat eivät koskaan tule toimeen kenenkään kanssa.

      • Anonyymi00006

        Tämä pitää paikkansa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      865
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      270
      491
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe