Ainakin yhdessä tai useammassa osoitteessa on juuri tällä hetkellä käynnissä vouhottavaa ja lietsovaa huutoa tai äänekästä kiihtynyttä puhelinkeskustelua muistuttava pitkittynyt tilanne. Puheet ovat jonkinlaisia puoluepuheita joissa ruoditaan tilannetta tai yksityishenkilöitä ja kiroillaan. Puheet ovat vaarallisia lietsontapuheita, jotka todennäköisesti tahallaan aiheuttavat heikentyneen työ- ja yörauhatilanteen. Kuka tahansa joka saa tietoa asiasta jää epäilemään miksi heistä puhutaan vouhottavalla äänellä tai mistä on kyse. Joku kuitenkin tietää tarkoin mitä taukoamattomilla häirintäpuheilla on tarkoitus aikaansaada.
Henkilöiltä on yritetty tiedustella asiasta mutta he väittävät sitä häirinnäksi ja kotirauhan häirinnäksi. Tilanne on hankala jos kotirauhan suojissa voidaan harjoittaa häirintää ja viranomaisia asialle ei tahdo löytyä - tällöin on kyseessä virheellinen yksipuoluejärjestelmä, joka tekee elämisen ja työnteon muille mahdottomaksi. Vain häirinnän ydin voi enää olla mikäli heillä on tieto siitä ettei häirintään puuttujia saada muualta maasta tai tarkkailijoita ulkomailta.
Tilanteen parantaminen edellyttäisi kansalaisjärjestöä tai puoluetta, joka suostuisi tutustumaan asiaan ja tekemään sille jotain. Tarvittaisiin viranomaisia ja kansalaistarkkailijoita selvittämään tilannetta. Yksityishenkilöiden mahdollisuudet puuttua ovat rajalliset ja aiheuttavat lisää tilanteita.
Työ- ja yörauhan häirintäepäily (yleistilanne)
7
190
Vastaukset
- Anonyymi00001
Yritän olla yhteydessä kansainväliseen avustusjärjestöön mutta en voi luvata mitään. Suomalaiset piilottelevat hirmuagendaa ja hirmuolentoja kotiosoitteissa - joku sellaisenkin politiikan on tänne säätänyt ja moni siitä tietää. Vain ne eivät tiedät jotka eivät tiedä.
- Anonyymi00002
Se tai ne jo(t)ka vaatii häirinnän selvittämistä ja lopettamista on ikäänkuin "se toinen puolue".
Häirintäpuolue muodostuu sisäkkäisistä puolueista tai porukoista, jotka olettavat voivansa elää ilman altistumista häirinnälle eli heillä olisi monopoli häirintään ja myös sen selvittämiseen jos joku sellaista vaatii. Tämä malli ei mahdollista mitään muuta toimintaa vaan kaikki joutuvat olemaan varuillaan häirinnän vuoksi - sekä häiritsijät että häirintää epäilevät. Ovelaa mutta ei kovin hyödyllistä. Muut elämän hyödyt jäävät pois.- Anonyymi00007
asiaa, hiljaisuus alkaa klo 22.00 ja päättyy seuraavana aamuna klo 07.00 arkipäivisin. pyhäpäivistä en tiedä enkä välitäkkään,meluaa kuka haluaa. Kyllä mualimaan meteliä mahtuu, ja sitä pitää ollakkin. Eristä luukkusi missä maleksit jos et elämän ääniä kestä. Liikenne, tehtaiden äänet, naapurisi äänet, oma rähinöintisi, ne on kaikki normi elämää. Hanki villasukat jotta et häiritse naapureitasi jos vaikka kerrostalossa asu.Lienet itse itsesi se pahin rällääjä.
- Anonyymi00003
Tässä on vielä jotain aiheeseen liittyen eli kyseessä on vaikea yhteiskunnallinen tilanne jota on tarpeen selventää kaikenaikaa.
- Tarvitaan toinen puolue tai kansalaisjärjestö selvittämään työ- ja yörauhan tilannetta (puolueet ovat olleet epärehellisiä).
- Saatetaan tarvita apua tai tarkkailijoita ulkomailta lukkiutuneiden asenteiden vuoksi.
- Välinpitämättömyys voi olla sitoutumista virheelliseen toimintaan tai virheelliseen kulttuuriin - ole tarkkana että et ole sitoutunut virheeseen.
- Laillisuuskysymyksiin tulisi varautua aina
- Muiden asukkaiden tiedusteluihin tulisi varautua aina milloin on epäselvää mitä joku tekee
Virheeseen sitoutuminen kaventaa elämänmahdollisuuksia ja tulevaisuudenodotuksia vaikka se tuntuisikin olevan helpompi vaihtoehto. - Anonyymi00004
Koko ajan tulee tähän liittyvää kannanottoa eli onko niin että Hämeenlinnassa ei ole lainkaan naisjohtajaa? Tarkoitan naisjohtajaa joka ei kannusta häirintään vaan puolustaa oikeutta rauhalliseen koti- ja perhe-elämään? Mutta onko siinäkin tapauksessa koti- ja perhe-elämä keinotekoista eli lapset tulevat muualta?
Tämä kaventaa ihmisyyden kokemusta eli ei taistella aidompien asioiden puolesta, joka taistelu voi myös päättyä voittoon eli saa elämästä hieman enemmän. - Anonyymi00005
Naisjohtajat eivät koskaan tule toimeen kenenkään kanssa.
- Anonyymi00006
Tämä pitää paikkansa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt485107Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.652884Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2701328Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721113Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611075- 1281048
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok741034- 142954
- 49914