Vuokratulot 92.000€/v. Kunnallistekniikan rakentaminen alueelle minkä kunta maksaa on arvioitu maksavan noin 800.000€!! Hepskukkuu!
Datakeskus sai luvan tänään.
8
321
Vastaukset
- Anonyymi00001
Datakeskuksen investoinnin arvon on julkisuudessa väitetty olevan 400 miljoonaa. Siitä huolimatta tontin vuokraaja halusi itselleen 10 % kaadetuista puista! Eikö se jo soittanut hälytyskelloja? Eipä tietenkään. Kaupungin hyväuskoinen ja diletanteista koostuva johto uskoo mitä tahansa. Tuo 400 miljoonaa on vieläkin pelkkää satutarinaa eikä se toteutuessakaan muutenkaan sada kaupungin kassaan. Rakentajat tulevat muualta ja datakeskuksen omistava yhtiö on rekisteröity sinne missä palmut huojuvat ja ei varmaan Loviisaan, jossa eivät enää huoju edes puut. Datakeskus ei tule myöskään työllistämään kovinkaan montaa ja työntekijät voivat nekin olla ja todennäköisesti ovatkin ulkopaikkakuntalaisia elleivät peräti ulkomaalaisia. Datakeskuksen tuotoiksi saattavat jäädä lähinnä pelkkä kiinteistövero ja varsin vaatimaton tonttivuokra. Kunnallistekniikka jää loviisalaisten veronmaksajien ja vesiliikelaitoksen asiakkaiden maksettaviksi.
- Anonyymi00002
Kotitalouksille tulevan sähkön tehomaksun taustalla ovat mm. suunnitellut datakeskukset ja näiden suurkulutuksesta aiheutuvat energiapulat kantaverkossa.
- Anonyymi00003
KSOY:n sähkönsiirtomaksut ovat muutenkin Suomen kalleimmasta päästä. Loviisan kaupunki on yhtiön suurin osakkeiden omistaja. Kaupunginvaltuusto on edellyttänyt kohtuullisia siirtohintoja, mutta mitään ei ole tapahtunut.
Yhtiöön nimetyt kaupungin edustajat eivät tiettävästi ole tehneet KSOY:n hallituksessa ja hallintoneuvostossa esitystä siirtohintojen alentamiseksi, vaikka heillä olisi velvollisuus noudattaa omistajaohjausta.- Anonyymi00004
Loviisan kaupungin nimeämät edustajat.
KSOY:n hallituksen puheenjohtaja on Mats Lobbas (rkp) ja hallintoneuvoston jäsen on Tom Liljestrand (rkp).
- Anonyymi00005
Vielä siitä datakeskuksesta mikä jää rakentamatta ja joku saa 10% puuston arvosta, niin mitä tuli maksaa kunto- ja hiihtolatujen siirto? 100.000 ei taida riittää?
- Anonyymi00006
Miksi yleensäkään joku kunta maksaa firmoille tilat ja rakennukset? En ymmärrä.
Onko todella kaikki touhu niin että rikkaille pitää lahjoittaa kaikki jotta ne saa ryhtyä miljonääreiksi?
Ehkä kosto tulee kun sota ohjukset kohdistuu ensin näihin keskuksiin. Saa miljonäärit katsoa ahneutensa hedelmien haihtua savuna ilmaan. Koko maailmassa. - Anonyymi00007
Datakeskus maksaa vain kunnalle kiinteistöverotuloja. Liiketuotot monikansallinen yritys siirtää ulkomaille.
- Anonyymi00008
Muista myös tulevat sähkönhinnan korotukset ja tehomaksut. Datakeskuksille nämä hyvitetään tukien muodossa. Hyöty yhteiskunnalle on todennäköisesti negatiivinen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115623Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825259- 1253294
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin883223- 1181014
- 56980
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130912- 37705
- 43696
- 23649