Miten voi olla mahdollista, että ammattikorkeaopiskelu, joka tapahtuu n. 3 iltana viikossa, on päätoimista????
Eli liitosta en saa mitään korvausta, vaikka olen täyspäiväinen työnhakija ja etsin töitä kokoajan.
Onko jollain kokemusta asiasta?
Eli liitosta en saa mitään korvausta, vaikka olen täyspäiväinen työnhakija ja etsin töitä kokoajan.
Onko jollain kokemusta asiasta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
jostain luin, että korkeakouluopiskelu on aina päätoimista. Siis ei riippuvainen mistään läsnäolotunneista, vaan sinähän opiskelet koko ajan, myös silloin kun et istu tunneilla... vrt. yliopisto-opiskeluun. Ei sielläkään olla aina luennoilla, vaan tentitään ja päntätään kirjoja usein omaan tahtiin(amkissa vähemmän kylläkin kuin yliopistossa). se että ei saa työttömyyskorvausta on sitten jo ihan eri juttu, tietää varmaan työkkärissä paremmin miksi se näin on.
Siis tarkoitatko avoimen ammattikorkean opiskelua vai opiskelua ylipäätänsä ammattikorkeassa ? Jos olet tutkinto-opiskelija, kuulut tietenkin ensisijaisen etuuden, eli opintotuen piiriin.
Työttömyysturvalain 2. luku 6 §:
"Opiskelu
Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen. Rajoitus koskee myös päätoimisen opiskelun lomajaksoja.
Päätoimisina pidetään
1) opintoja, joiden tavoitteena on alemman tai ylemmän korkeakoulututkinnon tai ammattikorkeakoulututkinnon suorittaminen;"