Minulla alkaa avoimet asiat ulosotossa olla kohta maksettu (13 vuotta maksua takana..) mutta sitten on vielä noita varattomuus/suppean ulosoton esteellä olevia asioita muutaman tonnin edestä maksamatta. Onko mahdollista, että velkojat "unohtavat" nuo maksamattomat velat, vai meneekö ne automaattisesti ulosottoon?
Varattomuueste/suppean ulosoton este
4
135
Vastaukset
- Anonyymi00001
Voihan se olla että unohtavat mutta 99% varmasti eivät, ja eikös se ole niin että jos ovat suppeassa niin uo ryhtyy niitä sitten hoitamaan kun aktiiviset on maksettu.
- Anonyymi00002
Onko mitään mahdollista järkeä itse ottaa yhteyttä näihin velkoihin ja neuvotella esimerkiksi akordista? Jos siis otetaan uudelleen velkomiseen. Vai menevätkö automaattisesti ulosottoon? Kuitenkin minulla uo: sivuilla lukee suppean ulosoton este, mutta asia on merkitty päättyneeksi. Eivät ole siis passiiviperinnässä vaan päättyneissä asioissa.
Olen eri kuin ensimmäinen kysyjä.- Anonyymi00003UUSI
Kyllä voi ottaa yhteyttä ja saattavat suostuakin varsinkin jos velka alkaa olla vanhenemassa. Tuttavalleni tehtiin muistaakseni kolmelle velkojalle tuo akordiehdotus ja kaikki suostui, säästyi tuhansia euroja, taisi olla kolme vuotta sitten.
- Anonyymi00004UUSI
Vaikuttaako korkea ikä akordineuvotteluissa myönteisesti? Olen siis maksanut kohta kaikki ulosotossa aktiivisina olleet velat monia vuosia pienestä vanhuuseläkkeestäni, mutta on noita suoppean ulosoton este-nimikkeellä muutamia päättyneissä asioissa.
On esimerkisi pienehköjä vakuutusmaksuja ja terveyskeskusmaksuja, mutta minun tuloillani kestäisi taas maksaa, alan olla jo ihan uupunut. Masentaa jos nyt kun olisi muuten uo loppumassa. Isoja velkoja ei ole eikä pankkeihin tai perintätoimistoille.
Mikä on vanhenemisaika kun ovat roikkuneet siellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site916079Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto545050SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1113086SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat502163Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71505