Vaateostoksilla

Anonyymi-ap

Koska minun piti käydä tänään hakemassa lääketilaukseni apteekista, päätin ilahduttaa itseäni käymällä tutussa naistenvaateputiikissa siinä matkan varrella. Siellä ei tänään ollutkaan tuttuja myyjiä, vaan siellä oli miesmyyjä. Minun lisäkseni oli yksi toinen vanhempi naisasiakas vaatteita katselemassa.

Löysin puoleen hintaan myytävän kiinnostavan puseron, joka oli kuitenkin nostettu niin ylös, etten sitä sieltä omin avuin saanut. Miesmyyjä tuli apuun. Pyysin L-koon puseron, koska olin huomannut että siellä löytyi mainittu koko. Miesmyyjä nosti puserot ulottuvilleni huomauttaen, että siinähän on myös XL-koko! Sanoin että otan sen L-koon. Sanoin, etten sovita, koska näin talvella on paljon vaatetta päällä ja on vaivalloista alkaa sovittaa. Miesmyyjä sanoi, että voihan sen vaatteen tulla vaihtamaan tarvittaessa.

Kun menin bussissa kotiin päin, ajattelin, että jos se L-koko ei mahdu, niin siitä tulee tavoitevaate - johon tulen vielä mahtumaan. Hiukan myös mietitytti tuon miesmyyjän kommentoinnit vaatekokoihin liittyen. Naismyyjältä ne eivät olisi tuntuneet samanlaisilta. Mutta en juuri koskaan ole ostanut vaatteita miesmyyjiltä. Aika harvoin niitä vaatteita nykyään tulee muutenkaan osteltua. Ajattelin myös, että en aio vaihtaa sitä vaatetta. Senhän voi laittaa humanitaariseen vaatekeräykseen ja silloin siitä on hyötyä jollekin toiselle.

Sovitin kotona sitä puseroa ja sehän oli minulle ihan sopivaa kokoa! Se suurempi koko olisi ollut minulle liian iso.

Käytkö vaateostoksilla tavarataloissa, kirpputoreilla, verkkokaupoissa vai onko vaatekaapissa riittävästi tai jopa liikaa kaikenlaista päällepantavaa? Mitä teet sellaisille hyväkuntoisille vaatteille, jotka eivät mahdu tai jostakin syystä jäävät vain henkariin roikkumaan? Ompeletko itse, tuunaatko, paikkaatko tai heitätkö roskiin heti kun vaate ratkeaa tai nappi putoaa?

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eläkkeelle jäätyäni on vaateshoppailu jäänyt lähes kokonaan. Kun olin työelämässä ostelin vaatteita alennusmyynneistä sen verran paljon, että niitä on vieläkin käyttämättömänä kaapeissani. Hyvä niin, ompahan valinnan varaa.

      Tykkään väljistä vaatteista, en kuitenkaan mistään säkeistä vaan sellaisista oversize tyylisistä rennoista vaatteista.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      63
      1257
    2. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1213
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      916
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      883
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      858
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      722
    7. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      58
      721
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      103
      682
    9. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      616
    10. 78
      611
    Aihe