Vanhus haettiin epäinhimmillisistä oloista pois Helsingissä.
Kellarissa ei ollut vessaa, pesupaikkaa, ikkunaa, ei mitään.
Järkyttävä haju löi viranomaisia vastaan.
Vanhus oli asunut vuosia samassa paikassa
Tällaista Suomessa
Kellarissa ei ollut vessaa, pesupaikkaa, ikkunaa, ei mitään.
Järkyttävä haju löi viranomaisia vastaan.
Vanhus oli asunut vuosia samassa paikassa
Tällaista Suomessa
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuonlaista se oikeistoajattelu on, vai eroako tämänhallituksen toimista.
Vai olisiko kyseessä vanhuksen itsemääräämisoikeudesta.
Miksi omaiset olivat hylänneet vanhuksen?
Miksi oikeisto on unohtanut veroja maksaneet vanhukset.
80-vuotias mies oli asunut kellarissa vuosia, vuokralla.
Hän on pystynyt liikkumaan kellarista ulos, mutta ei enää aikoihin.
Hän ei ollut lukittu kellariin.
Nyt hän oli huonossa kunnossa ja vietiin pyörätuolilla sairaalaan.
Tuttavat olivat tehneet huoli- ilmoituksen
Talon omistajia kuvaillaan näin
He ovat uskonnollisia, hyvin miellyttäviä ja pidettyjä ihmisiä.
Tuttavat ja muutkin ovat käyneet häntä katsomassa, aina joskus
Josko hän ei ole halunnut lähteä mihinkään.
Nyt oli tehty huoli-ilmoitus sosiaaliin
Talon omistajat olivat kuulusteltavan poliisilaitoksella.
He eivät ole sukua keskenään.
Heillä ei ole velvollisuutta hoitaa vanhuksen asioita
Lain mukaan jokaisella on velvollisuus auttaa hädänalaista ihmistä. Heidän velvollisuutensa olisi ollut ilmoittaa terv.asemalle tai jonnekin sos.toimeen, että kellarissaan asuu / siellä pidetään avutonta miestä joka ei osaa eikä kykene huolehtimaan itsestään. Mutta ottivat vain hältä paskaläävästään "vuokraa", 450€ / kk. Oli avuton, nk. "lypsylehmä" kyseessä.
Epäillään että talon omistajat ovat hyötyneet vanhuksesta taloudellisesti. Jopa ihmiskauppaepäily. Rikostaustaa.
10, vuotta linnaa tekijöille talo pois vanhus 😥 kyllä on sydänmentöntä
Jos hänellä toinen vaihtoehto olisi ollut asua kadulla, siltojen alla, metsässä ..., niin onnellinen hän, jolla kuitenkin oli katto pään päällä.
Eikö viranomaiset ole yhtään huolissaan miten epäinhimillisissä oloissa sadat ja sadat ulkona nukkuvat kodittomat asuvat.
Sama tuli mieleen. Mutta ulkona ei tuon kuntoisia juurikaan asu, ovat jo kuolleet sinne. Asunnottomat ovat pääasiassa aikuisia, itse itsensä elossa pitäviä, eivät 80-vanhuksia.
Tuo mies ei pärjännyt enää lainkaan, oli jo "vanki" kellarissaan, vielä nippanappa elossa ja tuotti vuokraajalleen "450€" / kk.
Mielenkiintoista seurata, mitä sieltä "uskovaisten ihmisten"
lähimmäisenrakkaudesta paljastuu, jos joku on saanut aiheen
tehdä huoli-ilmoituksen.
Ne "samassa talossa asuvat" jotka ehkä kerran viikossa hiukan jeesasivat vanhusta, että "lypsylehmä" pysyi elossa, ovat ilm. helluntailaisia, "syvästi uskovaisia" romaneja.
Foorumi "Murhainfo":ssa kerrotaan tapauksesta mm. ohikulkijoiden ja naapurien silmin.
Se, joka vuokran on saanut on rikkonut lakia. Kellari ei ole asunto lain mukaan.
Kellari oli pelkkä kellari, ei keittomahdollisuutta, jääkaappia, vessaa, suihkua... Huonokuntoinen vanhus ei enää omin voimin päässyt sieltä ulos. Mutta pankkikorttia epäilemättä käytettiin: "vuokran" maksuun, ehkä muihinkin "pakollisiin kuluihin".
Helsingissäkin asuu ihmisiä, joilla ei ole vakituista omaa asuntoa. Asuvat kavereidensa siivellä, osa myös porttigongeissa laittomasti.
Jos ihan rehellisiä ollaan, aina on ja tulee olemaan asunnottomia. Heillä ei ole varaa hankkia itselleen omaa asuntoa.
Syynä tähän lienee oma epäsosiaalinen elämäntilanne.
Poikamies.
Yhteiskunnalle riittää, kun on virallinen osoite, missä asuu
IHMISET OVAT PAHENMPIA KUIN ELÄIMET HYII 10, VUOTTA LINNAA OLI -SUOMALAINEN TAI MINKÄ VÄRINEN TAHANSA HYVIN ON PIDETTY HUOLTA VANHUKSESTA !!!!!
Kyseinen, mahdollinen rikostermi on "ihmiskauppa". Ihmiskauppa tarkoittaa mm. avuttomassa tai muutoin ymmärtämättömässä tilassa olevasta henkilöstä saatavaa, erilaista taloudellista hyötyä.
Alkujaan kun aika oli vielä nuori, ihmiset asuivat maakuopissa täällä tämän nykyisen Suomen seudulla.
Ja pärjäsivät niissä. Nykyihminen ei pärjää.