Edelleen ihmettelen sitä, että IS:n kohdalla Jaska lähes aina muistuttaa alkupiiloista, mutta ei SK:ssa. Joutsin ristikossa on peräti neljä alkupiiloa, mikä on SK:n ristikon kokoisessa ristikossa paljon - suhteessa enemmän kuin meikäläisen viimeajan tekeleissä.
Vastaukset 10
- Anonyymi00003
Tietämättömille kerrottakoon, että kirjoittaja on mitä ilmeisimmin Tapio Huuhaa.
- Anonyymi00004
On joo. Joutsin ristikoissa vihjeet on laitettu ruotsalaistyyliin omiin lokeroihinsa. Tällöin ehkä alkupiilot eiät pistä silmään samaan tapaan kuin vapaammin laitettuja vihjeitä käytettäessä. Reunat ovat myös varsin siistejä. Mutta silti on outoa, että nimen omaan Joutsia kukaan ei alkupiiloista huomautua. Toisin on IS:n ristikoissa.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
On joo. Joutsin ristikoissa vihjeet on laitettu ruotsalaistyyliin omiin lokeroihinsa. Tällöin ehkä alkupiilot eiät pistä silmään samaan tapaan kuin vapaammin laitettuja vihjeitä käytettäessä. Reunat ovat myös varsin siistejä. Mutta silti on outoa, että nimen omaan Joutsia kukaan ei alkupiiloista huomautua. Toisin on IS:n ristikoissa.
Onkos mielessäsi käynyt se hypoteettinen mahdollisuus, että saattaa olla olemassa semmoisiakin ratkojia, jotka ratkovat yleensä Ilta-Sanomien ristikot mutta vain harvoin Suomen Kuvalehden ristikkoja.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Onkos mielessäsi käynyt se hypoteettinen mahdollisuus, että saattaa olla olemassa semmoisiakin ratkojia, jotka ratkovat yleensä Ilta-Sanomien ristikot mutta vain harvoin Suomen Kuvalehden ristikkoja.
Kyllä Jaska SK:n ristikoitamyös ratkoo, joskin kommentoi niitä harvemmin.
SK 2/2026 löytyy Jaskan kommentteja. - Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kyllä Jaska SK:n ristikoitamyös ratkoo, joskin kommentoi niitä harvemmin.
SK 2/2026 löytyy Jaskan kommentteja.Nyt latelet Huuhaa satuja. Heti tuon SK2:ta käsittelevän pääpalstalangan ensimmäisessä kommentissaan nimimerkki päinvastoin kertoo, ettei ole edes nähnyt lehden piilosanatehtävää. Ja se kommentti on kirjoitettu viikko lehden ilmestymisen jälkeen.
Uskottavuutesi paranisi oleellisesti, jos perustaisit väitteesi tosiasioihin. Etkä siihen mitä satut kuvittelemaan, eli siihen mitä omien sanojesi mukaan "aidosti koet". - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Nyt latelet Huuhaa satuja. Heti tuon SK2:ta käsittelevän pääpalstalangan ensimmäisessä kommentissaan nimimerkki päinvastoin kertoo, ettei ole edes nähnyt lehden piilosanatehtävää. Ja se kommentti on kirjoitettu viikko lehden ilmestymisen jälkeen.
Uskottavuutesi paranisi oleellisesti, jos perustaisit väitteesi tosiasioihin. Etkä siihen mitä satut kuvittelemaan, eli siihen mitä omien sanojesi mukaan "aidosti koet".Myönnän, että luin säikeen hätäisesti. Näyttää tosiaan, että Jaska ei tuon perusteella SK:n ristikoita ratko.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Myönnän, että luin säikeen hätäisesti. Näyttää tosiaan, että Jaska ei tuon perusteella SK:n ristikoita ratko.
Se kyllä selittäisi, ettei hän Joutsin ristikoissa alkupiiloistta ole huomauttanut. Jaska on nimittäin IS:n ristikoiden kohdalla huomauttanut yhdestäkin alkupiilosta.
- Anonyymi00006
sanarisin foorumissa Jaska25. JaskaLainaa2.2.2026 klo 19:22
20. Oikea huomio Jermuna kirjoittavalta. Teemaristikossa, siis myös tässä, ratkaisusanojen keskipituus ei ole arvostelun kriteeri. Tämän ristikon teeman voi päätellä postauksestani 16.
Harvoin käytettyjen kirjainten käyttö ei minusta sinänsä ole mikään varsinainen teema, ellei itse kirjaimiin liittyvät sanat muodosta teemaa tai ristikko keskittyy tietyn harvoin käytetyn kirjaimen ympärille. Tässähän on useita melko harvoin käytettyjä kirjaimia. Täysi teema olisi tullut, jos Å-kirjain olisi mukana. Mikä on teemaa ja mikä ei on tulkinnallinen asia. Toki aakkosten monipuolinen käyttö on ristikon idea - siihen verraten pääkuva on melkeimpä harhautus. Kunnon teeman tästä olisi saanut jättämällä pääkuvan pois ja lisäämällä alalaitaan Å-kirjaimen sisältäviä sanoja.- Anonyymi00008
Tuli väärään säikeeseen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662183
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta4151596Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.1801145Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.279784- 279678
- 33661
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12651- 191593
- 96572
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen22557