Uusin CCleaner 7 ei toimi Windowsissa

Anonyymi-ap

CCleaner päivitti itsensä versioon 7.3 eikä toimi enää (Windows 11). Mukautettu puhdistus jumittuu kohtaan 84 % eikä etene siitä mihinkään eikä ohjelma myöskään suostu menemään pois päältä. Asensin ohjelman uudelleen, mutta ei auttanut.

Monet haukkuvat CCleaneria, mutta kokemukseni mukaan CCleaner on ainoa ohjelma, joka poistaa kaikki väliaikaistiedostot selaimesta (esim. Firefox). Tietenkään ei pidä puhdistaa sellaisia kohteita, joista ei tiedä, mitä ne ovat.

CCleanerin alkuasetukset sen sijaan ovat mielestäni täysin väärät eli poistaa liikaa järjestelmän tiedostoja ja poistaa liian vähän selaimen tiedostoja - paitsi, että alkuasetus on myös kirjanmerkkien varmuuskopioiden poistaminen, mikä on täysin järjetön asetus.

Mikä olisi hyvä vaihtoehto CCleanerille? Minä en ole löytänyt parempaa, mutta uusin CCleaner 7.3 ei siis toimi ollenkaan.

4

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Kokeile ajaa järjestelmänvalvojana: CCleaner kuvake > hiiren oikeanpuoleinen painike > Suorita järjestelmänvalvojana > Valitse Kyllä avautuvassa ikkunassa > Käynnistä puhdistus > Odota kärsivällisesti. Joskus puhdistus voi kestää useitakin minuutteja. Jätä CCleaner suorittamaan puhdistusta, kun et käytä tietokonetta.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Väliaikaistiedostot Firefoxissa voi poistaa painamalla CTRL+SHIFT+DEL. Ei tarvi humpuukiohjelmia.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Ccleanerin kaltaisille ohjelmille on nykyään todella vähän tarvetta. Win11 ei kerää samassa määrin tauhkaa rekisteriin, kuten vaikka teki WinXP ja Win 7. Itse olen laittanut Win11:sta tekemään kaikki väliaikatiedostot C:\Temp -kansioon, mistä ne on helppo tyhjentää manuaalisesti. Office- paketti haluaa edelleenkin tehdä väliaikatiedostot
      C:\Windows\Temp -kansioon, mutta ei ole mikään ongelma tyhjentää tuotakaan kansiota käsin. Itse käytän satunnaisesti Glary Utilitiesia, ja se on hyvä vastine Ccleanerille.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Laittakaa vaan koneenne jumiin CCleanereilla ja muilla "optimointi"-ohjelmilla, jos olette suunnittelemassa SER-kierrätystä. Nopeuttaa päätöstänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      93
      2107
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      24
      1995
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      101
      1287
    Aihe