Täällä keskustelun aihealueissa luetellaan perhemuotoina kaikki muut, paitsi lapseton, aikuisten muodostama perhe. Tai perhe voi olla vaikka vain yksi aikuinen ja lemmikit.
Omaan perheeseeni kuuluu puoliso, jonka kanssa asumme kumpikin omissa asunnoissamme. Näin on eletty jo 16 vuotta. Olemme vapaaehtoisesti lapsettomia, joten myöskään lapsia ei ole koskaan tulossa.
Myös kahden (tai useamman) lapsettoman aikuisen muodostama perhe on perhe
3
162
Vastaukset
- Anonyymi00001
Noissa perheissä o lapsen asemasta koiria tai kissoja paapottavana.
- Anonyymi00002
Ei meillä. Olen kyllä eläinrakas, mutta lemmikeissäkin on liikaa vastuuta itselleni ja pitäisi olla tonneja rahaa säästössä mahdollisiin eläinlääkärikuluihin. Ja niille pitäisi syöttää lihaa, joka taas ei ole ekologisesti kestävää ellei itse metsästä. -ap
- Anonyymi00003
Jotenkin sitä näin perheettömänä kaipaisi ihmisiä ympärilleen. Täällä oli yks vanha kunnalliskotikin myynnissä, mutta en löytäny halukkaita muuttamaan siihen. Siinä vaadittais sellasta jakamisen kulttuuria, mutta nykyisin ihmiset vaan on niin itsekeskeisiä.
Asumismukavuus ois huomattavasti parempi kuin jossain pikkukämpässä ja kustannukset edullisempia. Ite kun oon rakennusalan ammattilainen, niin oisin sen puolen kyllä hoitanu ja yhteisymmärryksessä. Jaettais tehtäviä. Mä kun en osaa ruokaa tehdä, mutta perunoiden kuoriminen kyllä onnistuu ja tiskaaminen. Talousvälineet oli tuolla valmiina ja pihalle ois saanu kasvimaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727