Kaupunkiyksiön ilmanvaihto

Miten tuommoisessa on tarkoitettu ilman kiertävän kun on yks räppänä keittiösä eikä korvausilmaluukkua mun mielestä missään?
6881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos asennutat asuntoosi korvausilmaventtiiliin ja muissa talon asunoissa sitä ei ole, on vaarana se, että sinun venttiilisi kautta alkaa ilma kulkea muihinkin asuntoihin käytävän oven kautta ja tämä aiheutta talvella älytöntä vetoa ja alipainetta eli happi loppuu, koska ilma menee ovesta ja keittiön hormista.

Korvausilmaventtiili on asennetava kaikkiin asuntoihin ja ilasvaihto tämän jälkeen tasapainoitettava.
Mutta kun asian esitää menee se yleensä kuuroille korville taloyhtiössä.

Eli ainoa vaihtoehto on pitää ikkunaa auki, jolloin ilmaa tulee rittävästi ja ostaa siirrettävä ilmastointilaite ja kytkeä se siihen ikkunaan.

Äänestä
  • ns. "happi loppuu" ei ole totta. Kyllä sitä ilmassa on noin 21%

    Äänestä

puhuu kympin edestä täyttä asiaa. Kait sulla ikkuna on siinä kämpässä, raota sitä hieman ja pistä varmaan hakaan, jottei tuuli repäise sitä mukaansa!
Sitten ostat halvalla semmotten ropellin, jonka töpselin työnnät pistokkeeseen ja alat vilvoittelemaan.
Tarvittaessa, jos olet hyvässä seurassa, voit napata housutkin poies!
vanhempi nappailija

Äänestä
  • Niin kesällä on kyllä kuuma, mutta siihen on jo tottunu. Piti oikeastaan kysyä sitä, kun haluisin liimata kaikki ikkunat kiinni silikoonilla kun niiden välistä tulee valtavat määrät hienojakoista pölyä sisään.
    Haluisin että ilmanvaihto kiertäis jotenkin muuten kuin ikkunoiden raoista pölyn kera.
    Täytyy varmaan sitten kärsiä kun mitään sähköllä toimivaa kierrättäjää en voi ostaa.

    Äänestä

  • miten? kirjoitti:

    Niin kesällä on kyllä kuuma, mutta siihen on jo tottunu. Piti oikeastaan kysyä sitä, kun haluisin liimata kaikki ikkunat kiinni silikoonilla kun niiden välistä tulee valtavat määrät hienojakoista pölyä sisään.
    Haluisin että ilmanvaihto kiertäis jotenkin muuten kuin ikkunoiden raoista pölyn kera.
    Täytyy varmaan sitten kärsiä kun mitään sähköllä toimivaa kierrättäjää en voi ostaa.

    Kait joskus ulkona käyt? Sielläkin on valtavat määrät pölyä, jota hengität öin ja päivin.
    Jätä silikooni käyttämättä, ota iisisti!

    Äänestä

  • tahvo kirjoitti:

    Kait joskus ulkona käyt? Sielläkin on valtavat määrät pölyä, jota hengität öin ja päivin.
    Jätä silikooni käyttämättä, ota iisisti!

    Miten olinkin noin sokea, onhan kylppärissäkin räppänä... Mutta eiks sekin ime ilmaa huoneistosta eikä siis ole mikään korvausilmareikä?? Korvausilma tulee edelleen väkisin ikkunoiden raoista. Mutta olkoon, eipä tarvi tässä rotanloukussa kauaa olla ellei seuraava ole samanmoinen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten? kirjoitti:

Miten tuommoisessa on tarkoitettu ilman kiertävän kun on yks räppänä keittiösä eikä korvausilmaluukkua mun mielestä missään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu