Demarivihervassarit haluavat kaikki mahdolliset maahanmuuttajat kaikkialta tänne Suomeen asumaan. Lupailemalla näille kaikenlaista kivaa, he saavat näistä itselleen kilttejä äänestäjiä. Ja onhan se nähty, että näille tulokkaille kaikenlaista kivaa riittää.
Helsingissä täytyy työpaikkaan rekrytoidessa suosia maahanmuuttajaa ja samalla syrjiä suomalaista. Muualla ihmiset puolustavat omia arvojaan, mutta täällä suomalaisen täytyy alkaa ovimatoksi, johon kaikenmaailman maahanvaeltajat saavat pyyhkiä sandaalinsa. Suomen kieltä ei tarvitse osata, vaan kohta suomalainen kai joutuu opettelemaan näiden maahanmuuttajien kielet?
Helsingissä täytyy työpaikkaan rekrytoidessa suosia maahanmuuttajaa ja samalla syrjiä suomalaista. Muualla ihmiset puolustavat omia arvojaan, mutta täällä suomalaisen täytyy alkaa ovimatoksi, johon kaikenmaailman maahanvaeltajat saavat pyyhkiä sandaalinsa. Suomen kieltä ei tarvitse osata, vaan kohta suomalainen kai joutuu opettelemaan näiden maahanmuuttajien kielet?
Vastaukset 247
Vanhimmat
Trumppimainen aloitus, kukaan ei halua tulijoita ilman tarvetta, ei yritykset hae, maahan ei pyritä ellei ole työpaikkaa kun ei saa oleskelu lupaa.
EK ja Etla arvioi normaali oloissa suomi tarvitsee noin 40 000 työperäistä maahanmuuttajaa. Euroopan pahin työttömyys ei ole täysin pysäyttänyt ulkomaisen työvoiman tarvetta.
Puolueet, hallitus ei he hae työvoimaa ulkoa.
Vai Trumppiin sitä nyt vedotaan siellä! 🤣
Demarit on suomen trumpisteja....
heeheh, niin taitavat olla..........
Kyllä pitää olla täysin tynnyrissä kasvanut, jos ei tajua edes sitä, että Trumphan on perustavan laatuinen persu; ei ymmärrä mistään mitään!
osaat hienosti öyhöttää.
Sossut on populisteja.
Ei tässä mitään vedota vaan todetaan tosiasia.
Mutta persu pettää aina.
Ja persut ovat suomalaisia venäläisiä. Yrittävät väkisin tehdä Suomesta putlerin Venäjää.
Silti myös persut olivat Natoon liittymisen kannalla.
Persut ovat Suomen omia venäläisiä jotka yrittävät väkisin muuttaa Suomenkin putlerin diktatuuriseksi Venäjäksi.
Alkoiko alamäki kun Viher Vasemmisto teki SOTEn.
Sanoivat kyllä heti että muutos maksaa useita vuosia paljon.
Tehtiinkö SOTE oikeaan aikaan.
Monelle maahanmuuttajalle riittää koti ja ruokaa ja lapsille koulut.
He eivät osaa haaveilla mistään ja ymmärtävät että jos on hoitoapulainen , jonkin vuoden tai vaikka loppuelämänsä jota työssä on 20 vuotta ei saa mitään hyötyä eläkkeessään.
Saman saa tekemättä mitään.
En ole persu, ainakaan ihan vielä.
Mutta Trumpia ihannoin, hoitaa oman maansa asioita, mm tulleilla.
Syön myös pizzaa, vähintää 1 päivässä ja joka viikko menee 10 pizzaa. Sillä olen päässyt yli 80v kuten isoherrakin.
Syön myös aspiriinia ja mustelmia tulee. en halua aivoinfarktia tai silmän sokeutumisia yms.
ja kaikki persut oli, vasemmalla oli kai eriäviä mielipiteitä
Oli.
bnh
Älä puhu persupas.kaa!
Suomi on tuhon tiellä nimenomaan tämän hallituksen aikana. Maahanmuuttoasia luonnollisesti on pakko pers'kokkareen tuoda esille silloin kun mitään muuta ei ole antaa vastineeksi
Suomi voi erittäin hyvin Marinin hallituksen aikana vaikka silloin oli sellaiset vuodet meneillään joilta ei vastuksia puuttunut
Vai yrittää se ääridemarivihervassariöyhöttäjäkin siellä piipittää?
Kun ei ole muuta, aina voi mölistä :)))))
Näin, sieltä tuli taas "viisas" vastaus pers'kokkareelta.
Nimenomaan, asiallisen ja fiksut vastaukset ovat mölinää persujen mielestä. Täysin idioottikommentit taas jotain aivan ihanaa ja mahtavaa kuten yllä!
Sinussa kuulen alistetun, orjuutetun Krista Kiurun tiukassa talutusnuorassa kulkevan mielistelijän vaikeroivan äänen. Maksaako Krista sinulle ekstraa näistä palstahäiriköinneistäsi?
Säälin Sinua! 😭
Täysin idioottikommentit taas jotain aivan ihanaa ja mahtavaa, kuten yllä. Kiitos kun konkretisoit asian!
Et enää muuta keksinyt :)))))))))
ddt ja sdp..myrkyllisiä........
sääli on turhaa.......
samomme vaan joo
Sanoo.
Kokoomus ei ajakaan kaikkien kansalaisten etua, vaan rikkaiden ja eliitin etuja.
Niihän sä luulet.
Kun maahanmuuttoasioita ohjaa lähinnä pelkästään moraalinen auttamisenhalu, niin sellainen johtaa ongelmiin. Suomi pitää ajaa omaa etuaan asiassa. Kukaan muu ei sitä meidän puolesta tee. Verovarojen "turha" kuluttaminen on syytä saada pienennettyä.
''Koko 2000-luvun työvoimakehitys on ollut maahanmuuttajien varassa.
Maahanmuuttajatyöllisten kasvuluvut näyttävät kyllä komeilta myös silloin, kun ne suhteutetaan maahanmuuton kasvuun.
Työllisten vieraskielisten määrä on siis kuusinkertaistunut, kun samaan aikaan kaikkien vieraskielisten määrä on noin 4,5-kertaistunut.
Se merkitsee, että huomattavasti entistä suurempi osuus maahanmuuttajista tekee töitä.''
(Väestöasiantuntija Pekka Myrskylä )
Monet ovat varmasti mielissään halpatyövoimasta. Kun yrityksen palkkakulut pienenevät, niin voitot paranevat. Veronmaksajille jokainen työtön on kuitenkin taakka, joka ei töitä tee ja veroja maksa.
Monetko mielissään? En usko.
Inhaa politiikkaa.
Yritykset tavoittelevat tietenkin pienempiä palkkakuluja, sillä palkkakulut ovat voitoista pois. Siksi esim. halpatyövoimaa käytetään. Yrityksillä ei ole kovinkaan kummoisia yhteiskunnallisia velvollisuuksia. Pakolliset maksut ja verot joo, mutta verojakin pyritään usein välttelemään eri keinoin.
Vaikka yritykset ovat osa yhteiskuntaa, niin yrityksen ensisijainen tehtävä ei kuitenkaan ole tarjota työpaikkoja, vaan se on tuottaa mahdollisimman suuret voitot omistajille. Työvoima on vain pakollinen tarve. Väitän, että moni yritys luopuisi työntekijöistä kokonaan, jos se vain olisi jotenkin mahdollista. Esim. autoteollisuudessa robotit tekevät työn.
SDPssä ei ymmärretä yrittäjiä eikä yrittämistä.
ikävää väkeä.....
PERSUN ALOITUKSEEN EI PIDÄ PROVOSOITUA VASTAAMAAN.
Ottaako totuus noin koville?
Ottaa!
Hullu antti kohta tv ssä.
Ei hulluja vaan politrukkeja.
Maahanmuutto Suomeen ei tule ikinä loppumaan, yritykset heitä palkkaavat ja Migri myöntää työ ja oleskeluluvan, mikään muu taho ei vaikuta.
No, ei sentään onneksi Suomeen tulla kuin hollitupaan, siitä tulisi karmeita seurauksia.
Ok.
Johan on täyttä shaissea koko AP kirjoitus - näin käy kun aivot on pesty!
Son oikia alootus.
SDP ei osaa uudistua, ei millään.
Luottamus on mennyt demareihin.
Koiviston ja Sorsan aikoihin oli asiallisempaa.
Oi niitä aikoja!
Ja lisää tullut ilmi SDPn kiusaamisia, Kumpula-Natri ilkeänä paasannut.
Onko mitään typerämpää kuin persujen aloitukset ?
Ketä muuta kiinnostää demareitten sisäiset kähinät ?
Kova vaalipeli on alkanut
Kyselyä on voitu jakaa ja siihen on käytännössä kuka tahansa voinut vastata, joten se siitä uskottavuudesta tai testin validiudesta
Persut on varmaan hurmiossa lomaketta täyttäneet ja ajatelleet, tyypilliseen tapaansa, että valehtelemalla on ennenkin pärjätty
Kansa laittaa demarit oppositioon pysyvästi.
Laittaako vaikkei vaaleja ole edes käyty.
Maahanmuutto on vähentynyt hallituksen ansiosta ja miten ' Suomen houkuttavuus romahtanut kun ei ole työtä edes omille kansalaisille. Ei tänne juuri haluta enään tulla eikä yritykset hae ulkomaista työvoimaa. Hallitus onnistunut kääntämään maahanmuuton pois Suomesta myös suomalaiset aikovat muuttaa sankoin joukoin pois vaikka Ruotsiin jossa ennestään asuu miljoona suomalaistaustaista.
Rasistinen hallitus lisää köyhien määrää, viedään viimeisetkin siemen perunat tänään astui uusi laki voimaan, jollet osaa täyttää prikulleen oikein toimeen tulohakemusta jäät nuolemaan näppejäsi. Sinut yritetään pakottaa töihin, ellet mene töihin tulee karenssi vaikkei töitä ole tarjolla.
Ilman asuntoja olevien määrä kääntynyt jyrkkään kasvuun, 30-asteen pakkasessa kuolee torakatkin.
Rasistiset demarit kiusaavat jopa omiaankin, Tuppurainen ja Mia-Petra Kumpula etunenässä.
Pidetään demarit jatkossakin opppositiossa, nehän sopiikin sinne hienosti.
Tuppurainen: STT:n oikaisu riittämätön – harkitsee yhä ”jatkotoimenpiteitä”
STT oikaisi juttuaan perjantaina. Tuppurainen sanoo aikovansa tarkastella oikeusoppineiden kanssa ”eri vaihtoehtoja”.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011802304.html
Tytti kyllä huutaa, nöyryyttää ja kiusaa - mutta siitä ei saa puhua!
Onkohan huuto demarien yleisin viestintämuoto? Tupputytin takana on paljon muitakin huutajia: mm. Razmyar ja Kiuru. Huutamisen lisäksi myös tuuppimista esiintyy kuten Antti on näyttänyt. Kissojenrääkkäämistäkään ei ole kavahdettu. Hirviöpuolue!
En enää voisi äänestää demareita, on puolue aivan sekaisin.
Milloin demarit alkanut työllistää maahanmuuttajia
Kun Sipilä aikanaan sai työllistettyä hyvin totesi, tämän jälkeen on vaikeuksia työllistää suomalaisia. Marinin aikana työllistyivät maahanmuuttajat hyvin kun oli paljon avoimia työpaikkoja.
Orpolla paljon selityksiä miksi työttömyyttä.
Demareiden tuhon jälkeen saa selittää, kyllä.
SDP:n salailu ja peittely ei onnistukaan! STT ei muuta julkaisunsa pääkritiikkiä. Ei myös IS, IL! 😯
https://www.youtube.com/watch?v=yuv7ZWzkbIo&t=1s
Inhottavia vasemmistolaisia.
ei kivoja....
Hirveä demarien aiheuttama työttömyys, Marin jätti jälkeensä 6,8 % työttömyyden, en mikä on nyt työttömyysaste.
Valeuutinen, älä viitsi.
No mutta, "Me teemme kaikkemme" -Orpohan totesi, että ne 100 000 työpaikkaa eivät ole oleellisiä ja nythän hänen lisänimensä on "100 000 työpaikkaa on sivuseikka" _Orpo
Olet jankuttaja ja vääristelijä.
Demarit muka haluavat maahanmuuttajia höpö höpö eihän he heitä työllistä.
PS piireissä ahdistaa kansallisuuden saaminen, Kauppakamarin julkaisu tänään se ei tarvitse enään enempää kiristystä. Toisekseen kun muuttaja tulee Suomeen töihin ei hän ajattele kansalaisuuden saamista, haluaa tehdä työtä turvallisuutta ja rakentaa tulevaisuuttaan.
Tytti Tuppurainen (sdp) sanoo et oma kansa ensin-ajattelu on vaarallista ja väärin.
Varmaan ne arabit ja muut ajattelee et pitävät meistä suomalaisista huolta sit?
Kymmenen vuotta Suomessa asunut ei tarvitse mitään kansallisuus koetta, viisi vuotta työelämässä itsessään testi että on pärjännyt yhteiskunnassamme.
Pääasia et oppii maan tavoille.
Eivät halua kuin hyödyllisiä matuja, turhaan Persu yrittää.
Jostain on PAKKO löytää verojen, eläkkeiden ym. maksajat.
Lukekaa ihan huolellisesti.....
https://www.ktlehti.fi/2024/6/suomi-tarvitsee-maahanmuuttoa
Mutta emme tarvitse haitallista maahanmuuttoa, sitä joka ei tule toimeen vaan elää tuettuna.
Se on tismalleen noin. Samassa yhteydessä voi mainita, että myös työssä käyvä saksalainen insinööri on hänkin maahanmuuttaja, mutta hyvä sellainen, jos tekee työnsä ja maksaa veronsa.
Säestän .
Demareiden uskottavuus on nollatasoa.
Hallituspuolueiden uskottavuus on miinuksella.
Orpon hallitus on epäsuosituin kymmeniin vuosiin. Ja syystä.
Ei muuten ole.
Matias Marttinen kyselytunnilla ilmaisi Suomi tarvitsee maahanmuuttoa, näin on kun tarkastelee tulevaisuuden kuvaa.
Työttömäksi on joutunut maahan muuttaneita ilman omaa syytä, syy löytyy yleisestä työttömyyden kasvusta, Euroopan isoin työttömien määrä ei paljon selityksiä kaipaa.
Työministeri epäonnistuneet ministereitä huonoiten, ei ihme ettei Juuso onnistu tehtävässään.
Yksikään hallituksen ministereitä ole onnistunut, joukkoon kuuluu Tavio ja Rydman tyhjänpanttina.
Outoa kun halutaan maahan tuoda työttömiä, ja sitten valitetaan kun joudutaan ottamaan valtiolle lisävelkaa ja suorittamaan leikkauksia, koska rahat ei riitä.
Kukaan ei ole tuonut Suomeen työttömiä hölmö, eihän työttömät pääse Suomeen.
Herää todellisuuteen, itsepetos on typerää.
Kyllä pääsevät, ainakin ennen pääsivät. Sehän on koko asian ydin, että tulee heitä, jotka eivät töitä tee, vaan elävät tukien varassa. Sellainen kuluttaa verovaroja ja sellaiseen ei ole varaa.
Sinulla on hyvät unen lahjat:))
Lue oikein tarkkaan.....
https://yle.fi/a/74-20022925
Parturit ja pizzapaikat saa erilaisia tukia, eivät pärjää omillaan, eli eivät tuo kansantuotteeseen plussaa. Ymmärrätkö?
Ja kaikki tuho tehdään suvaitsevaisuuden nimissä.
Varoitus esiin.
Perskokkareet ovat jo tuhonneet Suomen.
Sanna Marinin huulipunaviisikko aloitti Suomen tuhoamisen ja Antti Lindtman Tytti Tuppuraisen avustuksella tuhoaa loputkin. Apuva!!!! 😩
Tähän mennessä OrpoPurra on ottanut lainaa yhteensä 47 259 246 264,00 €
Lausutaan, neljäkymmentäseitsemän miljardia euroa ja risat.
OrpoPurra on ollut vallankahvassa 2,5 vuotta.
Marin otti lainaa 42 miljardia neljän vuoden aikana.
Huuda APUA lujempaa:)))
Vasemmisto masentaa kaiken yrittämisen ja innovaatiot, apatiaa levittää.
Ja persut kokoomuksen juoksupoikina ovat jatkaneet hyvää työtä.
Laillinen maahanmuutto ei lopu edes näinä huonoina talouden aikoina, hyvinä aikoina emme pärjää ilman työperäistä maahanmuuttoa, tarvii vain kysyä kokoomuksen edustajilta
En maksa.
Ei poliitikot halua kieltää maahanmuuttoa vaikka siihen olisi mahdollisuus.
Puolue Persu elää maahanmuutolla, vastustaminen on silmän lumetta,
Mikäli maassa ei olisi maahanmuuttajia, persuista ei olisi edes kuultu !!!!!!
Se on kylmä fakta eli tosiasia että jostain on pakko saada työntekijöitä, verojen ja eläkkeiden maksajia.
https://ek.fi/ajankohtaista/blogit/suomeen-tarvitaan-ulkomailta-jopa-200-000-uutta-tyontekijaa/
Kokoomus on saanut vuosikymmenet ohjeet sekä rahoituksen osoitteesta Eteläranta 10.
Joten persut saa kitistä ihan rauhassa, seuraavien vaalien jälkeen kitisevät oppositiossa.
Perskokkareet tuhosivat Suomen.
Demarit tuhoaa koko maapallon.
Yritykset palkkaa työperäistå porukkaa sanokoon Purra mitä haluaa.
Maahanmuutolla ei voiteta seuraavia eduskuntavaaleja.
maalaisälykäpiöt kommentteineensa ovat johtavia vedessä keljuvia savossa kun puu pää kannattaa kiljuvia
Eikä varsinkaan maahanmuutto vastaisuudella.
Kansa. äänestää 100 % demarit seuraavaksi pääministeri puolueeksi, seuraavan hallituksen koostumus vielä auki.
Älä maalaa piruja seinälle....
Saako Antti orjantappurakruunun? 😩
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011752058.html
Pidetään sdp oppositiossa.
Otsikko vaatii.
Persut ei ikinä enää hallituksessa, Antti voi hyväksyä kokoomuksen...ehkä.
Juice lauloi tuholaisista; DDT ja SDP.
Heh! 🤣😂🤣😂🤣
''Maakravut ohjaavat valtiolaivaa, kummastellen mikä lastia vaivaa''
(Juice Leskinen)
Sossut sai kyytiä....hih.
Ihanko totta ??
Oli demari hallitus, Sorsan IV
''Suomen bruttokansantuote nousi vuosina 1979–1984 yhteensä 28 prosenttia, mitä lähelle OECD-maista pääsi ainoastaan Japani.''
Hyvin on Kokoomus onnistunut siinä, että vaikka Kokoomuslaista politiikkaa toteutetaan, niin van persut saavat siitä moitteita.
Maailmantalous on aika harvoin Suomalaisten politiikkojen näpeissä.
Eihän persuista jankkaava sitä tajua.
Demarit oppositiossa eivät voi tuhota talouttamme.
Nykyisen hallituksen jälkeen on vain vähän tuhottavaa.
Mitä sulta on tuhottu?
Tulevaisuus tuhotaan nuorilta ainakin.
Maa voidaan toki tuhota myös muulla tavoin. Tosin verovaroja kuluttava haitallinen maahanmuutto on sekin huono asia ja se kuluttaa valtion kassaa. Vasemmalla olevat puolueet eivät halua sitä ymmärtää.
Se on tiedossa.
Satatuhatta osaavaa maahanmuuttajaa aluksi korjaamaan työllisyys tilastoja.
Hehehe.... Satoja tuhansia työttöminä tällä hetkellä ja tänne haluat lisää?
Somaleista on n. puolet työttöminä.
Somalit paahtaa töitä, että saadaan kelapersujen tuet maksettua.
Vätyspersuille ei työt maistu.
Tuo on aprillipäivänä asiaa...heh.
Joka kerran kun persu alkaa näpyttää tai avaa suunsa se itse todistaa:
Persuna ihminen on tyhmimmilään !
Tässä näkee ja kuulee demarivihervassarin aivopierun! Prööt! 🎺
Kuka voi muka äänestää sellaisia, jotka sanoo et Suomi-ensin on väärää politiikkaa?
No, vaikapa ne jotka eivät irroita yhtä lausetta asiayhdestä.
....jurkelepemalauta, piti olla asiayhteydestä !!!
Reippaasti vaan.
Älä äänestä väkeä, joka ei pidä ensisijaisesti suomalaisten ja Suomen etua!
Se joka haluaa massiivisia ongelmia Suomeen, voi rauhassa äänestää demareita.
Se joka haluaa lisää massiivisia ongelmia Suomeen, voi rauhassa äänestää kokkareita ja persuja.
Kaikki muu kuin työperäinen maahanmuutto on lopetettava.
No, jokainenhan käsittää maailmansa omalla tavallaan, sinä ajattelet noin.
Turha on sinulle kertoa yhtään mitään koska olet luultavimmin sen verran paksukalloinen persu ettei mitkään , edes faktat, saa sinua ymmärtämään maailman menoa
Minun Suomeni on aivan toisenlainen.
Mieti joskus kunnolla....
Viime vuosina 94 % on työperäistä maahanmuuttoa.
Surkea vale.
Aloituksen otsikko vääristelee, mikään puolue ei halua joutilaita suomeen.
Onneksi mikään puolue ei yksin päätä asioista.
Aloittaja on aivan oikeassa.
Se on vaarana, tai ainakin voi olla.
Väestöasiantuntija Pekka Myrskylä kirjoitti......lukekaa oikein huolella.
Ulkomaalaistaustaisista kolme neljästä, 76 prosenttia, on työiässä eli 15—64-vuotiaita.
Erityisen terävänä piikkinä heistä erottuvat noin 25—44-vuotiaat.
Kantasuomalaisilla työikäisten osuus on paljon pienempi, 60 prosenttia.
Myös lapsia, siis tulevaisuuden työntekijöitä, on ulkomaalaistaustaisissa monin verroin enemmän kuin eläkeikäisiä. Heidän suhteellinen osuutensa on erityisen suuri pakolaistaustaisella väestöllä, kuten syyrialaisilla ja somaleilla.
Kantasuomalaisten tilanne on aivan toinen.
Heidän ikäpyramidissaan pullottavat eläkeiän saavuttaneet tai sitä lähestyvät ikäluokat. Valtaväestöstä 65 ikävuoden rajapyykin on ylittänyt peräti 25 prosenttia. Maahanmuuttajataustaisista vastaavaan ikään on ehtinyt vain harva, kuusi prosenttia.
Työtä tekevät ovat yhteiskunnan elättäjiä, siis se osa väestöstä, jonka maksamilla veroilla ja sosiaaliturvamaksuilla pidetään kunnossa tiet, rahoitetaan sosiaalitukia, kustannetaan hoitajien, opettajien ja poliisien palkat ja niin edelleen.
Muu osa väestöstä, kuten lapset, eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät, kuuluu elätettäviin.
Melkein ennallaan pysynyt työllisten määrä on saanut lähes 600 000 lisäelätettävää.
Työtä tekevien kantasuomalaisten määrä on itse asiassa vähentynyt 15 000 henkilöllä.
Sen sijaan vieraskielisten työllisten määrä on kasvanut 164 000:lla, siis peräti kuusinkertaistunut.
Koko 2000-luvun työvoimakehitys on ollut maahanmuuttajien varassa.
Maahanmuuttajatyöllisten kasvuluvut näyttävät kyllä komeilta myös silloin, kun ne suhteutetaan maahanmuuton kasvuun.
Työllisten vieraskielisten määrä on siis kuusinkertaistunut, kun samaan aikaan kaikkien vieraskielisten määrä on noin 4,5-kertaistunut.
Se merkitsee, että huomattavasti entistä suurempi osuus maahanmuuttajista tekee töitä.
Lukutaito toimii mutta luetun ymmärrys on aika syvältä:)))
Yritykset ja Migri päättävät ketkä maahanmuuttajat tuleva.
Kyllä eduskunta on yhä ylin päättävä elin demokraattisessa Suomessa.
Islamisaatio vaaraa ei ole, suomessa asuu 35000 -140 000 muslimia. Halla-aho pelotteli kymmeniä vuosia sitten muslimeja Suonessa asuu ennen pitkää miljoona muslimia, äärioikeisto populismia, vihan ja pelon levittämistä.
Tänään eduskunnan keskustelussa Persut joukolla kehui kuinka hallitus aloittaa kotitalousvähennyksen, se oli voimassa edellisellä hallituksella. Orpon hallitus poisti kotitalousvähennyksen kautensa alussa jota oppositio vastusti, eikä muuten ainoa kohta.
Kaikki tämä että kansa huomaisi että hallitus alkanut toimia, tulevat vaalit niin ...
Epäisänmaallisiahan demarit on, en äänestä väkeä joka sanoo ettei pidä Suomi-ensin ajattelusta. Kuka suomalaisista huolen pitää, jos me itse laitetaan muut etusijalle? Kysyn vaan.
''...sanoo ettei pidä Suomi-ensin ajattelusta.''
Selvitä itsellesi kuka sanoi ja missä yhteydessä ....
''...ettei pidä Suomi-ensin ajattelusta.''
Onko vika lukutaidossa vai luetun ymmärtämisessä ?? Vai tylsä provo...
12.01.2026 Ilta-Sanomat Tuomioja sanoi näin....
''Sääntöpohjaista yhteistyötä on puolustettava myös ja nimenomaan silloin, kun myös oman maamme poliittinen johto on lipsumassa kansainvälisistä sopimuksista irrottautuvalle nationalistiselle Suomi first -linjoille, kuten maahanmuuttoon ja pakolaisiin vihamielisesti suhtautuvat persut tahtovat tai kun ilmaisemme valmiutemme irrottautua yhdestä menestyksellisimmästä aseriisuntasopimuksesta eli Ottawan jalkaväkimiinat kieltävästä sopimuksesta, Tuomioja ruoski.''
EI demareille ja vihervassareille. Suosittelen että Nasiman johdolla soutavat niihin maihin, mistä haluavat haalia tänne Kela-avustettavia. Pääsevät siten tutustumaan sikäläiseen kulttuuriin ja voivat näitä meidän maamme tapoja viedä sinne mennessään.
Demarivihervassarit tuhoavat koko maailman!!!
Ei Suomeen voi haalia maahanmuuttajia muut kuin yrittäjät Migrin luvalla.
Kukkuu
Metsän reunassa käkönen istui, eikä tämä ole mitään kukkua....!
Mutta persu pettää aina ja potkii omaa kansaa rautasaappaalla päähän.
Oletteko huomanneet, että koulujen kesälomien alettua, ovat maahanmuuttajat hävinneet katukuvasta? Turvaa hakeneet pakolaiset ovat lähteneet kotimaihinsa lomille.
Kiinnittäkääpä asiaan huomiota.
Työssä ovat.
Ai, vielä toukokuussa kadut täynnä maahanmuuttajia ja nyt yhtä'äkkiä kesäkuussa kadut tyhjentyneet ja ovat menneet töihin..
Toivotaan järkeä politiikkaan.
SDP:N SAMPPANJA SOSIALISMI ON KANSAN VASTAKKAINASETTELUA.
Hitas-asunnot koituvat Tytti Tuppuraisen ja Heinäluomain turmioksi. Kuka näitä elitistimässäilijöitä enää ikinä ottaa tosissaan? Ei kukaan!
SDP on masenatva.
SDPn vaalilaulu; 'tuhon tietä kuljen'...........
Jos olet aikeissa äänestää seuraavissa vaaleissa demarivihervassareita, niin pysähdy ajattelemaan! Jos tarkkaan harkittuasi olet vielä heitä äänestämässä, niin varaa aika mielenterveystoimistoon. Käsi sydämelle. Älä tuhoa Suomea äänestämällä demarivihervassareita!
Vimeisenä 17 vuotena Suomessa on ollut 80% hallituksista porvarisvetoisia.
Tämä on juuri se aika jolloin Suomessa ei ole ollut kasvua ja olemme jääneet jälkeen kilpaillijamaistamme.
Tämänkin halituksen aikana Suomella on mennyt supersurkeasti.
Velkaa on otettu hullun lailla, yritystoimintaa näivetttäviä veroja on korotettu, työttömys on räjähtänyt käsiin, köyhyys on lisääntynyt jne.
Persut ovat (muka) yritäneet korjata entisten porvarihallitusten virheitä ja siis epäonnistuneet siinä.
Lipposen hallituksen jälkeen on ollut vain yksi demari hallitus, Matti Vanhasen hallituksen aikaan valtion velka pienemmillään oli 28 % kunnes tuli finanssi kriisi. Sen jälkeen alkoi alamäki työttömyys ja tuottavuus laski, kumma juttu kun kokoomus hallitusten aikana on aina työttömyys lisääntynyt, onko kokoomus hallitukset kirottuja sen suhteen. Sipilän ja Marinin aikana työllisyys kehittyi lupaavasti, on aika vaihtaa hallitus jos kansa niin haluaa.
Äänestäjät sanoo aikanaan.
Aloitus väärin ajateltu.
Suomeen pääsee jos täyttää ehdot, työ- ja oleskelulupa, turvaa hakevien määrä on yhdessä päätetty.
Orpon hallituskaudella....
2023: 73 000 maahanmuuttoa
2024: 64 000 maahanmuuttoa
2025: 50 000 maahanmuuttoa
Hyvin vastustettu :)
Onneksi edes maahanmuuttajat tekevät työtä, maksavat veroja, ym,ym.
https://yle.fi/a/74-20022925
Loistavaa ääliö :)))
Tilastotieteilijä Pekka Myrskylä kertoo tosiasioita, YLE välittää tosiasiat luettavaksi.
Ei kiinnosta edes persuja....
Orpon hallituskaudella....
2023: 73 000 maahanmuuttoa
2024: 64 000 maahanmuuttoa
2025: 50 000 maahanmuuttoa
Hyvin vastustettu :)
Työperäistä maahanmuuttoa sen minkä yritykset haluaa.
Suurtyöttömyyden aikana ei voi antaa vapaita käsiä edes työperäiseen maahanmuuttoon, jokainen mahdollinen tulija vie paikan täällä jo olevalta, on ensisijaisesti kaikin keinoin etsittävä Suomessa olevista se työntekijä.
Parin viime vuoden aikana on julkaistu useita artikkeleita otsikolla ''...miksi työttömät ja työpaikat eivät kohtaa''
Lue niistä edes yksi.
Lue itse, tiedän tilanteen ja sen, ettei yritykset omaa harkintaa tarpeeksi, vaan huutokaupalla halvinta etsivät koska eivät ole yhtään ennakoineet yrityksen kehitystä, ja sitten tulee kiire.
Kuitenkin haukutaan maahanmuuttajia....joko makailevat tai vievät työpaikat:)))
Tilasto kertoo karusti et maahanmuuttjat saavat eri sos.tukiaisia suhteellisesti selvästi enemmän, kuin syntyperäiset, etniset suomalaiset. Kotoutuminen ei ole onnistunut, liikaa täysin ammattitaidottomia otettu vastaan, ja nekin jotka ruokakuskeina, partureina, pizzanpaistajina toimivat, eivät pärjää ilman tukiaisia. Tuollainen "työperäinen" maahanmuutto ei valtion taloutta paranna, vaan heikentää.
Ja pahimmillan jopa naisetkin :)))
Väestöasiantuntija Pekka Myrskylä
Ulkomaalaistaustaisista kolme neljästä, 76 prosenttia, on työiässä eli 15—64-vuotiaita.
Erityisen terävänä piikkinä heistä erottuvat noin 25—44-vuotiaat.
Kantasuomalaisilla työikäisten osuus on paljon pienempi, 60 prosenttia.
Myös lapsia, siis tulevaisuuden työntekijöitä, on ulkomaalaistaustaisissa monin verroin enemmän kuin eläkeikäisiä. Heidän suhteellinen osuutensa on erityisen suuri pakolaistaustaisella väestöllä, kuten syyrialaisilla ja somaleilla.
Kantasuomalaisten tilanne on aivan toinen.
Heidän ikäpyramidissaan pullottavat eläkeiän saavuttaneet tai sitä lähestyvät ikäluokat. Valtaväestöstä 65 ikävuoden rajapyykin on ylittänyt peräti 25 prosenttia. Maahanmuuttajataustaisista vastaavaan ikään on ehtinyt vain harva, kuusi prosenttia.
Työtä tekevät ovat yhteiskunnan elättäjiä, siis se osa väestöstä, jonka maksamilla veroilla ja sosiaaliturvamaksuilla pidetään kunnossa tiet, rahoitetaan sosiaalitukia, kustannetaan hoitajien, opettajien ja poliisien palkat ja niin edelleen.
Muu osa väestöstä, kuten lapset, eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät, kuuluu elätettäviin.
Melkein ennallaan pysynyt työllisten määrä on saanut lähes 600 000 lisäelätettävää.
Työtä tekevien kantasuomalaisten määrä on itse asiassa vähentynyt 15 000 henkilöllä.
Sen sijaan vieraskielisten työllisten määrä on kasvanut 164 000:lla, siis peräti kuusinkertaistunut.
Koko 2000-luvun työvoimakehitys on ollut maahanmuuttajien varassa.
Maahanmuuttajatyöllisten kasvuluvut näyttävät kyllä komeilta myös silloin, kun ne suhteutetaan maahanmuuton kasvuun.
Työllisten vieraskielisten määrä on siis kuusinkertaistunut, kun samaan aikaan kaikkien vieraskielisten määrä on noin 4,5-kertaistunut.
Se merkitsee, että huomattavasti entistä suurempi osuus maahanmuuttajista tekee töitä.
Et huomaa et tukiaisilla elävä maahanmuuttaja ei voi tuodas plussaa talouteen, koska se ei vähennä työttömyyttä. Vain ne maahanmuuttajat, jotka EIVÄT saa mitään sos.tukia, tuovat veroillaan kauppataseeseen plussaa, ja hyvinvointivaltioon tuloja. Tutustu valtion toimintaan.
Tutustu faktoihin eli tosiasioihin.
''Väestöasiantuntija Pekka Myrskylä
Ulkomaalaistaustaisista kolme neljästä, 76 prosenttia, on työiässä eli 15—64-vuotiaita.
Erityisen terävänä piikkinä heistä erottuvat noin 25—44-vuotiaat.
Kantasuomalaisilla työikäisten osuus on paljon pienempi, 60 prosenttia.
Myös lapsia, siis tulevaisuuden työntekijöitä, on ulkomaalaistaustaisissa monin verroin enemmän kuin eläkeikäisiä. Heidän suhteellinen osuutensa on erityisen suuri pakolaistaustaisella väestöllä, kuten syyrialaisilla ja somaleilla.
Kantasuomalaisten tilanne on aivan toinen.
Heidän ikäpyramidissaan pullottavat eläkeiän saavuttaneet tai sitä lähestyvät ikäluokat. Valtaväestöstä 65 ikävuoden rajapyykin on ylittänyt peräti 25 prosenttia. Maahanmuuttajataustaisista vastaavaan ikään on ehtinyt vain harva, kuusi prosenttia.
Työtä tekevät ovat yhteiskunnan elättäjiä, siis se osa väestöstä, jonka maksamilla veroilla ja sosiaaliturvamaksuilla pidetään kunnossa tiet, rahoitetaan sosiaalitukia, kustannetaan hoitajien, opettajien ja poliisien palkat ja niin edelleen.
Muu osa väestöstä, kuten lapset, eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät, kuuluu elätettäviin.
Melkein ennallaan pysynyt työllisten määrä on saanut lähes 600 000 lisäelätettävää.
Työtä tekevien kantasuomalaisten määrä on itse asiassa vähentynyt 15 000 henkilöllä.
Sen sijaan vieraskielisten työllisten määrä on kasvanut 164 000:lla, siis peräti kuusinkertaistunut.
Koko 2000-luvun työvoimakehitys on ollut maahanmuuttajien varassa.
Maahanmuuttajatyöllisten kasvuluvut näyttävät kyllä komeilta myös silloin, kun ne suhteutetaan maahanmuuton kasvuun.
Työllisten vieraskielisten määrä on siis kuusinkertaistunut, kun samaan aikaan kaikkien vieraskielisten määrä on noin 4,5-kertaistunut.
Se merkitsee, että huomattavasti entistä suurempi osuus maahanmuuttajista tekee töitä.
Et huomaa et puhuttiin työllisistä !!!
Vois edes joskus yrittää ajatella ihan itse, eikä toisten tarkoitushakuisia liturgioita toistella.
Massa työttömyys on koskenut myös maahanmuuttajia joiden on poistuttava maastamme määrätyn ajan kuluessa jos ei korvaavaa työtä löydy.
Poistuvatko oikeasti?
Sitä voi epäillä.....
Vihervassarit tuhoaa myös ikäpalstoja poliittisella jankutuksella. Kaikentuhoajia.
Varoitus otsikkoa pitää näyttää opposition politrukeille.
Hallituksen ahterinnuolijat ovat jo lukeneet roskapostin.
Jytkyä 2027.
Al.
Nostiko Sote kokonaishintaa?
Kyllä, sote-menot ovat nousseet merkittävästi, ja sote on tullut aiempia järjestelmiä kalliimmaksi.
Vuoden 2024 nettokäyttökustannukset sote-palveluissa olivat noin 24,6 miljardia euroa, mikä tekee noin 4 395 euroa asukasta kohden.
Valtiovarainministeriö ja muut tahot, kuten Hyvinvointiala HALI, ovat arvioineet menojen kasvavan merkittävästi enemmän kuin ennen uudistusta ennakoitiin.
Sehän oli jo kaukaa nähtävissä, että valittu sote-malli tulee kalliiksi.
Näetkö sieltä kaukaa mikä olisi ollut parempi ratkaisu ??
Tietenkin sellainen ratkaisu, joka ei tule kalliimmaksi.
Eikai ne?
Joskus äänestin, en enää.
Kaikki liittyy rahaan. Suomen kansa on pieni ja veronmaksajia vähän. Raha pitää käyttää oman kansan hyväksi, ei muiden.
Niin muutkin maat tekee, omat on etusijalla.
Monissa muissa maissa "oma kansa ensiksi" periaate on kuitenkin vahvempaa. Suomalaiset poliitikot pelkäävät tulla leimatuksi rasisteiksi.
Äänestämme epäluottamuksen vasemmistolle, jääköön oppositioon ensi vuonnakin.
Onha se outoa kun suositaan kovasti muita kuin suomalaisia.
Tavoite että istuva hallitus jättää paremman talouden seuraavalle hallitukselle niinhän teki Sipilän- ja Marinin hallitukset OrpoPurra pettivät tämän totaalisesti.
Mitä ovat persut tehneet ? mamut ovat lisääntyneet maassa silmin nähtävästi , bensa kallista yms. kaikki lupaukset takinkääntäjät pettäneet .
Mamujen maahanmuutto johtuu yritysten halu palkata heitä.
Niilo Halonen oli kohtuu hyvä mäkihyppääjä.
Vain 2 % kansasta olisi tämän hallituksen jatkavan, persuille tämä hallitus oli viimeinen ikinä, rasismi kohujen takia ei mikään hallitus halua samaa riesaa.
Pertikki on jumissa rasismi-, ja natsijankutukseen. Ei tervettä.
Äänestämme oikealla asenteella toimivia ehdokkaita.
Juicekin lauloi et sdp on haittaa.
En äänestä.
Totuushan on se, että oikeisto tänne on haalaamassa ulkomaista halpatyövoimaa, kun ei haluta maksaa suomalaisille ammattilaisille, täytyyhän yrittäjiä tukea, aikaisempi työministeri haalaamassa hoitajia tänne ihan itse, että saadaan osinkoja. Missähän on se hoitajapula nyt, suomalaisia hoitajia irtisanotaan tuhansia ja alempi tuloksia ei enää hoideta. Meiltä Suomesta katoaa se tuottava väestö, joka ruokkii tätä ns. Ylimielisintä väestön osaa.
Kuin aina kertonut kyse on tarveharkinnasta, ei mistään ideologian tarpeesta. Yritysten myös terveydenhoidon tarpeesta, terveydenhoito alueet osaavat arvioida työvoiman tarpeensa. Kun talous on kuralla hallitus asettaa rajat rahoituksen saannille, niin alueilla ei ole muuta mahdollisuutta kuin karsia palveluista vähentämällä työvoimaa. Yksityinen sektori toimii kysynnän mukaan tuottamalla tuotteita eli kuinka kansalaiset kuluttaa vaikuttaa työvoiman tarpeeseen.
Äänestetään muita, ei SDPtä.
Onneksi demarit ei ole enää nousussa gallupeissa.
Pahaan kuntoon laittoivat Ruotsin, moderaattien avustuksella osin.
SDP joutuu oppositioon, kannatus laskee huhtikuuhun mennessä, siltä näyttää.
Yksi tuhoaa keskustelupalstoja.
Suomen mätä alkoi Koiviston ajoista ja Lipposen pahimmat tuotokset lisäsivät yhteiskunnan tuhoa .
Manu oli kunnon mies.
Ainakin vihteiden tekemä linjaus maahanmuutosta takoittaa sitä, että kailki tulijat saavat jäädä Suomeen.
Voivat olla SDPn kanssa seuraavassa vasemmistohallituksessa...
vihreiden
Se vääränsuuntainen kehitys ei saa enää jatkua, ei ääntä demareille.
Työtä tekevien kantasuomalaisten määrä on itse asiassa vähentynyt 15 000 henkilöllä.
Sen sijaan vieraskielisten työllisten määrä on kasvanut 164 000:lla, siis peräti kuusinkertaistunut.
Koko 2000-luvun työvoimakehitys on ollut maahanmuuttajien varassa.
Miksei työllistetä työttömiä, vaan tuodaan työvoimaa ulkomailta? Mitä järkeä?
Sitä voi kysyä yrityksiltä jotka päättää ketä työllistetään.
Miksi työttömyys kasvaa....
Asiasta on kirjoitettu satoja palstamillejä, lue edes yksi.
Miksi työväen edustajat, AY-liike ei tee mitään, kun sallivat työväen syrjimisen? Työläiset ovat maksaneet vuosikymmeniä jäsenmaksuja, nyt saavat todeta et AY-pomot tyytyy asioiden tilaan, ja nostavat jättipalkkoja itselleen. SDP on kuin unessa, vaikka työläisiä laitetaan kävelemään.
AY ja demarit yrittävät sen minkä lainpuitteissa voivat.
Pelkkä paheksunta ei juuri auta kun hallitus on mitä on.....
Työttömillä on mahdollisuus edes vähäiseen vaikuttamiseen....18.04.2027
Paheksunta ei riitä, eikä ole juuri sitäkään nähty, eikä juuri koskaan tarkastuksia työmailla, vaikka tiedetään alipalkat ja työolosuhteiden puutteet, AY on huono suomalaisten duunareiden puolustaja.
Huhtikuun vaaleissa ei todellakaan voi äänestää demareita, muuten sama lepsuus jatkuu.
AY tekee sen minkä voi, se on kansalaisille tiedottaminen.
SDP on oppositiossa....vielä toistaiseksi.
Työläisten asioista niiden pitäisi huolehtia, eikä mistään tiedottamisista, ei AY-liike ole mikään uutistoimitus.
Silloin kun yhteiskunta on nauttinut vuosikymmenestä toiseen elintasosta, joka syö röyhkeästi tulevien sukupolvien kuormasta, jonkinlainen korjausliike tapahtuu väistämättä. Tässä vaiheessa ratkaistavaksi jää ainoastaan se, kenen kustannuksella se korjaus toteutetaan.
Hyvinvointivaltion kriisi on käytännössä väestöpohjan kriisi, sillä ilman maltillista väestönkasvua järjestelmän asiakkaiden lukumäärä kasvaa järjestelmää ylläpitävien määrää nopeammin. Tuet voivat olla hyvät, jos niitä hyödyntää vain harvat ja se taasen edellyttää työmarkkinoita, jotka voivat osallistaa jokaisen halukkaan tekijän ansiotyön piiriin. Tällä hetkellä nämä edellytykset eivät täyty.
Esitetyistä toimenpiteistä mikään ei nopeasti katsottuna edistä nuorella iällä lisääntymistä, eikä niissä tarjottu myöskään mallia järjestelmän asiakaspohjan karsimiseksi. Toimenpiteet vaikuttavatkin pääosin yksittäisiltä kiristyksiltä, joilla yritetään saada jo valmiiksi työelämässä olevilta muutama hikipisara tiristettyä vielä ulos, samalla kun valmiiksi heikossa työmarkkinatilanteessa olevien edellytyksiä esimerkiksi uudelleenkoulutukseen heikennetään entisestään.
Se eturyhmä, johon ei tälläkään kertaa uskalleta kohdistaa kovia toimenpiteitä, on eläkeläiset. Yksikään poliittinen päättäjä ei uskalla ärsyttää kyseistä suurilukuista äänestäjäblokkia tuntuvilla veronkorotuksilla tai esimerkiksi hoitopalveluiden suuremmalla omavastuulla. Ei edes tilanteessa, jossa heidän lukumääränsä on nuoria sukupolvia huomattavasti suurempi.
Huoltosuhteen heikentyminen avaa myös ovet kansainvaelluksille. Nopeita voittoja ja kasvua painottava talousjärjestelmä täyttää mielellään suomalaisten jättämän aukon vierastyövoimalla, sillä muukalaiset ovat valmiiksi työiässä ja valmiita tekemään mitä tahansa töitä oleskelulupansa oikeuttamiseksi. Heidän läsnäolonsa tosin luo vain yhden hyvin vaikeasti tyydytettävän intressiryhmän lisää valmiiksi natisevan järjestelmän sisälle.
Nykyisessä tilanteessa priorisoisinkin julkisen rahankäytön lapsiperheiden tarpeisiin yksinelävien, ulkomaalaisten ja eläkeläisten kustannuksella. Ulkomaalaiset tulisi karsia kokonaan pois julkisten palveluiden piiristä, ja eläkeläisiin suhtautua joukkona, jolla on ollut mahdollisuus turvata eläkepäivänsä jo useiden vuosikymmenten ajan.
Toisin sanoen; hallituksen työn on jatkuttava.