Olisiko nyt jo aika sammuttaa, joulu-kyntteliköt ja joulukuuset ym. koristeet.
Hämeen hitaat
Anonyymi-ap
372088
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Onko joku ongelma?
Elähän sie hötkyile, kätevästi samalla reisulla voi viedä joulukoristeet varastoon ja hakea sieltä pääsiäiskoristeet tilalle, niitä tipu- ja munajuttuja voi sitten roikottaa ovissa ja ikkunoissa taas jouluun asti. Turha kiire pois, vie mennessäs, tuo tullessas.
Aivan turha sähkönkulutus, kun sähköä tarvitaan tärkeämpään.
On se niin minimaalinen kulu nuista ledituikuista, ettei koske edes köyhään. Valoa kuitenkin saa oven- sekä ikkunanpieleen, sekä kaamosajan mieleen. Kokeile, jos vaikka itsekin vähän relaisit ja sallisit pieniä iloja tavan kansalaisille.
älähän nyt aloittajalle anna päätösvaltaa omiin asioihisi - menee maailma huonommaksi muuton
Mitäs tärkeätä Sysmässä muka on.
Mokoma sähkön hinta on vain murto-osa siitä kuusinumeroisesta hinnasta, mitä maksetaan lärvisen valituksista. Kuka maksaa viulut, olisi toimittajan pitänyt kysyä lähilehessä tästä kuluerästä. On ihan eri dekaadissa, kuin jotkut maksut oikeusasteissa.
Lähilehti ei tee Järvisestä muuta kuin positiivisia juttuja. Siinä linjakyytijutussakin jäi toimittajalta, epähuomiossa varmaan, mainitsematta, että kunta sen kustantaa eikä liikennöitsijä.
Tämänviikon lehessäkin kirjoitellaan kunniamerkkilöistä ja muista maineteoista.
S. S on Lärvisen hovi toimittelija.
Taitaa olla rahalla voidettu tai muuten aivopesty.
LähiLehti on heidän äänenkannatajansa ja siksi jätän omaan arvoonsa nämä kissanhännän nostot. Ei voisi vähemmän kiinnostaa mitä touhuaa frouvansa kanssa. Oman pesänsä lehtikin pilaa, ei siinä mitään, mutta ei tarvitse ruikuttaa jos järkevät ihmiset lopettaa tilaukset. Lehden nimeksi sopisi hyvin Kokoomuksen Ääni.
Marttiina Lallukka, tj, päätoimittaja on kyllä just sen tyyppinen ihminen joka lobbaa jos tarve on. Ahne ja ilkeä.
Mitäs tuo aloittajalle kuuluu, vaikka pidettäisiin juhannukseen saakka.
Aloittajaa on pidetty koko ikänsä maakellarin pimeydessä ja ainoa valopilkku ollut elämässä, kun kerran päivässä ovi on avattu ja tuotu päivän ruoka-annos. Pääsi karkaamaan ulkomaailmaan ja menneisyydestä kumpuaa viha valoa kohtaan.
Antaa kaikkien kukkien kukkia.
Sivummalla valot tuo turvallisuutta, kun näkee ketä pihalla liikkuu iltaisin ja yö aikaan, kun ei tiedä kuka tulee ovella näyttämään voimiaan. Tämäkin on Sysmässä mahdollista.
Vanhus pahoinpideltiin ja nyt samaiselta vanhukselta vietiin kultakorut puukolla uhaten kertoi Lähilehti. Kyllä on huonoa tuuria saman suunnan vanhuksella. Poliisit liikkeelle.
🤬 😡 🤬 😡 🤬 😡 🤬
Mielenkiintoista, jos joku ei ymmärrä joulukoristeiden ja kausivalojen eroa. On jännää kun tulin ulos sieltä perunakellarista niin hienosti paistaakin aurinko. Ei voi kun ihmetellä, kuinka kireä pipo pitää olla.....
Mielenkiintoista, että joku on "joulukorstepoliisi" joka valvoo toisten asuntojen, talojen ja pihojen koristelua. Mielestäni tälle toiminnalle on nimikin, se on kyyläys, ja sitä suorittaa kyylä.
Ja joku vielä ihmettelee miksi kukaan ei halua tänne laittaa omaa nimeänsä???
Terveisin: Joulukorste-poliisi
Ja silti sähköä ei pidä haaskata.
Pitää säästää sähköä, että saadaan sähköautot ladattua.
Huomenna pelkkä sähkö maksaa yli 40 centtiä ja siihen herkut päälle. Siinä alkaa torpan lämmityskulut olemaan sairaita jos on sähkölämmitys.
Ja joo, me kaikki tiedetään jo että se on rokotettujen ja lampaiden syytä. Kyylä ja Sanna Marin on mukana myös. Pitää valittaa H.O heti.
Totuus on, että halpa sähkö on huonoa. Siispä lisää tuulivoimaa, jotta saadaan lisää kallista sähköä.
Tuulikki Myllynen
sähkötieteen tohtori
Sähköauton latauksen kulutus on kotona 11Kwh ja onhan niitä 22Kwh latureita niin alkaa sähkölämmitteisen talon kulutuksen rinnalla olemaan hintaa. Tietysti moni lataa sähköautoa 230V, mutta se on hidasta latausta ja vie aikaa.
Lavat jäätyy ja sähköä ei tule yhtään markkinoille lisää.
Onpa lyhytikäisiä latureita. Ei niillä tee mitään!
Se auton lataaminen maksaa tasan saman verran oli se laturi 11Kwh tai 22Kwh tai sitten pelkällä verkkovirralla ladattuna.
Tarkoitti ilmeisesti sitä tulevan tehomaksun vaikutusta..
Aika kyllä muuttuu ja pörssisähkössä hinta eli nopeus on valttia.
Joko on se kuuluisa Viimeinen on löytynyt, joka sammuttaa Sysmän valot.
Taitaa mennä viel tovi, lapsia syntyy ennätysmäärä ja muuttoliike on hurjaa!!
Kyllä sillä yhellä tyypillä on kokoajan kova yritys saada valot Sysmästä sammumaan. Omasta ryhmästään on jo saanut kaikki valot sammutettua.
Mikä aloittajan mielestä tekee valoista jouluaiheisen? Onko se tietyssä asteessa toisiinsa asetetut valot vai ylipäänsä valon pilkahdus pimeydessä? Ja mitä v...ua se kenellekään kuuluu mitä valoja kukakin tontillansa polttelee. Sysmän raitilla huomattavasti mukavampi liikkua ja ihastella valoa, kuin tuijotella pimeyttä. Oliko tämä aloitus vaan aloittajan tapa huutaa apua pahaan oloonsa? Käy puhumassa alan ammattilaiselle, niin kyllä sinulle apua järjestyy.
Tässä on taas oiva esimerkki, kun ihmisellä on oikeasti erittäin paha olo sisällään. Mistä kumpuaa tuollainen viha ja ahdistus. On kai aika sanomattakin selvää että, jokainen tekee kuten haluaa. Mutta jos ns. kiireeltään ole huomannut että joulunpyhät oli ja meni. Niin kohta ruvetaan virittää noita-akkoja sekä pääsiäis-pupuja. Ja kyntteliköt ja kuuset kyllä voi pistää varastoon. Missään kohtaa en näe mitään mainintaa ns. kausivaloista ym. jutuista.
Käykää esim. Suopellontien päässä sieltä löytyy mielestäni onnistuneita kausivaloja.
Ärhhhh