Bensan hinta heittelee

Anonyymi-ap

Hyryn S-Marketilla 95-bensa maksoi tänään 1,90 euroa litralta.
Ajelin Kajaaniin, josta samaa tavaraa sai 1,61 euron litrahinnalla. Samalla tuli hupia ajettua, ja tarttui samalla muutakin tarpeellista tavaraa mukaan.

12

595

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No ABC onkin kallis tankaus paikka menovedelle yleensäkin. ABC hinnoittelussa on sitä ilmaa yleisiin markkinahintoihin verrattuna. Ja toinen syy on että paikkakunnalla ei ole juuri kilpailua menoveden myynnissä.

      • Anonyymi00002

        Isommat ABC-asemat houkuttelee pitkänmatkalaisia pysähtymään raastepöydällä ja lasten leikkipaikalla. Silloin ei muutamaa kymppiä kalliimpi tankkaus juuri haittaa. Ovat vielä hyvillä paikoilla. Näissä pienissä markettien pihojen kylmäasemissa nuo korkeammat hinnat on kyllä pelkkää ahneutta, mutta siihenhän tämä kapitalistinen maailmanjärjestys perustuu. Ihmisten ilmoilla halvimpia ovat yleensä Nesteen kylmäasemat. Van haittaako tuo hyrynsalmelaisia? Rahaa tuntuu olevan ja harva tietää mitä se löpö muualla maksaa. Pikkuhiljaa voitaisiin hivuttaa hinta vaikka kolmeen euroon, suurin osa väestä luulisi sen olevan normaalia. Loput valittaisi partaansa ja ampuisivat naapurin kissan helpottaakseen pahaa oloaan.


      • Anonyymi00003

        Siinä se nähdään se bonus homma. Saahan sitä jakaa kun hinnassa otetaan pois. Yhtä mitätön kuin k - plussa pisteet. Ihan perseestä.


    • Anonyymi00004

      Valeta, ei saa Kajaanista noin halvalla bensaa.
      Säästöä hän olisi ollu valtava jos ajomatka 140 km, auto kuluminen+ polttoaine ajateltava kilometrikorvaus en 0,55 e/ km mukaan (muuten huijaa itseään) 77 euroa menee ns. hupiajeluun.
      40,5 litraa hyryltä olisit tällä saanut.
      Sitä en tosi tiedä paljonko muista mukavista ostoksista sait säästöä tai olisiko niitä edes hyryltä saanut.
      Maisemia ja ajankulua tietenkin kaupan päälle. Kaikki ei ole rahalla mitattavissa.

      • Anonyymi00005

        Näillä totteroilla on noin 77 euron arvoinen auto ja laskupääkin vielä aika heikko. Joka tapauksessa bensa on vielä todella paljon liian halpaa kun monilla on mahdollisuus päätöinään ajella ympäriinsä ja kytätä muita ihmisiä.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Näillä totteroilla on noin 77 euron arvoinen auto ja laskupääkin vielä aika heikko. Joka tapauksessa bensa on vielä todella paljon liian halpaa kun monilla on mahdollisuus päätöinään ajella ympäriinsä ja kytätä muita ihmisiä.

        Niin sen takia eusta ovat käskeneet Suomen rajoittaa puun hakkuita, kun hupi ajeluista tulee valtavasti päästöjä. Nyt puut syö hiilidioksidin jonka 40 vuotta vanha BMW on tehnyt


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Niin sen takia eusta ovat käskeneet Suomen rajoittaa puun hakkuita, kun hupi ajeluista tulee valtavasti päästöjä. Nyt puut syö hiilidioksidin jonka 40 vuotta vanha BMW on tehnyt

        E30? Ei myynnissä olisi?


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        E30? Ei myynnissä olisi?

        Vasta suunnitteilla.


      • Anonyymi00009

        Kato kun on lompsa lyönnissä, ei haittaa vaikka vähän tyhjääkin ajelee.
        30 000 km tulee vuojessa, suurin osa ihan vain pyöriskelyä ympäri maaata.
        Ihan sama mitä menovesi maksaa....


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Kato kun on lompsa lyönnissä, ei haittaa vaikka vähän tyhjääkin ajelee.
        30 000 km tulee vuojessa, suurin osa ihan vain pyöriskelyä ympäri maaata.
        Ihan sama mitä menovesi maksaa....

        Älä puhu törkyä. Kajaania kauemmas et uskalla ajaa ja sielläkin pelottaa. 30tkm vuoteen tulee ihan kylänraitilla.


    • Anonyymi00011

      joskus täällä halvempi kuin kajaanissa

    • Anonyymi00012

      Taas olen Kajaanissa katselemassa kaupungin vilinää.
      Tankkasin, nyt maksoi bensa 1,699e/l .
      Saatanpa piipahtaa vielä Puijo tornia ihailemassa ennen kun palaan kotiiin Hyrynsalmelle.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      180
      1452
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1293
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1038
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      753
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      636
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      566
    9. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      89
      553
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      542
    Aihe