Soitin rikosuhripäivystykseen syystä jota en voi kertoa.
Sieltä neuvottiin hakemaan kriisiapua.
Lähetin viestin sosiaalihuollon paina nappia- palveluun.
Sieltä neuvottiin ottamaan yhteyttä kriisikeskus mobileen, ensilinjaan tai hva:een chat-palveluun.
Kriisikeskus mobilesta sanottiin että seuraava vapaa aika on helmikuussa.
Ensilinjan jonossa olen ollut jo viikkoja. Kuukausi kuulemma menee ainakin vielä.
Chatissa sanottiin että ota yhteyttä mieli.fi.
Minneköhän sieltä käsketään ottamaan yhteyttä?
Kyllä apua saa kun vain pyytää
20
375
Vastaukset
- Anonyymi00004
Eikö sotepuolella ole kriisiryhmä. Kyllä on. Mene lääkäriin, sieltä saa lähetteen psyk arviointiin ja terapiaan jos olet väkivallan uhri. Työterveyden kautta helpompi reitti. Ja tee rikosilmoitus. Jos kyse lähisuhdeväkivallasta, saat oikeusapua. Nilkkien pitää saada sanktiot. Kerää kaikki mahdollinen näyttö itse.
- Anonyymi00006
Ei voi pitää paikkaansa! Apua pitää tulla ensimmäisestä paikasta johon henkilön voimat riittävät ottamaan yhteyttä.
Alle tunnissa saa Keski-Suomen hyvinvointialueella apua. Siitä on ollut ihan juttu Ylellä - Anonyymi00007
Kannattaa elellä ittekseen.
- Anonyymi00009
Voihan sitä toki matkailla junallakin miten haluaa kun ittekseen elelee. Ei tarvii kysellä keneltäkään.
- Anonyymi00011
Soita äidillesi , häneltä saat toimivan ohjeen hyvään elämään
- Anonyymi00012
Hyvä kuitenkin että otit heihin yhteyttä. Sait siirrettyä vastuun heille jos jotain tapahtuu.
- Anonyymi00015
Omituiselta tuntui varsinkin tuo sosiaalihuollon vastaus kun ottaa huomioon että asiaan liittyy väkivaltaa ja lapsia. Ja muita rikoksia. Mutta heitäpä ei kiinnostanut.
Aloittaja- Anonyymi00026
Ihan hirveätä!
- Anonyymi00017
Ne ovat olemassa vain itseään varten, ei sinua. Etkö muka tiennyt?
- Anonyymi00018
Oma apu on aina paras apu.
- Anonyymi00032
Kyl näin on ja poliisit kieroi kuin korkkiruuvi.
- Anonyymi00019
Selvisipähän sekin. Varasin puhelinajan mieli.fi-sivuilta. Sieltä piti jonkun soittaa klo 18.45. Eivät soittaneet.
Mistäköhän sitä apua voisi seuraavaksi pyytää?
Aloittaja - Anonyymi00020
Olisko siinä naapurissa jotakin mukavaa poikamiestä?
- Anonyymi00021
Mihin sitä tarvitaan?
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mihin sitä tarvitaan?
Kysy äidiltäs aasi
- Anonyymi00023
Aloittajan kannattaa tukeutua johonkin ystävään samalla kun odottaa että pääsee johonkin vastaanotolle. Älä yksin murehdi.
Toivottavasti löytyis joku jonka luo menisit vaikka yöksi sillä tiedän että pahimmat hetket on ennen nukahtamista tai kun herää aamuyöstä.
Ei pidä hävetä eikä pelätä toisten reaktioita. Varmaan löytyy ymmärrystä vaikka tuiki tuntemattomalta. - Anonyymi00027
Öölöl
- Anonyymi00028
Iii
- Anonyymi00029
Hoh
- Anonyymi00031
Kosta salaa ja palaa elämääsi.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723402Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211883Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281537- 841421
- 1371068
- 811014
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67941Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86806Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51696