Romanien lukumäärä

Anonyymi-ap

Silloin tällöin olen vuosien mittaan nähnyt arvioita Suomessa asuvien romanien lukumäärästä. Huomioni on kiintynyt siihen, että arvioitu lukumäärä on pysynyt suurin piirtein samana eli noin 10 000.

Onko kyseessä sama asia kuin ns valkolaistenkin kohdalla eli että ei hankita lapsia? Aikoinaan romaneja on muuttanut muiden suomalaisten tapaan Ruotsiin mutta muutto on pysähtynyt ja takaisin muuttoakin esiintyy. Pitkällä aikavälillä tuollainen ei liene hyvä kehityskulku.

16

578

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00003

      Kuten tiedät, on Suomessa kielletty kansalaisten kirjaaminen etnisin perustein. Siispä tarkan lukumäärän saaminen eri vähemmistöistä on vaikea tehtävä. Romanien kohdalla vaikeutta lisää se, kuka määritellään romaniksi: on paljon puoli- tai neljännesromaneita, ja heidän kohdallaan asia tietysti riippuu siitä, kuinka he itse määrittelevät itsensä: valtaväestöön kuuluviksi vai romaneiksi.
      Niinpä mielestäni tuo vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen pysyttelevä ympäripyöreä luku 10 000 on kompromissi, siis likimääräinen luku, koska tarkkaa määrää ei ole mahdollista laskea.

      • Anonyymi00028

        kuten tiedät ei ole enää naisia ja miehiä. on vain henkilöitä.


    • Anonyymi00006

      No ei tosiaankaan ole syntyvyys laskussa romaneilla, tenavia pukkaa kuin sieniä sateella.

      • Anonyymi00007

        Kyllä, lapsia syntyy ihan kiitettävästi. Mutta toisesta päästä karsiutuu elämäntapojen vuoksi vähintään samaa vauhtia ennenaikaisesti: alkoholi, huumeet, tupakointi, väkivalta - sekä epäterveellinen ravinto, joka aiheuttaa liikalihavuutta ja sen mukanaan tuomia sairauksia. Joten tuo 10 000 on kaiken aikaa melko pysyvä stabiliteetti.


    • Anonyymi00009

      Arviot ovat 10000-12000 romania, sitä en tiedä, sisältääkö luku myös nämä niin sanotut sekarotuisetkin.
      Ruotsissa asuvia kaiketi ei lasketa tuohon mukaan. Tosin saattaa olla, että lukuun lasketaan kaikki Suomen passilla olevatkin, mutta ilen tosiaan käsittänyt, että luku sisältää vain Suomessa asuvat henkilöt.
      Syy tuon luvun "vakiona" pysymiseen varmaan suurimmaksi osaksi on tosiaan se, että syntyvyys ja kuolleisuus ovat romanien keskuudessa samaa suuruusluokkaa.

    • Anonyymi00017

      Liikaa on

      • Anonyymi00019

        Justiinsa sopivasti.
        Jos jonkun kansanosan määrä on ongelmallinen, niin valkolaisten.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Justiinsa sopivasti.
        Jos jonkun kansanosan määrä on ongelmallinen, niin valkolaisten.

        Valkolaisten määrä on tosiaan ongelmallinen. Heitä on liian vähän elättämään romanit ja useat varsinkin Lähi-Idästä, Pohjois-Afrikasta ja Afrikan Sarvesta peräisin olevat maahanmuuttajat. Suomi tarvitsee lisää valkolaisia!


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Valkolaisten määrä on tosiaan ongelmallinen. Heitä on liian vähän elättämään romanit ja useat varsinkin Lähi-Idästä, Pohjois-Afrikasta ja Afrikan Sarvesta peräisin olevat maahanmuuttajat. Suomi tarvitsee lisää valkolaisia!

        Puuttumatta viestin sisältämään ironiaan totean kirjoittajan olevan oikeassa. Monet valtaväestön ihmiset kritisoivat suureen ääneen maahanmuuttajien lukuisuutta ja puhuvat väestönvaihdosta sekä suomalaisen perimän ja kulttuurin uhanalaisuudesta. Olisiko syytä katsoa peiliin ja pohtia, mikseivät suomalaiset valtaväestön edustajat tee lapsia: sehän on ainoa keino taata väestön säilyvyys. Ja kuinka moni valtaväestön edustaja opettaa ja välittää jälkikasvulleen suomalaista kirjallisuutta, kulttuurin aarteita ja kristinuskoa, aktiivisesti?


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Justiinsa sopivasti.
        Jos jonkun kansanosan määrä on ongelmallinen, niin valkolaisten.

        Liian vähän?


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Liian vähän?

        Liikaa.
        Siitäkin huolimatta, etteivät itse osaa lisääntyä tarpeeksi tehokkaasti.


    • Anonyymi00037

      Möhis on luvannut laittaa romanien lukumäärän reippaaseen kasvuun kunhan tulee seuraavan kerran Suomeen. Eikä Möhis syrji mitään vähemmistöä tai enemmistöä vaan laittaa niidenkin nuppiluvut nousuun, joka on siis odotettavissa noin 9 kuukauden kuluttua Möhiksen vierailusta .

      Toivotamme Möhiksen tervetulleeksi Suomeen avoimin sylin!

      T: Suomen juulit kaikista etnisistä ryhmistä

      • Anonyymi00038

        Möhis on pelkkä kuvitteellinen hahmo, mutta kieltämättä tuollaisia lisääntymishaluisia ja -kykyisiä möhiksiä tarvittaisiin, jotta asukasluku saataisiin kasvuun. Muuten Suomessa on muutaman vuosikymmenen jälkeen vain ikääntyneeitä eläkeläisiä.


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      60
      2846
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      44
      2476
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      98
      2055
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1355
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1189
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      861
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      794
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      716
    9. 43
      685
    10. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      682
    Aihe