Romanien lukumäärä

Anonyymi-ap

Silloin tällöin olen vuosien mittaan nähnyt arvioita Suomessa asuvien romanien lukumäärästä. Huomioni on kiintynyt siihen, että arvioitu lukumäärä on pysynyt suurin piirtein samana eli noin 10 000.

Onko kyseessä sama asia kuin ns valkolaistenkin kohdalla eli että ei hankita lapsia? Aikoinaan romaneja on muuttanut muiden suomalaisten tapaan Ruotsiin mutta muutto on pysähtynyt ja takaisin muuttoakin esiintyy. Pitkällä aikavälillä tuollainen ei liene hyvä kehityskulku.

16

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00003

      Kuten tiedät, on Suomessa kielletty kansalaisten kirjaaminen etnisin perustein. Siispä tarkan lukumäärän saaminen eri vähemmistöistä on vaikea tehtävä. Romanien kohdalla vaikeutta lisää se, kuka määritellään romaniksi: on paljon puoli- tai neljännesromaneita, ja heidän kohdallaan asia tietysti riippuu siitä, kuinka he itse määrittelevät itsensä: valtaväestöön kuuluviksi vai romaneiksi.
      Niinpä mielestäni tuo vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen pysyttelevä ympäripyöreä luku 10 000 on kompromissi, siis likimääräinen luku, koska tarkkaa määrää ei ole mahdollista laskea.

      • Anonyymi00028

        kuten tiedät ei ole enää naisia ja miehiä. on vain henkilöitä.


    • Anonyymi00006

      No ei tosiaankaan ole syntyvyys laskussa romaneilla, tenavia pukkaa kuin sieniä sateella.

      • Anonyymi00007

        Kyllä, lapsia syntyy ihan kiitettävästi. Mutta toisesta päästä karsiutuu elämäntapojen vuoksi vähintään samaa vauhtia ennenaikaisesti: alkoholi, huumeet, tupakointi, väkivalta - sekä epäterveellinen ravinto, joka aiheuttaa liikalihavuutta ja sen mukanaan tuomia sairauksia. Joten tuo 10 000 on kaiken aikaa melko pysyvä stabiliteetti.


    • Anonyymi00009

      Arviot ovat 10000-12000 romania, sitä en tiedä, sisältääkö luku myös nämä niin sanotut sekarotuisetkin.
      Ruotsissa asuvia kaiketi ei lasketa tuohon mukaan. Tosin saattaa olla, että lukuun lasketaan kaikki Suomen passilla olevatkin, mutta ilen tosiaan käsittänyt, että luku sisältää vain Suomessa asuvat henkilöt.
      Syy tuon luvun "vakiona" pysymiseen varmaan suurimmaksi osaksi on tosiaan se, että syntyvyys ja kuolleisuus ovat romanien keskuudessa samaa suuruusluokkaa.

    • Anonyymi00017

      Liikaa on

      • Anonyymi00019

        Justiinsa sopivasti.
        Jos jonkun kansanosan määrä on ongelmallinen, niin valkolaisten.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Justiinsa sopivasti.
        Jos jonkun kansanosan määrä on ongelmallinen, niin valkolaisten.

        Valkolaisten määrä on tosiaan ongelmallinen. Heitä on liian vähän elättämään romanit ja useat varsinkin Lähi-Idästä, Pohjois-Afrikasta ja Afrikan Sarvesta peräisin olevat maahanmuuttajat. Suomi tarvitsee lisää valkolaisia!


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Valkolaisten määrä on tosiaan ongelmallinen. Heitä on liian vähän elättämään romanit ja useat varsinkin Lähi-Idästä, Pohjois-Afrikasta ja Afrikan Sarvesta peräisin olevat maahanmuuttajat. Suomi tarvitsee lisää valkolaisia!

        Puuttumatta viestin sisältämään ironiaan totean kirjoittajan olevan oikeassa. Monet valtaväestön ihmiset kritisoivat suureen ääneen maahanmuuttajien lukuisuutta ja puhuvat väestönvaihdosta sekä suomalaisen perimän ja kulttuurin uhanalaisuudesta. Olisiko syytä katsoa peiliin ja pohtia, mikseivät suomalaiset valtaväestön edustajat tee lapsia: sehän on ainoa keino taata väestön säilyvyys. Ja kuinka moni valtaväestön edustaja opettaa ja välittää jälkikasvulleen suomalaista kirjallisuutta, kulttuurin aarteita ja kristinuskoa, aktiivisesti?


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Justiinsa sopivasti.
        Jos jonkun kansanosan määrä on ongelmallinen, niin valkolaisten.

        Liian vähän?


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Liian vähän?

        Liikaa.
        Siitäkin huolimatta, etteivät itse osaa lisääntyä tarpeeksi tehokkaasti.


    • Anonyymi00037

      Möhis on luvannut laittaa romanien lukumäärän reippaaseen kasvuun kunhan tulee seuraavan kerran Suomeen. Eikä Möhis syrji mitään vähemmistöä tai enemmistöä vaan laittaa niidenkin nuppiluvut nousuun, joka on siis odotettavissa noin 9 kuukauden kuluttua Möhiksen vierailusta .

      Toivotamme Möhiksen tervetulleeksi Suomeen avoimin sylin!

      T: Suomen juulit kaikista etnisistä ryhmistä

      • Anonyymi00038

        Möhis on pelkkä kuvitteellinen hahmo, mutta kieltämättä tuollaisia lisääntymishaluisia ja -kykyisiä möhiksiä tarvittaisiin, jotta asukasluku saataisiin kasvuun. Muuten Suomessa on muutaman vuosikymmenen jälkeen vain ikääntyneeitä eläkeläisiä.


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      154
      1519
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe