Äkkiä poistui kaupunkirakennelautakunnan tuhlaus keskustelu

Anonyymi-ap

24

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      opettele kirjoittamaan

    • Anonyymi00003

      Ja linkitystä kääkk

      • Anonyymi00004

        Tokko se oo parempi linkittää uusavuttomille


    • Anonyymi00005

      Miksi se keskustelu on poistettu? Kysyä voi jo sanan vapaudesta.
      vastuskomentti oli hyvä se missä kirjoitettiin kuntalaiskyselystä ja verorahojen käytöstä.
      Vastuu on myös tarkastuslautakunnalla niinkuin kaupunginhallituksella joka vastaa lautakunnan rahojen käytöstä.Kaupunginhallituksen edustajia lautakunnassa on Kiiskinen ja Tiusanen.
      Sekä kysymys kuka on antanut luvan purkamisen aloittamiseen jos sitä ei talousarviossa kerran ole budjetoitu?
      Aika monta vastuutahoa jättänyt asiansa hoitamatta.

      • Anonyymi00006

        Olihan se poistettava ettei totuus paljastuisi.


    • Anonyymi00007

      kyseessähän on tuon teknisen johtajan ammattitaidottomuus, ja täydellinen suunniteltu höplästäveto. Vähän niinkuin tämä koulun tien korko. Suunnitelmallisesti hyväksikäytetään systeemiä. Kaupunkirakennelautakunta joka vuosi ylittää budjetin ja nämä muniin puhaltelijat lautakunnassa vaan nyökyttelevät. Ja tarkastuslautakunnan lapaset nyökyttelevät lisää voivoi.

      On suorastaan irvokasta lappaa rahaa toisella kädellä näihin päättömyyksiin (yhtiöt, kaavoitus, purkuhumpat) ja sitten kysellä "asukkailta" mistä meidän rahoja säästettäisiin.

      Kukaan ei puutu näihin asioihin, mutta toivottavasti menee tarpeeksi syvään päätyyn tuo alijäämä ja päästään ulkopuoliseen ohjaukseen, sitten on kyyti kylmää näille pelleille. Nämä kaupungin konnat suunnittelevat livahtavansa eläkkeelle tyhjennettyään pajatson.

      https://trepo.tuni.fi/handle/10024/131489

    • Anonyymi00008

      Pitäisikö tehdä julkinen kuntalaiskysely jos tuohon annetaan rahat.
      Etsiköön purkurahat lautakunnan sisältä muista kohteista.
      Kaupunki on taloudentasapainottamista aloittamassa jo jo ensimmäisessä kokouksessa ollaan tarvitsemansa lisää rahaa.Joulukuussa on hyväksytty talousarvio tälle vuodelle.
      Purkaminen ei ole tullut arvaamatta vaan se on ollut tiedossa jo vuosia.

      Ei tuo lautakunta ole ajan tasalla eikä siellä istuvat kaupunginhallituksen jäsenet.

      • Anonyymi00009

        Tee ihmeessä kysely. Itse en voi tehdä koska liiketoimintani tulisi kärsimään, ei siis ole liiketoimintaa kaupungin kanssa mutta hyvävelikerho toimii ja korruptio ulottuu todella pitkälle.


    • Anonyymi00010

      Tuo kouluhan oli siis suunniteltu väärään korkoon, mutta ei haluttu virheen paljastuttua alkaa korjaamaan virhettä. Päätettiin keksiä meriselityksenä tien korjaamistarve, jota ei kuitenkaan löydy mistään asiakirjoista, joka selittäisi korkovirheen.
      Nythän tien alaspäin vieminen aiheuttaa todennäköisesti ongelmia kaukolämpölinjojen ym. kanssa, sekä viereiset kadut ja tontit ovat nykykorkojen mukaiset.
      Jos itselläni tulisi tuollainen korkovirhe, nostaisin rakennuksen oikeaan korkoon ja lisäisin 3-4 porrasaskelmaa lisää, ei liene insinöörillekään ylivoimainen suunnittelutehtävä

      • Anonyymi00011

        Mitäs ongelmia siinä korkotasossa?


      • Anonyymi00013

        Tuo koulunrakennus oli täydellinen esimerkki sekä osaamattomuudesta (niin korruptiossa kuin sen peittelyssä, että rakentamisessa). Mutta yllättävän hyvä siitä koulusta tuli. Se että se nyt on puolimetriä liian matalalla ja vedet valuu sisälle ei ehdi haitata hetkeen 🤣. Pelkkää pasqaa ala äkin viranhaltijat. Kärryllä rahaa nuotioon ja syttyjä perään.


    • Anonyymi00012

      Ei isoja, meni metrin verran liian alas koulukatuun, pohjantiehen ja pitkäkatuun nähden.

      • Anonyymi00015

        No ainakin se kävelytien pätkä vaatisi betoniporsaat koulun ja puiston välissä. Lainrikkojat ajelevat ja oikovat siitä autolla, vaikka se on kiellettyä. Vettähän ei kouluun sisälle valu, jos viitoitetaan sille tie muualle. Toki se olisi kannattanut tehdä silloin, kun maa ei ole jäässä.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        No ainakin se kävelytien pätkä vaatisi betoniporsaat koulun ja puiston välissä. Lainrikkojat ajelevat ja oikovat siitä autolla, vaikka se on kiellettyä. Vettähän ei kouluun sisälle valu, jos viitoitetaan sille tie muualle. Toki se olisi kannattanut tehdä silloin, kun maa ei ole jäässä.

        metri sinne tai tänne. Varmaan kännissä pitäneet kuvia väärinpäin....josko hulevesisuunnittelija pitäisi palkata äkkiä ja korkoexpertti. Vaikka parikin, kunnalla määrä korvaa laadun.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        metri sinne tai tänne. Varmaan kännissä pitäneet kuvia väärinpäin....josko hulevesisuunnittelija pitäisi palkata äkkiä ja korkoexpertti. Vaikka parikin, kunnalla määrä korvaa laadun.

        Persuthan siellä on tehneet taas sutta ja sekundaa. PS-rakennuksen auto oli usein pihalla, kun koulua tehtiin.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Persuthan siellä on tehneet taas sutta ja sekundaa. PS-rakennuksen auto oli usein pihalla, kun koulua tehtiin.

        Näinhän se pitää mennäkin että paikallisia suositaan viis laadusta.


    • Anonyymi00017

      nämä on kyllä huimia ukkoja. Ihan pihalla 24/7 ja vetää lähempänä kymppitonnin kuukausipalkkaa, smartumit, sähköpyörät ja autoedut päälle. Tulospalkkiota ei oikeasti ole koska ei ole mitään vastuuta mistään mutta silti sen saa.

    • Anonyymi00018

      Esittelijänä asiassa on teknisen johtajan sijainen, tällein sitä voi toimia nätisti, eukko bussin alle ;) Toivottavasti iso johtaja tulee Audillaan viisastelemaan valtuuston kokoukseen. Voi sitten demarit ja muut vasurit taas nyökytellä, persut kysyy kysymyksen, ukko vastaa ja sitten kaikki nyökyttelee. Perussettiä, pelkkää paskulia ala #ilmiö #avoin biotaloussontakasakaupunki.

      • Anonyymi00021

        Eikös se niin mene että parinkymmenen vuoden päästä toiset päättäjät ihmettelee miten vesivahinko on saanut alkunsa.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Eikös se niin mene että parinkymmenen vuoden päästä toiset päättäjät ihmettelee miten vesivahinko on saanut alkunsa.

        Ei täällä ole demareiden jäljiltä mitään ihmeteltävää


    • Anonyymi00023

      Eihän täällä ole mitään rotia Tarkastuslautakunta keräilee itselleen tunnustuksia. Mutta itse asiat jää hoitamatta.
      S Arviointikertomus : arvostelu työ ollut innovatiivista ja aktiivista..
      Jos kerran sieltä on kerran pystytty analysoimaan että tunnusluvut ovat heikkoja ja tarjottu työkaluja valtuustolle,mutta valtuusto ei ole niistä välittänyt. Päätösten arvioinnin enakkoarviointi olisi pitänyt tehdä mutta sitä ei ole tehty.
      Suolahden uimahallin korjaus ja tuo Spotin ovat kohteita joissa investointipaineet ja yllättävät kustannukset haastavat kaupungin talousarvio.
      Uimahalliin peruskorjaukseen myönnettiin. 4,9 milj euroa joulukuussa. -24
      Syys-marraskuussa 2025 290 000€ lisämääräraha.
      Tarkastuslautakunta palkitaan kun se on paljastanut nämä ongelmat mutta valtuusto siitä viis veisaa.

      • Anonyymi00025

        Uimahallin päätös on tehty ja remontin pysäytys ei ole enää mielekästä.Ja nuo lisämäärärahat on vaan nieltävä kun kunnollahan se pitää tehdä.Ne entiset tekijät pitäisi nostaa tikun nokkaan mitä perintöä jättivät.


    • Anonyymi00024

      Meillähän on kaupunginhallituksen ja valtuuston puheenjohtajisto sieltä terävimmästä päästä.

      • Anonyymi00026

        No on varsinainen aivoriihi


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      114
      8183
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7398
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4654
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4429
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      3989
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2799
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      116
      2638
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2565
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2224
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2087
    Aihe