Miksi Hotellit ei kerro hintojaan

Olen tässä surffaillut hotellien kotisivuilla, ja minua ärsyttää, monen hotellin tapa jättää hinnat kertomatta. Jopa Sokos-ketjukin ei enää kerro, mitä yösija maksaa. Viimeksi Lappeenrannassa soitin Sokoksen kilpailijalle ja varasin sieltä, mahdollisesti jopa Lappeeta kalliimman huoneen, kun ao. hotelli kertoi reilusti hinnat.
3802
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siksi ei kerro että kun ihminen tulee hotellin tiskille kysymään yösijaa niin maksoi mitä maksoi sen on siihen jäätävä kun väsymys jo painaa.Suomalainen on niin tyhmä ostaja ettei ymmärrä että jos maksaa yöpymisestä vähemmän niin silloin on käytettävissä muuhun enemmän.Koska kuitenkin lähes kaikilla tulee kipukynnys rahankuluttamisessa jossakinvaiheessa vastaan.Reilulla parillakympillä saa osassa suomea tosilaadukkaan majoituksen aamiaisineen.Siihen kuuluu jo runsas aamiainen,luxusvuode,kolme pyyhettä ym.Ei pitäisi olla kallista.Kerran olin joutua ryöstetyksi hotelliketjussa kun kysyivät 120 euroa yhdestä yöstä.Miksi maksaa liikaa jos saa neljäs tai viidesosalla jopa parempaa palvelua.

Äänestä

No kyllähän esimerkiksi Sokos hotellien hinnat näkee kun menee sokoshotels.fi sivulle, valitsee sieltä hotellin ja sitten "varaa huone". Näin saa listan erihintaisista huoneista halutulle aikavälille. Näkee myös esimerkiksi asiakasomistajahinnat samoin kuin kampanjatarjoukset.

Vastaavalla tavalla toimii myös muut ketjut, Cumuluksen ja Rantasipin hinnat löytyy hotellimaailma.fi-sivuilta ja Scandicin heidän omilta sivuilta.

Tietysti selkeä lista hinnoista olisi yksinkertaisempi ja nopeampi.Mutta näin on ilmeisesti hotelleille jätetty pelivaraa korottaa hintojaan esim. tapahtumien yhteydessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


antti kirjoitti:

Olen tässä surffaillut hotellien kotisivuilla, ja minua ärsyttää, monen hotellin tapa jättää hinnat kertomatta. Jopa Sokos-ketjukin ei enää kerro, mitä yösija maksaa. Viimeksi Lappeenrannassa soitin Sokoksen kilpailijalle ja varasin sieltä, mahdollisesti jopa Lappeeta kalliimman huoneen, kun ao. hotelli kertoi reilusti hinnat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu