Missä ne Orpon lupaamat 100000 työpaikkaa on ? Tilastokeskuksen mukaan avoimia työpaikkoja on 27000

Anonyymi-ap

Työttömiä on lähes 400000. Hallitus on onnekseen työllistänyt 1-3 henkilöä,
omia sukulaisia avustajikseen.

13

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Työttömät tapetaan nyt nälkään, kun uudet sotelait tuli voimaan.
      Sitten loppuu työttömyys.

      • Anonyymi00004

        Pahalta näyttää....

        HeSa tänään.....

        ''Hallitus haluaa rajoittaa kauppojen omien halpamerkkien kuten esimerkiksi Pirkka- ja Coop-tuotteiden myyntiä ja valmistusta uudella elintarvikemarkkinalain uudistuksella, joka tulee voimaan ensi kesänä.

        Tampereen yliopiston tutkija Mika Yrjölä pelkää, että uudistus johtaa ruoan hintojen nousuun ja valikoimien vähenemiseen, mikä iskee erityisesti vähävaraisiin kuluttajiin.''


    • Anonyymi00002

      Hallitus kusettaa vaan.

    • Anonyymi00003

      Nojoo

      Työttömyys juu kasvanut. Sinällään vaalilupaukset on vaan vaalilupauksia. Muistui mieleen, vennamo lupas lopettaa kaiken työttömyyden puolessa vuodessa. No ei tietenkään onnistunut. Työministeri oli urpo leppänen, jonka piikkiin homma meni tietenkin.

      Mutta silloin ja nytkin vois miettiä, mikä ois työttömyysaste, jos hallitus ei ois tehnyt yhtään mitään?

      Tällaset asiat riippuu hirmu paljon kyllä kaikesta muustakin, kuin suomen omista toimista. Pandemia, yleinen lama, ukrainan sota, jenkkien tulli jne sekoilut. Ei met pelkillä kotimarkkinoilla saada työttömyyttä taipumaan.

      Suomi pieni maa. Meille voi tuoda ulkomailta hyvin rajallisesti yhtään mitään. Mutta suomella maapallon laajuiset vientimarkkina, met voidaan viedä kaikkialle ihan kaikkea vaikka kuinka paljon.

      Paitsi ny. On globaali lama ja venäjän kauppa on loppu. Näille ei mikään hallitus voi yhtään mitään.

      Joop, tapana aina haukkua hallitusta, etenkin entisiä hallituksia. Kohtahan tämä nykyinen hallitus on entinen hallitus. Ikävä tosiasia kuitenkin, mikään hallitus suomessa ei juurikaan voi vaikuttaa koko maapallon tilanteeseen.


      Sellanen snadi hox. Suomi kuitenkin onnistunut muodostaan jonkinlaiset välit jenkkeihin. Ja ehkä vielä tärkeämpään, ollaan lähennytty kiinaa. Suomi ei enää ole venäjä vetoinen ja mun mielestä hallituksen toimesta ollaan kuitenkin saatu luotua uusia kauppamahdollisuuksia muille markkinoille.

      Se, miten paljon se näkyy työttömydessä, se näkyy viiveellä. Seuraavien hallitusten aikoina. Josta kunnian siten tietenkin ottaa net tulevat hallitukset. Orpon hallitus luonnollisesti saa kaiken kuran niskaansa.

      Eli pannaans ny kattoen.

      =DW=

    • Anonyymi00005

      Orpon hallitus saa minkä ansaitsee taitamattomasta valtiontaloudenhoidostaan.
      Ei Suomea olisi tarvinnut rikkoa äärioikeistolaisella ideologialla.

    • Talouspolitiikan arviointineuvosto tänään antamat samat arvioinnit mitä olemme jo pitkän aikaa saaneet lukea.
      Tämä näkyy puolue kentillä vaikka vaaleihin vielä aikaa ainakin Persujen uutistoimisto yrittää kovasti kiillottaa kuvaa pelkona kansanedustajien roima pudotus määrässä.
      Kokoomus pitää aika hyvin pintansa rikkaittensa avulla.

      Millaiset vaalipuheet tulee hallituspuolueilta kun eivät voi kehua saavutuksillaan, eivät voi laittaa opposition syyksi mitään, ei edes maahanmuuttoa. Venäjän aloittama sotaa ei kelpaa syyksi, eihän se vaikuttanut kuin hetken Marinin hallitusta, niin talous ja työllisyys kääntyi huimaan kasvuun.
      Työttömyyden kehitys sai alkunsa 2023 kun rakentaminen romahti, ei osattu pysäyttää työttömyyden kasvua, ei välitetty, mutta työttömyys vain kasvoi se on suurin syy talouden kurjistumiseen. Talous olisi vaatinut ne Satosen kuuluttamat sata tuhatta uutta työpaikkaa silloin olisi hallitus ollut oikealla tiellä.
      Hallitus vaihtuu nyky hallituksen luottamuksen puutteeseen, syyllisiä kokoomus ja persut saavat mennä.

    • Anonyymi00006

      Vasemmistolaisten kannattaa jäädä ovelle
      Ovi vetää

      Vasemmistolaisten on syytä tutustua marginaaliveroprosenttiin loisittuaan tukipolitiikalla ja pienillä tuloilla elämänsä

      Moni vasemmistoa äänestänyt pääsee ensimmäisen kerran oikeasti tutustumaan marginaaliveron käsitteeseen käytännössä jäädessään oven väliin työn ohessa. Järkyttäähän se että lisätulosta lähes puolet menee veroihin.

      Tämä on juuri se sama keskustelu jota käydään suurituloisten veroalesta. Heidän marginaaliveroasteensa on ollut 58% ja sitä lasketaan 52%:iin.


      Jokainen voi tykönään miettiä että jos 40% lisätulosta veroihin tuntuu pahalta, miltä mahtaa 58% tuntua ja vieläkö huvittaa raataa.

      Moni päätyy siihen ettei kannata ja siirtyy esim. 4-päiväiseen työviikkoon alennetulla palkalla.


      Ongelma ei siis ole ove-eläkkeen verotus vaan ylipäätään järjettömän kireä marginaaliverotus.

      Vierotusta tulonsiirtokerjäämisestä

      Oppositio on luvannut taas kiristää verotuksen progressiota. Sosdemeita ei koskaan saa päästää hallitukseen veronimentään enää

      Jottei vaan kenellekään tulisi mieleen pyrkiä tienaamaan enemmän ja jopa vieroittua sosiaaliturvariippuvuudesta.

    • Arviointineuvoston mielestä veronkiristystäkään ei voida unohtaa, verohelpotuksia ei tarvitse antaa enää hyvätuloisille.

    • Purra viimeksi tänään puolusti rikkaiden veronkevennystä, puolusti muutenkin hallituksen talouspolitiikkaa. Purra puolustaa kokoomus Orpon laatimaa talouspolitiikkaa johon lupautui ryhtyessään valtiovarainministeriksi, puolue persut mikä heidän kanta kun puolue ei edusta muutenkaan hyväosaisia.
      Vaalikauden lopussa kun ynnätään voi olla ettei persut ole kokoomuksen parhaita ystäviä, mutta kokoomuskaan ei voi syyttää persuja kuluvasta kaudesta.

      • Anonyymi00008

        Miten niin "puolue (PS9 ei edusta muutenkaan hyväosaisia."

        Juuri niitten etuahan se ajaa.


    • Anonyymi00007

      Reservissä on tilaa kaikille, virolaisille.🤗

    • Anonyymi00009

      Hallitus toimii juuri niin kuin EU-komissio ja IMF meiltä edellyttävät eli leikkaavat julkisia menoja jotta velkaantuminen vähenee !

      Hyvä hallitus !!

      • Anonyymi00011

        Purra on ottanut 60 miljardia lisää velkaa saadakseen velkaantumisen vähenemään :D


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      7989
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      400
      7163
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4464
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4199
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2619
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2365
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      101
      2336
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2039
    9. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2000
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1907
    Aihe