Datakeskus

Anonyymi-ap

Vieläkö joku Keuruun päättäjä haaveilee datakeskusta kuntaan näillä sähkön hinnoilla?

9

415

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En haaveile, vaan näen suorastaan painajaisia.

    • Anonyymi00002

      Luuletko tosissaan, että yritykset maksaa samaa sähkön hintaa kuin kuluttajat? Et ole tainnut paljoa koulunpenkkiä kuluttaa ja uutisten lukeminenkin jäänyt sanomalehdistä, kun olet noin pihalla kun lintulauta.
      Eihän esim. teollisuudessa makseta kuin murto-osa siitä mitä normaali kuluttajat maksaa sähköstä.

    • Anonyymi00004

      Sitähän juuri tarkoitin, kuluttajat joutuu maksumiehiksi

    • Anonyymi00005

      Datakeskus ei automaattisesti nosta kuluttajien sähkölaskuja, mutta välillinen vaikutus on toki mahdollinen. Suuri datakeskus vaatii sähköverkon vahvistamista, ja ratkaisevaa on se, kuka nämä kustannukset maksaa. Jos datakeskus maksaa liittymisen ja verkon vahvistamisen, kuluttajien sähkölasku ei juuri muutu. Jos taas osa kustannuksista siirretään siirtomaksuihin, ne kohdistuvat kaikkiin alueen kuluttajiin. Itse sähkön hinnan osalta vaikutus voi olla lyhyellä aikavälillä hintaa nostava, mutta pidemmällä aikavälillä datakeskus voi houkutella uutta sähköntuotantoa ja vakauttaa hintatasoa. Datakeskukset tekevät yleensä pitkäaikaisia kiinteähintaisia sähkösopimuksia eivätkä maksa samaa hintaa kuin kotitaloudet, mutta tämä ei sellaisenaan tarkoita, että kuluttajat maksaisivat niiden sähkön.

      • Anonyymi00006

        Datakeskusten välillinen vaikutus sähkön hinnan nousulle kuluttajille ei ole vain mahdollinen, vaan niistä aiheutuva todellinen seuraus.


    • Anonyymi00009

      Odotatko, että pääset valittamaan?

    • Anonyymi00010

      Mutta asukkaiden vesilaskut nousee datakeskuksen myötä, siksi kai Keuruun sähkö hamuaa vesilaitosta itselleen.

    • Anonyymi00011

      Tehdään pumppuvoimalaitos. Pumpataan vesi Keurusselästä datakeskuksen läpi Tarhiaan ja Lapinsillan alle tehdään vesivoimala. Datakeskus jäähtyy ja sähköä syntyy.

    • Anonyymi00012

      Voi jestas teitä. On olemassa langaton energia ja vanha keksintö. Miten se toimii? Mistä ja miten se saadaan ? Se toimii kaikkialla pienin kustannuksin. Kaikki tarpeellinen on jo olemassa mutta ei ole ollut käytetty nykyisin. Eiku miettimään. Eikä vesi lopu maailmasta. Ilmastomuutos on valhe.
      Eikä väestöä human ihmisiä ole niin paljon kuin yritetty valehdella.
      Nuo tuuli ja aurinko rakennelmat on kuin lasten palikka leikkiä. Turpeella tuhottiin luontoa ja suot hävitettiin vedet pilalle ja lakat katosi. Kun korruptoidut pääsi tekemään pahuuttaan jouduimme huonoon jamaan. Ihmisten rahat ovat menneet rahastavuen parasiittien ylläpitoon.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      97
      3465
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      3
      3337
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      50
      2363
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      76
      2311
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      92
      2281
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      139
      2088
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      413
      1856
    8. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      31
      1848
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      115
      1784
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      40
      1605
    Aihe