Nettomuutto, väkiluku ja syntyvyys. Siinä asioita, joita Kuhmoislainen kuntapäättäjä ei osaa lukea Tilastokeskuksen tilastoista. Hallintojohtajan mielestä nettomuttovoitto on kovaa. Pitkäaikaisen kunnanhallituksen puheenjohtajan mukaan nettomuttovoitto on kovaa. Sivistystoimenjohtajan mielestä syntyvyys on kovaa ja vaatii uusia investointeja.
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Viime vuonna syntyi 4
- Anonyymi00002
51 kuoli
- Anonyymi00003
Ekalla neljänneksellä kuntaan muutti 5 uutta asukasta. Mutta loppuvuodesta tulomuuttajia ei sitten ollutkaan ja poismuuttajia oli 21. Tuloksena negatiivinen nettomuutto. -16.
- Anonyymi00004
Miinus Papinsaari.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Miinus Papinsaari.
Miina Äkkijyrkkä
- Anonyymi00006
Papinsaaren menijät lasketaan niihin 51 kuolleeseen, ei vaikutusta nettomuuttoon.
- Anonyymi00007
Papinsaaren nettomuutto +51. Mikä tässä nyt on se ongelma?
- Anonyymi00008
Nettomuutto, väkiluku ja syntyvyys. Siinä asioita, joita Kuhmoislainen kuntapäättäjä ei osaa lukea Tilastokeskuksen tilastoista. Hallintojohtajan mielestä nettomuttovoitto on kovaa. Pitkäaikaisen kunnanhallituksen puheenjohtajan mukaan nettomuttovoitto on kovaa. Sivistystoimenjohtajan mielestä syntyvyys on kovaa ja vaatii uusia investointeja. Sisälukutaitoa tässä nyt pitäisi harjoittaa.
- Anonyymi00020
Ex-kunnanjohtajakin taisi meritoitua tässä muuttovoittotilastovääristelyssä.
- Anonyymi00009
Onko Kuhmoisissa 20- 40-vuotiaita sinkkunaisia?
- Anonyymi00010
Menipäs asian viereen. Avaa uusi keskustelu.
- Anonyymi00016
Kyllä on. Mutta katoppa tarjontaa. Kyllä ne kattoo kumppania jostain muualta..
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Kyllä on. Mutta katoppa tarjontaa. Kyllä ne kattoo kumppania jostain muualta..
Eihän sillä ole väliä kunhan jäävät tänne asumaan.
- Anonyymi00011
Sinkkunaiset saattavat olla tilastoitu Tilastokeskuksen tilastoihin. Menepä sinne katsomaan.
- Anonyymi00013
No ei muuten ole tilastoitu!
- Anonyymi00012
Jos syntyvyys oli vuonna 2025 vain 4, ja viimeiset 10 vuotta aina reilusti alle 10, niin miksi koulua pitää LAAJENTAA?
- Anonyymi00014
No, kun jotkut pitkän linjan valtuutetut ja heidän taustajoukkonsa halusi Kuhmoisiin suurkoulun!! Kyllä tästä oli silloin keskustelua.
- Anonyymi00018
Ei pidä paikkaansa. Esim. 2016 syntyneitä 17 ja 2018 15. Lisäksi Kuhmoisiin on muuttanut useita lapsiperheitä viime vuosina.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa. Esim. 2016 syntyneitä 17 ja 2018 15. Lisäksi Kuhmoisiin on muuttanut useita lapsiperheitä viime vuosina.
2016 syntyneistä oli muuttoliikkeen jälkeen v25 lopussa jäljellä 15 ja 2018 syntyneistä myös 15. Tulkinta voisi olla että jos joku lapsiperhe muuttaakin Kuhmoisiin, niin lähtijöitä on toisesta päästä suunnilleen saman verran tai himpun enemmän.
- Anonyymi00015
Niin, jos syntyvyys on 4, niin alakoulussa lienee pian 4*6=24 oppilasta ja yläkoulussa 3*4=12 oppilasta. Koulun kaikki 36 oppilasta mahtuvat yhtäaikaa samalle "kässän" tunnille, jossa 2 rinnakkaisopettajaa.
- Anonyymi00021
Vanha tartti purkaa muutaman muksun tähden, eikä saatettu järjestää tiloja edes kunnan yrityslukua kasvattamaan. Voe voe . .. .
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Vanha tartti purkaa muutaman muksun tähden, eikä saatettu järjestää tiloja edes kunnan yrityslukua kasvattamaan. Voe voe . .. .
Hienot tilat moni starttaava pienyritys olisi saanut ... .?!
- Anonyymi00023
Anonyymi00021 kirjoitti:
Vanha tartti purkaa muutaman muksun tähden, eikä saatettu järjestää tiloja edes kunnan yrityslukua kasvattamaan. Voe voe . .. .
Yks valtuutettu sanoi, että ihan oikeita terveyshaittoja olisi tullut pitkäaikaisesta oleskelusta. Ei siis pelkkiä hyvinvointihaittoja.
- Anonyymi00026
Ja yksi valtuutettu o,i oikeassa, kunvsanoi, että ihan oikeita terveyshaittoja ei olisi tullut pitkäaikaisesta oleskelusta. Ja tällä valtuuttulla oli faktat hallussa.
- Anonyymi00027
Saahan sitä yhteistä omaisuutta purkaa, rikkoa, hävittää ja muiluttaa pienelle piirille, niin kauan kun enemmistö päättäjistä ei asiaan puutu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361449Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2621021Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan93781Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68762Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109609
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31471
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47441Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30403
- 27400
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381