Tuntuu että ennen oli paremmin kun oli maailma ja elämä yksinkertaisempaa

Anonyymi-ap

Henkisenä, liikunnallisena ja maanläheisenä tykkään yksinkertaisuudesta. Tekoäly ja robotit vie ehkä tulevaisuudessa ihmisiltä paljon työpaikkoja?

Kun alettiin kurkottaa korkialle kuusenlatvaan niin voidaan pian kapsahtaa katajaan.

Ymmärrän että köyhyyttä olisi enemmän mun ihannemaailmassa mutta ennen vanhaan ihmiset oli onnellisempia.

Pääelinkeinona olis mun ihannevaltioissa maanviljely. Olisi toki muutakin. Mutta raha ei pyörittäis niinkään koko valtiota &maailmaa.

On systeemissä tällaisessa myös huonot puolensa kuten esim se köyhyys mutta esim henkisesti sairaat ja kehitysvammaiset voitaisiin heitä auttaa eri tekniikoita käyttämällä kuten A ) laitoshoito (luotaisiin lisää laitoshoitopaikkoja) B) he saisi elää ilmaiseksi

Ennen vanhaan tosin henkisesti sairaat ja vammaiset on pystyneet elämään kotona vanhempiensa nurkassa. Esim mun isäni isoveli oli kokopäiväjuoppo ja henkisesti sairas niin hän asui kotona äitinsä ja isäni kanssa. Hän ei saanut valtiolta juuri mitään rahallista apua koska valtio oli tuolloin köyhä. Hän kuitenki pystyi elämään kotona .On toki eri asia jos on yksinasuva henkisesti sairas niin asiantila muuttuu silloin hankalampaan suuntaan.

19

216

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      kukasille isän isojuopolle isoveljelle kävi ostamassa viinat
      kato kun oli viinakortti eikä sille itelle olis myyty rapajuopolle

      • Anonyymi00003

        Hyvä kysymys! Alkon myyjät olivat ohjeistetut seuraamaan asiakkaiden kuntoa ja asioimistiheyttä. Kertaostoksen maksimi oli 2 x 0,5 litraa väkeviä.
        Saman henkilön oli turha yrittää "täyden lastin" hakemista useammin kuin kerran viikossa eikä sitäkään monena viikkona peräkkäin.
        Aperatiivi tyyppisillä juomilla ja viineillä oli omat rajoituksensa.


    • Anonyymi00004

      Kyllä se maailma on ihan sama.
      Mutta ihmiset ovat yksinkertaisia.

    • Anonyymi00005

      Maailma on aika vakaa, aurinko paistaa tasaisesti, maapallo pysyy radallaan oikeassa kallistus kulmassa, Veikko Lavin maailmassa ihmiset kuin muurahaisia.

      Ihmisiä kuin muurahaisia
      Ne loputonta polkuansa taivaltaa
      On kaukaa katsottuna kaikki samanlaisia
      Niin ettei heitä voi toisistaan erottaa...

      Pertikki

    • Anonyymi00006

      Elämä oli niukkaa mutta antoi mahdollisuuksia tyytyväisyyden herkiin. Omilla ponnisteluilla oli turvattava elinehdot ravintoa ja asumista myöten.
      Alle kouluikäisenä pentuna oli osallistuttava mökin vaatimiin töihin kesäisin ja talvisin. Myöhemmin tajusin, että silloin syntyi pohja aerobiselle kunnolle. Siis perusta!
      Vaikka aina ei mennyt tavoitellusti niin siihen oli aina varauduttava.
      Sen sijaan onnistumisten hetkistä iloittiin aidosti. Tehtiin itse, saavutettiin tavoite kokonaan tai osittain mutta se oli omaa aikaansaannosta!
      Työläistorpan kasvatilla oli mahdollisuuksia "säätykiertoon".
      Vanhemman käyneet Matinkylän kansakoulun 4 luokkaa ja toisesta lapsesta tuli lankkuteknikko. Rakennusmastarin "mestari" osuus on perustelematonta.
      Toinen kouluttautui koneinssiksi joita silloin valmistui hyvin vähän. Suomen siihenastisten kaikkien koneinssien järjestysnumeroni on alle 5000.
      Loi työuran teollisuuden esimiestehtävissä. Vaihteli työpaikkoja. Eniten tuotantopäällikön tehtävissä ja päätti työuransa tuottavuus ja kustannusstandardi konsulttina. Mm. luennoinut kahdessa yliopistossa.
      Ei tarvitse olle kiitollinen kenellekään eikä millekään avustusorganisatiolle. Mitään ei saanut ilmaiseksi.

    • Anonyymi00007

      Aika kultaa muistot ?

    • Anonyymi00008

      alottajan kanssa samaa mieltä,

    • Anonyymi00009

      EOKP.

    • Anonyymi00010

      Että vanhukset voisivat elää ilmaiseksi niin heitä pitäisi ensin nirhata pois päiviltä iso joukko. Silloin työssäkäyvin veroamaksavien joukko olisi "siinä vanhassa" suhteessa vanhusväestöön. Tästä rakenteesta voi "syyttää" tasokasta terveydehuoltoamme ja sitä että kaikista huolehditaan. Meidän lapsuudessa kun vanhus riitaantui maalaistalossa vallassa olleen miniän tai vävyn kanssa, hän lähti mieron tielle tai nälissään imeskeli koppuraista leipää uuninpankolla. Mielenterveydestä kärsiville (hulluille) tehtiin tuvan nurkkaan koppi jonne hänet suljettiin kun oli vaarallinen. Sinne syötettiin ja miehissä silloin tällöin kylvetettiin. Oli se niin ihanaa aikaa, oih!

      • Anonyymi00014

        Vain pieni minimalistisen pieni murto-osa suomen kansalaisista kannattaa tappotouhuja että eivät pysty edes fantasioimaan tappamisesta =)

        Ja minun mielestä (ja myös monien muiden mielestä) tappotouhuja tekevät tai niistä unelmoivat ovat mieleltään vielä hullumpia kuin hullut ja henkisesti sairaat.


    • Anonyymi00011

      Raha määrää aivan liikaa nykymaailmassa. Jatkuvaa kuluttamista ja uuden ostamista. Globaali markkinatalous on perkeleestä.

      • Anonyymi00012

        Joku sanoi mulle että ne jourtuu tekkeen heikkokuntoisempia laitteita ettei tuu konkursseja ja tappioita mutta ennen vanahaan laitteet oli kestävimpiä eikä konkursseja tullut.

        Se tarkoittaa minusta sitä että ahneus ja raha määrää nykymaailmassa. Oot siis oikiassa.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Joku sanoi mulle että ne jourtuu tekkeen heikkokuntoisempia laitteita ettei tuu konkursseja ja tappioita mutta ennen vanahaan laitteet oli kestävimpiä eikä konkursseja tullut.

        Se tarkoittaa minusta sitä että ahneus ja raha määrää nykymaailmassa. Oot siis oikiassa.

        Japsit lienevät olleet tuossa järjestelmällisiä johtajia.
        60-luvun alun koulutuksessa meille selvitettiin ko. periaatetta.
        Myynnissä yhden sukupolven tuote. Seuraavan kehitysasteen tuote valmiina tuotannossa. Seuraavan sukupolven tuote valmiiksi suunniteltuna. Viimeinen uusi suunnittelussa.
        Tietenkin tuossa ketjussa on optimoitava kunkin tuotesukupolven elinikä sopivan lyhyeksi bisneksen kannalta.
        Nyt näyttää tuo periaate olevan vallitsevana. Toinen kierron nopeuttaja on vekottimen ominaisuuden muuttaminen / muoti.

        Omassa laitesuunnittelun periaatteena kodinkoneiden yms. suunnittelussa oli mitoittaa laite kestämään 90%:n todennäköisyydellä noin 10:n vuoden normaali käyttö.
        Me sentään suunnittelimme kestäviä laitteita.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Japsit lienevät olleet tuossa järjestelmällisiä johtajia.
        60-luvun alun koulutuksessa meille selvitettiin ko. periaatetta.
        Myynnissä yhden sukupolven tuote. Seuraavan kehitysasteen tuote valmiina tuotannossa. Seuraavan sukupolven tuote valmiiksi suunniteltuna. Viimeinen uusi suunnittelussa.
        Tietenkin tuossa ketjussa on optimoitava kunkin tuotesukupolven elinikä sopivan lyhyeksi bisneksen kannalta.
        Nyt näyttää tuo periaate olevan vallitsevana. Toinen kierron nopeuttaja on vekottimen ominaisuuden muuttaminen / muoti.

        Omassa laitesuunnittelun periaatteena kodinkoneiden yms. suunnittelussa oli mitoittaa laite kestämään 90%:n todennäköisyydellä noin 10:n vuoden normaali käyttö.
        Me sentään suunnittelimme kestäviä laitteita.

        Tällainen systeemi aiheuttaa tarpeettomia ongelmia pienituloisille duunareille ja muille pienituloisille mutta lähes aina pienituloisista duunareista eivät porhot ole piitanneet.


    • Anonyymi00016

      Erilaista kyllä..

      Mutta missään tapauksessa ennen ei ollut oikein mikään paremmin. Lähinnä tuli mieleen, maapallo oli vähemmän ylikansoitettu, kuin myös vähemmän saastunut.

      Yhtään en kaipaile mitään "vanhoja hyviä aikoja". Nyt on miten on ja enenpi katse suuntautuu tulevaisuuden suuntaan. Ihan normaali ajatusmalli ihmiselle. Ilman tätä eteensuuntautuvuutta asuttais luolissa, syötäisiin käpyjä ja pelättäs susija. Ei välttämättä ole kovin hääviä elämää.

      =DW=

    • Anonyymi00017

      Nojaa, jos mennään tarpeeksi kauas menneisyyteen niin luulempa, että sairaista ja kehitysvammaisista ei juurikaan pidetty huolta vaan heidän laitettiin ns. vaivaislaitoksiin tai jos sinnekään

      Ennen oli ennen ja toki yksinkertaisempaa kun esim. ihmiset kuolivat pois paljon nuorempana kuin nyt

      Tänäkin päivänä on paljon kehitysvammaisia tai liikuntarajoitteisia jotka voivat asua kotonaan ja läheiset heitä hoitavat. Samoin moni juoppo on puolisonsa hoitama

      En ihaile tai kaipaa menneisyyttä, kyllä nykyelämä on paljon helpompaa ja yksinkertaisempaa

      • Anonyymi00018

        No ainaki 1950 -1960 luvulla isäni sairaalloinen isoveli asui ihan kotona että kyllä hän ei joutunut mihinkään vaikeuksiin.

        Sen ajan kehitysvammaiset myös asuneet vanhempiensa nurkissa mitä isä on kertonut eräästäkin kehitysvammaisesta.

        Sää tarkootitkin varmaan vielä vanhempaa aikaa kuin 1950-1960 luku.


      • Anonyymi00019

        nykyään ongelma on myös tekoäly ja robotiikka koska mulla on aika vahva fiilis siitä että aiheuttavat koko maailmaan suurta massatyöttömyyttä kun robotit ja tekoäly korvaa ihmisiä monissa eri työpaikoissa. Se on kamala asia tietenkin.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        No ainaki 1950 -1960 luvulla isäni sairaalloinen isoveli asui ihan kotona että kyllä hän ei joutunut mihinkään vaikeuksiin.

        Sen ajan kehitysvammaiset myös asuneet vanhempiensa nurkissa mitä isä on kertonut eräästäkin kehitysvammaisesta.

        Sää tarkootitkin varmaan vielä vanhempaa aikaa kuin 1950-1960 luku.

        "1950-luku oli Suomessa kehitysvammaisten huollossa siirtymäaikaa, jolloin vallalla oli laitoskeskeinen ja segregoiva (eristävä) toimintatapa, mutta samalla alettiin rakentaa pohjaa myöhemmälle hyvinvointiyhteiskunnalle. Aikakautta leimasivat suuret keskuslaitokset, pakkosteriloinnit ja usein heikko oikeusturva. "

        Ylhäällä aika selkeästi sanottu. Totta kai poikkeuksia on ja oli

        Vuosikymmeniä sitten kehitysvammahoitajan titteli oli vajaamielishoitaja, joka sekin kertonee sen ajan yhteiskunnasta

        En todellakaan kaipaa aikaa Ennen vanhaan. En suostuisi olemaan ilman nettiä, ilman tiskikonetta, ilman pyykkikonetta, ilman vessaa tai lämmintä juoksevaa vessaa, ilman äänioikeutta (olen nainen) ilman maksutonta koulua tai opiskelua jne. jne.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1858
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe