Se on hieno asia että saimme katsauksen aiheesta koska onhan tämä laskiaispullaaihe erittäin tärkeä.
Montakohan sanaa tuossa vollotuksessa on?
Liike-elämän huippunimi Armas Pasanen vaihteeksi kouluttaa Fazerin konsernia myymään laskiaispullia 50 sentin kappalehintaan. Koulutetaan hieman Pasasta, miten juttu oikeasti menee.
Ensin pitää perustaa yritys ja rakentaa sille brändi. Kasvu tulee pikkuhiljaa ja jatkuvasti on investoitava tulevaan ja koko ajan on kaupan käytävä ja tulosta täytyy tehdä, jotta toiminta voi jatkua ja kasvaa tuloksellisesti. Jos osakeyhtiö tekee tappiota yli varallisuutensa, se joutuu selvitystilaan taikka haetaan konkurssiin.
Sitten tarvitaan toimitilat tontteineen ja ne eivät ole ilmaisia. Ne pitää rakentaa miljoonilla. Pelkästään sähkölaskut ovat valtavia ja tilojen lämmittäminen myös. Ammattikäyttöön suunnitellut laitteistot maksaa myös viljasiiloineen miljoonia. Pelkästään vakuutukset maksaa yli miljoonan keskeytysvakuutuksineen.
Se tarkoittaa että pelkän vakuutuksen vuoksi pitäisi myydä jokaisena vuoden päivänä
2739 laskiaispullaa euron katteella.
Kuluthan ei tähän lopu, vaan sitten tulee logistiikka. Raaka-aineet maksaa ja ne toimitetaan jatkuvana virtana rekoilla ja se maksaa. Varastointi ja varastotyöntekijät maksaa. Kylmäsäilytys maksaa.
Sitten ne toimitetaan leipurille, joka on siellä palkkatöissä. Valmistaminen kuluttaa sähköä. Sen jälkeen valmiit tuotteet pakataan (roboteilla) ja se maksaa ja ne robotit ja varastorobotit sekä niiden automatiikka maksaa kymmeniä miljoonia.
Sen jälkeen ne tuotteet kuljetetaan robotin asentamalla osoitelapulla varustettuna kärryissä jakeluautoon. Se maksaa.
Kun ne on toimitettu kauppaan, siellä henkilökunta ottaa ne vastaan ja se maksaa. Sitten ne laitetaan myyntiin ja hinnoitellaan. Hinnoittelussa pitää olla tarkkana että tuote myy, mutta ettei liian halvalla mene jolloin on vaarana että hävikki syö tuoton kokonaan tai hinta ei riitä kuluihin ja veroihin.
Tuon prosessin jälkeen Pasanen menee siis kauppaan ja toteaa että noiden pullien valmistaminen ei maksa kuin 50 senttiä kpl. Fazer investoi Lahden uusiin tiloihin yli 400 miljoonaa euroa. Koko konsernin tuotto on tasaisesti pidetty viidessä prosentissa läpi vuosien. Joskus enemmän joskus vähemmän riippuen investoinneista.
Iso Fazerin laskiaispulla on noin 3 x suurempi kuin kotona tehty pikkupulla. Sen ainekset kotiin ostettuna maksaa noin euron, mikäli sinulla on vähän käytettävät mausteet jo olemassa. Jos et laske itsellesi työstä palkkaa laisinkaan ja et laske sähköjä etkä tilakuluja sille ajalle kun leivot, niin silloin on mahdollista valmistaa Fazerin laskiaispulla eurolla, muttet mitenkään 50 sentillä. Vaikka myisit niitä pullia kotiovelta kuluttajalle, niistä olisi pakko pyytää vähintään kolme euroa kappale, jos meinaat että siitä jää jotakin sinullekin ja veroihin.
laiffila, joka on suunnitellut pelkästään linjastoja ja automatiikkaa sadallatonnilla ja tietää hieman tästä kulurakenteesta. Kuluihin joudutaan lisäämään myös tuotantotilojen huoltokulut, siivouskulut, valvontakulut, tuotevalvontakulut yms jopa henkilökunnan hygieniapassit ja turvallisuuskoulutukset ja ammattiin perehdytykset.
Tämä kaikki muodostaa sen lopputuotteen hinnan kaupassa, putkiaivo.
Montakohan sanaa tuossa vollotuksessa on?
Liike-elämän huippunimi Armas Pasanen vaihteeksi kouluttaa Fazerin konsernia myymään laskiaispullia 50 sentin kappalehintaan. Koulutetaan hieman Pasasta, miten juttu oikeasti menee.
Ensin pitää perustaa yritys ja rakentaa sille brändi. Kasvu tulee pikkuhiljaa ja jatkuvasti on investoitava tulevaan ja koko ajan on kaupan käytävä ja tulosta täytyy tehdä, jotta toiminta voi jatkua ja kasvaa tuloksellisesti. Jos osakeyhtiö tekee tappiota yli varallisuutensa, se joutuu selvitystilaan taikka haetaan konkurssiin.
Sitten tarvitaan toimitilat tontteineen ja ne eivät ole ilmaisia. Ne pitää rakentaa miljoonilla. Pelkästään sähkölaskut ovat valtavia ja tilojen lämmittäminen myös. Ammattikäyttöön suunnitellut laitteistot maksaa myös viljasiiloineen miljoonia. Pelkästään vakuutukset maksaa yli miljoonan keskeytysvakuutuksineen.
Se tarkoittaa että pelkän vakuutuksen vuoksi pitäisi myydä jokaisena vuoden päivänä
2739 laskiaispullaa euron katteella.
Kuluthan ei tähän lopu, vaan sitten tulee logistiikka. Raaka-aineet maksaa ja ne toimitetaan jatkuvana virtana rekoilla ja se maksaa. Varastointi ja varastotyöntekijät maksaa. Kylmäsäilytys maksaa.
Sitten ne toimitetaan leipurille, joka on siellä palkkatöissä. Valmistaminen kuluttaa sähköä. Sen jälkeen valmiit tuotteet pakataan (roboteilla) ja se maksaa ja ne robotit ja varastorobotit sekä niiden automatiikka maksaa kymmeniä miljoonia.
Sen jälkeen ne tuotteet kuljetetaan robotin asentamalla osoitelapulla varustettuna kärryissä jakeluautoon. Se maksaa.
Kun ne on toimitettu kauppaan, siellä henkilökunta ottaa ne vastaan ja se maksaa. Sitten ne laitetaan myyntiin ja hinnoitellaan. Hinnoittelussa pitää olla tarkkana että tuote myy, mutta ettei liian halvalla mene jolloin on vaarana että hävikki syö tuoton kokonaan tai hinta ei riitä kuluihin ja veroihin.
Tuon prosessin jälkeen Pasanen menee siis kauppaan ja toteaa että noiden pullien valmistaminen ei maksa kuin 50 senttiä kpl. Fazer investoi Lahden uusiin tiloihin yli 400 miljoonaa euroa. Koko konsernin tuotto on tasaisesti pidetty viidessä prosentissa läpi vuosien. Joskus enemmän joskus vähemmän riippuen investoinneista.
Iso Fazerin laskiaispulla on noin 3 x suurempi kuin kotona tehty pikkupulla. Sen ainekset kotiin ostettuna maksaa noin euron, mikäli sinulla on vähän käytettävät mausteet jo olemassa. Jos et laske itsellesi työstä palkkaa laisinkaan ja et laske sähköjä etkä tilakuluja sille ajalle kun leivot, niin silloin on mahdollista valmistaa Fazerin laskiaispulla eurolla, muttet mitenkään 50 sentillä. Vaikka myisit niitä pullia kotiovelta kuluttajalle, niistä olisi pakko pyytää vähintään kolme euroa kappale, jos meinaat että siitä jää jotakin sinullekin ja veroihin.
laiffila, joka on suunnitellut pelkästään linjastoja ja automatiikkaa sadallatonnilla ja tietää hieman tästä kulurakenteesta. Kuluihin joudutaan lisäämään myös tuotantotilojen huoltokulut, siivouskulut, valvontakulut, tuotevalvontakulut yms jopa henkilökunnan hygieniapassit ja turvallisuuskoulutukset ja ammattiin perehdytykset.
Tämä kaikki muodostaa sen lopputuotteen hinnan kaupassa, putkiaivo.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko aijata hyieniapassi ja voisitko selvittää kulurakenteet myös fasun siniselle lehmästä pakettiin ja toimitettuna Pattayalle.
Millä ne miljoonainvestoinnit on tehty jos ei pullakatteilla?
Kopiovastaava vauhdissa.
Pasasen bisnesvaiston mukaan pullat tulee leipoa ja myydä talkoilla.
Milläs ne yritykset pitäisi kasvattaa muulla kuin tuottavalla työllä? Ei sitä lainaakaan saa jos maksukyky epäillyttäisi pankkia. Siksi Pasasella ei ole koskaan ollut asuntolaintaa eikä osamaksuvelkaa, koska hänelle ei ole sellaisia myönnetty.