Talous
Jälleen hyvä uutinen taloudesta: Palkansaajien tilanne parani roimasti
Tilastokeskus: Palkansaajien ostovoima kasvoi 3,5 prosenttia viime loka-joulukuussa.
Palkansaajien ostovoima on parantunut.
Suomalaisten palkansaajien ansiot kasvoivat tuntuvasti vuoden 2025 viimeisellä vuosineljänneksellä ja myös vuositasolla.
Tilastokeskuksen mukaan kokoaikaisten palkansaajien säännöllisen työajan nimellisansioiden kasvua kuvaava ansiotasoindeksi vahvistui ennakkotietojen mukaan loka-joulukuussa 3,5 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Myös reaalinen ansiotaso eli ostovoima nousi samalla ajanjaksolla 3,5 prosenttia, koska kuluttajahinnat olivat viimeisellä neljänneksellä samalla tasolla kuin vuotta aiemmin.
Palkansaajien ostovoima romahti 2022–2023, kun kuluttajahinnat eli inflaatio lähti laukalle. Nyt tuo ostovoimaan tullut kuoppa on käytännössä kurottu umpeen, kuten alla olevasta graafista ilmenee.
Hv-alueet kärjessä
Palkansaajien nimellinen ansiotaso nousi eniten hyvinvointialueilla. Kasvua kertyi peräti 6,7 %.
– Julkinen sote-sektori pamautti pöytään taas kovat ansiotason kasvuprosentit.
Hän kuvaa kehitystä hurjaksi.
Sektorilla valtion budjettitalous säännöllisten ansioiden vuosinousu oli ennakkotietojen mukaan pienin, 2,6 %.
Säännöllisen ansion indeksin vuosinousu oli viimeisellä neljänneksellä nopeinta hyvinvointialuehallinnossa, 6,4 %
Kasvu kiihtyi selvästi vuodesta 2024
Tilastokeskuksen lopullisten tietojen mukaan ansiotasoindeksin nousu oli 3,4 % vuonna 2024. Ansiot nousivat naisilla 3,8 % ja miehillä 2,9 %.
Vastaavana aikana säännöllisen ansion indeksi, johon ei sisällytetä kertaeriä, nousi 3,9 %.
Ansiotasoindeksin ja kuluttajahintaindeksin perusteella laskettavan reaaliansioindeksin mukaan reaaliansiot eli ostovoima kasvoi 1,8 % vuonna 2024.
Myös keskiviikkona kuultiin myönteinen talousarvio. Iltalehti uutisoi, että Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju julisti talouden suunnan kääntyneen.
Palkansaajien ostovoima nousee
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145