Työvaatteiden kireysongelma

Anonyymi-ap

Miesvaltaisilla aloilla olette varmaan huomanneet ongelman kuinka nykypäivän työtakit erityisesti on valmistettu niin kireillä kaavoilla, että yleinen ongelma on takeissa selän kiristäminen, käsivarsien kiristäminen ja kainaloiden kiristäminen. Tämän seurauksena kainalot hikoaa ja tunne on kuin joku työntäisi sormet kainaloihin (hermot kireällä). Liikkuvuus heikko. Jos ottaa isompaa kokoa takin niin edelleen kainalot kiristää ja mahasta alkaa takki heilumaan tyhjänä telttana.

Uskomatonta että vuosikymmenien kehitystyö työvaatteissa on johtanut näin epäonnistuneeseen lopputulokseen. Talvityötakin alle pitäisi vielä saada mahtumaan kerrospukeutuminen talvisään pakkasilla. Ei mitään mahdollisuutta käsivarsien puolesta.

Minulla oli työtakki vuodelta 2006 ja siihen aikaan tämä oli tuntematon ongelma. Silloin takit olivat reilun kokoisia. Nyt ne on tehty kuin puvun takit istumaan ja näyttämään peilin edessä hyvälle.

Pitäisi oikeaati löytää talvityötakki jossa ei ole hermot kireällä ja alle mahtuu kerrospukeutua. Käsittämätöntä että tämmönen yleinen ongelma on työvaatteissa näin laajasti ja tiedostettu ongelma, eikä valmistajat korjaa ongelmaa. Saattavat laittaa jotain joustokangasta kainaloihin, mutta se kangas on edelleen kainaloissa.

Mistä te miehet löydätte työtakkinne?

Olen kysellyt sähköpostilla työvaatemyymälöistä. Sovittanut takkeja. Aina sama ongelma. Jätän ostamatta. Nyt mietin myydäänkö jotain työtakin näköistä siviilikäyttöön joka olisi tehty reilumman kokoiseksi. Helikon-tex tekee hyvän mallista urheilulliseen vartalotyyppiin, mutta ei työtakin näköistä. Helikon-tex M65 takki on itsellä siviilikäytössä ja reilun kokoinen, mutta ei työtakin näköinen. Pitäisi olla oranssia tai keltaista huomioväriä.

1

92

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sanon vielä että todella ikäviä on päälle puettuna miesten työtakit mitä myydään rakennusmiehille ja kiinteistöhuollon miehille. Takit ei ole tehty työntekoon kun pitäisi kädet pystyä liikkumaan ja alle kerrospukeutua.

      Todellinen ongelma. Työvaatteiden kehitys on saavuttanut rappio taantumuksen. Työvaatteiden kehitys on päätynyt johonkin typerään lopputulokseen jossa työvaate ei ole enää työvaate, vaan se on mennyt kategoriassa johonkin aivan toiseen tuoteryhmään, johonkin peilin edessä patsasteluun hyvännäköisissä ”työvaatteissa”.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      78
      1260
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      965
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      15
      857
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      71
      817
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      151
      754
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      729
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      40
      722
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      68
      717
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      20
      645
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      121
      605
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      58
      581
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      555
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      528
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      171
      521
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      123
      512
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      510
    19. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      95
      490
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      466
    Aihe