Saako täällä keskustella saarista eli niistä, jotka ovat erikokoisina maapläntteinä jossakin kohtaa järveä?
Saako saarista keskustella
27
541
Vastaukset
- Anonyymi00001
Puhutaan toki saarista. Mutta puhutaan ihan saaren nimellä tai kiinteistörekisterin tunnuksella, että ei mitään vihjailua, vaan suoraan asiaan. Ne kiinteistötunnukset saa karttapaikasta mäkyviin https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka/?lang=fi
- Anonyymi00002
Entä saako puhua millä keinolla saaria saa, jakokunnan saaria kavereille?
- Anonyymi00003
Juu ei saa.
- Anonyymi00004
Eli ihan turha on tänne laittaa nimi ja rekisterinumero op saaresta jonka kalastaja järjesteli. Kätyrit poistaa.
- Anonyymi00005
Juuri näin. Mennään nyt jo eteenpäin.
- Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
Juuri näin. Mennään nyt jo eteenpäin.
Kätyri
- Anonyymi00006
Ai niinku Korkeasaari, mutta eikös se ole meressä ?
- Anonyymi00007
Laittakaa lista TOP3 Kuhmoisten saaret. Vaikka sillä perusteella missä itse tykkäisitte, että mökkinne sijaitsisi tai missä olisi muuten vaan kiva viettää aikaa.
- Anonyymi00008
Hahmajärven Grönlanti, vink vink
- Anonyymi00010
Niko Saarista kaipaan telkkariin.
- Anonyymi00021
Mieluummin Amanda Saari.
- Anonyymi00024
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mieluummin Amanda Saari.
Unohtamatta Kyllikkiä.
- Anonyymi00012
Jakokunnan saaria jaettiin, kunnes jaettavaa ein enää ole. Ensin otti kalastaja itselleen, sitten antoi parille kaverille ja sitä rataa. Eikä ole mitäön kuntakorruptiota, tai vetelien valtuutettujen homma, kun on vaan ihan sitä pienen piirin kähimintää itsessään.
- Anonyymi00013
Olisi ollut hienoja saaria matkailuun ja virkistykseen. Ne meni kavereille.
- Anonyymi00014
Oliko nämä bisnekset ok?
- Anonyymi00015
Eivät kai vielä ole pisnestä noussut. Toivotaan, että vielä nousee.
- Anonyymi00016
Vink vink. Jakokunnan saaria jakaa jakokunnan pj. Jakoi ensin itselle, sitten kavereille. Nyt ei jaettavaa enää ole. (=Ensin otti kalastaja itselleen, sitten antoi parille kaverille ja sitä rataa.) Ja tämä ei ole mitään kuntakorruptiota, tai vetelien valtuutettujen homma, pelkästään sitä pienen piirin kähimintää itsessään.
- Anonyymi00017
Outo kunta Kuhmoinen.
Joku ottaa saaren, toiset kunnalta komiat rakennukset ynnä ison tontin, muutamat opiskelee kuntalaisten piikkiin, yhdelle manisäkki lahjana, monta pyörittää pisnestä kuhmoslaisten kuluja kustannellen, mitä vielä?
Kuntalaiset kuiskausta ei enempää. - Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Outo kunta Kuhmoinen.
Joku ottaa saaren, toiset kunnalta komiat rakennukset ynnä ison tontin, muutamat opiskelee kuntalaisten piikkiin, yhdelle manisäkki lahjana, monta pyörittää pisnestä kuhmoslaisten kuluja kustannellen, mitä vielä?
Kuntalaiset kuiskausta ei enempää.Eikö se ole hyvä juttu, että mahdollisimman moni hyötyy?
- Anonyymi00019
Miksi kauppamuseota jauhetaan mutta ei saarien kähmintää? Kuitenkin saarien virkistyskäyttö toisi huomattavasti enemmän hyötyä kuin jonkun rötiskön jatkuvat korjaukset ja kulut?
- Anonyymi00020
Kauppamuseo mainittu. Myötähäpeää ei voi enempää kokea.
- Anonyymi00025
... kuin jonkun rötiskön jatkuvat korjaukset ja kulut?"
Yritys hyvä kymmenen, tulos nolla -
valehtelemalla voi pötkia pitkälle, vaan ei maaliin! - Anonyymi00027
Anonyymi00020 kirjoitti:
Kauppamuseo mainittu. Myötähäpeää ei voi enempää kokea.
Kauppamuseo mainittu. Myötähäpeää ei voi enempää kokea."""
Kuhmoinen ennätysen kunta.
Häpeänkin kohde kääntyy
- Anonyymi00022
Niin kähmiät ei häpeä mitään. Hyvä että joku häpeää.
- Anonyymi00023
Korhonen, korhonen, korhonen, korhonen, korhonen, korhonen, korhonen …………. aivan sairas on tämä suomi24-yhteisö jota yksi tyyppi saa pyörittää vuosikymmeniä.
- Anonyymi00026
Saa keskustella. Vaikka siitä, miksi ihmeessä Kuhmoinen palvelee lehdessä on kannessa kahdessa kuvassa sama Hahmajärven? saari. Luulisi että täällä riittäisi kuvattavaa ettei tarvitsisi häiritsevästi olla kahta kuvaa samasta maisemasta.
- Anonyymi00028
Siellähän se
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482297Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722193Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1362017Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut432012Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie501951HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981745Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061693Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851138