Jokos on suunnitelmat valmiina ja kunta varannut sen 50 000 euroa kuluihin?
Keväällä tulossa Sotkamon Pride viikko?
Anonyymi-ap
401428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
seksuaalisuushan piti olla yksityisasia
Seksuaalisuus onkin yksityisasia. Pride on kulttuuri- ja ihmisoikeustapahtuma, ei seksitapahtuma.
Sotkamossa paljon pride porukkaa ja osa vielä kaapissa
99% sotkamolaisista on kaapissa 🏳️🌈
Hyvä että tulee niin näämme ketkä on seta kansaa
Kiihottaako jo?
No itse olen heterosuhteessa mutta kannatan ihmisoikeuksia myös vähemmistöihin kuuluville, joten aion mennä.
Luulisi Sotkamosta löytyvän todella paljon osallistujia tuollaiseen juhlaan.
EI varmasti löydy
Kyllä, niitä maastopukuisia kumisaapasmiehiä, tuhteja karhumaisia, pääsevät painamaan pakoputkeen etelän prideturisteja....
Eniten taitaa Kajaanissa riittää seta öyhkejä
Sekö on öyhöttämistä, että puolustetaan yhtäläisiä ihmisoikeuksia kaikille?
Kyllä jorma pelaa.
Kyseessä on Kainuu Pride -viikko, josta yksi tapahtuma eli Pride piknik järjestetään Sotkamossa, loput tapahtumat on Kajaanissa. Ei ole kunta tietääkseni tukemassa rahallisesti. Myös Kuhmossa on joinakin vuosina tuo piknikki järjestetty.
Hyvä, että viimein saadaan Pride tännekkin tuppukylään! Kiitos järjestäjille!
Ei taida tungosta olla
Hyvä vaan että ei ole tungosta, kun itse en ryysiksestä välitä. Kainuussa on mukava käydä tapahtumissa, kun on vähän väkeä ja mahtuu pitämään useamman metrin turvavälin muihin. Jos ei nyt mikään JVG:n tms. konsertti ole, joista pysyn kaukana.
Paras turvaväli miehillä on se, että painaa selän seinää vasten
Onko silloin kyseessä paljon puhuttu turvallinen tila?
Viettäkää nyt koko kesä siellä sotkamon kuplavolkkaribaarissa sitä prideä.
Ei se oikein baari ole vaan vähän seka soppa
Pysyn kaukana kuplavolkkaribaarista, kuten myös muista saman lafkan paikoista. Alkoholikaan ei maistu.
Kummiskin ekana olet oven takana jonottamassa
Pridellä kainuun syntyvyys taas nousuun. miehet sohii toisiaan ja naiset läpyttelee lattap....a . avot
Mielenkiintoinen näkemys
Ei se heterouskaan tarkoita automaattisesti syntyvyyden nousua. Nykypäivänä on onneksi ehkäisyvälineet keksitty, ja vapaus valita lapsettomuus.
Eikä toisaalta seksuaalivähemmistöön kuuluminen nykypäivänä tarkoita, ettei voisi halutessaan saada lapsia.
Kaikille pride tyypeille pakko ehköisy
Ylipäätään kaikille ihmisille pakkoehkäisy, niin saataisiin väestöräjähdys kuriin! Jokainen syntymättä jäänyt lapsi on ilmastoteko.
Se on tietysti surullista, että moni heterokin jää tahattomasti lapsettomaksi, koska kumppania ei löydy. Se on tällaista, kun miehet jää kotipaikkakunnalle ja naiset muuttaa kaupunkeihin opintojen perässä. Korkeakouluopintoja lisää Kainuuseen kiitos!
tässä olen 100% samaa mieltä
Naiset muuttavat Sotkamosta aivan muusta syystä kuin korkeakoulutuksen puutteen.
Oletkos koskaan kuullut ajatelmaa; nainen on naiselle susi.
Täällä on vainoojalauma, joka on saanut saalistaa kenenkään sitä uskaltamatta estellä jo vuosi kausia.
Järkevintä on lähteä, ennen kuin joutuu itse saaliiksi.
💩💩💩💩💩💩💩💩. Evvk!
Kakka-emojin käyttö paljastaa kommentoijan iän, joka on noin 11-15 vuotta.
Tapahtuma olisi muuten hyvä mutta seta on raha ahne järjestö
Miten niin on raha-ahne järjestö? Tottakai jokainen järjestö tarvitsee rahaa toimintansa mahdollistamiseksi.
Minä olen heteromies eikä minua haittaa muiden erilainen seksuaalinen suuntautuminen mitenkään. Aktiivisimmin pridea vastustavat ovat monesti itse tukahduttaneet seksuaaliset tarpeensa samaan sukupuoleen.
Samaa mieltä. Pridet ei uhkaa minun heteroutta millään tavalla. Tehköön jokainen niin kuin tykkää.
munasillaan on kiva olla torilla
Niin minustakin mutta miten se prideen liittyy?
Onko se Kainuun alue myöskin noin turmeltunut.
Jep, näin turmeltunut on, että homofobia edelleen rehottaa kuin pahimmassakin junttilassa.