Perustunarit jatkaa sekoilua

Anonyymi-ap

Mykkä ja Herneaivo jäljellä valtuutetuista. Yhden lautakuntapaikan saivat: jätelautakunnasta 😂

416

4163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Kohta ne tappelee siitä kumpi saa liidaa, kun persuista kyse. Eivät tule edes keskenään toimeen, joten ei olisi kenenkään kyllä pitänyt äänestää hoitamaan yhteisiä asioita.

      • Anonyymi00003

        Ja nyt nesteelle puremaan munkkia


    • Anonyymi00004

      Vanha virsi, kokeile jotain uudempaa

    • Anonyymi00005

      Muut puolueet hyväksyi persuedustajan sentään jätelautakuntaan 😂

      • Anonyymi00006

        Aika väsynyttä, tämä Äänekosken poliittinen skene tarvitsisi pommin, ydinpommin oikeastaan ja saisi alkaa puhtaalta pöydältä ilman yhtään teurasjätteeseen verrattavaa poliittista broileria.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Aika väsynyttä, tämä Äänekosken poliittinen skene tarvitsisi pommin, ydinpommin oikeastaan ja saisi alkaa puhtaalta pöydältä ilman yhtään teurasjätteeseen verrattavaa poliittista broileria.

        Oikeastaan äkissä ei ole muuta hyvää kuin hautaustoimisto


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Oikeastaan äkissä ei ole muuta hyvää kuin hautaustoimisto

        11nönytv 17 kvicok


    • Anonyymi00008

      Jyväskylässä persut pyörittävät sirkusta ja ovat nyt itse sotkeutuneet muotovirheseen tehdessään valtuustokyselyä kohtelustaan.
      Keskisuomalainen kirjoittaa joka päivä uusista käänteistä, tuo ei ole kuin mediaposeerausta että saa itseään esille.
      Verorahoilla! Sama kuin Puntti Antin hulevesimaksut. Jollekin nuo menee kuin häkä päähän.

      • Anonyymi00009

        Siellä onkin pätevä demaribussikuski muotovirheineen puikoissa. Vähän niinkun meillä 🤣. Persuja ja demareita voi vittu!


    • Anonyymi00010

      Kalliiksi tulee tuollaisten turhakkeiden ylläpito.

    • Anonyymi00013

      Maanataina taas esiintyvät vuorossa vuoden ensimmäinen mykkä komedia esitys josta veronmaksajat maksavat.Seuraava aloite kenties puhekuplien liittäminen esitykseen.

      • Anonyymi00014

        Täysiä tolloja. Veikkaan, että kahden hengen valtuustoryhmä puolittuu seuraavissa vaaleissa.


    • Anonyymi00015

      Osaamista ei ole edes ministeri tasolla ei kansanedustajalla Jyväskylässä niin miten täällä ,
      näillä puusta pudonneilla?
      Eikö nuo itse edes tiedä miltä nämä sekoilut näyttää.
      Kansa maksaa tämän kaiken.
      Kansa myös äänestää seuraavissa vaaleissa.

      • Anonyymi00016

        Nyt olisikin jo hyvä aloittaa ehdottelut seuraavalle hallitukselle miten valtion talous pistetään... reilummin kuntoon.


    • Anonyymi00017

      Sitä en tiedä.Persut ovat ainakin hallituksessa Purran johdolla antamassa yhteisöverojen alennusta suurille yhtiöille.
      Kun kunta saa kolmanneksen yhteisöverojen tuloista niin verotulot putoavat kaupungilta lisää.
      Persut on pettäneet kaikki äänestäjänsä .Kokoomukselle tuo on niille sopivaa politiikkaa rikkaille annetaan ja köyhiltä otetaan niiden sydänhän on oikalla ja perut siirtyneet samaan joukkoon.

      • Anonyymi00018

        Mistäs demari-maza saa nyt fyffet hukattavaksi?


      • Anonyymi00019

        Persut on aina olleet enemmän äärioikealla kuin kokoomus ikinä. Persut eivät vaan ymmärtäneet, että heidän äänestäjänsä eivät ole oikeistoporvareita vaan työttömiä ja pienituloisia.

        Sen vuoksi persut tappelevat seuraavassa vaalissa RKP:n kanssa pienimmän puolueen kannatuksesta. Ja ei olisi ollenkaan yllätyksellistä, vaikka voittaisivat sen kisan. Sen verran heikkoa on osaaminen ja suorittaminen ollut. Juuso jo erosi, poika jäi hyville palkoille.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Persut on aina olleet enemmän äärioikealla kuin kokoomus ikinä. Persut eivät vaan ymmärtäneet, että heidän äänestäjänsä eivät ole oikeistoporvareita vaan työttömiä ja pienituloisia.

        Sen vuoksi persut tappelevat seuraavassa vaalissa RKP:n kanssa pienimmän puolueen kannatuksesta. Ja ei olisi ollenkaan yllätyksellistä, vaikka voittaisivat sen kisan. Sen verran heikkoa on osaaminen ja suorittaminen ollut. Juuso jo erosi, poika jäi hyville palkoille.

        Tässä on toki dilemma. Mutta suomessa ei ole mikään äärioikealla, mutta lähes kaikki ovat äärivasemmalla. Ja siksi täällä päin vitttua meneekin 👍


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Tässä on toki dilemma. Mutta suomessa ei ole mikään äärioikealla, mutta lähes kaikki ovat äärivasemmalla. Ja siksi täällä päin vitttua meneekin 👍

        Itse lasken äärioikealla olevaksi puolueeksi sellaisen, jota johtaa mies, joka haluaisi ammuskella homoja ja nainen, joka haluaisi ammuskella junassa eri värisiä.


    • Anonyymi00021

      Nyt sosiaali-ja terveysministerin paikkaan haetaan uutta ministeriä , niin eikö tuo
      Gredew Jyväskylästä olisi sopiva?

      Lukisi Raamattua aamusta iltaan ja pitäisi kaikki torvelot kurissa ja Herran nuhteessa.

      Olisi aina itse oikeassa ja näyttäsi demareille Tuppuraiselle ja Kiurulle kaapin paikan.

      Harjoitellut sitä jo Mauri Pekkarisen kanssa.

    • Anonyymi00022

      Persuthan syötti oman ministerinsä susille.

    • Anonyymi00024

      Tuokin ministeri oli yli kolme vuotta ministerinä ja joutui tekemään likaisen työn ja menetti arvostuksensa toteuttaessaan SaksiPurran leikkauksia.
      Nyt kun suurin työ oli tehty heittivät junanalle. Tämä ei ole persuissa ensimmäinen kerta kun näin käy. Purran ilmeet ja ulostulot kun ilmoitti ministerin erosta niissä ei ollut inhimillisyyttä..
      Eikä se ,että sote on kriisissä ole tuon ministerin syytä.Jokaine näkee minkälainen puolue nuo persut ovat, silmien venyttelijät ja paskan puhujat siellä ovat arvossa.

      • Anonyymi00030

        No, mutta eipä alkoholisti Juuson olisi missään vaiheessa pitänyt olla ministeri, ei pitäisi olla kansanedustajakaan. Eihän tuo kansaa siellä edusta, järjesteli pojalleen hyvän viran, osaamista, tai paikallaolo velvoitetta ei ole. Hoitaa varmaan hommat etänä.


    • Anonyymi00025

      Jyväskylässä persu puhuu ja puhuu niin ,että maratonipuhujan puheenvuoroja käsittelee kaupunginhallitus,lehdistö, Yle ja sosiaalinen media, viikko kausia.
      Äänekoskella persu ei saa sanaa suustaan niin pitää julkinen kokous siirtää suljettujen ovien taakse.Persut on aina oikeassa omasta mielestään oli sitten suulas tai mykkä.

    • Anonyymi00026

      Huomenna taas valtuustossa esiintyvät ja loistavat tyhmillä kommenteillaan jotka jokainen jopa asukas osaa lukea esityslistasta ,mutta ei tämä VoimaMies, toinen taas ei saa kun äänteitä kuuluviin ja nippu valtuustoaloitteita omien etujen parantamiseksi,.

      • Anonyymi00027

        Noinhan se menee ja on mennyt


    • Anonyymi00028

      Persut ,nämä nykyiset paikalliset kaksi öykkäriä ja tyhjäpäätä eivät ole saaneet aikaan juuri muuta kuin sotkua ja ylimääräistä rahanmenoa kaupungille omilla esityksillään.

      Vaalien aikaan valehtelusta ja toiminnasta iso epäluottamus jota ei pidä unohtaa.

      Jyväskylässä persut kolme valtuutettua ovat sotkeneet koko valtuuston toiminnan ja ilmapiirin josta Keskisuomalainen jaksaa kirjoittaa ja antaa tuolle ”silmien venyttelijä kansanedustajalle” ylimääräistä näkyvyyttä.,jota sillä hakeekin.

      Eipä ole missään persuilla suosiota.Niiden tapahtumat ovat kuulema täynnä niiden omia jäseniä ei näy tulevia äänestäjiä.”Sitä saa mitä tilaa ”,ovat ihan itse luvanneet.

    • Anonyymi00029

      Tiku &Taku illalla valtuuston striimissä klo 18 lähtien ”on työnämme ja huvinamme vain ihmisten kusetus ja nauru.
      Me kahteenpekkaan perustimme ikioman kerhon”….

    • Anonyymi00031

      Katsokaapa demarit joskus naapurikuntien kaupunginhallituksen pöytäkirjoja. Siellä on noita aloitteita aika liuta. On säälittävää ettei kosken demarit saa aikaiseksi yhtäkään.... kuten sekin miten noita käsitellään. Hirveä vaivannäkö (paljon kampaviinereitä) ja kalaveljien komitea kirjaa "toivomusponnen" jota ei edes hallintosääntö tunne.

    • Anonyymi00032

      Persut on yksinkertaisia tässä se taas nähdään.
      Eihän demarien tarvitse tehdä aloitteita.
      He johtavat Ison kaljupää demarin kanssa tätä kaupunkia.Kuralla ollaan ja paskat on jo ns. housuissa.

    • Anonyymi00033

      Olipa eilisessä valtuuston kokouksessa taas hyvää sketsiviihdettä, jota tarjoilivat perustunarivaltuutetut Mykkä ja Herneaivo 😂

      • Anonyymi00034

        Miksi nämä ovat mukana politiikassa? Mitään annettavaa heillä ei todellakaan ole.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        Miksi nämä ovat mukana politiikassa? Mitään annettavaa heillä ei todellakaan ole.

        Kaikessa paistaa läpi osaamattomuus!


      • Anonyymi00037

        Haukkuja joka ei ymmärrä itse politiikasta mitään, kannattais vaan kirjoitella aiheesta mistä tietää edes vähän.


      • Anonyymi00038
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        Miksi nämä ovat mukana politiikassa? Mitään annettavaa heillä ei todellakaan ole.

        Kun elää tarpeeksi pitkään persukuplassa niin jopa heikko osaaminen voi alkaa tuntumaan älyköltä.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        Kun elää tarpeeksi pitkään persukuplassa niin jopa heikko osaaminen voi alkaa tuntumaan älyköltä.

        Ei se ole pelkkää peruskuplaa vaan näyttelee suurinta osaa kansasta.Pääasia että hommat tulee oikein eikä ammattipuhujien lipevyydelle anneta liikaa arvoa.


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Ei se ole pelkkää peruskuplaa vaan näyttelee suurinta osaa kansasta.Pääasia että hommat tulee oikein eikä ammattipuhujien lipevyydelle anneta liikaa arvoa.

        Todennäköisesti valtaosa kansasta ei jaa Riikan näkemystä orjuuden palauttamisesta Suomeen.


      • Anonyymi00041

        Miten se sinua viihdytti.Miten mulla on aina kun persu ilmestyy siihen pönttöön puhumaan valtuustossa tunne ,ei hyvää päivää,taasko tätä,samaa kuulin Jyväskylästäkin, persut on tainneet sahata oksansa oikeasti ja lopullisesti poikki.


    • Anonyymi00042

      Eihän persut ole valtuustossa kuin täytteenä ja häiriköivät kun niistä ei muuhun ole eikä osaamista muuhun.
      Koulukiusaajien taidon näyte taas valtuustossa kun ei osannut edes omaa tekemäänsä aloitetta puolustaa eikä perustella.

      • Anonyymi00043

        Miten kehtaavat mennä puhujapönttöön?


      • Anonyymi00044

        Voi kun olisi ihanaa kun olisi vain vasureita.Niin...muita toki sen verran että kaikki avustukset voidaan maksaa.


    • Anonyymi00045

      Ei siitä nyt ole kysymys ,vasurit nostaa kannatustaan kum persut ovat noin tumpeloita.
      Persuilla on hyviäkin asioita esim.maahanmuutto se joka ei ole mitään työperäistä.
      Mutta kun persujen osaaminen on nolla, ainakin paikallistasolla ja ovat potkineet ja kiusanneet kaikki osaavat puolueesta ulos.Sairasta touhua ja näkyyhän se selvästi kannatusluvuissa.

      • Anonyymi00050

        Just Attendo kertoi, että persukokoomus haki Nepalista hoitajia ja irtisanoi kalliita suomalaisia vanhustenhoidosta. Ja persut lähti syyttelemään siitäkin edellistä hallitusta.


    • Anonyymi00046

      Pahinta tässä on se, etteivät itse ymmärrä, miten tolloja ovat.

      • Anonyymi00049

        Dunning Krueger näkyy persuissa vahvana.


    • Anonyymi00047

      Kun puheenjohtaja on täysin osaamaton johtamaan.
      Eikö sitä sanota, eläimet ja ihmiset eroavat siinä.
      Eläimet valitsevat johtajakseen sen osaavimman ja kokenimman ihmiset lauman tyhmimmän .
      No persut ajautuvat marginaalipuolueeksi niinkin KD
      Paikallisesti persut ovat jo sitä 8 :sta jäsenestä 2:teen ,huono ja osaamaton johtaminen on syynä.

    • Anonyymi00048

      Onhan tuo esiintyminen todella junttia. Kädet taskuissa käydään muutama sana sanomassa, sekin tulee vetelästi naama pälyillen. Katsoin Jyväskylän valtuustoa niin jäsenet oli valmistelleet sanottavansa, ei ne heiluneet ja olleet idiootin näköisiä.
      Ja tuo Lindell, on valmistellut sanottavansa mutta se lätisevä ääni ärsyttää. Sitten se pinnitukka, lukee läppäriltä kireällä äänellä.
      Suurin osa istuu paksuilla pehvoillaan, eivät uskalla olla esillä mutta kokouspalkkio kyllä kelpaa.

      • Anonyymi00052

        LLällä väliin hyvääkin sanottavaa mutta puhuisi selkokielellä ettei tartteis arvailla mitähän tuokin tarkoitti.


      • Anonyymi00053
        Anonyymi00052 kirjoitti:

        LLällä väliin hyvääkin sanottavaa mutta puhuisi selkokielellä ettei tartteis arvailla mitähän tuokin tarkoitti.

        LL ei tarkoita tässä Mätää Lohta. Hänen suullinen antinsahan oli ja on junttiudessaan alle kaiken arvostelun 😂


      • Anonyymi00056
        Anonyymi00053 kirjoitti:

        LL ei tarkoita tässä Mätää Lohta. Hänen suullinen antinsahan oli ja on junttiudessaan alle kaiken arvostelun 😂

        Saiko skodepappa kenkää rasististen ulostulojensa vuoksi?


    • Anonyymi00051

      Ilmeisesti Mykkä saa kielenkannat irtoamaan kun juoruilee kylillä. Valtuuston kokoiksessa jäätyy täysin, hyvä kun lauseen tai kaksi saa sanottua. Ei tuollaisen pitäisi politiikassa olla. Hamekangasta hänelle!

      • Anonyymi00054

        Herneaivo on toinen tollo 😂


    • Anonyymi00057

      Leilan puheet ovat sekoitusta hallinnosta ,hallinnollista juridiikkaa ,taloustermejä,ja stregista jargoniaa.
      Esim. Resurssien optimointi Leila , kun sen voisi sanoa käytetään työaikaa ja rahaa järkevästi.
      Puheen pitäisi olla arjessa kiinni olevaa ja ymmärrettävää.

      Todennäköisesti käyttää tätä tapaa tahallaan se on vallankäyttöä kun saa kuulijan tuntemaan itsensä tyhmäksi.
      Selkeä kieli taas kertoo rehellisyydestä.Leilan puheet on yleensä pelkkää sanahelinää.

      Muistaakseni Marke teki valtuustoaloitteen selkokielen käytöstä kaupungissa ja se hyväksyttiin , mutta yksityinen valtuuston jäsen voi tietysti puhua vaikka
      ”sian saksaa” kun se ei ole loukkaavaa.

      Hyvän poliitikon merkki on se ,että hän selittää asiansa niin ,että kaikki sen ymmärtävät.

      Sitten nämä persut tekee politiikkaa ”Musta tuntuu ” selvästi eivät hallitse prosessia ei matematiikkaa luulevat että valtuusto on joku toiveiden tynnyri ja keräilevät irtopisteitä.
      Tämä on heidän retoRIIKKANSA.

      • Anonyymi00058

        no, mites nämä mykät demarit? Kivimäki käy ay-mantraansa paasaamassa ja petaamassa nokkamiehen paikkaa, mutta miten muut? Mitä sepi ja jossu on saanut sanottua? Voihan se olla että pauhaavat suu vaahdossa näissä iltakouluissaan mutta tuolla eivät puhu mitään. Kuten ei tämä turhimmista turhin kokouspalkkioden kerääjä päädemarikaan. Sille tietysti kaikessa ylimielisyydessään riittää kun pääsee sotkemaan kuntalaisten asiat kaupunginhallituksessa. Ja hyvin se on siinä onnistunutkin pikkuhiljaa kuolee koko. Kaupunki. Kaupunkistrategian duunaaminen ulkoistettu paksurilliselle tyttelille business äänekoskesta. Kovaa tekemistä kertakaikkiaan. Persujen sekoiluilla ei tähän kokonaisuuteen mitään osuutta, ainoastaan viihdearvo kun näkee että kaljupääkuvernööriä ottaa aivoon.


      • Anonyymi00059
        Anonyymi00058 kirjoitti:

        no, mites nämä mykät demarit? Kivimäki käy ay-mantraansa paasaamassa ja petaamassa nokkamiehen paikkaa, mutta miten muut? Mitä sepi ja jossu on saanut sanottua? Voihan se olla että pauhaavat suu vaahdossa näissä iltakouluissaan mutta tuolla eivät puhu mitään. Kuten ei tämä turhimmista turhin kokouspalkkioden kerääjä päädemarikaan. Sille tietysti kaikessa ylimielisyydessään riittää kun pääsee sotkemaan kuntalaisten asiat kaupunginhallituksessa. Ja hyvin se on siinä onnistunutkin pikkuhiljaa kuolee koko. Kaupunki. Kaupunkistrategian duunaaminen ulkoistettu paksurilliselle tyttelille business äänekoskesta. Kovaa tekemistä kertakaikkiaan. Persujen sekoiluilla ei tähän kokonaisuuteen mitään osuutta, ainoastaan viihdearvo kun näkee että kaljupääkuvernööriä ottaa aivoon.

        Demarien äänitorvena on kaupunginjohtaja.Johtaja myötäilee demarien linjaa kun demarit on vallassa ja päätökset menee yleensä läpi.Olemmehan nähneet monessa kunnassa miten epäluottamus on pistänyt johtajan muihin hommiin kun on lähtenyt sooloilemaan valtapuolueen kannoista.
        Jotta päätöstenteot on järkeviä niin pitää löytää erimielisyydelle vankat faktat tai olettamukset.Hyvo esimerkki on nämä kaupungin tytäryhtiöt jotka tuottaa jatkuvasti tappiota pistää kyllä demaritkin miettimään miten äänestäjäkunta reagoi jos mitään ei tehdä.


      • Anonyymi00060

        Heh Marken aloitteet.Hänen puheesta kun ei saanut selvää ilman tulkkia kun oli niin epäselvää.


    • Anonyymi00061

      Hyviä aloitteita teki.Nykyiset persut yrittää matkia niitä.
      Jos olisi ollut muualla kun Äänekoskella olisi moni aloite valtuustossa mennyt läpi,mutta eihän demarit tietenkään hyväksy.
      Niissä oli aina perustelut mukana jos niitä luki nykyisiiä ei ole kuin ,"Must tuntuu",

      • Anonyymi00064

        Persut ei ole koskaan kestäneet itseään älykkäämpiä naisia. Siitähän siinä oli vaan kyse.


    • Anonyymi00062

      Äänekosken demarien yksinvaltaisuus asiassa kuin asiassa alkaa jo näkyä läpi kaikkien päätösten, mukaan lukien kaupunginjohtaja.
      Kaupunginjohtajan pitäisi olla puolueeton ,mutta näin ei ole.

    • Anonyymi00063

      Kaupunginjohtajan kuuluu toimia virkavastuulla,demarien ei tarvitse tässä on pieni ristiriita.

      • Anonyymi00067

        Ihan täyttä sirkusta hyvävelien ja kalaveljien välillä. Suhmurointia, pientä voitelua. Sillä hoituu hommar, kavereille rantatontit, sataman kylpylät, kovalat, niiranhiekat.


    • Anonyymi00065

      Persu-duosta huokuu osaamattomuus ja yhteistyökyvyttömyys.

    • Anonyymi00066

      Jos kokouksessa ei ole yhtä persua enempää niin ei ole mitenkään odottamatonta, että se yksi alkaa sitten riitelemään itsensä kanssa.

    • Anonyymi00068

      Siellä joku toi facebookissa numeroita esille että n.20 miljoonan euron edestä harrastuspaikkoihin muutaman vuoden sisään. Mitenkähän paljon on työllisyyteen laitettu rahaa ja miten ne näkyy.

      • Anonyymi00069

        Työllisyys on äänekoskella saarijärveä parempi


      • Anonyymi00070
        Anonyymi00069 kirjoitti:

        Työllisyys on äänekoskella saarijärveä parempi

        Voihan tuon ilmaista niinkin että Äänekosken työttömyys on Saarijärven jälkeen huonoin keskisuomessa.


      • Anonyymi00071
        Anonyymi00070 kirjoitti:

        Voihan tuon ilmaista niinkin että Äänekosken työttömyys on Saarijärven jälkeen huonoin keskisuomessa.

        työllisyys


      • Anonyymi00072
        Anonyymi00069 kirjoitti:

        Työllisyys on äänekoskella saarijärveä parempi

        Tämän täytyy olla rollon kommentti rollon loistavalla logiikalla.


      • Anonyymi00074
        Anonyymi00070 kirjoitti:

        Voihan tuon ilmaista niinkin että Äänekosken työttömyys on Saarijärven jälkeen huonoin keskisuomessa.

        Toki voi, mutta emme ole vielä saavuttaneet huipputasoa kuten hallitus työttömyydessä. Saarijärvi johtaa!


    • Anonyymi00073

      Äänekosken työttömyys on pahempi kuin Saarijärvellä suhteuttena väkilukuun ja työpaokkojen määrään.Äki:lla on joka 13 : sta työtön kun Saarijärvellä joka 16 :sta jos kaikki vaarit ja vauvat lasketaan.

      • Anonyymi00075

        Kyllä ne on noissa jo suhteutettuna. Tulemme kovaa perässä kyllä, pelottaako, että viemme äänekoskella voiton?


    • Anonyymi00076

      Ei ole kaukana.Kesällä kun Suolahden tehdas menee kiinni niin työttömyys vyöryy päälle.Ollaan lähellä 20 prosenttia ja Suomen kärki päässä

      • Anonyymi00078

        Herra johtaa meidät takaisin valoon. Onneksi meillä on taitava ja kokenut Matti puikoissa.


      • Anonyymi00080
        Anonyymi00078 kirjoitti:

        Herra johtaa meidät takaisin valoon. Onneksi meillä on taitava ja kokenut Matti puikoissa.

        Kyllä isäaurinkoisemme suhmuroinneilla kaikesta selvitään! Kohti mustaa aukkoa, kakkosnovaa menemme.


    • Anonyymi00077

      Keski-Suomalaisen perussuomalaisten aktiivin edesmenneen Pekka Katajan muistokirjoitus on Timo Soinin kirjoittamana Keskisuomalaisessa.
      Rehellinen kirjoitus jossa näkyy että Kataja ei sietänyt epäoikeudenmukaisuutta eikä vilunkipeliä.”Puolue joka huutaa suuna päänä sananvapaudesta ,osottautui täysin huumorintajuttomaksi ja neljänkymmenen vuoden lojaali työ paiskattiin ovesta ulos ” kirjoittaa Soini.
      Persut sitä vastoin nimittivät Katajan menneisyyden mieheksi MTV .
      Somekomentti jossa hän kehoittaa käyttämään hamekangasta Tynkkysen vaatetukseen vedoten,oli puolueen mielestä loukkaus.
      Jokainen Äänekoskelainen persu näistä ukkoköriläistä ja juorulijoista voi vetää myös hameet päälleen , nämä ne vasta menneisyyden aikuislapsia ovatkin.

    • Anonyymi00079

      Onko Äänekosken perustunarit koskaan onnistunut missään?

    • Anonyymi00081

      Ovat saaneet paikallisoston rappiolle,itsensä naurunalaiseksi ja menettäneet äänestäjien luottamuksen.
      Viimeinen kuntavaali tulos 2 jäi 8 kahdeksasta jäljelle.Onhan tuo jo melkoinen saavutus ja sekin Soinin mainitsemalla vilunki pelillä.

      • Anonyymi00082

        Heh alussa oli "dream team" Peikko-Tyttö, Mätä Lohi, Mykkä ja Herneaivo + 4 järkevämpää. Enää ei ole kuin Mykkä ja Herneaivo 😂


      • Anonyymi00083
        Anonyymi00082 kirjoitti:

        Heh alussa oli "dream team" Peikko-Tyttö, Mätä Lohi, Mykkä ja Herneaivo 4 järkevämpää. Enää ei ole kuin Mykkä ja Herneaivo 😂

        Sitä se on kun ei pystytä tekemään yhteisiä sääntöjä.


    • Anonyymi00084

      Peru ovat kärsineet julkisuusarvon inflaation ,esiintyjän roolin ei päättäjän vastuuta.
      Kun eivät pysty sisäistämään kuntatalouden perusteita.

      Pelkkää vastustamista ei vaihtoehtojen esittämistä>ukottavuusongelma.

      • Anonyymi00085

        Vasemmisto huumepuolue, sadetanssin ja kapinan lietsojat valittaa.


      • Anonyymi00086
        Anonyymi00085 kirjoitti:

        Vasemmisto huumepuolue, sadetanssin ja kapinan lietsojat valittaa.

        Jos vasemmisto tekee huumeissa parempaa politiikkaa kuin persut selvinpäin niin mitä se kertoo persujen kyvykkyydestä politiikassa?


      • Anonyymi00087
        Anonyymi00086 kirjoitti:

        Jos vasemmisto tekee huumeissa parempaa politiikkaa kuin persut selvinpäin niin mitä se kertoo persujen kyvykkyydestä politiikassa?

        Sinun mielestäsi parempaa politiikkaa, jos sinun mielipiteesi on tuo, mitä se kertoo sinusta?


      • Anonyymi00088
        Anonyymi00087 kirjoitti:

        Sinun mielestäsi parempaa politiikkaa, jos sinun mielipiteesi on tuo, mitä se kertoo sinusta?

        Enemmistön mielestä parempaa politiikkaa, mitä se siis kertoo peruSSuomalaisten kyvykkyydestä politiikassa?


    • Anonyymi00089

      Milloin persut on olleet selvinpäin?
      Nehän on syntymähumalassa joten tila on ja pysyy.

    • Anonyymi00090

      Herneaivo on kävelevä katastrofi 😂

    • Anonyymi00091

      Hulevesi-Peltomäki, millähän asialla seuraavaksi yrittää kalastella suosiota?

      • Anonyymi00092

        Eihän tuo huono asia olisi ollut jos hyle olisi poistunut.


      • Anonyymi00093
        Anonyymi00092 kirjoitti:

        Eihän tuo huono asia olisi ollut jos hyle olisi poistunut.

        Sitten hulemaksut kustannettaisiin kunnallisveroilla eli maksajina olisivat kaikki kunnallisveroja maksavat. Myös haja-asutusalueilla.


      • Anonyymi00094
        Anonyymi00093 kirjoitti:

        Sitten hulemaksut kustannettaisiin kunnallisveroilla eli maksajina olisivat kaikki kunnallisveroja maksavat. Myös haja-asutusalueilla.

        Maksanhan minäkin uimahalliremppaa vaikka en osaa uida.


      • Anonyymi00095
        Anonyymi00094 kirjoitti:

        Maksanhan minäkin uimahalliremppaa vaikka en osaa uida.

        Niin maksan minäkin vaikken ole persu.


      • Anonyymi00096
        Anonyymi00095 kirjoitti:

        Niin maksan minäkin vaikken ole persu.

        Ja en haluaisi maksaa mutta kun SDP. Eli kommunistinen paskapuolue


    • Anonyymi00097

      Jokainen jolla on edes jonkinlainen laskutaito ymmärtää ,että kaupungilla ei tässä taloustilanteessa ole mahdollisuutta poistaa hulevesimaksuja kaavoitetulta alueelta .
      Se olisi ollut noin puolen miljoonan euron vuosittainen menetys.
      Nyt haetaan 1,5 miljoonan säästöjä..
      Peltomäen vaalitemppu ,toiset uskoivat puheet on puheita ja päätökset eri asia.
      Kuntatalous kunn ei ole perusujen osaamisaluetta ,niistä vaan tuntuu…

      • Anonyymi00100

        Katopas kaupungin investointilistaa, siellä voisi olla ihan ”pikkusen” perattavaa mitkä rivit ei oikeasti anna yhtään mitään tulevaisuuteen, ottaen huomioon laskevan väkimäärän. Sitä ei mikään täällä muuta, ainoastaan jos veroprosentti laskee 3%. Ja se ei tule tapahtumaan näiden ”verovoima —-älvänöiden” toimesta. Jos demarit ja erityisesti PenttisHane lukee tämän, tuo ei ole yhdys-sana vaan ajatusviiva.


      • Anonyymi00102
        Anonyymi00100 kirjoitti:

        Katopas kaupungin investointilistaa, siellä voisi olla ihan ”pikkusen” perattavaa mitkä rivit ei oikeasti anna yhtään mitään tulevaisuuteen, ottaen huomioon laskevan väkimäärän. Sitä ei mikään täällä muuta, ainoastaan jos veroprosentti laskee 3%. Ja se ei tule tapahtumaan näiden ”verovoima —-älvänöiden” toimesta. Jos demarit ja erityisesti PenttisHane lukee tämän, tuo ei ole yhdys-sana vaan ajatusviiva.

        Ei ihmiset veroprosentin perusteella valitse asuinpaikkaansa vaan palvelujen ja viihtyisyyden. Äänekoskella on palvelujen määrä kääntynyt laskuun ja ei nuo 50v vanhat rikkinäiset jouluvalotkaan ainakaan viihtyisyyttä paranna.

        PeruSSuomalaisethan ovat näyttäneet mihin leikkaaminen johtaa, maa melkein konkurssissa eikä kukaan halua leikkiä enää samalla hiekkalaatikolla persuälvästien kanssa.


    • Anonyymi00098

      Nehän on molemmat täysiä ”luikureita” ja koulussa olivat koulukiusaajia.

    • Anonyymi00099

      Sketsi-hahmoina erinomaisia 😂

    • Anonyymi00101

      Jokaisessa sitä on jotkin ja jokaiselle löytyy paikka ja tehtävä, sanotaan
      En kyllä kyllä nää mitään sellaista , mitä noilla olisi annettavaa.

      • Anonyymi00103

        Todella moni ihmettelee, että miksi tämä tunari-kaksikko on mukana politiikassa. Politiikka on yhteisten asioiden hoitamista yhteistyössä muiden kanssa. Nämä turjakkeet eivät tulleet toimeem edes omiensa kanssa!


    • Anonyymi00104

      Persujen toiminta.
      Tänään kaupunginhallituksessa työllisyyslautakunnan jäsenten täydennysvaali §14 miten siellä on Uuraisten edustaja PS :llä joka asuu Äänekoskella?

      Kuntalain mukaan vaalikelpoinen kunnan luottamustoimeen on henkilö ,jonka kotikunta kyseinen kunta on.
      KHO:n mukaan henkilö ei ole vaalikelpoinen ,jos hänen työpaikkansa ja asuntonsa on toisella paikkakunnalla ,vaikka hänellä olisi asunto myös siinä kunnassa jota edustaa.Tämä asuminen ei ole mielestäni väliaikaista.

    • Anonyymi00105

      Jos on muuttanut kesken valtuustokauden menettää myös vaalikelpoisuuteensa ei voi päättää kunnan asioista ja asua toisella paikkakunnalla.
      Ei siis voi asua kunnassa Ä. ja edustaa kuntaa U

    • Anonyymi00106

      Äänekosken huonoimmat valtuutetut. Mihinkään lautakuntaankaan heitä ei huolittu.

    • Anonyymi00107

      Eivät päässeet kun vaaleissa saatu äänimäärä ei riittänyt paikkoihin.
      Ensin persujen ryhmä hajosi ja lopuksi laittoivat loput kävelemään kun asettivat ehdokkaiksi vain itsensä.
      Lääkkeet olivat kovemmat kuin sairaus , vain luut jäivät käsiin,
      ”pääkallo luut ristissä” on näiden tunnus.
      Siinä se näkyy, osaamattomuus ja ahneus.

    • Anonyymi00108

      Sekä myrkyllisyys

    • Anonyymi00110

      Asiat on ihan liian monimutkaisia näille sankareille 😂

      • Anonyymi00111

        Herneaivo ilmeisesti käynyt apukoulun. Ei mopolla mahottomia.


    • Anonyymi00112

      onko kalju?

    • Anonyymi00113

      Ei kai täällä nyt kukaan ole ajatusten lukija,esitä kysymyksi.

    • Anonyymi00114

      Kuka tämä herneaivo?

      • Anonyymi00115

        Kaksi valtuutettua. Toinen Mykkä ja toinen Herneaivo. Päättele siitä.


    • Anonyymi00116

      en tunne kumpaakaan,mutta ei vissiin paljon annettavaa meille

    • Anonyymi00117

      Puolue jolla nykyisin 2 edustajaa viime kaudella 8 itse kusivat omille kintuilleen .Ei liene vaikea arvata molemmat Suolahdesta ,entisiä koulukiusaajia.

    • Anonyymi00118

      yllättäen suoliahdesta,mikä niitä vaivaa?

    • Anonyymi00119

      Naistenpäivänä joka oli eilen kannattavat sivullaan (Äänekosken Persut )naisellisuutta ja valittavat kun naisten asema on Suomessa heikentynyt.
      Itse kohtelevat naisia ja ”potkivat” heitä ulos joukostaan oman etunsa vuoksi.Todella epäaitoa kaksinaismoraalia vaativat muita sääntöjen noudattamista ja itse niitä rikkovat.
      Nuo on pelkkiä sanoja, niinkuin kaikki niiden lupaukset on sumutusta .

      • Anonyymi00121

        Mitenkähän demarit, islaminuskon fanaajat?


    • Anonyymi00120

      Persuthan vääristelevät totuutta sumuttaminen tarkoittaa manipulointia luulevat että äänestäjät eivät muista mitä ovat tehneet ja puhuneet..Persujen tavallinen tapa sumuttaa ja kusettaa.

    • Anonyymi00122

      Nuo tolvanat nyt ei osaa pahoitella mistään naisten asemasta eikä muustakaan .Varmaan puolueelta tullut tuollainen teksti naistenpäiväksi.Käytäöksen perusteitakaan eivät hallitse valtuuston kokouksessa tuskin muuallakaan.Persut on perseestä.

    • Anonyymi00123

      Miksi nämä tunarit on lähteneet politiikkaan? Pitäisi siellä jotain osatakin 😂

    • Anonyymi00124

      suoliahti kierrä se kaukaa

    • Anonyymi00125

      Nehän luulee olevansa oikein sateentekijöitä ,missään muussa puolueessa eivät pääsisi esille.Nyt ovat kahdestaan ,Mutta ei näytä pelit eikä toiminta edistyvän.Joulunaikaan niiden sivuilla luki ”valoa keväseen”. Todella pimeitä tyyppejä ja itseään täynnä olevia.

    • Anonyymi00126

      Voima se on mikä jyllää ,niinkuin ”Kivenpyörittäjän kylässä”.

      • Anonyymi00127

        Kun järkee ei oo, runnotaan voimalla. Politiikkaan se malli ei sovi. Pittee olla edes hiukan loogista päättelykykyä. Mutta kun ei oo.


      • Anonyymi00128
        Anonyymi00127 kirjoitti:

        Kun järkee ei oo, runnotaan voimalla. Politiikkaan se malli ei sovi. Pittee olla edes hiukan loogista päättelykykyä. Mutta kun ei oo.

        Aivan...muut puolueethan suosii omia mielipiteitä joista vasurit ja demarit on aina niin tehneet.Tosin se mielipide pitää olla sama kuin puolueella . Veronkorotuksiin ei ole enää varaa niin otetaan vedellä ja sähköllä että tytäryhtiön pojat ja tytöt saa rauhassa maleksia työpaikoilla.Tämä on huippumenoa.


      • Anonyymi00129
        Anonyymi00128 kirjoitti:

        Aivan...muut puolueethan suosii omia mielipiteitä joista vasurit ja demarit on aina niin tehneet.Tosin se mielipide pitää olla sama kuin puolueella . Veronkorotuksiin ei ole enää varaa niin otetaan vedellä ja sähköllä että tytäryhtiön pojat ja tytöt saa rauhassa maleksia työpaikoilla.Tämä on huippumenoa.

        Olemme sosiaalidemokraattinen ilmiö. Kalainen ilmiö.


    • Anonyymi00130

      Äänekoski on oikein tyyppi esimerkki kaupungista missä kaikki on rakennettu tehtaan kylkeen kaupunki on kuin loinen joka elää sen suojassa.Päättäjät suuriosa demareita ay jyrjiä tai näitä perässä vedettäviä.Jopa paikallinen lehti (toinen) on valjastettu ja elää tästä symbioosista . Todella surkea paikka persutkin täällä on tyhmyyden ilmeentymiä.

      • Anonyymi00131

        Voiko tuota paremmin kiteyttää. Sossurosvoja kädet toisten taskuissa milloin sormi perseessä hameenalla.


      • Anonyymi00144

        Ainahan voi muuttaa, jos ei tykkää äänekoskesta? Mutta persuilla on tapana lyödä päätään karjalan mäntyyn ja sitten valittaa, että männyn vika, kun sattuu päähän.


    • Anonyymi00132

      Asian ytimessä MTV 12.3 ohjelmassa Riikka Purra sanoi ,että, perussuomalaiset eivät tee katteettomia lupauksia.Niitähän juuri he ovat tehneet ,niin valtakunnallisesti kuin paikallisesti Peltomäki valehteli ennen vaaleja kaikessa,toinen koijari yrittää kerätä irtopisteitä itselleen kusettamalla joka asiassa.

      • Anonyymi00143

        Kun valehtelee työkseen niin alkaa uskomaan itsekkin niihin valheisiin. Sen lisäksi vielä Riikan narsismi ja minä tiedän kaiken paremmin kuin muut ja kaikki mikä ei onnistu on muiden vikaa asenne niin tähän on tultu.


    • Anonyymi00133

      Poliitikkojen pohjasakkaa.

      • Anonyymi00134

        Yrittävät kosiskella kansan suosiota mutta epäonnistuvat surkeasti. Toinen ei osaa puhua (paitsi juoruilla) ja toinen ei osaa ajatella kun aivojen paikalla herne.


      • Anonyymi00134 kirjoitti:

        Yrittävät kosiskella kansan suosiota mutta epäonnistuvat surkeasti. Toinen ei osaa puhua (paitsi juoruilla) ja toinen ei osaa ajatella kun aivojen paikalla herne.

        ❤️,


    • Anonyymi00135

      Porukka jätelautakunnassa kertoo jotain loooooooooooooooolll

    • Anonyymi00136

      Mätä Lohi heivattu pihalle Kipinän järkkärihommista. Hyvä!

      • Anonyymi00137

        Melkoinen trio: Mykkä, Herneaivo ja Mätä Lohi 😂


      • Anonyymi00138
        Anonyymi00137 kirjoitti:

        Melkoinen trio: Mykkä, Herneaivo ja Mätä Lohi 😂

        Tyhmä omalle vitsilleen nauraa


      • Anonyymi00139
        Anonyymi00138 kirjoitti:

        Tyhmä omalle vitsilleen nauraa

        Tuo kolmikko on sketsihahmoja 😂


      • Anonyymi00142

        Hyvä hyvä, ei ole näkynyt vielä skodellakaan pärtsäämässä. Onko keskikaljalinjalla vai liian kylmää vielä?


    • Anonyymi00140

      "Sukuvika on se kun suksi ei luista" 🎵🎶

      • ❤️,


    • Anonyymi00141

      Miten voi olla, etteivät onnistu missään? Sokea kanakin löytää jyvän kun aikansa nokkii. Perustunarit ei.

    • Anonyymi00145

      Nehän käy hitaalla,kaikkihan sen tietää.

    • Anonyymi00146

      Ohukainen ja Paksukainen. Samanlaisia tomppeleita.

      • ❤️,


      • Anonyymi00154
        jonikotilainen kirjoitti:

        ❤️,

        Korkki kiinni Kotilainen!


    • Anonyymi00147

      Aikuislapsia jotka leikkivät nyt hiekkalaatikollaan kahdestaan eli kypsymättömiä aikuisia jotka jatkavat hiekkalaatikko leikkejään kahdestaan , saavat nyt leikkiä omien sääntöjensä mukaan .Tässä tapauksessa he eivät ole kokoaan suurempia,käytännössä kun kyvykkyys ja asiasisältöjen hallinta (osaaminen) on olematonta korvaavat tämän huomionhakuisella politiikalla josta on seurannut luottamuspula.Vaikuttamisen paikka on vaaliuurna seuraavissa vaaleissa.

    • Anonyymi00148

      Luottamuspula kun hallintosääntöäkin piti kaupungissa muuttaa.Nyt ei persujen aloitteet etene .Puolue on muuttunut kuriositeetiksi -ryhmäksi joka on olemassa ,mutta sillä ei ole vaikutusmahdollisuuksia Paksuinen &Ohukainen jatkavat kohelluksiaan joka on muuttunut huonoksi viihteeksi.

    • Anonyymi00149

      Ennen puolueella oli tavoitteena mahdollisimman suuri jytky ja laaja kannatus.Nyt on valittu linja jossa oma valta paikallisyhdistyksessä on tärkeämpi kuin puolueen yhteinen vaalivoitto.
      Lopputuloksena tästä kaupungissa on puolue joka on olemassa vain paperilla,mutta jolla ei ole enään mitään todellista vaikutusvaltaa.
      Viime kevään kuntavaaleissa persut menettivät 2 valtuustopaikkaa pelkällä omilla suhmuroinneillaan.

    • Anonyymi00150

      sulaiahti kierrä se kaukaa

    • Anonyymi00151

      Perussuomalaisten organisaation edustaja harrastaa täällä sydän-spämmiä vastalauseena saamaansa kritiikkiin keskellä yötä.Ei ole vahinko, sillä hän on käynyt systemaattisesti läpi eri kriittiset julkaisut.
      Tämä on vähättelevä tapa reagoida arvosteluun .Aikamoinen mokailu, koska hän edustaa puoluetta ei itseään joka vahvistaa perussuomalaisten ylimielisyyttä ottaa palautetta vastaan tai pystyä vastamaan siihen asiallisesti.

      • Anonyymi00152

        Mykkä osaa puhua kun on kyse juoruilusta


    • Anonyymi00153

      Tämä sekoilu keskellä yötä vahvistaa taas sitä Persujen epäasiallista käyttäytymistä ja käytöstapojen osaamattomuutta.
      On kyseenalaista, että organisaation edustaja harrastaa tälläistä ,tämä nyt viimeistään osoittaa kuinka ”ammattitaidonta” tuo porukka on.
      Persu joka näkyy olevan Keski-Suomen perussuomalaisten piirisihteeri ja on organisaation siis puoleen edustaja ,toiminta on täysin epäammattimaista.
      Vähättelee keskustelua ja piiloutuu sydänemojien taakse on todellakin ylimielistä.

      • Anonyymi00155

        Päissään keskellä yötä laittaa sydämiä 😂


    • Anonyymi00156

      Piirisihteeri (näyttää olevan) on puolueen ”kasvo ”ja vastaa tiedotuksesta.
      Tämä yöpostailu lisää polttoainetta persun sekoiluun (🩷):
      Todella ammattitaidotonta sekoilua ,mitähän organisaatio pitää tämän tyylisestä tiedottamista jossa harkintakyky on pettänyt pahasti.

      • Anonyymi00157

        Epäonnistuu kaikessa mitä tekee


    • Anonyymi00158

      PeruSSuomalaisilta puuttuu selkäranka niin eivät he voi kantaa vastuuta vaan vastuu siirretään niille muille, joiden vikaa kaikki on.

      Persut puolittuu vaaleissa. Elämänkallu puolue täynnä rikollisia ja työttömiä.

    • Anonyymi00159

      On persujen taso laskenut.Ylimielisyys kyllä kolahtaa suoraan kannatukseen.

      • Anonyymi00160

        Soini oli persuksi vielä jossain määrin kansanmies.


      • Anonyymi00161

        Ketä pitäisi äänestää vai jäädä kotiin.


      • Anonyymi00164
        Anonyymi00161 kirjoitti:

        Ketä pitäisi äänestää vai jäädä kotiin.

        Vasemmalle ainakin äänestetään. Vasen antoi korotuksia mm. työmatkakorvauksiin sen sijaan tämä oikea otti niistä 2000€ pois eikä tullut sitä euron pensaakaan!!!


    • Anonyymi00162

      Tuollainen käyttäytyminen on niille ominaista.Toisia arvostellaan ,mutta itestä ei oo niin väliä, se on niiden vika jotka antaneet kritiikkiä joka kuitataan ylimielisyydellä ja ollaan kaiken yläpuolella.Todellakin huonoa viihdettä ja kohellusta tuollainen viestintä ,mutta ei ole ensimmäinen kerta kyseiseltä persulta.

    • Anonyymi00163

      Keskellä yötä ”pullonhenki ” ohjannut toimintaa ja tiedotusta.No ei se siitä parantunut ,säälittävää porukkaa.

    • Anonyymi00165

      Aikamoista kohellusta kun itse itseään vahingoittavat.Kyllä on persut vajonneet alas.No ei noilla ole mitään vaikutusvaltaa sama se on mitä tekevät ,yhtä sekaisin selvinpäin kun humalassa.

    • Anonyymi00166

      Kyllähän alkoholi aiheuttaa suoraan sekavuutta ja muuttaa käytöstä sosiaalisesti , mutta kun käytös on huonoa myös selvinpäin ,taustalla on muutakin kuin hetkellinen vaikutus.
      Ylimielisyys kun tuntee olevansa muiden yläpuolella tuohon yhdistettynä saa tuollaista käytöstä aikaan.

    • Anonyymi00167

      Persut ihailevat Trumpia hänen kansallismielisten teemojensa vuoksi ja persuissa on taustajoukkoina Suomen Sisun valtaklikki, Trumpilla Maga-liike.
      Mikä yhdistää persuja ja Trumpia on ylimielisyys.Kyllä täytyy kyseenalaistaa kummankin kykyä-hoitaa tehtäviään.

    • Anonyymi00168

      Miksi nämä tunarit on lähteneet politiikkaan, jossa pitäisi pystyä tekemään muiden kanssa yhteistyötä?

      • Anonyymi00169

        Heillä siintää silmissä 1930-luvun Saksa, mutta niin, että Suomessa ja he olisivat ainoa puolue. Sen vuoksi. Ei heillä koskaan ole ollut tarkoituskaan parantaa suomalaisten oloja, vain omiaan.


    • Anonyymi00170

      suoliahteen nolla ääntä

    • Anonyymi00171

      Pohjasakka jäi persujen valtuustoryhmään. Kumpaakaan ei huolittu edes mihinkään lautakuntaan 😂

      • Anonyymi00172

        Ei muut puolueet valitse toisen puolueen porukkaa lautakuntiin.


    • Anonyymi00173

      hyvä kun valittajat jäi sivuun,alkaa hommat edetä!

      • Anonyymi00174

        Mitkä hommat? Miten niiden eteneminen näkyy? 😂


      • Anonyymi00176

        Niin joo jätelautakunnassa 😂


    • Anonyymi00175

      Onhan tämä iso vitsi.Vai, että hommat alkaa edetä.

      Trump ilakoi, että rauha on saavutettu ja Hormuzinsalmi on auki.Kuka tuon sodan aloitti.

      Persu ilakoi täällä ,nyt hommat alkavat luistaa.

      .Mitkä hommat ,jopa kaupungin hallintosääntöä on muutettu joulukuussa -25 jonka itse aiheuttivat ja valtuusto näytti persuille STOP merkin kun aloiteoikeuttakin on rajattu.

      Mitenköhän ne hommat etenee ,kun ei ole luottamusta ,osaamista ei edes puhekykyä jos ei tuota juoruilua lasketa .

    • Anonyymi00177

      En ole persu,ilakoin koska persut putosivat pois kaikesta missä päätöksiä tehdään. Sama toistuu tulevissa vaaleissa,romahdus tulee.

      • Anonyymi00178

        Ei voi käsittää sitä, miten kaikki tollous on kasaantunut yhteen puolueeseen 🫣


    • Anonyymi00179

      Trump luo kaaosta maailmassa persut paikallisesti.
      Se on hyvä ,että paikallisilla persuilla ei ole enää mitään vaikutusmahdollisuuksia,itse itsensä tähän tilanteeseen ovat ajaneet ,aivan samoin kun Trump ajoi itsensä ja taas tuli TACO.
      Iran suostui avamaan Hormizinsalmen vain Kiinalaisten pyynnöstä,ei Trumpin .
      Persujen pyynnöstä ei täällä tehdä enää mitään ,työkalupakista puuttuvat välineet.

    • Anonyymi00180

      Äänekosken persut ja Trump ,molempien toiminta on epäkoherenttia,eli linjatonta ja katteetonta.Ne eivät muodosta loogista kokonaisuutta.Populistinen huutelu jota tehdään suosion kalstelemiseksi on nähty ja tunnistettu ,se on nakertanut luottamuksen.

    • Anonyymi00181

      Ihanaa,persut putoaa koko ajan. Tämä on fakta!

      SDP ja kokoomus jatkavat suosituimpina puolueina, ilmenee Ylen puoluekannatusmittauksesta. Vastaajista 24,1 prosenttia äänestäisi SDP:tä ja 17,4 prosenttia kokoomusta, jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt.

      Molempien puolueiden kannatus on laskenut edellisestä mittauksesta. SDP menetti kannatustaan hieman kokoomusta enemmän.

      Kilpailu kolmannen puolueen paikasta on kiristynyt. Keskusta nousi gallupissa kolmanneksi suosituimmaksi puolueeksi 14,5 prosentin kannatuksella. Keskustan kannatus nousi edellisestä mittauksesta 1,3 prosenttiyksiköllä.

      Samalla keskustan nousu tarkoittaa sitä, että perussuomalaiset jäivät neljännelle sijalle 13,5 prosentin kannatuksella. PS menetti kannatuksestaan 1,4 prosenttia edellisestä mittauksesta.

      • Anonyymi00207

        Melkoinen vatipää pitää olla jos sdp himoverotusta haluaa ja uskoo niiden satuja .


    • Anonyymi00182

      Sano ei fasismille, äänestä vasemmalle! Näin se menee.

      • Anonyymi00185

        Osaatko sanoa kuinka kauan vasemmiston kaikille lisää-politiikka tulisi kestämään.


    • Anonyymi00183

      Mykällä puheripuli kun pääsee juoruilemaan 😂

      • Anonyymi00184

        Sitten kun pitäis asiaa puhua, ei meinaa saada sanottua mitään.


    • Anonyymi00186

      Eikö tuo persu jolla on valtuustossa puheen tuottamisen vaikeus ja tuo mukana oleva perävaunu ole olleet ajamassa kaupungin yhtiöitä alas.
      Nyt Averalle pääomitetaan vuokratuloina rahaa ,että yhtiön tase näyttäisi parempaa.Ei näy kannanottoja eikä mielipiteitä asiasta.
      .Taitavat olla myös kirjoitustaidottomia ,keskellä yötä ❤️ postailee saamaansa kritiikkiin, siihen taitaa osaaminen loppua.

    • Anonyymi00187

      Ei tuollaisten kuulu olla päättäjinä,omia etujaan ajavat, mistään muusta eivät välitä ,eivätkä osaa hoitaa asioita.Nyt ovat paitsiossa ja saneet pellen maineen osaamattomuudestaan ja häikäilemättömyydestään.

    • Anonyymi00188

      Eilen illan pj -tentti TV:ssä osoitti miten ulkona Orpo sepustus suojaosista oli.Näytti siltä ,että pääministeri ei tiennyt mitä hallitus on tehnyt
      Tämä oli osoitus kuinka härskisti hallitus on kohdistanut leikkaukset sellaisiin ryhmiin joista Kokoomuksen ei vaaliuurnilla tarvitse välittää.
      Persut duunari puolueena ovat olleet tässä mukana .
      Ei ollut sdp Antilla mitään ratkaisuja ,veroja lisää, mutta nehän tekevätkin kaiken reilummin ,niin myös täällä Äänekoskella.

    • Anonyymi00189

      Menkää valittajat töihin ja maksakaa veroja.

    • Anonyymi00190

      Purralla naama punotti eilen vaalikeskustelussa. Tiesi että romahdus tulee vaaleissa. Keskusta painoi jo heittämällä ohi!

      • Anonyymi00191

        Miten olisit kommentoinut jos Riikka oli meikannut poskipäät mustaksi?
        Vuodessa ehtii gallupit vaihdella vaikka miten.Olisihan se harmi jos pääministeriksi tulisikin toinen Antti kun oli Lindman niin itsevarma vaalivoitosta.


    • Anonyymi00192

      Milloin bensa laskee hintoihin jota persut lupasi?

      • Anonyymi00193

        Eiköhän se vappusat... voi anteeksi vapun jälkeen.


    • Anonyymi00195

      Kaksi Anttia olivat lampaita tuossa ykkösen pj.tentissä torstaina.Lindtman oikein liimasi kätensä kylkiinsä kun kysyttiin eläkkeitten leikkaamisesta.Sdp äänestäjät tulevat eläkeläisistä ja vanhemmista äänestäjistä
      Vaalitutkimuksen mukaan ,saavat äänensä juuri heiltä.

      Eläkeläisten raivo pelottaa heitä.

      Valtionvarainministeriön budjettipäällikön Niemelän lausumat ovat kuin Purran puheen toistoa tai päin vastoin. Onko Purra puhunut juuri Niemelän lausuminen mukaan ,eihän hänellä ole ollut aikaisempaa osaamista ja onko hän todellisuudessa edes mikään rauta rouva?
      Purra on tyytyväinen, että Niemelän käyttää tuon tasoisia puheenvuoroja kuin HS.:n pääsiäisenä.
      Purran ei tarvitse näin puhua yksittäisistä konkreettista asioista.

      Viime elokuussa Purra julkaisi oman leikkauslistansa ennen budjettiriihtä ja Niemelän oli laatinut listan.
      Valitseeko Purra uuden budjettipäällikön tai sitten vanhan?

      Perussuomalaiset tietävät itsekin ,että ovat pettäneet vaalilupauksensa ja etttei ei heillä ole asiaa seuraavaan hallitukseen.
      Voivat lupailla mitä vain kun eivät joudu vastuuseen-eipä silti ,että näitä lupauksia juuri kukaan enää uskoisi.

    • Anonyymi00196

      Muistin virkistämiseksi persut lupasivat keskittyä ja ajaa työntekijöiden aseman parantamisen
      ,bensan hinnan lasku
      ,amattilisen koulutuksen tukemiseen.
      Lupasivat pitää kiinni yleissitovista työehtosopimuksista ja välttää työmarkkinajärjestöjen painostamista ,nämä. lupaukset on rikottu.

      Persut lupasi kunniapalautuksen ammatilliselle koulutukselle mutta päättivät 120 milj.euron leikkauksista.

      Kiky maksujen siirto työnantajalle ei toteutunut.
      Kaikki lupaukset on menneet Säätötalon paperisilppuriin.

      Entä sitten paikalliset.Peltomäki lupaili hulevesimaksujen poistoa.Valtuustoaloitteet joilla ei ole mitään taloudellista pohjaa.ne ovat pelkkää kosiskelua ja saivat kaupungissa aikaan hallintosäännön muutoksen, josta on haittaa muille pienemmille puolueille.

    • Anonyymi00197

      Tunarit ja paskan puhujat kävivät Cittarin edessä.
      Eipä ollut tungosta sanankuulijoista .Jos persut lasketaan siitä sakista pois,niin ei oo montaa jäljellä.
      Ei näy edes kuvia sosiaalisessa mediassa tästä ministerin vierailusta.Ei tainnut olla edustustilaisuutta kaupungintalolla?

    • Anonyymi00198

      Jaettiinko siellä euron bensaa kun liikenneministerikin oli paikalla,persuthan ovat tunnetusti sanojensa mittaisia.Se annetaan mitä luvataan,vai vieläkö joku uskoo näihin valehtelijoihin.

    • Anonyymi00199

      Ei ainakaan Jyväskylässä PS teltalla tungosta näkynyt.
      .Garedew paahtoi puhetta kuin joku kiihkossaan oleva saarnaaja kävelykadulla,persuja näkyi kuuntelijatkin suuremmaksi osaksi olevan ( ainakin ne jotka tunnistin,siis lähes kaikki)Lahko siis kokoontui..
      Jos Äänekoskella olisi ollut vaikka 100 osallistujaa ,jota en usko ainakaan lehtikuvasta päätellen (SSL) niin paljon olleen niin todellisuudessa niistä äänestäjiä on korkeitaan 6
      Kuntavaalien tulos Äänekoskella 5,7% Jyväskylässä sama luku 4,5% .
      Onneksi tulevissa vaaleissa saavat valehdella ja lupailla vain itselleen.

      • Anonyymi00202

        kerro yksikin puolue joka ei koskaan ole valehdellut? Jos et jaksa, koita vaan jaksaa🤣


    • Anonyymi00200

      Lohkon koontuminen itse uskovat omiin valheisiinsa.

    • Anonyymi00201

      Aina kun suunsa avaavat valehtelevat ja juoruavat toisista.

    • Anonyymi00203

      Persut leikanneet kaikilta paitsi hyvätuloisilta ,nyt kansa leikkaa kannatuksesta.
      Eihän tuolla niiden ministerikierroksella näy kuvioissa teltalla ihmisiä, persuja näyttävät kuvissa olevat lähes kaikki.
      Todellakin lahkon koontumiselta tuo näyttäisi.

    • Anonyymi00204

      missä euron bensa hä?

    • Anonyymi00205

      Peltomäki postailee Suomen paras liikenneministeri on Lulu Ranne.
      Missä halpa bensa on ?
      Entiset päällystetyt tiet muutetaan hiekka tekisi takaisin.
      Hankkeet eivät etene ,koska Ranne jarruttaa päätöksentekoa,hänen toimintatapaansa on kuvattu pöyristyttäväksi HS :ssa .

      Ranteen prosessiosaaminen ja politiikan normaalit toimintatavat ovat vieraita ,en usko hänen tehneen koskaan kompromissia on HS haastattelussa kansanedustajan muielipide.
      Ranteella on tapana tulla tiukan kantansa kanssa julkisuuteen -vaikka ei ole puhunut siitä edes omiensa kanssa.

      Tässä se näkyy, kyllä jollain paikallisella persulla on suuria haasteita ja on pihalla asiasta kuin asiasta.

      Turun junahanke ei ole Orpon .
      Timo Harakka SDP ja Anneli Saarikko /keskusta toimesta tämä hanke on laitettu liikkeelle.Lukisi edes tuo persu papereita ,mutta ei taida ymmärtää lukemaansa.
      Lulu Ranne on loikannut kokoomuksesta tämän Peltomäen paras ministeri.
      Ranteessa kiteytyy koko Perussuomalaiset puolueena.Tärkeintä on vastustaa kaikkea.

    • Anonyymi00206

      Persut on kovin hiljaa ihailemastaan Trumpista. Jopa Mäkelä on sairastunut mykkyyteen.

      Samoin Selänteiden perhe, eikö Sherpa päästä someen?

      2,5€ diesel shellillä, ai tätä ihanuutta. Persut vielä leikkasivat työmatkakorvauksestakin 2000€ vuoteen..

    • Anonyymi00208

      Poliitikkojen pohjanoteeraukset nämä kaksi. ÄO samaa luokkaa kuin kengänkoko.

      • Anonyymi00209

        Onneksi niitä vain kaksi. Ei ne kovin paljon pahaa saa tehtyä 😂


    • Anonyymi00210

      Kyllä ne hyväuskoisille voivat pajunköyttä syöttää , oma etu edellä.

    • Anonyymi00211

      Ne yrittävät puhua niin totta kuin osaavat ,eivätkä ole selvinpäin humalassa .

    • Anonyymi00212

      Persujen liikkenneministeri joka kävi täälläkin ja josta tehty jutut paikallisiin lehtiin ja jota Äänekosken peru ylisti parhaaksi ministeriksi ,mitä koskaan on ollut.
      Valehteli Länsiradasta (Turun tunnin junasta).Hanke on kuopattu eikä tule tällä hallituskaudella enää toteutumaan sanoi ministeri.
      Pääministeri Orpo sanoo ,että ei hanketta ole lopetettu eikä pysäytetty vaan mahdollisesti rakentaminen alkaa syksyllä.

      Ollaan mitä mieltä tahansa itse hankkeesta ,niin persu valehteli taas.

      • Anonyymi00213

        Onhan se 3v aikana nähty, ettei persun suusta rehellistä sanaa tule.


    • Anonyymi00214

      Onhan sekin joku taito jos on tuppisuu ja valehtelee jatkuvasti (=juoruaa). hame päälle kylän parhaalle juoruilijalle.

    • Anonyymi00215

      Epäluotettavan ihmisen merkki jos juoruilee,juoruileminen on myös eräänlaista kiusaamista.Eihän tuollaiseen voi luottaa.Valhehteleminen on leimannut Perussuomalaiset epäluotettaviksi,oman etunsa tavoittelijoiksi.

    • Anonyymi00216

      Kommentoinneista ja niiden määrästä voi päätellä hyvin ,kuinka kauhuissaan punikit ovat persuista ja miten pirusti pelottaa jos punikit eivät saakaan reiluja valheitansa läpi tulevissa vaaleissa. Ja toivottavasti ei ,koska sellaista verotusta ei Suomalaiset kestä enää ,jota punikit tarjoaa jos valtaan vielä pääsevät.

      • Anonyymi00217

        Persulla hätä päällä. Nykyinen hallitushan se on veroja nostanut ja pensan hintakin reippaasti yli 2 euron kaikista persulupauksista eli valheista huolimatta. Persut puolittuu.


      • Anonyymi00218
        Anonyymi00217 kirjoitti:

        Persulla hätä päällä. Nykyinen hallitushan se on veroja nostanut ja pensan hintakin reippaasti yli 2 euron kaikista persulupauksista eli valheista huolimatta. Persut puolittuu.

        Dieseli shellillä maxo 2,6€/l, polttoöljy yli 2 euroo kansa. Kiitos persut, äänestetään 2027 pensan hinnan korottajat pois!!


      • Anonyymi00219
        Anonyymi00218 kirjoitti:

        Dieseli shellillä maxo 2,6€/l, polttoöljy yli 2 euroo kansa. Kiitos persut, äänestetään 2027 pensan hinnan korottajat pois!!

        Odottelehan seuraavaa hallitusta niin ketäs sitten haukutaan.
        Antti ei poista nyt tehtyjä säästöjä kuin ehkä liiton rahojen verovähennykset.Ei kehtaa enää antaa miljonääreille sähköavustuksia eika taida polttoaineveroja laskea niin kuin reilun pelin henki on vaan nousee ettei ainakaan vähävaraisimmat pääse liikkumaan.


      • Anonyymi00221
        Anonyymi00219 kirjoitti:

        Odottelehan seuraavaa hallitusta niin ketäs sitten haukutaan.
        Antti ei poista nyt tehtyjä säästöjä kuin ehkä liiton rahojen verovähennykset.Ei kehtaa enää antaa miljonääreille sähköavustuksia eika taida polttoaineveroja laskea niin kuin reilun pelin henki on vaan nousee ettei ainakaan vähävaraisimmat pääse liikkumaan.

        Mikä tahansa hallitus seuraava on niin se on monta kertaluokkaa parempi kuin persut ja kokoomus ikinä!


    • Anonyymi00220

      Persut ja Rydman ottivat pois vielä vanhuksilta 100 miljo.euroa kun säästä pitää sosiaalihuollosta ja asiakasmaksujen korotuksessa.
      Tälläisen ryhmään kohdistuvat leikkaukset ovat epäinhimillisiä tälläisiä henkilöitä on jopa 100 000 ,maksut jo nyt korkeat nyt tuhlailun laskut osoitettiin vanhuksiin.
      Ensin annetaan yksityisille terveysjäteille 630 miljoonaa ja sitten otetaan vanhuksilta.
      Miten kehtaavat vielä tulla toreille telttoineen,mielenosoitukset noita vastaan pitäisi järjestää joka kaupungissa ja kunnassa.

    • Anonyymi00222

      Ei persujen teltalla väki vaivannut vaikka oli oikein ministeri paikalla.
      Laskin tuosta niiden kuvajulkaisusta Cittarin edessä, että oli 4 vierasta.
      Keskenään itseään kuvaavat .Ei sinne kannata mennä syyttävät vielä jostain ,jos tulee sanottua jotain negatiivista niin tuntevat itsensä uhatuiksi.Ei pidä vaipua perussuomalaisten tasolle,vaikka provosoitaisiinkin.

      • Anonyymi00223

        Tuo väkimäärä on ilmeisesti omien poliitikkojen edesottamuksien summa ettei porukka vaivaantunut paikalle.Valtakunnallisestihan persut on gallupeissa kuitenkin neljänneksi suurin. Vasurit nousee mutta jos seuraavaan hallitukseen aikovat pitää niittenkin sitoutua säästälinjoille ettei sieltäkään apua tuu.
        Se periaate että saavutetuista eduista ei tingitä tulee kylmää kyytiä haluttiin tai ei.


    • Anonyymi00224

      Nuo paikalliset persut ovat omalla käyttäytymisellään ja esiintymisellään kyllä tehneet puolueelle todellisen karhunpalveluksen.
      Muutenkin kansa suuttunut jo puolueelle kun ovat valehdelleet ja takkinsa ns.kääntäneet monessa asiassa.
      Paikallinen öykkäröinti on todella kyllä alta riman.Osaamattomuus on jo silmiin pistävää.
      Luotto on mennyt.

    • Anonyymi00225

      vaalit tulee ja pesruille romahdus. ma nautin

      • Anonyymi00230

        persut puolittuu


    • Anonyymi00226

      täällä inisevät pesrut joutaa polsanjoen limakkoon polskimaan,keutele liplattaa jo puhataan

    • Anonyymi00227

      Persuille on käynyt pahin mahdollinen,se on tuo luottamuksen menettäminen jonka ovat itse aiheuttaneet aivan omilla toimillaan niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

      • Anonyymi00228

        Juuri näin,katteettomilla lupauksilla,suorastaan valheilla on päästy politiikkaan. Vennamo sanoi aikoinaan: KYLLÄ KANSA MUISTAA


    • Anonyymi00229

      Kansa kyllä tietää ja jollei tiedä niin on tuleva tietämään.

      Lainataan tähän Isosta kirjasta Luuk.12:2

      Ei ole mitään peitettyä, mikä ei tule paljastetuksi,eikä mitään salattua ,mikään ei tulisi tunnetuksi.

      Tämä pitää paikkansa .

    • Anonyymi00231

      Tämä on hyvä sanonta: "luottamuksen voi menettää vain kerran". Takaisin sitä ei saa.

      • Anonyymi00232

        Ja silti porukka äänestää kepuliinejä vuodesta toiseen. BioHazardMasaakin ja Piilosia.


      • Anonyymi00233
        Anonyymi00232 kirjoitti:

        Ja silti porukka äänestää kepuliinejä vuodesta toiseen. BioHazardMasaakin ja Piilosia.

        Persut on todellakin menettäneet luottamuksen


    • Anonyymi00234

      Valtio toimii yrittäjien eläkkeiden viimekätisenä takaajana ja on maksanut yli 600 milj.euroa ja nyt budjettiriihessä näitä tukia vain korotetaan ja palkansaajajalta leikataan kaikki edut jos joutuu työttömäksi.
      Vastakkain asettelu on aivan suora ,asiopäivänporrastus etusi laskee 20% kahden kuukauden työttömyyden jälkeenja yhteensä 25% kahdeksan kuukauden jälkeen .
      Purra on väläytellyt, että ansiosidonnainen ei kasvattaisi eläkekertymää tämä on yksi Purran ja Orpon säästökeinoista. Joka tarkoitta että palkansaajan eläke jää pienemmäksi .
      Palkansaajalta leikataan nykyisiä etuja. ja yrittäjille eläkeuudistus lisää valtion menoja 80 miljoonalla eurolla vuodessa.
      Katsokaa ketä äänestätte.

      • Anonyymi00237

        Sitä tietenkään unohtamatta, että kansanedustaja itse saa 4v kauden aikana saman eläkkeen kerrytettyä mitä duunari 30-40v aikana riippuen tuloista.


    • Anonyymi00235

      Ei voi persut enää alemmaksi vajota kun ovat Kokoomuksen talutusnuorassa .Eivät edes kaada hallitusta kun oma paikka ministerinä on niin tärkeä. Onneksi vain enää vuosi tätä tuholaisten vallassa oloa.

      • Anonyymi00236

        Eihän ahneet ja itsekkäät nyt hillotolpastaan luovu. Epäpätevä ministeri Juusokin lähti saikuttamaan omalla ilmoituksella ja jätti poikansa hyvä palkkaisiin hommiin.

        Korruptio on niin näkyvää ja käsinkosketeltavaa, että on suuri ihme ellei ihmisille ala jo riittämään.


    • Anonyymi00238

      Ei edes kuolleita jätetty rauhaan .
      10 € säilytysmaksu /vrk:ssa on jo kaiken röyhkeyden huippu.

      • Anonyymi00239

        Tuostahan tulee mieleen sivistyneen ihmisen tuntema elokuvakohtaus jossa lyödään "vainajaa" pulikalla päähän kun ei suostu kuolemaan. Demareista voisi ottaa 20 egeä per 10min.


      • Anonyymi00241

        Tuskin siitä asiakas niin pahakseen pistää.


      • Anonyymi00254

        Se on valmiiksi tulevalle hallitukselle tehty päätös, koska jos punikkien kallubit toteutuu niin alkaa taas ruumiita tulla niin paljon, että kylmäkontit ilmestyy uudelleen sairaaloiden nurkille. Kuten voimariinin hallituksen aikaan oli. Alkaa pakkopiikitykset ,joilla saavat kantaväestöä vähennettyä ja tunkeutujille tiloja.


    • Anonyymi00240

      Testotuoksu oli tänään salilla, ei kovin taitavalta toiminta näyttänyt edes siellä, vaikka ei tuo punttien kolistelu koskaan ole ollut rakettitiedettä XD

    • Anonyymi00242

      Hallitus leikkasi taas kaikista pienituloisimmilta terveyskeskusmaksut nousevat 20 % ja ruumiiden säilytysmaksukin on 10 euroa vuorokaudessa.
      Persut kyllä löytävät itsensä vaalien jälkeen pöydän alta mikä on varmasti kaikkien tavallisten ja pienituloisten hartain toive.Kokoomuskin joutaa oppositioon kaikkinen sotahullu Häkkästen kanssa.

      • Anonyymi00260

        Vai sotahullun..haikailetko sitten ryssän satelliitiksi..kannatatko niukkasen puolustus määräraha mallia,käy katsoon sankarihaudoilla.


    • Anonyymi00243

      Mitä hyvää nuo Garedew ja Immonen persujen kansanedustajat ovat tuoneet tänne ,ei mitään.
      Garedew antoi eduskunnan joululahjarahaa 150 000€ Isolle Kirjalle Keuruulle siis omalle uskonnolliselle yhteisölleen .Osti sillä varmasti ääniä itselleen.
      Immonen haukku eduskuntaa lastentarhaksi kääntääkseen omat mokailunsa toisiin ,todella narsista .
      Onko sen itserakkaampaa edustajaa kuin Immonen?

      • Anonyymi00244

        Persuissa ihan Riikan antama ohje syytellä muita siitä mitä itse tekevät. Tämä Immosen mieslapsihan käyttäytyi niin, että poliisin piti poistaa lennolta ja vähäpätöinen vaalikarja odotteli tunnin tulikuumassa koneessa kentällä kuunnellen humalaisen sotilaan ölinää.


    • Anonyymi00245

      Persut ovat epäonnistuneet täydellisesti.
      Paikalliset mokailevat koko ajan vaikka ensin häätivät pois ne joilla oli järkeä, niin kaikki täällä mennyt pelkäksi tonttuiluksi sen jälkeen.
      .Eduskunassa täydellinen epäonnistuminen valtiovarainministeriltä,valtionvelka kasvaa koko ajaan ja pienituloisilta viedään lähes kaikki elämisen mahdollisuudet

      Kansanedustajat toinen joku omien ideologiensa harhoissa pyörivä entinen huumeitten käyttäjä.Toinen itseään täynnä oleva entinen armeijan kapiainen, joka heiluu kuin Hakkaraisen perintöä jatkaen.
      Kaikki valehtelevat minkä ehtivät.

      Luulisi jo kansalle riittävän tämä sekoilu.

    • Anonyymi00246

      Eläkeläisten eläkkeisiin aijoataan kajota ja samaan aikaan nämä maksavat yrittäjien eläkkeitä 600 miljoonaa valtion pussista ja nyt lisää 80 miljoonaa lisää .Eläkeläiset muistakaa tämä kun äänestätte
      ❗️❗️❗️❗️❗️

      • Anonyymi00247

        Ei paljon voi fasistisemmaksi mennä kokoomuspersujen touhut hallituksessa. Muistakaa äänestää pensan hinnan korottajat pois 2027.


    • Anonyymi00248

      Suomi velkaantuu koko ajan lisää Orpon ja Purran hallitus on velkaantunut siinä missä Marinin hallituskin työpaikat vielä kadonneet ja tullut sata tuhatta uutta työtöntä lisää vaikka piti luoda saman verran uusia.
      Miksi tuo hallitus ei eroa?
      Velkaa on nyt 195 miljaardia alijämää tulee ensi vuonna 16 miljaardia lisää tänä vuonna 13 miljaardia.Velkakatto Suomessa on 205 miljaardia ,ensi vuonna sitäkin on muutettava. Lainan korot ovat tänävuonna 3 miljaardia ensi vuonna 4 ja vuonna 2030
      6 miljaardia.
      Mikä meillä täällä Suomessa on oikeasti edessä?
      Tuollaiset kaupungintalon kalaveliseurat on kertakaikkiaan lopetettava ja persut ajettava nurkkaan 1%puolueeksi.

    • Anonyymi00249

      Persu on muuttuneet täysin oikealle oleviksi,hirveitä tyranneja vievät kaiken pienituloisilta ja eläkeläisiltä.Valehtelivat vaaleissa hyväuskoisille, ajavansa heidän asiaanne,kun pääsivät päättämään niin heti kääntyi suunta.
      Sama se on paikallisilla sinne puolueeseen kun pääsivät alkoi heti omien etujen kähmiminen .Muuten ovat tyhmiä kuin paskasaappaat.

    • Anonyymi00250

      Persut on täysiä paskoja ja valehtelijoita kaikki.Kierrän ne kauaa jo hygienian vuoksi haisevat pahalle,ovat likaisia ja epämielyttäviä.

      • Anonyymi00251

        Persut puhuvat niin totta kuin osaavat ja eivät ole selvinpäin kännissä.


    • Anonyymi00252

      Hyviä päättäjiä,kyllä ne teille toksiselle laumalle pitää kelvata,ite ootte valinneet.

      • Anonyymi00253

        Millä tavalla? Ei voi vaan heitellä persuna kannustusta Suomen historian huonoimmalle hallitukselle perustelematta?


      • Anonyymi00257

        Ei valita enää ❗️


    • Anonyymi00255

      Perussuomalaisten suurimmat saavutukset tällä hallituskaudella:

      - Pienituloisten suomalaisten ajaminen ahdinkoon
      - Työehtojen massiivinen heikentäminen
      - Kompostitarkastuksista luopuminen

    • Anonyymi00256

      Jos persut ovat hyviä päättäjiä niin faktoja tänne.

      Eihän niillä ole puhetaitoa,ei laskutaitoa.
      Kehysriihessä hallitus päätti tukea energiaturpeen tuotantoa huoltovarmuuden turvaamiseksi 8 miljoonaa euroa vuodessa energiaturpeen tuotannon ylläpitämiseen.

      Tämä 8 miljoonaa on todella pieni summa koko valtion noin 88 miljardin budjetista. Se on noin.0,009%
      siis taloudellisesti häviävän pieni valtiotalouden mittakaavassa
      Tämän lisäksi tulevat 10 miljoonan euron kertapanostus varmuusvarstoihin v.2026 sekin on 0,01 % tämän vuoden budjetista.

      Summa on enemmän syboolinen. Tästä summasta maksetaan tuottajille , että pitävät kaluston ja turvesuot toimintavalmiudessa..

      Verrataan muihin:
      Amattilinen koulutus. hallitus päätti leikata noin 100 milj. turvetuki on on 8 % tästä yhdestä leikkauserästä.

      Sosiaali-ja terveydenhuollon säästöt 520 miljoonaa turvetuki on täasta 1,5% tästä summasta.

      Järjestöavustukset 50 miljoonaa

      Toimeentulontuki. pelkästään tämän tuen kasvu oli 176 miljonaa vuodessa.
      Jos katsotaan hallituksen tavoittelemaa 3 miljardin euron sopeuttamista 8 miljoonaan euroon turvetuki vastaa siitä noin 0,26 % .

      Persut nämä turvenuijat hehkuttavat kuinka hyviä päätöksiä taas saatiin aikaan kehysriihessä kun turvetuotantoon panostettiin.

      Tai persut hehkuttavat ,että matkakuluvähennystä verotuksessa laskettiin 800 euroon 900 eurosta.todellisuudessa keskituloiselle n.30% vero pienenpi omavastuu tarkoittaa noin.30 euroa lisää vuodessa.
      Pienituloiselle 20% vero noin 20 euroa
      Suurituloisille n.50%veto 50 euroa.
      Jos oma vastuu ylittyy saat täyden hyödyn.

      Tämäkin on taas vain symbolinen ele polttoaineen hinnan vastapainoksi.

    • Anonyymi00258

      Normaalit ihmiset. jos ei olisi kyseessä Orpo tai Purra kaataisivat hallituksen.
      Kolme vuotta on kasvu ollut nurkan takana.Nämä tuhoavat koko Suomen Purrakin hokee ”Suomi ensin ”. Kaikki on epäonnistunut jopa Suomen puolustus.En voi enää katsoa tuota valehtelijaa ja tavallisen kansan kyykyttäjää.

      • Anonyymi00261

        258 miten voit itteäs katsoa peilistä..


    • Anonyymi00259

      Lääkäriliitonkin mukaan asiakasmaksujen korotukset ovat likaa ,niitä pitää alentaa ei korottaa.
      Vuodesta 2023 ne ovat nousseet 73%-88,4 %.
      Persut tappavat kaikki eläkeläiset,työttömät joilla ei ole työterveyshuoltoa.

      • Anonyymi00262

        Kaikki syöpäläiset joutaakin hävitä.


    • Anonyymi00263

      Toivottavasti. sinulle tapahtuu tuo toivomasi kohtalo.Voi olla lähempänä kuin arvatkaan.

    • Anonyymi00264

      Teillä on vakava ongelma,en valota enempää,miettikkää tykönänne,missä kohdin olette asteikolla 1-10.

    • Anonyymi00265

      Mieti itse ,ei tänne mitään arvoituksia tarvitse kommentoida.
      Ihminen joka haukkuu toisia syöpäläisiksi on nollan alapuolella oli sitten puoluekanta mikä vaan.

      Persujen puheet : ministeri Rydman on kutsutunut ja nimitellyt järjestöjä työsuojapaikoksi ja verrannut niitä "rälssiin".Toistuvasti on sanonut perkaavansa niitä tiheällä täikammalla .
      Järjestörälssi suutittivat ja loukkasivat myös vanhustyön ja senioriyhdistyksen.
      Aggressiivinen sävy : Puhetyylii on ministerille epäsopiva ja vihapuhemainen.

      • Anonyymi00266

        No mitä sitten odotit äärioikeistolta?


    • Anonyymi00267

      Onneksi tuo rasisti persuista on siirretty Kipinästä katsomoon.Eilen oli niin kova meininki Liikkarilla ,että ei sen mökä katsomossa haitannut.Muualla kylläkin.

      • Anonyymi00268

        Haju on yhä paha 🤮


    • Anonyymi00269

      Kipinä on nyt liigassa pelaava joukkue ,rasistit ja turvenuijat eivät nyt sovi kuvaan,voi siirtyä Huimaa kaltaistensa joukkoon.

    • Anonyymi00270

      Vaalit kun tulee ja menee,olkoon mikä tahansa tulos,samanlailla työ taas kitisette,kohde vaan muuttuu,kahtoa nyt ja sitten peiliin.

      • Anonyymi00271

        Suurin osa täällä ei tajua peiliinkatsomista mitä se tarkoittaa.


    • Anonyymi00272

      En ole vihreitä koskaan puolustanut ,mutta eilisen A-studion jälkeen täytyy sanoa ministeri Rydmanista kyllä ovat persut tulleet kauaksi mitä persut aikoinaan olivat.
      Todella järkyttävä ja ylimielinen valehtelija oikea persujen peruskuva.

    • Anonyymi00274

      Ilmankos sai kokoomuksesta kenkää.Persuihin sopii hyvin tämä Rydman .
      Järkyttävää käytöstä,,ministeri ja TV:ssä ,luulee olevan Trump ,että voi laukoa suustaan mitä sattuu,eilen A-studiossa kun kinasteli vihreitten Sofia Virran kanssa.

    • Anonyymi00275

      Keski-Suomen persut taas oikeuteen oli Keskisuomalaisessa uutinen.
      Taas on polittinen vainoaminen käynnissä ja pitkään aktiivityössä olleita kohtaan.
      Onneksi joku vie tuotakin asiaa pitemmälle taitaa olla tämä paikallinen opportunisti aikamoinen sählääjä , no luotto on jo mennyt ennen tätäkin.

    • Anonyymi00276

      Keski-Suomessa piirin valtarakenteet ovat nykyisin sellaiset että syrjäyttämisestä palkitaan ja valta keskittynyt sisäpiirille.

    • Anonyymi00277

      Hyvä vaan kun tappelevat keskenään ,tyhmyys näkyy jo kauaksi.Eihän noilla ole osaamista eikä kykyä muuhun, yksinkertaisia kun ovat.

    • Anonyymi00278

      Missä persut pitävät Wappu puheitaan ,🗣️missä perinteisesti keskittyvät suomalaisen työn puolustamiseen ja talouden tervehdyttämiseen ja vastuunkantaja puolueen korostamiseen 🤡Missä nämä nerokkaat puhujat puolustavat leikkauspolitikkaansa ja omia valheitaan.✂️✂️✂️

    • Anonyymi00279

      Perussuomalaiset ovat muuttuneet täysin sisäsiittoisiksi.Taas on rikostutkinta menossa Kesku-Suomessa.Täysin operoitua toimintaa jossa tietyt aktiivit syrjäytetään tai savustetaan ulos mitä ihmeellisimmillä tekosyyllä .
      Vaalien jälkeen ei jää kuin luu käteen.Näin kävi jo kuntavaaleissa Äänekoskella ja täältä löytyy yksi pahimmista agiteeraajista (kiihottaa ja yllyttää polittisiin toimenpiteisiin).

    • Anonyymi00280

      Miten taas sattuikaan?
      K-S persujen kansanedustaja Immonen on loukannut Keski-Suomen vaikuttajafoorumissa jonka järjesti KauppaKamari huhtikuussa ,naisia.
      Puheen sävy oli loukkaava ja tilaisuus oli suljettu.

      Lisäksi Finnairin lennolta poistaminen ja pikkujoulujen käytös ovat lisänneet häneen kohdistuvaa huomiota.

      Oli herra tai narri ja vaikka upseeri kaikki persut ovat samanlaisia.
      Muistakaa tämä .

    • Anonyymi00282
    • Anonyymi00283
      • Anonyymi00284

        Raukkamaista, kasvot peitettynä naisen kimppuun. Helvetti mitä touhua! Äänekosken persu on noiden takana 🤮


      • Anonyymi00285
        Anonyymi00284 kirjoitti:

        Raukkamaista, kasvot peitettynä naisen kimppuun. Helvetti mitä touhua! Äänekosken persu on noiden takana 🤮

        Olet itse syyllinen, miksi vierität syyn toisille?


      • Anonyymi00286
        Anonyymi00284 kirjoitti:

        Raukkamaista, kasvot peitettynä naisen kimppuun. Helvetti mitä touhua! Äänekosken persu on noiden takana 🤮

        Siellä olisi tilaa myös sinunkaltaisille, miksi mennä provosoivan panderolin kanssa sinne?


      • Anonyymi00288
        Anonyymi00286 kirjoitti:

        Siellä olisi tilaa myös sinunkaltaisille, miksi mennä provosoivan panderolin kanssa sinne?

        Natsilla ei kasetti kestänyt. Potkaisi naista päähän kasvot peitettynä. Vittu miten raukkamaista! Pidetään mielessä, että ainakin toinen persuvaltuutetuista sympatiseeraa tuota. Naista saa siis pahoinpidellä porukalla jos hän provosoi.


    • Anonyymi00287

      Nykyiset persuthan on täysin äärioikealla oleva liike.
      Missä olet nähnyt, että Purra olisi sanonut tuosta Tre:lla Vappuna tapahtuneesta mitään kriittistä .

      • Anonyymi00290

        Onneksi Mätä Lohi potkittiin pois Kipinän järkkärihommista.


    • Anonyymi00291

      Jätepersut. Naistenpotkijoiden sympatiseeraajia. Alimpaan kastiin kuuluvat.

    • Anonyymi00292

      Naamarit päässä kävivät naisen kimppuun porukalla. Yksi vielä potkaisi naista päähän. Oksettavaa 🤮

    • Anonyymi00293

      Julkinen tuki tuollaisille kertoo omasta arvomaailmasta.Tämä on tiedetty ,mutta vahvistaa sitä.
      Entinen koulukiusaaja nykyinen jätepersu ja kasvisruuan vastustaja.Epämiellyttävä tyyppi.

    • Anonyymi00294

      Taulapäät,kyllä noista paikallista peruista molemmat ovat tuohon joukkoon kuuluvia.
      Missään päätöksenteossa näitä rasisteja ei tarvita ,omia etuaan yrittävät ajaa,onneksi ovat tyhmiä.

    • Anonyymi00295

      Herneaivo ei ole menestynyt naissuhteissaan. Mistähän johtuu 😂 Sänkykamarihommissa on kuulemma täysi tumpelo 😂

      • Anonyymi00296

        Eikös sillä näitä persueukkoja ole kokoajan kieroksessa.Hyvin on silloin menestynyt kun joka kevät on uusi muija.


      • Anonyymi00297
        Anonyymi00296 kirjoitti:

        Eikös sillä näitä persueukkoja ole kokoajan kieroksessa.Hyvin on silloin menestynyt kun joka kevät on uusi muija.

        Kaikki lähtee litomaan hyvinkin nopsasti 🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️😂


      • Anonyymi00298
        Anonyymi00297 kirjoitti:

        Kaikki lähtee litomaan hyvinkin nopsasti 🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️😂

        Rekkamiehen pastilleja perskarvoissa 🤮


    • Anonyymi00299

      Mykkä persuvaltuutettu oli taas valtuustossa kuin ujo piimä. Hädin tuskin sai pari lausetta sanottua. Voe voe.

    • Anonyymi00300

      Täällä nämä raukat anonyymina kommentoi ja haukkuu muita, ette ole yhtään parempia kuin nämä uusnatsit, samaa roskaväkeä olette.

      • Anonyymi00302

        Surkimuksia olivat ne "miehet", jotka naamat peitettyinä kävivät porukalla naisen kimppuun. Yksi vielä potkaisi maassa ollutta päähän.


      • Anonyymi00307
        Anonyymi00302 kirjoitti:

        Surkimuksia olivat ne "miehet", jotka naamat peitettyinä kävivät porukalla naisen kimppuun. Yksi vielä potkaisi maassa ollutta päähän.

        Anonyyminä tekin täällä solvaatte muita, ei tee teistä yhtään parempia ihmisiä.


      • Anonyymi00308
        Anonyymi00302 kirjoitti:

        Surkimuksia olivat ne "miehet", jotka naamat peitettyinä kävivät porukalla naisen kimppuun. Yksi vielä potkaisi maassa ollutta päähän.

        Eipähän nainen ymmärtänyt mitä on itsesuojeluvaisto vai menikö jopnkun käskystä heilutteleen lippua kun tiesi mitä nämä on. On esimerkiksi vähän sama juttu jos lenkkeilijä menee hirven salakaatopaikalle mesuamaan miksi ammuit.Minä pysyisin molemmista pois etten tieten tahtoen hankkiinnu ongelmiin.


      • Anonyymi00315
        Anonyymi00302 kirjoitti:

        Surkimuksia olivat ne "miehet", jotka naamat peitettyinä kävivät porukalla naisen kimppuun. Yksi vielä potkaisi maassa ollutta päähän.

        Joo ja nämä naamiopersut vielä esiintyvät ikäänkuin naisten puolustajina. Vittu mitä valkoritarointia taas. Onneksi ei nuorelle naiselle käynyt pahemmin.


    • Anonyymi00301

      Sehän näpertelee koko ajan kännykkänsä kanssa .
      Ei kukaan koko aikaa mitään esityslistoja valuustontonkokouksessa lue.
      Kännykkävaltuutettu
      Lustereiden selailu tekee aivan epäolennaista kokouksessa , ei selaa esityslistoja (asiaa) vaan selailee jotain some-virtaa.

      Lieneekö niillä mitään sääntöjä tuosta ,oppilailta koulussa kielletään, herää kysymys taas uskottavuudesta.
      Kokouskurin puute.

      • Anonyymi00304

        301 mähän sinä tuhatviisas sinne pomoksi,näytä kykysi,mitä täällä räksytät.voe,voe.


      • Anonyymi00305

        Mitä nyt voi odottaa 3/4 jotain amiksen käyneitä tolloja.


      • Anonyymi00306
        Anonyymi00305 kirjoitti:

        Mitä nyt voi odottaa 3/4 jotain amiksen käyneitä tolloja.

        Nämä persutollot ei ole käyneet kuin yhden valtuuston iltakoulun, jonka aikana selailivat kännyköitään. Helevetti tuollaiset päättämässä meidän asioista 😡


      • Anonyymi00309
        Anonyymi00306 kirjoitti:

        Nämä persutollot ei ole käyneet kuin yhden valtuuston iltakoulun, jonka aikana selailivat kännyköitään. Helevetti tuollaiset päättämässä meidän asioista 😡

        Heh...kaksi valtuutettua ja noin tekee kipeää. Pari lisää näitten lisäksi niin taitaisi Äänekoski mennä totaalisesti sekaisin.


      • Anonyymi00310
        Anonyymi00309 kirjoitti:

        Heh...kaksi valtuutettua ja noin tekee kipeää. Pari lisää näitten lisäksi niin taitaisi Äänekoski mennä totaalisesti sekaisin.

        Juu onneksi vain kaksi tunaria. Minun mielestäni heidän toimiensa katseleminen on halpaa sketsiviihdettä. Hymyilyttää, välillä jopa hampaat nauraa 😁


    • Anonyymi00311

      Entisen työministeri Satosen ilmestynyt kirja on niin selvä kuvaus mitä tapahtunut.
      Satonen repii joko tietoisesti tai tietämättään auki perussuomalaisten sisäisen kriisin .Toimii totuuden torvena Satosen paljastukset kirjassa hallitusyhteistyön kulissien takaa osuvat suoraan perussuomalaisten ydinkannattajiin.
      Perusut ovat joutuneet valitsemaan :ollakko työnantajamyönteinen oikeistopuolue Satonen &EK -linja vai duunari puolella oleva populistipuolue.
      Satosen kirja Vääntäen t& linjaten 2026 todistaa ,että valinta tehtiin oikeiston eduksi,ja nyt äänestäjät äänestävät jaloillaan.
      Duunarit äänestävät SDP :tä maaseutu on palannut keskustaan.
      Nuoret ja asiantuntijat jako kokoomuksen ja persujen välillä on kiristynyt.

      Kirja tarjoaa oppositiolle ja ay-liikkeelle kättä pidempää todistetta että PS on hylännyt duunarit.

    • Anonyymi00312

      Tämä Satosen kirja on hyvä mitä oikeasti on tapahtunut tuolla sisäpiireissä jota ei A-studiossa käsitellä.
      Kirja on paljastus kirja.
      Satonen heittää persut suoraan bussin alle.Laskelmoitu tämä julkaiseminen vuosi ennen vaaleja. Kirja kannattaa lukea.Jokainen voi itse tehdä arvionsa.
      Joku voisi kirjoittaa samanlaisen paljastuskirjan Äänekosken sisäpiireistä.

      • Anonyymi00313

        312 kestääkö sinun lähipiirisi päivänvaloa


      • Anonyymi00316
        Anonyymi00313 kirjoitti:

        312 kestääkö sinun lähipiirisi päivänvaloa

        312 minun sisäpiirini ei neuvottele koko Suomen ay -asioista eikä ole ollut vaaleissa lupaamassa duunareille mitään etuja mitkä persut hallituohjelmassa myivät oman etunsa nimissä. Pysy asiassa.


    • Anonyymi00314

      Kokoomuksen entinen ”työttömyys ”ministeri heitti persut suoraan bussin alle tuossa uudessa Satosen kirjassa.

      Persut valitsivat hallitusohjelman jossa olivat EK toiveiden toteuttajia ,vaikka vaaleissa esiintyivät duunarien puolueena.

      Jopa Teollisusliitto on kääntänyt selkänsä Työmies Putkoselle ja persuille.
      Putkonen on kiistänyt kirjassa olevat tapahtumat ja sanonut Satosta satukirailijaksi.

      Niin kääntävät myös duunarit tulevissa vaaleissa persuja vastaan.

      EK iloitsee työ tehty ja saalis on jo kotona.

      Persut valehtelevat aina ,niin täällä tai missä ikinä ovatkaan.

      • Anonyymi00319

        Purrahan valehteli siitäkin, ettei ole valehdellut, vaikka videot kiertää netissä. Kiero, kierompi, Purra.


    • Anonyymi00317

      Persujen sekoilut jatkuu.Nyt on Voikukka on perussuomalaisten uusi logo ja uusi slougan ”Kotomaa kutsuu”.
      Nyt varmasti työttömät kehoitetaan kerämään Voikukkia.

      Mikä hauskinta Voikukka on ruotsalaisen ympäristöpuolueen
      vihreitten logossa.

      Voikukista on perinteisesti pyritty eroon ,siis tavallaan hyvin on valinta osunut oikeaan.

      • Anonyymi00318

        No, koska persut muuttavat Venäjälle? Anohan jo meni.


    • Anonyymi00320

      Voikukka on tehokas nesteenpoistaja eli diureetti joka kusettaa.Niin tekevät persutkin .
      Lisäksi se edistää sapen toimintaa joka myös on persuille ominaista sapettaa tuo valehtelu.
      Hyvin valitsivat oman kukkansa.

    • Anonyymi00321

      Voikukukan hahtuvapallo on kuin persujen vaalilupaukset molemissa on 92 %ilmaa mikä auttaa niitä lentämään ilmassa.Persujen vaalilupaukset ovat lentäneet kuin nuo hahtuvapallot ilmaan.

    • Anonyymi00322

      Ennemmin kuitenkin pihaan voikukkia kuin lauma möliseviä persuja.

      • Anonyymi00325

        Mätä Lohi ja Herneaivo mölisemisen mestareita. Mykkä ei saa sanaa suustaan kun pitäisi jotain järkevää sanoa. Huoltoasemilla juoruilussa hän on mestari 🫣


      • Anonyymi00330
        Anonyymi00325 kirjoitti:

        Mätä Lohi ja Herneaivo mölisemisen mestareita. Mykkä ei saa sanaa suustaan kun pitäisi jotain järkevää sanoa. Huoltoasemilla juoruilussa hän on mestari 🫣

        Jos persuilla olisi muutakin tarjottavaa kuin valheita niin eiväthän he silloin olisi persuja.


    • Anonyymi00323

      Helevettiin voikukka-rikkakasvit. Juurineen irti maasta!

    • Anonyymi00324

      Voikukat kiskotaan maasta juurineen 😂

      • Anonyymi00328

        Tiedätkös miksi niin on? Se on syöpälääkettä


    • Anonyymi00326

      Fiskars-tyyppiset pitkävartiset voikukkaraudat (rikkaruohonpoistajat) saavat käyttäjiltä pääosin erinomaisia kokemuksia, sillä ne tekevät voikukkien poistosta selkää säästävää ja tehokasta ilman kemikaaleja. Käyttäjät arvostavat laitteen kykyä napata juuri syvältä.

    • Anonyymi00327

      Suurin huolenaiheeni on se, että kunnan asioista päättää noin tyhmät ihmiset. Ihmekös monet asiat ovat kuralla.

      • Anonyymi00329

        327 semmoinen lauma kuin johtajansakin


    • Anonyymi00331

      Persujen Valtuustoaloite. SSL juttu 11.5.26.Hallintosääntö.
      4 valtuutettua joista kaksi persua vaativat muutosta jätettyihin valtuustoaloitteiden käsittelyyn.

      Joulukuussa2025 valtuustoaloitteiden käsittelyä muutettiin ja nyt tollot ovat heränneet talvihorroksesta ja vaativat muutosta missä valtuustoaloitteseen vaaditaan 1/4 valtuutetuista, että aloite palautuisi takaisin valtuuston keskusteluun.

      1/4 osa (9)valtuutettua jos mennään hallintosäännön mukaan minkä joulukuussa ovat hyväksyneet myös persut tähän aloitteeseen ei pidä vastata niin ,että se tuodaan valtuustoon koska silloin rikotaan nykyistä hallintosääntöä.

      Mielenkiintoista mitä kaupunginhallitus tähän alotteseen vastaa.Eihän tuota pitäisi ottaa käsittelyyn koska se on kaupungin hallintolain vastainen.

    • Anonyymi00332

      Onhan aloite otettava käsittelyyn.Vastattava hallintolain mukaan valtuutetuille, mutta ei sitä pitäisi tuoda enää valtuustoon,mikäli nimiä ei ole 1/4 allekirjoitettuna (9) valtuutettua ,tässä ei ollut kuin neljä siis vaaditusta 25% 11,43% persujen laskutaitoinen taitaa olla heikonlaista .

      Persujen työvälineet ovat vähissä kun puhe ei suju ja osaaminen on lähes nollatasoa.

      Juoruilu kaupungilla sentään on lennokasta ja valehtelu onnistuu niinkuin se kusettajilta on tapana tehdä.

      • Anonyymi00341

        Ei tietysti tuollaista aloitetta tuoda valtuustoon ,vaan se käsitellään toimielimissä siis tässä tapauksessa kaupunginhallituksessa .Hallintosäännön mukaan .Siinä oli 4 allekirjoittajaa pitäisi olla 9
        Kyllä nuo persut ja ne jotka ovat nimensä tuohon kirjoittaneet ovat niitä aaseja joita viedään narunperässä.
        Aivan turhia aloitteita.
        Ensin tehtailevat aloitteita , sitten muutetaan hallintosääntöä ,taas tehtaillaan alotteita ja pitäisi muuttaa hallintosääntöä puolenvuoden sisällä.

        Onko tuo valtuusto nykyisin kuin joku sirkus jota klovnit vievät?


    • Anonyymi00333

      Koska tuo juoruilu nousee aika usein esille niin eikö tässä kaupungissa ole valtuutetuille eettisiäohjeita ,jokaisella kaupungilla on omansa.Voihan tuosta ilmoittaa ja antaa palautetta .
      Toinen asia on se kuka luottaa juoruilevaan persuun on jo oma valinta.✂️🌼

    • Anonyymi00334

      Älyä ei ole , mutta valtaa halutaan.

      Ei se että SDP Lindtman nostaa Espanjan esikuvakseen taloudenpidossa josta Suomen tulisi ottaa oppia. Lindtman jätti huomioimatta EU tukien valtavan merkityksen.
      Espanija on käyttänyt v. 2024-25 Yli 10 miljaardia EU. elpymisavustuksia eläkkeisiin .

      Suomen osuus oli 7,2 miljardia euroa elpymispaketista , vastaavasti Suomi saa elpymispaketista 2,6 miljaardia takaisin ,elpymispaketin takaisinmaksu alkaa vuonna 2028 .
      Espanja on siis käyttänyt Suomalaisten verorahoja siihen mihin niitä ei saisi käyttää.

      Mies joka kuvittelee tulevansa ja olevansa seuraava pääministeri haluaa Suomen elävän muiden maiden piikkiin tai velaksi.
      Niinhän demarit tekevät käsi toisten taskuilla.
      Toukokuun lopun ja kesäkuun alun gallupit näyttävät onko tämä nykyinen vain lyhytaikainen kohu.
      Tämä nyt ei liittynyt persuihin muuten kuin kuin siltä osin että järkeä ei ole ,mutta valtaan halutaan.
      (Persuthan vastustivat tuota elpymispakettia).

      • Anonyymi00335

        Ainoa asiallinen kommentti tässä ketjussa, muut ovat sen yhden viherkommarin tekeleitä joissa haukutaan vain persuja.


      • Anonyymi00343
        Anonyymi00335 kirjoitti:

        Ainoa asiallinen kommentti tässä ketjussa, muut ovat sen yhden viherkommarin tekeleitä joissa haukutaan vain persuja.

        Kerro toki, että mistä peruSSuomalaisia pitäisi kehua? Ihan omin sanoin?

        Talous kuralla, työttömyys korkeinta koskaan, EU laittaa tarkkailuluokalle, Riikka hymyssä suin vain jatkaa valehteluaan ja muiden syyttelyä.


    • Anonyymi00336

      Persut sekoilevat asuivat sitten missäpäin Suomea.
      Kotkassa viikonloppuna vaimonsa tappanut on persujen listoilla.
      Fiksuna pidetty ja koulutettu mies,mutta hullu seura tekee tehtävänsä.
      Ikävä uutinen tämäkin.

      • Anonyymi00338

        Sossun pummit ärjyvät. Voikaa muut hyvin,emme kaipaa siivellä eläjiä.Kauan eläköön työmies.


      • Anonyymi00342

        Turtiaisen kavereita. Kahdesti ollut peruSSuomalaisten ehdokkaana.


      • Anonyymi00346
        Anonyymi00342 kirjoitti:

        Turtiaisen kavereita. Kahdesti ollut peruSSuomalaisten ehdokkaana.

        PeruSSuomalaisissa tosiaan fiksuna pidetään kaveria, joka osaa 10 kertotaulun sekä kirjoittaa :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DD:D:D:D


    • Anonyymi00337

      Tyhmää näyttää olevan VAALIKARJA

    • Anonyymi00344

      Puusilmä persut.

    • Anonyymi00347

      Uusiokaupungin lapset taas kiukkuavat

    • Anonyymi00348

      Voikukista pääsee eroon tehokkaimmin kitkemällä ne juurineen rikkaruohoraudalla ennen kukinnan siementämistä. Muita keinoja ovat etikkaseoksen ruiskuttaminen suoraan ytimeen, polttaminen rikkaruohopolttimella sekä nurmikon vahvistaminen säännöllisellä leikkuulla. Juuri on saatava kokonaan pois, jotta kasvi ei kasva uudelleen.

      • Anonyymi00357

        Punalipusta pääsee hyvin eroon pyyhkimällä siihen ahterin.


    • Anonyymi00350

      Mitenkäs demarit jotka ajelevat autolla humalassa?

      • Anonyymi00351

        Älykkyys ei riitä arvioimaan ajokuntoa.


      • Anonyymi00352
        Anonyymi00351 kirjoitti:

        Älykkyys ei riitä arvioimaan ajokuntoa.

        Ne ovatkin demareita.


      • Anonyymi00355

        Tässä ketjussa keskustellaan työkseen valehtelevista peruSSuomalaisista.


      • Anonyymi00358
        Anonyymi00355 kirjoitti:

        Tässä ketjussa keskustellaan työkseen valehtelevista peruSSuomalaisista.

        Tässä kommentoidaan kännisiä demareita, varsinkin niitä ketkä ajelevat humalassa autolla.


      • Anonyymi00360
        Anonyymi00358 kirjoitti:

        Tässä kommentoidaan kännisiä demareita, varsinkin niitä ketkä ajelevat humalassa autolla.

        Toki persu haluaisi viedä keskustelun muualle, kun oma puolue puhuu paskaa niin paljon, että enää tyhmimmät äänestäjistä viitsivät sitä haistella.


      • Anonyymi00363
        Anonyymi00360 kirjoitti:

        Toki persu haluaisi viedä keskustelun muualle, kun oma puolue puhuu paskaa niin paljon, että enää tyhmimmät äänestäjistä viitsivät sitä haistella.

        Tuohonaikaan yöllä ei valvo kuin äärivassarit.


      • Anonyymi00371
        Anonyymi00363 kirjoitti:

        Tuohonaikaan yöllä ei valvo kuin äärivassarit.

        Persujen kuningas Immonen oli niin kännissä, että piti poliisit kutsua hakemaan pois lennoltakin.


    • Anonyymi00353

      Tyhmää on vaalikarja

      • Anonyymi00354

        Varsinkin demarikarjaa.


      • Anonyymi00359
        Anonyymi00354 kirjoitti:

        Varsinkin demarikarjaa.

        Onkohan hakenut salaa persujen jäsenkirjaa kun eihän demarit hölmöile.


    • Anonyymi00361

      Persupoliitikoissa on selvästi eniten rikostuomion saaneita.

      • Anonyymi00362

        Vihreissä ja vasemmistossa eniten huumekäryjä.


    • Anonyymi00364

      Perust ei bensan hintaa laske ,Ruotsissa hinta laskenut ja laskee lisää heinäkuun alussa .Eilen Haaparannassa 1.364 E 98 .Valtio tukenut alennusta.Pitäisi asua Torniossa.
      Saksassakin laskettu polttoaineiden hintoja.
      Perust valehtelivat edellisissä vaaleissa ,että polttoaineen hinnat laskevat.Heti kun voittivat vaaleissa lupaamalla pitää tavallisen kansan puolia käänsivät takkinsa heitä vastaan ja duunareita vai duunaripuolue,oikea ivailu heitto.

      Naurettavia pellejä nämä paikalliset persut,itse ovat näitä joita persut vetävät kölinalta joka viikko päätöksillään.Tavallista ihmistä jo hävettäisi.

    • Anonyymi00365

      Aistitteko työ kommentoijat itsenne päteviksi kun kaikenlaisia haukkumanimiä täällä ihmisille annatte.ei ole sivistys kyllä levinnyt tännepäin.

      • Anonyymi00366

        Herneaivo, Mykkä, Mätä Lohi, Peikko-tyttö 😂


    • Anonyymi00367

      Lisänimet ihmisille tulevat heidän omista ominaisuuksistaan,teoista tai ympäristöstä ja vaikkapa toimintatavoista.Ne ovat kuvailevia lisukkeita.
      Haukkumanimi on eri asia.
      Näillä lisänimillä nämä persut tunnistetaan hyvin ja helpottavat viestintää esim. tässäkin
      ketjussa.
      Esim MätäLohi on siitä erinomainen esimerkki tässä tapauksessa nimi muodostaa sanaleikin ja henkilökohtaisen ominaisuuden kautta.
      Sukunimen kääntäminen ja hajuaistiin perustuva yhdistetään .
      Tämä liikkuu huumorin ,herjan ja puhtaan kuvailevuuden rajapinnalla.

      Mykkä on taas syntynyt kahdesta eri vastakohdasta ihmisen käyttäytymisessä ,kyllä ihmiset nopeasti huomaavat vastakohdat,välttävät kunniansyyteloukkaukset tai bändien välttäminen on helppoa näillä nimillä.

      Onhan nuo nimet täälläkin tavallaan sisäpiirin koodikieltä.He ovat täällä fiktiivisiä hahmoja ,ilmiöitä .Julkisessa virassa tai toimessa toimivat ovat Suomen laissa eri asemassa.
      Politiikon päätöksiä saa arvostella tyhmiksi tai vaikkapa luokkattomiksi.Politiikon on kestettävä loukkaaviltakin tuntuvia ilmaisuja.

      • Anonyymi00368

        367 millä mairittelevalla nimellä sinut tunnetaan


      • Anonyymi00370
        Anonyymi00368 kirjoitti:

        367 millä mairittelevalla nimellä sinut tunnetaan

        Todella,tyhmä kysymys, persujen tasoinen .


      • Anonyymi00372

        Siinä on hyvä ja totuudenmukainen kkirjoitus.


    • Anonyymi00369

      Liike nyt paras!

    • Anonyymi00373

      Liike Nyt :llä on hyvät arvot.Liian pieni niin ei ole mahdollisuutta vaikuttaa.

      Toista se on nämä paikalliset persut ei arvoja lainkaan ja pieni on myös,eikä ole vaikutusvaltaa eikä osaamista.

      Itse ovat asiansa ja toimensa tähän pisteeseen ajaneet ahneus ja kateus on paha vika.
      Pahoinvoin ,🤮kun näkee nuo karvanaamat

      • Anonyymi00374

        Rekkamiehen pastilli "tuoksahtaa" valtuustosalissa 🤮


    • Anonyymi00375

      Karman laki kyllä hoitaa asian,niin se vain on.Minkä teet toiselle on varmasti edessäsi.
      Koulukiusaajat ,niistä ei asioiden hoitajiksi ole se on taas nähty🤮 edelleen omat asiat ja etu 🤮joka paikassa ja ensimmäisenä.

    • Anonyymi00377

      Pitäisi mittauttaa näidem tunareiden älykkyysosamäärä. Lienee samaa suuruusluokkaa kuin kengän koon numero. N. 45.

      • Anonyymi00379

        2 persua vastaa yhtä kiinalaista älykkyysosamäärältään.


    • Anonyymi00378

      onko makkaraa 45?

    • Anonyymi00380

      Oikeus puuttui Keski-Suomen persujen toimintaan TAAS!

      ( uutinen on KSML 16.5 joka seuraa aihetta ja netissä .
      Nyt taas ollaan erottamassa yhtä yhdistystä toiminnasta ja perustivat uuden ,että saivat mieliset henkilöt ja ”entiset toimijat” ulos (Hankaslmi) .
      Oikeus keskeytti erottamisen.
      Erottaminen ei ole ollut yhdistyslain tai sääntöjen mukaista.
      .Maaliskuusaa erotettu yhdistys on haastanut Keski-Suomen perussuomalaisten piirin oikeuteen.
      Piirisihteerinä toimii kuka mukaan kuin tämä suolahtelainen ns. ”Mykkänen”, taas yksi tapaus lisää ”poliittisesta ajojahdista” näitähän on vuoden sisällä nähty Jämsässä,,Äänekoskella.

      Organisaation sisäinen ja jatkuva käräjöinti muuttaa persujen tilanteen juridisiksi kriisiksi .Tämä on jo oikea ja todellinen mainehaitta.

      Oikeuden määräämät täytääntöpanokiellot osoittavat ,että ylemmän tason kuten piirin päätöksentekotasoa joudutaan rajoittamaan ulkopuolelta, tämä murentaa koko Keski-Suomen piirin uskottavuutta.

      Jatkuva henkilövaihdos ja avainpaikkojen tuulikaappiefekti on selkeä merkki siitä, että piirijärjestön sisäinen kriisi syö luottamusta.

      Puheenjohtaja vaihtuu lähes vuosittain.Täysin tulehteunut piiri ja sen toiminta.
      Piirisihteeri toimii linkkinä puoluetoimiston ja kentän välillä siinä lienee yksi syy oli tuo kaveri missä hyvänsä niin kohta on asiat sekaisin niin töissä kuin politiikassa.

      • Anonyymi00389

        Puolueesta ulos lentäneet voisivat tukkia suunsa ja keskittyä omiin asioihinsa kun niihin on nyt aikaa


      • Anonyymi00390
        Anonyymi00389 kirjoitti:

        Puolueesta ulos lentäneet voisivat tukkia suunsa ja keskittyä omiin asioihinsa kun niihin on nyt aikaa

        Perussuomalaisen vastaus tuo jossa käsketään pitää suu kiinni.

        Ei ole puolueessa demokratiaa vaan diktaturia ,toivottavasti tuolla tulevilla käräjillä katsotaan tuota Keski-Suomen perussuomalaisten toimintaa laajemmin.
        Niiden sisäinen toiminta on diktatuuria jossa valta on keskittynyt pienelle ryhmälle.
        Toisinajattelijoita kriitikoita ja muita puolueita vainotaan .Heitä ei saa arvostella ja siitä rangaistaan.Luuletko että käräjillä eivät suutaan avaa nuo pois potkitut.


    • Anonyymi00381

      Vaan kyllä siinä räksyttäjien leuat loksahtaa kun Äänekoski saa perussuomalaisen kansanedustajan tulevista vaaleista.

      • Anonyymi00384

        Saahan sitä lohimies unelmissaan elää.


    • Anonyymi00382

      Kyllä varmasti, niin sekaisin ei maailma sentään ole .Onneksi❗️✂️

    • Anonyymi00383

      On siinä porukkaa ,käräjillä asti täytyy mennä kun ei muuten onnistu itselleen samaan jotain paikallisyhdistyksen johtajan titteliä.
      Ei hyvää päivää ,pysykää kaukana tuosta roskajoukosta joka valehtele silmätkin päästään.
      Toivottavasti saisivat oikein kunnon sakot.Maine noilla on jo mennyt ja äänestäjät kääntäneet selkänsä 👇🏼

      • Anonyymi00385

        Etkös ole kuullut siitä maalaistytöstä joka muutti suureen etelän kaupunkiin josta kirjoitti äidilleen että kunnia meni mutta mainetta tuli.


    • Anonyymi00386

      Maine on joko hyvä tai huono.

      Se on yleinen käsitys,mielipide tai arvostus jostakin henkilöstä tai esim.yhteisöstä, tässä tapauksessa perussuomalaisista.

      Se on pitkän aikavälin tekojen ja viestinnän tulos.
      Persujen maineen ,onko se hyvä vai huono voi jokainen Suomessa tehdä aivan itse.

      Maineen voi menettää helposti ,mutta taksin saaminen on vaikeaa.

    • Anonyymi00387

      Eduskuntavaaliehdokkaita valittu laatu Keskisuomalaisessa näkyi olevan.Ei noilla ehdokkailla maine nouse tai äänimäärä riitä .Osalla on niin huonot näytöt osaamisesta ja ”hunajapupu” on nyt ”peikkotyttön ” tilalla✂️🤣

    • Anonyymi00388

      Voi hyvä päivää mitä ehfokksita. Se Keskitalo viime kaudella, oli varmaan ihan pihalla, todennäköisesti Pekka Kataja liian pitkissä housunlahkeissa veti ukkoa perässään.
      Garedew kuka tuota lässyttäjää äänestää. Kivahan se olisi päästä jatkamaan hyväpalkkaista duunia.
      Tuo hunajapupu vielä jatkoksi. Onko joku kuullut hänen sanomaansa, voihan olla hyväkin jos ei olisi noin naivin näköinen.

    • Anonyymi00391

      Kaikkihan ne on ulkona päätöksenteosta.Omia etujaan ajavat ja palkkioita nostavat.
      Mitä ovat saaneet aikaan?
      Sisäministerinä on persu ja edes hälytysjärjestelmät toimi viime perjantaista tuli kallis lasku monelle Etelä-Suomessa.Tämä drooni asiat ovat samassa linjassa Suomen hallituksen muussakin toiminnassa.
      Kauaa ei mene kun drooni oikeasti osuu johonkin ja joku kuolee ei nuo mitään nallipyssyjä ole.Suomella ei ole mitään valmiuksia torjua drooneja.Säälittävää touhua .

      • Anonyymi00392

        En allekirjoita koko sanomaasi mutta tuosta hälytysjärjestelmästä olen samaa mideltä että surkuhupaisaa touhua.Miksei sitä voi sanoa lyhyesti ettei vielä toimi vaan koetetaan selitellä vaikka mihin tyyliin vähintään puolen tunnin luennoilla.


    • Anonyymi00393

      Kauhea kohu Helsingin seuduilla noista drooneista.Täällä suurempi uhka on nuo villipedot esim. karhut ja sudet.
      Niillekään nuo päättäjät eivät saa tehtyä mitään.
      Tai nuo valkoposkihanhet aivan järjetöntä tuhoavat kakki viljapellot tai laidunmaat.
      Onneksi niitä ei tällä seudulla ole.
      Karhuja ja susia kyllä pitäisi jo hävittää sekä ilveksiä.

    • Anonyymi00394

      Tarkoitin, että valkoposkihanhet tuhoavat laidunmaat ,onneksi niitä ei tällä seudulla ole.
      Persuja on vähän onneksi enää. Haittaa niistä ei juurikaan ole.

      • Anonyymi00395

        Tarjoavat meille halpaa hupia 😂


    • Anonyymi00396

      Purrakin oli Jyväskylässä oikein voikukka seppele kutreilla. Kanssa näkyi olevan niukalti ihailemassa tätä Lusifer risteytystä suurin osa oli persuja.Onneksi kukinta alkaa olla jo loppupuolella.

    • Anonyymi00397

      Tuo Äänekosken persu näytti Keskisuomalaisessa kommentoivan Purraa nimillä ”häikäisevän kaunis”,”loistava”.
      Onneksi nuo on vuoden päästä haihtuneet kuin voikukan hahtuvat sillä molemmat sisältävät 92% ilmaa.

    • Anonyymi00398

      Vai loistava?
      Jakanut todella paljon hyvää,välittänyt ihmisistä ja pitänyt lupauksensa.
      Tässä näkee tuonkin persun arvomaailman joka ylistää tuota Purraa loistavaksi , sama on kuin voikukan hahtuvat, tuonkin puheet.Se on nähty ja koettu. 🤡

    • Anonyymi00399

      Persut ovat tulevaisuudessa juuri noita hahtauva palloja joiden puheet on pelkää ilmaa lue valetta.🪱🪱🪱🪱

    • Anonyymi00400

      Paikalliset tunarit on poliitikkojen pohjasakkaa

    • Anonyymi00401

      Tyhmyyteen ei ole vielä kehitetty lääkettä.

    • Anonyymi00402

      Äänemesuilla varmaan jakavat euron bensa koodeja ja maksavat hulevesimaksut viekää laskut niille jotka niin lupasivat.Myös ” kääntötakkeja ” on varmasti saatavilla.

    • Anonyymi00403

      Pitäisikö tämä persuvaltuutettu-kaksikko karkoittaa Äänekoskelta? Jopa koko maasta?

      • Anonyymi00404

        Toivon mukaan tuo asenne ei näy kaduilla.


      • Anonyymi00406
        Anonyymi00404 kirjoitti:

        Toivon mukaan tuo asenne ei näy kaduilla.

        Menolittera Venäjälle!


      • Anonyymi00408

        403 pitäisikö sinut haudata viiskulman ympyrään kaulaa myöten.kyllähän utopistisia saa haaveilla


      • Tuuppas karkottaa 😄


    • Anonyymi00407

      Kyllä nuo sdp:n läppärin takana lymyävät valtuutetut voi karkottaa ekaks. Monella raskas peffa ettei jaksa pönttöön kävellä, tuskin olisi mitään sanottavaakaan. Ovat samaa mieltä mitä lysy-Tuononen on päättänyt. Tuononen seuraa pöydän takaa ettei kukaan vaan kommentoi, silmät vielä näkyy päydän reunalla.

      • Anonyymi00409

        Pahvisepi oli boronissa tankkaamassa nyt voi olla ettei hautajaistakki mahdu päälle seuraavassa valtuustossa


      • Anonyymi00411
        Anonyymi00409 kirjoitti:

        Pahvisepi oli boronissa tankkaamassa nyt voi olla ettei hautajaistakki mahdu päälle seuraavassa valtuustossa

        Tuo on hyvä😆. Pahviseppo on ihan pahvin värinen muutenkin. Liekö jo haudattu mutta jäänyt tänne kummittelemaan.


      • Anonyymi00431
        UUSI
        Anonyymi00411 kirjoitti:

        Tuo on hyvä😆. Pahviseppo on ihan pahvin värinen muutenkin. Liekö jo haudattu mutta jäänyt tänne kummittelemaan.

        Nyt Sepi on Villepojan kanssa demareiden hurmoskokouksessa. Ei jeesus on tyhmiä ukkoja. Olen joskus kuvitellut että Villlen päässä joku herne liikkuisi mutta ……ei


    • Anonyymi00410

      Äänekessuillle seisomaan ja edustamaan itseään.Ettei yhtään hävetä!
      Missähän näiden lupaama arvonta suoritetaan ja mitä arvotaan ? Varmasti persussuomalaisten kynä + karkki tai kääntötakki voikukan logoilla kuka kehtaa käyttää?

    • Anonyymi00413

      Paskan puhujat, ilmainen arvonta kun puhuvat paskaa eikä siitä tarvitse kuulijan maksaa ,mutta jos erehdyt vaaleissa näitä äänestämään niin varmasti saat paskaa 🙈

      • Anonyymi00414

        Puhut persujen laariin ääniä että joku saattais kiittää.Suomalainen luonnehan on sellainen että heikompaa puolustetaan.


    • Anonyymi00415

      Tunarit on Äänemessuilla 😂 Tuijottavat hölmistyneinä toisiaan 😂

    • Anonyymi00416

      Kyllä tuolla kojulla ei tunkua ole, paska haisee jo kauaksi , hyvä tietää niin osaa kiertää tarpeeksi kaukaa.Paskan jauhajat.

      • Anonyymi00417

        Ei voi kuin nauraa makeasti tomppeleille 😂


    • Anonyymi00420

      Vaalit lähestyy ja valheet lisääntyy …persut osaa kieroilla siihen se osaaminen loppuu näillä pelleillä 🤡

      • Anonyymi00421

        Tyhmää on vaalikarja


    • Anonyymi00422

      Miten helvetissä nämä haluaa hoitamaan yhteisiä asioita kun eivät osaa hoitaa edes omiaan? Taas käräjillä ,olleet sitäkin nyt lähivuosina joka vuosi.

    • Anonyymi00423

      Hyvä on myös muistaa tämä ,että ei menneisyys mihinkään katoa.

      Siitä hyvä esimerkki on ministeri Rydmanin ottama selfie Sussexin herttuatar Meghinsta ja hänestä jonka itse julkaisi.
      Rydman edusti illallisilla Suomen valtiota.
      Siellä illallisilla ei tapahtunut mitään ,mutta hetken päästä kuvan kulkaisusta brittimedioissa oli täysi kaaos päällä.Kaikki ministeri Rydmanin tekemiset kaivettiin vuosien varrelta etsiin.

      Siellä on ihmetelty miten Suomessa tämänkaltainen mies voi olla päättämässä suomalaisten hyvinvointi asioista.

      Rydman tietysti uhriutuu, niin kuin persut aina tekevät.
      Taas on rasismi kohu päällä ja Suomen maine kärsii ja mediat kirjoittavat.

    • Anonyymi00424
      UUSI

      Persujen pää on tyhjä ja takki nurinpäin, gallupit ennustaa alamäen olevan liukas ja jyrkkä seuraavissa vaaleissa ,juurikin tästä syystä.

    • Anonyymi00425
      UUSI

      Tunarit messuilla 🫣

    • Anonyymi00426
      UUSI

      Heillä oli kaunis pinkki sanko, kyllä nyt kelpaa mennä mettään marjoja poimimaan. Noin kaunis sanko niin voihan sitä harkita äänestävänsäkin kunhan sattuvat lupaamaan jotain hyvää.

    • Anonyymi00427
      UUSI

      Älä nyt ihmeessä sitä metsään vie,tuollainen messuämpäri on sijoitustuote ja keräily harvinaisuus,se kuluu olohuoneen vitriiniin.

    • Anonyymi00428
      UUSI

      Sketsihahmot messuilla 😲

    • Anonyymi00429
      UUSI

      Immonen niin salskeana käyskenteli messualueella. Ei tarvinnut kysellä ettekö tiedä kuka olen, heti tiesin. Olisin halunnut nuuhkia mutta en ilennyt kun poliisit olivat lähellä. Minut olisi tietysti viety putkaan.

    • Anonyymi00430
      UUSI

      Tyhmää on vaalikarja

    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1344
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      646
    Aihe