KKK = KOLMEN KUNNAN KAINUU.

Pentti Kettunen ehdotti, että Kainuuseen riittäisi nykyisten kahdeksan kunnan sijasta kolme (3) kuntaa. Tällä saavutettaisiin valtava säästö kalliiden herrojen palkkakustannuksissa. Todennäköisesti veroprosentteja voitaisiin alentaa ja nekin rahat laittaa sairaiden ja vanhusten hoitoon. Tämä ei todennäköisesti käy kepulaisille - niillähän näitä hillotolppia on ja he pitävät niistä kiinni.
16305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

KKK= Kelju Koo Kojootti

Äänestä

Kainuuseen riittää yksi PERUSSUOMALAINEN kunta.

Äänestä

Nykyinen kuntarakenne on niitä peruja kun asioita hoidettiin paperilla ja kirjeillä, joita kuljetettiin hevosella.
Nykyään tieto liikkuu valon nopeudella ympäri maapallon. Näin ollen erilaisia hallintohimmeleitä ei tarvita juuri lainkaan.
Kainuuseen riittää tosijaan vaikka kolme kuntaa, mutta me Kajaanilaiset ei oteta enää yhtään perukan kuntaa niskoillemme. Vuolijoen liittäminen osoitti, että ei perukan ihmiset sovi kaupunkilaisiksi.
Olokoot!

Äänestä
  • Juuri niin. Vaikka kolme tai neljä. mutta sitä on korostettava, että ei ainakaan Kajaania ja Sotkamoa yhteen. Ei, ei, ei, ei ikinä Kajaania Sotkamon kanssa yhteen.
    Nyt joku kysyy, miksi ? Vaikka miksi !!!
    Terv: vanha kajjjaanilainen

    Äänestä

Itse ehdottaisin KKKK:ta.

Kettunen
Kommentoisi
Kerran
Kuukaudessa

Puhhuu kyllä paljon van
sanonneeko tuo mittään?

1Äänestä

Raimo Piirainen laittaa Kajaanin ja koko Kainuun työllisyysasiat kuntoon - johtaa työllisyyden hoitamisen porukkaa.

Äänestä
  • Raimo hoiti sen yöjunankin. Kyllä Raimo hoitaa.

    Äänestä

  • Parempi sekin kuin, että sillä olisi joku kiero kokkari tai pöllö persu!

    Äänestä

Kajaani, Kotkamo ja Kuolanka?

Äänestä

Kajaani Sotkamo ja Suomussalmi.
Kajaani omanaan ja muut liittyvät mainittuihin.
Tässä on järkeä.

Äänestä

Kysymyksessä ei todellakaan ole mikään uusi asia, vaan on ollut Kainuun maakunnan toteuttamissuunnitelmassa iät ajat sitten. Samoin kuin toiveuni Kainuun väestönkasvusta tai ainakin maltillisesta vähenemisestä.

Äänestä

Mitä se hyödyttää hekumoida kuntaliitoksilla ja että säästettäisiin johtajanpalkoissa, sama määrä erilaisia apu- ym pomoja palkattaisiin kuitenkin tai vaihdettaisiin vain nimikkeet jo oleville päälliköille.

Äänestä
  • Kuntaliitoksissa on tapana tehdä olemassa oleville päällekkäisille töille 5 vuoden siirtymä aika jonka jälkeen todellinen tilanne viroista tulee eteen.

    Äänestä

Pentti Kettusen ehdotuksia ei kukaan ota vakavasti. Anna Pentti jo olla ja nauti eläkepäivistä.

Äänestä
  • Suuri osa on P.Kettusen kanssa samaa mieltä.

    1Äänestä

Hyrynsalmi ja Suomussalmi voisivat yhdistyä, samoin Kajaani , Paltamo ja Ristijärvi.

Sotkamo ei varmasti koskaan yhdisty kenenkään kanssa koska sillä menee Kainuun kunnista parhaiten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pentti Kettunen ehdotti, että Kainuuseen riittäisi nykyisten kahdeksan kunnan sijasta kolme (3) kuntaa. Tällä saavutettaisiin valtava säästö kalliiden herrojen palkkakustannuksissa. Todennäköisesti veroprosentteja voitaisiin alentaa ja nekin rahat laittaa sairaiden ja vanhusten hoitoon. Tämä ei todennäköisesti käy kepulaisille - niillähän näitä hillotolppia on ja he pitävät niistä kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu