Hiiren oikeaa painiketta painaessa tulee esiin valikko. Se tulee esiin hyvin usein vasempaan yläreunaan vaikka itse osoitin on keskellä ruutua.
Mikä voi olla vialla?
Hiiren valikko oikealla painikkeella ei toimi oikein
23
669
Vastaukset 23
- Anonyymi00001
Hiiri on logitech langallinen ja kone lenovo.
- Anonyymi00002
Ei mikään.
- Anonyymi00003
Monellako hiirellä olet kokeillut.
- Anonyymi00006
Kahdella
- Anonyymi00004
Jos aloittaja vaikka ensin kertoisi, mitä ikkunamanageria käyttää? Osassa se on juuri noin kuin kerroit: Rullalla valitaan sitten rivi valikosta.
- Anonyymi00005
Mitä tarkoittaa ikkunamanageri?
Ymmärtäisin jos valikko käyttäytyisi joka kerta samanlailla. Mutta ei. Välillä valikko on siinä missä se normaalisti on eli hiiren nuolen vieressä. Välillä taas ei. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Mitä tarkoittaa ikkunamanageri?
Ymmärtäisin jos valikko käyttäytyisi joka kerta samanlailla. Mutta ei. Välillä valikko on siinä missä se normaalisti on eli hiiren nuolen vieressä. Välillä taas ei.Eli oletkin trolli.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Eli oletkin trolli.
Mitä???? Mikä on ikkunamanageri? Voiko asiaa selkeämmin kysyä?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Mitä???? Mikä on ikkunamanageri? Voiko asiaa selkeämmin kysyä?
Pitäs tuo kumminkin tietää jos käyttää konetta. Mahdollistaa lähinnä useamman ikkunan samaan aikaan aukiolon. Xorgissahan voi olla vain 1 ikkuna auki samaan aikaan....tai oikeastaan rajattomasti mutta ovat aina päällekkäin ja alempi ei näy.
Ikkuna managerilla sitten voi siirrellä noita akkunoita ei tää mitään raketti-tiedettä ole. - Anonyymi00013
Anonyymi00009 kirjoitti:
Pitäs tuo kumminkin tietää jos käyttää konetta. Mahdollistaa lähinnä useamman ikkunan samaan aikaan aukiolon. Xorgissahan voi olla vain 1 ikkuna auki samaan aikaan....tai oikeastaan rajattomasti mutta ovat aina päällekkäin ja alempi ei näy.
Ikkuna managerilla sitten voi siirrellä noita akkunoita ei tää mitään raketti-tiedettä ole.Kuinka niin pitäisi tietää? Sanana tuo on aivan outo. Kuten myös Xorgi.
Koeta ymmärtää ettei jokainen ole tietokonenörtti joka käyttää ubuntua.
Ei sen pitäisi olla sinullekan rakettitiedettä.
Kiitos silti vastauksesta. - Anonyymi00018
Anonyymi00013 kirjoitti:
Kuinka niin pitäisi tietää? Sanana tuo on aivan outo. Kuten myös Xorgi.
Koeta ymmärtää ettei jokainen ole tietokonenörtti joka käyttää ubuntua.
Ei sen pitäisi olla sinullekan rakettitiedettä.
Kiitos silti vastauksesta.Kyse on kuitenkin tavallisesta yleistiedosta - ei mistään rakettitieteestä.
- Anonyymi00023
Anonyymi00018 kirjoitti:
Kyse on kuitenkin tavallisesta yleistiedosta - ei mistään rakettitieteestä.
Ei ole. Kysy tavallisilta ihmisiltä mitä tarkoittaa tietotekniikan sana ikkunamanageri ja he katsovat sinua suu auki.
Sinulle on käynyt kuten monelle muullekin oman alansa taitajalle. Itselle yksinkertainen perusasia on muille tuntematon asia. - Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Ei ole. Kysy tavallisilta ihmisiltä mitä tarkoittaa tietotekniikan sana ikkunamanageri ja he katsovat sinua suu auki.
Sinulle on käynyt kuten monelle muullekin oman alansa taitajalle. Itselle yksinkertainen perusasia on muille tuntematon asia.Otan osaa.
- Anonyymi00010
Hanki parempi vakuutus.
- Anonyymi00011
Halvempaa on opetella ihan perusasiat. Tuossa tulee lisäksi Boonuksena ettei vaikuta ihan tambiolta jos osaa edes perusasiat.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Halvempaa on opetella ihan perusasiat. Tuossa tulee lisäksi Boonuksena ettei vaikuta ihan tambiolta jos osaa edes perusasiat.
Ei kovin uskottava edes kansanedusja ehdokkaana henkilö joka ei edes Perusasioita osaa asioita. Sen mielpipiteellä asioista kun ei ole paskankaan arvoa oma pahanhajuinen milipide meillä on jokaisella.
- Anonyymi00014
Mikä versio ubuntusta? Oletko kirjautunut wayland vai xog istuntoon? Sisäänkirjautessa voi valita istunnon oikeassa alakulmassa olevasta rattaasta, jos sellainen näkyy, uudemmissa versioissa sitä ei ole. Suosittelen käyttämään waylandia.
Voi myös tarkastaa komennolla:
echo $XDG_SESSION_TYPE
Komento tulostaa käytössä olevan ikkunamanagerin.- Anonyymi00016
Miksihän minun vastaukseni on ollut sääntöjen vastainen ja se poistettiin?
Uusiksi
wayland ja Ubuntu 24.04.4 LTS - Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Miksihän minun vastaukseni on ollut sääntöjen vastainen ja se poistettiin?
Uusiksi
wayland ja Ubuntu 24.04.4 LTSVatipää, jonka vati on väljä, tekee vatipäisiä poistoja.
- Anonyymi00019
Löytyikö ratkaisua?
- Anonyymi00020
Ubuntu käyttää nykyään oletuksena Waylandia (graafisen käyttöliittymän uudempi protokolla). Joskus se toimii huonosti tiettyjen sovellusten kanssa.
Voit kokeilla tätä:
- kirjaudu ulos
- kirjautumissivulla napsauta rataskuvaketta (oikea alakulma)
- valitse "Ubuntu on Xorg" (tai "Ubuntu under Xorg") ja kirjaudu sisään
Kerro sitten, miten kävi! Vinkkinä vielä, että voit myös soittaa IT-Gurun neuvontanumeroon ja kysäistä apua milloin vain: 0600-411104.
https://it-guru.fi/- Anonyymi00021
Xorg:ikin taitaa vakiona käyttää nykyisin libinput ajurii. Hiiren ajurit heitetty "roskakoppaan".
Mitä ajuriiii waylantti käyttää ikinä ole edes kokeillut. - Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Xorg:ikin taitaa vakiona käyttää nykyisin libinput ajurii. Hiiren ajurit heitetty "roskakoppaan".
Mitä ajuriiii waylantti käyttää ikinä ole edes kokeillut.usb-hiiri jos on, niin käyttää tavallista hid-ajuria, libinput on event-toteutus tuon päälle, joka käyttää ajureita toteuttaakseen toimintansa. Totta tosin on, että aika harvassa koneessa on enää käytössä ps2 näppäimistöä. Ei siis tarvitse enää osata tiettyä laitteen rajapintaa, kun voi rekisteröidä eventin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741660- 231162
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134896Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48538
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32508- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 34414
- 33413
- 16399
- 82398