Miksi Hesari vääristelee Epstein skandaalia?

Anonyymi-ap

Maailma seuraa järkyttyneenä amerikkalaiseen liikemies Jeffrey Epsteininiin liittyvää skandaalia. Epstein, jolla oli ohjauksessaan valtava verkosto lännen johtajiin, kuninkaallisiin ja julkkiksiin, oli myös verkostonsa jäsenille palveluksia hankkinut parittaja, jonka alaisuudessa oli myös alaikäisiä uhreja.

Nyt kun Epsteiniin liittyviä asiakirjoja on julkaistu valtavan poliittisen paineen seurauksena, on lännen valtamedia tehnyt kaikkensa, jotta aineiston yleisö harhautettaisiin näkemästä aineiston poliittista ydinasiaa: juutalainen äärisionisti Epstein oli Israelin valtion palveluksessa ja hän käytti suuriin päättäjiin ulottuvaa verkostoaan Israelin asian ajamaiseen.

Tämä asia pyritään kaikin tavoin pimentämään ja tuomaan sen sijaan esiin väite, jonka mukaan Epstein oli Venäjän ja KGB:n agentti. Tyypillinen esimerkki tästä kampanjasta on Helsingin Sanomien pääkirjoitus 9.2.2026, Jossa todetaan: ”Tiedustelupalvelut käyttävät painostuskeinona arkaluontoisia tietoja, venäläisittäin kompromatia. Epsteinilla oli tällaista tietoa niin paljon, että se on taatusti kiinnostanut tiedustelupalveluita. Epsteinin on väitetty toimineen esimerkiksi Venäjän tai Israelin laskuun.”

Siis Epsteinin on ”väitetty” olevan Venäjän agentti. Varmemmaksi vakuudeksi HS aloittaa asian esittelyn nostamalla esiin venäjänkielisen käsitteen hänen toiminnalleen. Ei tarvitse epäillä mihin suuntaan lehti haluaa yleisön uskomuksia suunnata.

Suomen valtamedia on tänään elimellinen osa EU:ta ja NATO:a eli Yhdysvaltain johtamaa propagandakoneistoa, joten mitään muuta näiltä medioilta ei voi odottaa. Lukijoiden olisi kuitenkin hyvä ymmärtää missä ollaan menossa, varsinkin tänään, kun Lähi-idässä valmistellaan Israelin ja USA:n toimesta uutta suursotaa, joka voi pahimmillaan laajentua kolmanneksi maailmansodaksi.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        226
        5757
      2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        78
        4649
      3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

        Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
        Maailman menoa
        80
        3428
      4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
        Maailman menoa
        243
        2882
      5. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        146
        2659
      6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

        jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
        Maailman menoa
        167
        2086
      7. Venäläiset varkaudessa

        Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
        Varkaus
        256
        1582
      8. Lupajaoston esityslista

        Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
        Pyhäjärvi
        49
        1125
      9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

        Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
        Euroviisut
        28
        1038
      10. Haluaisitko kaivattusi

        kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
        Ikävä
        62
        1036
      Aihe