Tätä eivät yksikertaiset sättärit ole ymmärtänet:
Anonyymi kirjoittelu (nimettömänä toimiminen) ja valehtelu tai epärehellisyys ovat kaksi eri asiaa. Anonymiteetti on
työkalu, kun taas valehtelu on tarkoitus tai teko.
Tässä on perusteluja, miksi anonyymiys ei tarkoita epärehellisyyttä:
Anonyymiys voi lisätä rehellisyyttä: Kun kirjoittajan henkilöllisyys ei ole paljastettu, hän voi uskaltaa puhua vaikeista, häpeällisistä tai arkaluonteisista asioista suoremmin ja totuudenmukaisemmin, ilman pelkoa sosiaalisista seuraamuksista.
Suojaaminen, ei pettäminen: Anonyymiys tarjoaa suojan esimerkiksi kiusaamista, häirintää tai työpaikan seuraamuksia vastaan, kun puhutaan totta (ns. "whistleblowing").
Tärkeintä on sisältö: Anonyymiys auttaa keskittymään viestin sisältöön ja argumentteihin, ei kirjoittajan persoonaan.
Identiteetin suojelu: Se, että henkilö ei kerro nimeään, ei tee hänen kertomastaan faktoista vääriä. Epärehellisyyttä on tietojen vääristely, ei anonymiteetin käyttö.
On kuitenkin totta, että anonymiteetti voi mahdollistaa valehtelun, trollauksen tai epäkunnioittavan käytöksen, koska se poistaa vastuun (accountability). Mutta anonyymiys sinänsä ei ole yhtä kuin valehtelu. Monet anonyymit foorumit (kuten vertaistukiryhmät) perustuvat juuri äärimmäiseen rehellisyyteen, joka on mahdollista vain suojan alla.
NIKINVAIHTAMINEN EI OLE EPÄREHELLISYYTTÄ
2
69
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Oman kokemukseni perusteella nimimerkinvaihtajat ovat lähes poikkeuksetta epäluotettavaa porukkaa. Rehellinen keskustelija ei joudu jatkuvasti vaihtamaan nimeään. Yleensä taustalla on aiempi mokailu, huonosti harkitut kommentit tai suora epäasiallisuus, jota ei kehtaa enää kohdata omalla nimellään.
Erityisen räikeä esimerkki on henkilö, joka on käyttänyt yli viittääkymmentä nimimerkkiä. Kaava on aina sama: ensin sekoillaan — milloin humalassa, milloin muusta syystä — ja haukutaan muut keskustelijat, ja seuraavana päivänä ilmestytään uutena ”kasvona”, ikään kuin eilistä ei olisi tapahtunut. Tätä samaa kierrettä on nähty lukemattomia kertoja.
Poikkeuksia varmasti on, mutta äärimmäisen harvoin. Pääsääntöisesti nimimerkkien jatkuva vaihtaminen kertoo vastuun pakoilusta ja haluttomuudesta seistä omien sanojen takana. - Anonyymi00002UUSI
Ei koske mummomafiaa.....eihän ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2265757SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784649Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803428SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2432882Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462659Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1672086Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2561582Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491125Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281038- 621036