Parin kolmen vuoden aikana mediaa on hallinnut neljä valovoimaista henkilöä, hyvässä ja pahassa.
Mutta kuka heistä on suurin ja kaunein?
1. "Ukko Ylijumala" on saanut kunnian kaikkivoipaisuudesta; aina jos jotain tapahtuu maalla tai merellä, hän on tehnyt sen kaiken?
Tulee mieleen Kömerin runo "Maailman tekijä"; Pekan vastaus suntion kysymykseen: "Minä kaiken tein, minä konna ja varas, mutta toiste en tee vaikka menisi pää".
2. "Maailman paras kauppamatkustaja" on voittaja sodan kauppiaana; eurooppalaiset päättäjät putosivat polvilleen hänen edessään ja rapakon takanakin hän sai tuotteensa kaupaksi vaikeuksitta?
Kauppojen seurauksena Eurooppa rypee lamassa, eikä toivoa paremmasta ole luvassa.
3. Pallon suursiivouksen tekijä pani toimeksi heti vallan kahvaan päästyään.
Hänen luutansa viuhui vinhaan saaden EU-poliitikot juoksuun, hengästymiseen asti?
Ei taida olla vieläkään puhdasta pallolla, mutta onhan hänellä aikaa vielä jokunen vuosi luudan heilutukselle?
4. E-alkuinen "kuninkaantekijä" keksi tuotteen, joka meni kaupaksi kuin häkä, seurapiirikoulutus-kurssit.
Mutta kuinka ollakaan, siitä seurasi itku pitkästä ilosta, sanan mukaisesti.
Surullista kaikkinensa.
Kuka siis on Suurin ja kaunein?
Maailmanvalloittajat median valokeilassa?
6
230
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos asettaa vaa-alle jokaisen neljän henkilön plussat ja miinukset, median tietojen perusteella, "suursiivouksen tekijä" saa niukan voiton "ukko-ylijumalasta"?
Kaksi muuta jäävät vahvasti miinukselle heidän aiheuttamansa valtaisan tuhon vuoksi.
Jospa heidän toimistaan jotain hyvääkin poikii aikojen saatossa?
Suurin ja kaunein on siis "luudan heiluttaja", sillä hänen intonsa parantaa maailmaa on ehtymätön? - Anonyymi00002
Mikä ihmeen Kömeri?
- Anonyymi00003
Saksalainen runoilija, näytelmäkirjailija TH Kömer.
- Anonyymi00004
Eipä ole kovin tunnettu.
- Anonyymi00005
T.H. Korner, saksalainen runoilija.
Vanhoissa suomalaisissa koulukirjoissa ajaton runo "Maailman tekijä". - Anonyymi00006
"Kuninkaantekijä E" onkin paljon suurempi vaikuttaja kuin "seurapiirikouluttaja";
Päivittäin paljastuu uusia henkilöitä ja uusia kytköksiä maailmanpolitiikkaan.
Jälki on rumempaa kuin aluksi haluttiin julkkaista, mutta pahinta on ihmiskauppaan liittyvä törkeys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728