Jyväskylä maksoi vuonna 2025 lähes 30 miljoonaa euroa työttömyysturvamaksuja eli sakkomaksuja, koska työttömyys pitkittyy.
Summalla olisi voinut työllistää noin 1200 duunaria kaupungin palvelukseen vuodeksi! olisivat sitten vaikka kiillottaneet pomojensa kenkiä, mutta olisivat maksaneet veroja ja kuluttaneet! Nyt ne makasivat kotona ja rahat meni valtion kassaan. Onko järkee vai ei?
Sakkokaupunki jyväskylä
30
367
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mää olisin mielelläni vaikka ulkoiluttanu mummoja, mutta se ei käy, koska mulla ei ole vanhustenhoidon korkeakoulututkintoa! Sitten mää ole työttömänä, edelleen.
- Anonyymi00002
Näyttää nuo koulutetutkin tössivän. Mummoja kuolee viikoittain!
- Anonyymi00027
Kyse ei ole koulutettujen "tössimisestä", vaan liian vähistä resursseista. Lähihoitajan työ on erittäin vastuullista, mutta kuka voi tehdä vastuullisesti työnsä resurrsien vähennettyä kriittiselle tasolle.
- Anonyymi00003
30 miljoonaa €uroa on näköjään varaa heittää menemään ilman mitään vastinetta. Sillä olisi saanut monelle nuorelle ensimmäisen duunipaikan ja edes hieman kokemusta työelämästä.
- Anonyymi00004
Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
- Anonyymi00010
Se tulee takaisin koska valtio siirtää veroja kunnille.
Jos menisi työllistämään tempuilla tulisi muille kalliimmaksi ja jos tarpeellisiin töihin tulisi muille potkuja. - Anonyymi00014
Anonyymi00004 kirjoitti:
Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
Suvimäki
- Anonyymi00015
Anonyymi00004 kirjoitti:
Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
Mitäs ette osaa äänestää
- Anonyymi00017
Anonyymi00004 kirjoitti:
Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
Ei kiinnosta
- Anonyymi00005
Sinua ei huolita edes vessan pönttöjä puunaamaan
- Anonyymi00006
Mitäs noista nuorista, elelkööt nelikymppisiksi vanhemmillaan ja sitten kun ne kuolevat, hetken aikaa perinnöillä. Sitten ne voivatkin hakea työkyvyttömyyseläkettä.
Noinko kaupunki haluaa nuorten elävän?
Kaupungin tavoite on vain saada kaikki työ menemään yksityisille urakoitsijoille, joilta voi sitten toivoa hieman muistamista ajoittain. Tienvieriäkin voisi kesällä hoitaa työllistävänä työnä manuaalisesti, eikä maanviljelijän miljoonatraktorilla. Noin vain yhtenä esimerkkinä.- Anonyymi00009
Kun polttaa kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
- Anonyymi00011
Nuorille menolippu jonnekin missä töitä. Tempputyöllistäminen on nykytilanteeseen johtanut kun verorahoja tuhlattu.
- Anonyymi00021
Anonyymi00009 kirjoitti:
Kun polttaa kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
Suvimäki
- Anonyymi00022
Anonyymi00009 kirjoitti:
Kun polttaa kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia yeah
Ei kiinnosta
- Anonyymi00024
Veronmaksajapopulaation pitäisi aloittaa pummien, loisijoiden ja äitinsä aasilla ratsastajien näkyvä syrjiminen ja nälkiinnyttäminen. Kyllä se häpeä sitten paatuneenkin anonyymikirjoittelijan töihin ajaisi.
- Anonyymi00025
Sitähän juuri poliitikot tekevät, eivät tosin itse ole veronmaksajia vaan niistä hyötyjiä. Ja sillä työttömyys onkin korkealla.
Vihaatko muitakin kuin työttömiä? Kerropa nimesi. - Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Sitähän juuri poliitikot tekevät, eivät tosin itse ole veronmaksajia vaan niistä hyötyjiä. Ja sillä työttömyys onkin korkealla.
Vihaatko muitakin kuin työttömiä? Kerropa nimesi.Työttömyys ja köyhyys ovat henkilön oma valinta. Aina on vaihtoehtoja. Jopa tyhmälläkin on monia mahdollisuuksia ryhtyä yrittäjäksikin. Eikös se punikin mielestä mahdollista rahoissa kylpemisen?
- Anonyymi00028
Anonyymi00026 kirjoitti:
Työttömyys ja köyhyys ovat henkilön oma valinta. Aina on vaihtoehtoja. Jopa tyhmälläkin on monia mahdollisuuksia ryhtyä yrittäjäksikin. Eikös se punikin mielestä mahdollista rahoissa kylpemisen?
Kommentoi suojatyöllistetty isän firmasta
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Kommentoi suojatyöllistetty isän firmasta
Ei. Isä oli työtön alkoholisti ja kuoli vankilassa. Töitä teen enon vakavaraisessa it-firmassa yrittäjänä.
- Anonyymi00030
Tämän järkevyyttä voi kysyä hallitukselta.
- Anonyymi00031
Hallitus toki kiittää rahoista, jotka tyhmä kaupunki maksaa sakkoina mieluummin kuin työllistää! Ihan kaupungin oma päätös.
- Anonyymi00032
Vihervasemmisto ostaa ääniä veronmaksajien rahoilla. Ei mitään uutta sitten vuoden 1899.
- Anonyymi00033
Jos työttömien työllistämiseen laitetaan rahaa, maksetaan siis 2 kertaisesti työttömistä. Ensin kustannus ja sitten sakkomaksu.
Taloudellisesti tehokkainta olisi jättää työttömät oman onnensa nojaan. Tällöin ei tule kuin yksi kustannus.- Anonyymi00034
Nämä pakolla työllistämiset ovat näitä 9 euron kulukorvauksella + yhteiskunnan minimaalisten tukien avulla tapahtuvaa tilastojen siivousta
- Anonyymi00038
Anonyymi00034 kirjoitti:
Nämä pakolla työllistämiset ovat näitä 9 euron kulukorvauksella yhteiskunnan minimaalisten tukien avulla tapahtuvaa tilastojen siivousta
Näitä lisää.
Olen näillä rakentanut 3 taloa ja pyörittänyt useita kirppareita sekä siivous ja kiinteistöhuolto yritystä.
Hyvä juttu, ku saat toise työntekijän kaveriksi 9€ työntekijän. Voi laskuttaa molemmista 35€/h ja pystyy vielä ottamaan tuplamäärän töitä sisään. Lisäksi käytän myös mamuja, ovat hiljaa ja tyytyväisiä.
Nyt töissä n. 20.
- Anonyymi00035
Helsinki, Tampere ja Turku kolmiossa töitä, ei Jyväskylässä.
- Anonyymi00036
Minun kolmioni kyllä työllistää hyvin. T: Diangdonwing Thaimaasta
- Anonyymi00037
Voi mitä meininkiä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761219
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t232557- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510