Mainostetaan asuntoja, mutta ei edes vastata kyselyihin tai sanotaan ettei ole. Ei ihme, että menee huonosti
Äsan asunnot
Anonyymi-ap
341118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Eipä ne sossu pummille asuntoja anna
Eikä työssä oleville.
Demarit ohjaa ja päättää.
Onkohan kukaan poismuuttanut saanut äsän lopputarkastuksesta puhtaita papereita?Me jouduttiin vuokraamaan remontin ajaksi 2kk.ei kelvannut oma huolellinen siivous vaan uuninkin yrittivät meillä pesettää vaikkei sitä edes käytetty.Saahan noinkin oman firman porukalle hommia vuokralaisen kustannuksella.
Isompaa asuntoa kateltu, mutta näyttää olevan suurin osa kolmioista ja neliöistä vuokrattuna ulkopuolisille yrityksille, jotka tienaavat kaupungin vuokra-asunnoilla rahaa mm. tehtaiden komennusmiehillä. Ovat näköjään annettu 6kk irtisanomisajalla, joten oman kaupungin asukkaiden käyttöön ei hirveän nopeasti palaudu.
Katsokaapas tuolta -> https://www.forenom.com/fi/kalustetut-asunnot/aanekoski/. Muitakin vuokrafirmoja tämän lisäksi, minne kaupungin vuokra-asuntoja annettu ansaitsemistarkoituksessa ulkopuolisille firmoille. Pääasiassa isompia vuokra-asuntoja.
Ilta-sanomista tuore uutinen (13.2.2026): https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011815895.html
Toisin kuin Helsingissä, niin Äänekoskella ei ilmeisesti ole Ääneseudun asuntojen tarkoituksena tarjota kohtuuhintaisia asuntoja oman kaupungin asukkaille noudattaen asukasvalintaa, jossa noudatetaan muun muassa asunnontarpeen kiireellisyyttä sekä tulorajoja.
Äänekoskella on oikein hyvin isompiakin asuntoja tarjolla. Toki niitä eivät yksityiset vuokraa, jos tarjota on vaan sossun maksulappuja.
Forenom toimii ympäri Suomen ja rahastaa kolminkertaista vuokraa markkinahintoihin nähden. Veronmaksajat maksaa, kun näihin asutetaan turvapaikanhakijoita.
Hyvää tuloa kokoomuksen asuntolordeille, jotka hallitsevat tuota Forenomia.
Tuohan on vinkkijutun arvoinen asia. Alkaa kaljun kupolia kuumottamaan omistajapolitiikat uusiksi 🤣😅. Samalla sähköpostilla kirjaamoon ja iltalehteen viestiä, vetoavat varmasti ns. liikesalaisuuteen kaupungin puolelta.
Persu taas yrittää kääntää asiat väärinpäin.
Mitä tekemistä persuilla on politrukkien vetämän kaupunginyhtiön toiminnan kanssa? Selkeästi omistaja ohjannut toimintaa siihen suuntaan että joku kaveri vetää välistä? Eihän ole taas jokapaikassa hääräävä ”kiertotalousmies”? Näissä tollikoissa ei taida persuja olla mutta jokunen todella yksinkertainen tapaus keskeltä ja vasemmalta. https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/aaneseudun-asunnot-oy/01770963/paattajat
Persut lupas 100 00 työpaikkaa ja velkaantumisen loppuvan. Persut on hallituksessa. Hienosti menee.
4hxlob 1730 fypgo xryv
No asunnot ovat kaupungin ja omistaja politiikka ja niiden ohjaus kuuluu kaupunginhallitukselle.
Miksi ,ette tee kyselyä omistajalle ja pyydä kirjallista vastausta?
Siihen on lain mukaan vastatta koskee myös Hyrrätakkia.
Jos vastausta ei tule niin kantelu Hallinta-oikeuteen HAO:lleeinuo asiat täällä mihinkään etene.
No tuo hyrrätakki on niin pihalla ettei nokkansa kanssa tiedä kumminkopäin paperi pitäisi käsissään. Tässä on hallinto-oikeus keissi tuloillaan hyrrälle toisesta asiasta, tämän kylän touhut pistää korpeamaan siihen malliin, että uskoisin näitä keissejä pukkaavan pellekerholle, voivat tunkea laput vaikka hanuriinsa sitten lämmikkeeksi.
Outoa tosiaan, että ovat alkaneet mainostaa facebookissa. Loppuvuonna laitoin asuntohakemuksen Äki kaksioihin, ei kuulunut mitään sieltä, niin kysyin. ULLATUS. Ei yhtään vapaana. Kenelle kaikki asunnot oikein annetaan? No ei väliä, vuokrasin yksityiseltä, halvemmalla.
6gihöbi ugyjujp fhooflpg
Aika kovat vuokrat on noissa kämpissä. Yksityisiltä tosiaan saa halvemmalla.
Kupparit kuppaa demareiden johdolla. Pelkkää sähläystä, lippuja, lappuja, strategioita, valheita vuodesta toiseen. Demari kaupunginjohtajana demari kaupunginhallituksen puheenjohtajana. Kartanonherra valtuuston puheenjohtajana. Ihan käsittämätön paletti kurapasqulia.
Eihän täällä ole enää kellään varaa asua kolmioissa. Esimerkiksi.
Kaupungin vuokra asunnoilla on ihan kohtuuttomat vuokra hinnat!! Ei niihin kannata muuttaa! Joka vuosi nousee vuokra 10-25€ ja asumistuet senkun laskee.
eihän rehellinen ihminen tarvitsee asumistukia ellei ole opiskelija tai pienituloinen eläkeläinen, muut pummit voi asua niissä.
Mainostetaan ja kuvat niistä remontoiduista näteistä kämpistä. Jotkut asuu nuhjusissa alkuperäisissä eikä saa remonttia.
Puolet taloista pitäis romuttaa. Saatais samalla työllisyysprossat paremmalle tolalle
Taitaa maksaa liikaa.
Paljon vuokra kolmiossa? 80 neliöö tarvitsen
Semmonen 800-900e.
Kaksiot 700e.
Ihan järkyttävää!!
Melekosta kurapasqulia. Kuka helevetti tommosissa asuu? Strategia-Matti kalakaverinsa kanssa?
1039 näytti olevan äsken kolmio.
Ei nuo kovia vuokria ole, jossain saa maksaa 26 neliön yksiöstä 600-1000€ .
Niin no tämmöisessä peräkylässä 500 on maks vuokra.
sillä hinnalla ei äkistä saa yksiötäkään enää! Ja sit pitää olla vuokravakuus, kenellä normi ihmisellä on 1200e - ja enemmän säästössä??
Olen normi-ihminen ja tuollainen säästö löytyy jopa kahdelta eri tililtä, eihän tuollainen mitätön summa ole ongelma.
Normi vuokria nykyään.
Onhan se. Ei oo kahen kk vuokra rahaa tilillä.
Asiat olisi voinut joskus hoitaa niin, että tilillä olisi katetta.