Onko kallista?

Mikä on sopiva hinta teetättää pienyrityksen kotisivut? Eräs hinta-arvio oli 1500 euroa, luulisi saavan halvemmallakin?
3219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

*Mikä on sopiva hinta teetättää pienyrityksen kotisivut?*

Vaikea kysymys noilla tiedoilla, sillä kotisivut voivat pitää sisällään vain valokuvan yrityksestä ja sen esittelyn, tai sitten kymmeniä sivuja tuotekuvauksin ja ehkä web kauppakin jne...

Sekä asiaan vaikuttaa onko materiaali valmiina joka vain laitetaan ja muokataan sivuille sopivas vai pitääkö sivun tekijän kuvata jne... itse.

Kyllä toi aika kalliilta kuulostaa, tosin voi olla halpakin kun ei tiedä mitä pitää sisällään.


Kannattaa kysellä opiskelijoilta tekisivätkös he sivut, näin kesäaikaan monella luppoaikaa ja tekevät halvalla.

Äänestä

Eli pienyrityksen sivut, no sanoisin et tollainen 50 euroo vois olla sopiva, ja moni tekee ilmaseksikin ihan tekemisen ilosta. Sivujen tekijöitä on niin sairaan paljon.

Äänestä
  • Olen tehnyt nettisivuja erilaisille järjestöille. Halvimmat sivut tein 100:lla eurolla. 50:llä eurolla en lähtisi tekemään. Nykyisin pyydän nettisivuista vähintään 200 euroa ja se hinta riippuu paljon kuvien ja muun sivuille tulevan materiaalin määrästä. Mitä enemmän kuvia, yms. materiaalia sivuille tulee, sitä enemmän sivujen tekemiseen menee aikaa.

    Jos kyse on Flash-animoiduista sivuista, jonne pitää sovittaa musiikki sun muut multimediat ja piirtää grafiikkaa, niin sellaisten hinta lähtee 1000 eurosta - ainakin mulla.

    Nämä on siis yksityisyrittäjän hintoja ja varmasti löytyy ihmisiä, jotka tekevät sivut vieläkin halvemmalla pelkästä tekemisen ilosta.

    Jos nettisivuihin erikoistuneilta firmoilta pyytää nettisivuja, niin hinnat onkin sitten toista luokkaa. Mikäli sivut teettää mainostoimistolla, niin tässäpä siitä ihan oikea eräältä suhteellisen suurelta mainostoimistolta pyydetty tarjous:

    "Hinta:
    - Perussuunnitteluhinta 600 euroa (sis. neuvottelut, sivuston yleisilmeen graafinen suunnittelu ja yhteyksien hoito)
    - www-sivujen tekninen valmistus 100 euroa/sivu
    - Tekstin toimitustyö 78 euroa/h
    - Interaktiiviset toiminnot, kuten haut, palautteet, lomakkeet 78 euroa/tunti
    - Sivujen päivitys 78 euroa/h, minimiveloitus 1/2 tuntia.

    Tarjouksen ulkopuolisesta työstä veloitamme käytetyn ajan mukaan 78 e/h + alv 22%.
    Mahdolliset neuvotteluista tms. aiheutuvat matkakustannukset kustantaa asiakas.

    Arvonlisävero 22 % lisätään hintoihin."

    Laskisin, että tuolla hinnastolla palautelomakkeella varustettujen perussivujen (6-8 kpl sivuja) hinnaksi tulisi n. 1400 - 2000 euroa.

    Suosittelisin teettämään sivut yksityisyrittäjällä tai sitten etsimään vaikkapa yliopistojen/korkeakoulujen foorumien kautta alan opiskelijoita, jotka varmasti tekevät sivut halvemmalla kuin esim. mainostoimistot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tärkeää kirjoitti:

Mikä on sopiva hinta teetättää pienyrityksen kotisivut? Eräs hinta-arvio oli 1500 euroa, luulisi saavan halvemmallakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu