Montako lasta poliisi tappaa vuodessa turhilla mopojahdeillaan?
Enemmän kuin ICE
Poliisi tappaa myös suomessa
Mopolapsien jahti
34
420
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mopojahdit ei hyödytä kuin poliisia, saa kirjata tehtävän saadakseen enemmän rahaa.
Kuten peltipoliisitkin, aihettaa vaaratilanteita/kolareja. Hyötynä vain raha tilastojen mukaan. Poliisi valehtelee AINA, tilastot ei- Anonyymi00037
Mopopojat on ällöttäviä ai että ovat inhottavia. Niin inhottavia pitäis ottaa kiinni ja laittaa naulakkoon kiikkumaan olis ihana näky. Sitten vielä uhoovat. Ajaako mamut mopoilla olis kiva näky kun kaapu ja rätti leijuu tuulessa kun tulee kunnon mutka niin rätit lentää päästä. Mitä sanoo mamu. Voiko mamu tyttö istua hajareisin mopon päällä.
- Anonyymi00002
Mitä sitten. ? Poliisi tekee työtään. Jos ei kotona opeteta eikä välitetä niin kadulla opetetaan kovalla tavalla. Syytä vanhempiasi sillä syy on heissä. Ei poliisissa.
- Anonyymi00004
Ilman poliisia lapsemme ei kuolisi
- Anonyymi00005
Poliisin työ ei ole tappaa lapsia
- Anonyymi00008
Juuri noin. Poliisin syyttäminen on samaa, jos kauppias joutuisi syytteeseen kuoleman tuottamuksesta, kun myi narun hirttäytyneelle.
- Anonyymi00029
Mitä työtä jahtaa pieniä lapsia
- Anonyymi00031
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ilman poliisia lapsemme ei kuolisi
Ilman mopon ostanutta idioottia lapsi ei kuolisi.
Onneksi poliisi puuttuu myös mopojen liikennerikoksiin, ja yrittää turvata jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden turvallisuutta, myös silloin kun he ovat lapsia.
- Anonyymi00003
Kysymys siis kuuluu: Kuinka monta lasta vanhemmat tappavat hankkimalla mopon ja jättämättä lapsen kouluttamatta ja valvomatta.
- Anonyymi00006
Nolla, ilman poliisin jahtia ei tulisi uhreja
- Anonyymi00032
Anonyymi00006 kirjoitti:
Nolla, ilman poliisin jahtia ei tulisi uhreja
Suurin osa kuolemista ei ole seurausta poliisitoiminnasta, ja mikäli poliisi ei puuttuisi, olisi heitä paljon enemmän. Niin mopojen kuljettajina, matkustajina, kuin kolarin toisena osapuolenakin, mukaanlukien kävelevät lapset.
- Anonyymi00007
Poliisi myös suojelee virkarikollisia kuten Kinnulan kunnanjohtajaa joka yritti tappaa koululaisen kumoamalla oikeuden päätökset koulukuljetukseen.
12 asiantuntijaa ja oikeuslaitos kahdesti oli sitä mieltä että 7 vuotias erityislapsi varmuudella menehtyy koulutielle ilman 50€/vuodessa maksavaa koulukuljetusta.
Poliisi=Pahin rikollinen- Anonyymi00011
80% rahoituksesta pois, peltipoliisit aiheuttaa 44% (tilastot)lisääntyneitä onnettomuuksia mutta poliisille raha tärkeintä liikenneturvallisuuden kustannuksella. Poliisi valehtelee tietysti kun rahantulo loppuisi/ihmiset säästyisi
- Anonyymi00021
Totta
- Anonyymi00010
Sitten vain vaikka pari tapausta viime vuodelta pöytään.
- Anonyymi00012
3 sekunnin googletuksen jälkeen;
"Peltipoliisit valtasivat Kehä ykkösen, onnettomuuden lisääntyivät - IL: Poliisin väitteet outoon valoon
Toisin kuin poliisi antaa ymmärtää, Kehä ykkösen kymmenet uudet peltipoliisit eivät ole vähentäneet onnettomuuksia. Päinvastoin. Näin kertovat tilastot, kirjoittaa Iltalehti."
Aika helppoa, mutta kansa uskoo poliisin propakandaa. Vaikka henki menisi.. - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
3 sekunnin googletuksen jälkeen;
"Peltipoliisit valtasivat Kehä ykkösen, onnettomuuden lisääntyivät - IL: Poliisin väitteet outoon valoon
Toisin kuin poliisi antaa ymmärtää, Kehä ykkösen kymmenet uudet peltipoliisit eivät ole vähentäneet onnettomuuksia. Päinvastoin. Näin kertovat tilastot, kirjoittaa Iltalehti."
Aika helppoa, mutta kansa uskoo poliisin propakandaa. Vaikka henki menisi..Mitä sekoilet? Piti laittaa esiin poliisien aiheuttamia mopopoikien kuolemia.
Emme me eri mieltä ole telkänpönttöjen hyödyttömyydestä liikenneturvallisuuden kannalta. Mutta montako mopopoikaa poliisi nyt sitten siellä kehäykkösellä on tappanut viime vuonna? - Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Mitä sekoilet? Piti laittaa esiin poliisien aiheuttamia mopopoikien kuolemia.
Emme me eri mieltä ole telkänpönttöjen hyödyttömyydestä liikenneturvallisuuden kannalta. Mutta montako mopopoikaa poliisi nyt sitten siellä kehäykkösellä on tappanut viime vuonna?Kannattaa opetella googlen käyttö, paterstein!! Peltipoliisipäällikönkin kannattaa jotain osata
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Kannattaa opetella googlen käyttö, paterstein!! Peltipoliisipäällikönkin kannattaa jotain osata
Arvasin, ei niitä löydy ja muutenkin sekoilu jatkuu.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Arvasin, ei niitä löydy ja muutenkin sekoilu jatkuu.
Etkö ihan oikeasti osaa kirjoittaa googleen, laita vopy/pastella tuo iltalehden otsikko edes ja opettele lukemaan tai kysi isiltä neuvoa;)0
- Anonyymi00022
Anonyymi00016 kirjoitti:
Etkö ihan oikeasti osaa kirjoittaa googleen, laita vopy/pastella tuo iltalehden otsikko edes ja opettele lukemaan tai kysi isiltä neuvoa;)0
Laitoin. Sillä tuli TE:n juttu, joka oli maksumuurin takana. Muut eivät suoraan osuneet otsikkoon, eikä yhtään juttua ollut, jossa poliisi olisi tappanut useita mopopoikia.
Todistustaakka jää sinulle, eikä se tietysti muualla ole koskaan ollutkaan. "Etkö osaa googlettaa/kysy isältä" ei kelpaa.
Joko siis kohta löytyy tapaus, jossa poliisin tappamien mopopoikien ja Kehä I:n tolppien välillä olisi joku yhteys?
- Anonyymi00017
Liian vähän selvästi. Mopoilu pitäisi yksiselitteisesti kieltää kokonaan, jos kakaroita ei kerran saada kuriin.
- Anonyymi00024
Piliisi pitää saada kuriin, jääneet 3v tasolle , tutkitusti psykopaatteja
- Anonyymi00018
Todella.monta ja selviää ilman rankaistusta kuten putkaan tappamalla
- Anonyymi00023
Hulluimmat poliisit seisoo keskellä tietä ja jää autonalle.
Ei mitään älyä liikenteestä - Anonyymi00025
Poliisilta voisi leikata 90%. mm kinnulassa jahtasivat perhettä lähes miljoonan edestä ja estivät oikeuden päätösten toteutumisen koulukuljetukseen joka olisi maksanut 50€ VUODESSA.
Ihan liikaa resursseja virkarikollisilla!!- Anonyymi00026
Suomi tulisi hyvin toimeen kolmella poliisilla. Yksi olisi Rovaniemellä, joka hoitaisi Pohjois-Suomen poliisi asiat ja kaksi Helsingissä etelä-Suomea varten.
- Anonyymi00027
Pitää paikkansa eihän näistä pelleistä ole muuhun kun mopopoikiin ja ampua aseettomia
- Anonyymi00028
90% poliisia liikaa, joutaa kortistoon
- Anonyymi00034
Se on totta. Ne vois lopettaa. Pääsis sen jälkeen rauhassa hakkaamaan ihmisiä ja anastamaan niiden omaisuutta. Hakkaisi samalla niitä mopoilijoita myös, kukaan ei tuu väliin. Olisi kyllä hyviä aikoja.
- Anonyymi00036
Poliisihallinto ja tutkinnanjohtajat rikollisia, pahimmista päästä, suojelee virkarikostowereita kuten Kinnulan kunnanjohtajaa!!
- Anonyymi00035
Vuokralaiseni uhkasi polttaa rivitalon. Poliisi ei tullut useista soitoistani huolimatta. Mutta tulivat heti palokunnan jälkeen kun tuli oli syttynyt..
Poliisilta voisi leikata 90%? Loppuisi ne mopojahdit ja keskittäytyisivät oikeisiin töihin!! - Anonyymi00038
Poliisi kirjaa kuulustelutkin väärin suojellakseen virkarikostowereita kuten kinnulan kunnanjohtaja nilkkilä erkkiä
- Anonyymi00039
poliisihallinto on täysin mafia, varastavat kaikki, tappavat!!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh402374Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat371948Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli60172541000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.501594Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit511590- 1111523
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691495- 911433
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai1311302Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411274