Eli otsikon mukainen kysymys; tulisiko Puolangan hommata oma ydinase paltamolaisia ja semmoisia vastaan? Suomussalmi ja Hyrynsalmi varmasti mukana.Kerätään miljoona rahaa jollekin ruotsalaisella asiantuntijalle. Ja sen jälkeen meillä on ase, ja paltamolaiset eivät enää koskaan sano mitään.
Puolangan Atomipommi
Anonyymi-ap
301575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Olen yhden toisen joutilaan kanssa tehnyt melko tarkat suunnitelmat ja tämä puolankalainren ytinohjus voisi lentää korkeintaan sontatunkion yli eli melkein 100 metriä. Hyvä toki sekin.
Tesantiksi laitamme raivon ja valittajan.
Puolangalla on jo lähes lähes atomipommin tasoinen biokaasupommi omana kuluna ja omana muiden uhkana.
Sontapatterit on laskettu. Pitäisi riittää.
1. Asutuksen todellinen läheisyys on aliarvioitu
Macon Oy:n YVA-selostuksen kartta-aineistosta käy ilmi,
että:
• noin 50 asuinrakennusta sijaitsee alle 500 metrin
etäisyydellä
• noin 200 asuinrakennusta sijaitsee 1 km säteellä
Tästä huolimatta YVA-selostuksen tekstiosassa:
• alle 500 metrin vyöhykettä ei tuoda esiin
keskeisenä riskialueena
• lähiasutuksen määrä ja läheisyys ei nouse
arvioinnin painopisteeksi
• asutuksen läheisyyden merkitystä ei suhteuteta
teollisen kaasutoiminnan luonteeseen
Asuinrakennusten poikkeuksellinen läheisyys on
hankkeen merkittävin ympäristö- ja turvallisuustekijä,
mutta YVA:ssa se jää alisteiseksi teknisille mallinnuksille.
Hajuhaitat
Hajumallinnus hyväksyy hankkeen vain oletuksella, että hajunhallintajärjestelmät toimivat jatkuvasti noin 95 % puhdistusteholla.
YVA-selostuksessa ei ole:
• hajujen häiriötilamallinnusta
• sitovia hajuraja-arvoja
• reaaliaikaista mittaus- ja automaattista rajoitusjärjestelmää
Arviointi perustuu oletukseen, että poikkeamia ei
käytännössä tapahdu, mikä ei vastaa prosessiteollisuuden
todellisuutta.
Macon Oy:n selostuksesta käy kiistatta ilmi, että
hajunpoiston olessa alle 95% puhdistusteholla hajuhaitta
ylettyy vähintään 1km:n etäisyydelle eli koko kirkonkylän
alueelle. Tämän seikka sivuutettu, vaikka haitta ja vahinko
kuntalaisille perustavalaatuinen. Samoin vaikutus
yksityisen omaisuuden (ok- talot) arvonalenemiseen ja
siihen, ettei kukaan niitä enää ostaisi.
Melu
Meluarviointi:
• perustuu keskiäänitasoihin
• ei käsittele melupiikkejä, yöaikaa tai häiriötilanteita
• ei sisällä lainkaan arviointia uudelle tielinjaukselle Pudasjärventieltä laitokselle
Suunniteltu tie on hankkeen toiminnan edellytys, mutta sen meluvaikutuksia:
• ei ole mallinnettu
• ei ole esitetty kartoissa
• ei ole arvioitu päivä- eikä yöaikaisena
Kyse ei ole epätarkkuudesta, vaan arvioinnin täydellisestä puuttumisesta.
Liikennemelusta asiakirjoissa merkintä, että tehdään jälkikäteen (jos joku lähiasukas valittaa). On YVA -lain vastainen.
Edelleen liikennelaskenta virheellinen. Max tuotannolla
180 000 ton ja 40 ton kuormilla edestakainen
liikennemäärä luokkaa 46 ajoneuvoa / työpv.
Selostuksessa laskettu vain alueelle menevät, mutta ei
palavaa liikennettä.
Lisäksi 40 ton/krm ei voi toteutua, koska Puolangalta ja
koko Kainuusta puuttuu tarvittava kapasiteetti. Edes
lähimaakunnista ei löydy po. kapasiteettia, eikä kukaan
investoi tyhjän päälle. Ajoista käytännössä ainakin puolet tulee olemaan
puoliperävaunuja eli 25 ton/ krm ajoneuvoja, jolloin liikennemäärä todella paljon suurempaa.
Edellä sanotun johdosta Macon Oy:n asiakirja on harhaan johtava ja totuuden vastainen.
Tänä vuonna rupeaa kuulumaan työn ääniä biolaitos työmaalta.
Hajussa sitä kasvaa ,kun vain olla jaksaa.Henkinen kasvu voi olla voimakasta.
Kaasutus tehdään karjanlannan osalta tiloilla, joten hajuhaittaa ei tule ainakaan siltä osin. Ekoliete kelpaa peltojen lannoitukseen.
Mitä noita meluhaittoja ja mallinnoksia etukäteen tutkii. Senhän näkee sitten. Kuinka helkkarin hiljaista se pitää Puolangalla olla.
Totella hilijasta!!!
Saimme tänään hitsaustyöt valmiiksi. Tiedoksenne, että noin 8 metriä korkea teräspömpeli siitä tuli. Tehtiin samaan syssyyn myös alusta ohjukselle. Se hoitui sillä kun hieman modifioimme erään uvalaisen ukon ylijämävaraston kuljetusalustaa.
Eli meillä on nyt käsissämme melko kova ase. Liikutelava puolankalais-ristijärveläinen ytinohjus. Logistiikka siis jo toimii, mutta erinäisiä haasteita on tullut vastaan sen räjähtävän ytimen kanssa. Aluksi tuntui helpolta, mutta ei ole vielä ihan kaikki valmiina.
Uskomme kuitenkin, että loppukesällä voimme jo losauttaa koeraketin. Lopputuotteemme näyttää olevan parempi kuin sontatunkion yli. Nyt näyttää jo sille, että voimme iskeä jopa ouluun.
On todella osaavaa ja isänmaallista toimintaa. Koelaukaukset ja testaukset Hyrynsalmen tuulivoimaloihin, ennen kuin ulkomaiset droonit ne kerkeää tuhota. Myös Suolijärveä voisi testauksella syventää ja rehevyyttä poistaa.
Soitan Trumpille.
Onnea Puolangalle. Olette Suomen toivo.
Hyviä uutisia. Ammuimme ensimmäisen raketin ilman ydinkärkeä. Vähän niin kuin harjoitusmielessä. Se osui noin 1,7 kilometriä Latvan kylästä kaakkoon. Lentää viipotti yli 20 kilometriä. Emme halua paljastaa tarkkaa sijaintia, koska paltamoliisit voivat tulla vakoilemaan. Ytinohjelma edistyy hyvin. Haasteita on edelleen ydinosaamisessa sekä siinä, että ei ole oikein tietoa mihin suuntaan raketit lähtee.
Mikä on tilanne ydinaseen suhteen?
Olen laskeskellut Klubiaskin kanteen ,että vetypommi voisi olla ensin. On otettu jo Lappeenrannan torille vedyn suhteen.
Kyllä ne suuruspyssyt puolangalle luottaa, niitähän on joka talossa useita!
Kokeilkaapa ja kohdistakaapa lentäökö ja osuoko Suolijärven Tarikkaniementielle ohjus vai kerkeävätkö torjua tai häirinnällä ohjata Suolijärven syvyyteen.
Täällä Paltamossa jo ootellaan jytkyä, ritsalla ammutaan se alas. Jos osutaan.
Paltamossa on rakennettu suuria katapultteja pudottamaan ohjukset. Kiviä kerätään parhaillaan ammuksiksi.
Korkeintaan hakee korkeutta, osumatarkkuutta ja vauhtia Paltamon kautta Suolijärven Tarikkaniementielle osuakseen.
Työntäkää kakkosnelonen perperiin lämmittelynä jotta miltä tuntuu.
Puolanka on astunut suurkuntaluokkaan.
Hyviä uutisia. Kaikki ongelmat on ratkottu. Hieman oli sähköjen kanssa rassausta, mutta yksi Leinonen tuli Paltamosta ja se osasi sähkökynän käytön. Eli meillä alkaa olla käsissä semmoinen pelote, että voimme alkaa myymään tuotettamme maailmanlaajuisesti.
Tuote on siis, että se lentää.... Joskus jonnekin ja joskus toisaalle. Yksikään ei ole palannut takaisin eli siis käyttäjäturvallinen. Moni kunta on ostanut ratkaisumme. Droonien torjunnan suhteen on vielä haasteita. Jokainen sopimuksen tehnyt kunta/ kuntayhtymä/ hyvinvointialue saa kuitenkin kaupantekijäisinä rinnakkaispiippuisen haulikon, jolla talonmies voi halutessaan/ joutessaan ampua pörrääjät alas. Kaikki haulikot koeammuttu, täytyy myöntää, että osa liiankin kanssa. Lukkolaitteissa "normaalia" väljyyttä
Turhaa takkuamista, kun hävitään kumminkin. Tuulimyllyjä vastaan ei voi tapella. Puolanka, se Suomen haisevin pitäjä! Tule ja nauti!
Tämä ei taida varsinaisesti lisätä alueen talojen arvoa? Pitäisi saada myytyä, että pääsisi muuttamaan ihmisten ilmoille.
Puolangalla on jo valmius lähettää kaksi "ydinpommia" naapurikuntaan. Helpottais kun oli kunnassa junarata, joka veisi mahdollisimman kauas.