Kuoreveden tulevaisuus?

Anonyymi-ap

Kun ralli"urheilu"saavuttaa lähivuosina järkevän päätepisteen, eikä maaseudun harvenevan väen enää tarvitse järjestää Tojotan, Hyndain ja muiden johtavien autonvalmistajien mainossirkukselle harjoittelu- ja kilpailuteitä, loppuvat pienet sivutulot ja samalla tietenkin myös kesäiset kisatapahtumat, jotka ovat olleet monille viihdettä, jossa ihastellaan ralligladiaattoreiden ihmeellisiä suorituksia. Se on sitä moottoriurheilua. Kyllä ei nykyään urheilu ole niin kuin oli ennen 50-luvulla: Nuorisoseuran sorakentällä pelattiin potkupalloa, työnnettiin kuulaa ja pelattiin lentopalloa.

Maanvilljelys on lopetettu vuosia aimmin kannattamattomana, metsät on hakattu lähes puuttomaksi koska Jämsä on samanlaista joutomaa-aluetta kuin muukin Suomi.
Tilojen omistajat työntävät köyhien seurakuntien heikosti hoitamissa hautausmaissa koiranputkea tai ovat kakkavaipoissaan hoivakodeissa. Perikunnat ovat muuttaneet muualle kymmeniä vuosia sitten. Teollisuutta ei ole juurikaan ja se loppu lopetetaan kohtapuoliin.

Onneksi maailmassa on kuitenkin muutama umpihullu, järkevän ja inhimillisen ajattelukyvyn täydellisestä puutteestä kärsiviä diktaattori: Heidän toimintansa vuoksi Halliin saattaa avautua muutama työpaikka, kun kotiman puolustukseen sopivia lentokeneita tarvitaan maailmassa yhä enemmän. Toisaalta, saattaahan Atlantin takana ilveilevä, tuomittu rikollinen päättää, ettei Eurooppaan myydä sotimiseen sopivia lentokoneita, koska hän on kuullut että niitä voidaan valmistaa Euroopassa.
Itänaapurin tsaari on kasvattanut uuden sukupolven porukoista itselleen jatkajan joka on luultavasti reilusti jyrkempi ja väkivaltaisempi kuin nykyinen, joten nykyisen, paidatta ratsastavan judomiehen eliminoimisesta ei olisi mitään hyötyä.

Luulen, että Suomessa on vielä ihmisiä jotka 70-luvulla raahasivat krapulaisina vappukulkueessa beigen värinen berberi päällään punalippua Neuvostoliittoa suitsuttaen. Olen pahoillani heidän puolestaan. Toki kaikkialla pitää olla uskonnonvapaus.

1

260

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sinnehän ne änkesi lipunheiluttajat ja aktiivi-punikit Neuvostoliiton työläisten paratiisiin Suomesta ja Amerikoista asti tapettaviksi. Kuulan saivat kalloonsa, eihän kommunistit eikä venäläiset mitään opi!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      272
      769
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe