EU on vakava uhka

Anonyymi-ap

Venäjä ei ole todellinen uhka Unkarille, vaan Euroopan unioni, sanoi Unkarin pääministeri Viktor Orban lauantaina pitäessään vuotuisen puheensa kansakunnan tilasta Budapestissa. Puheesta uutisoi muun muassa AP.

Unkarilaiset äänestävät parlamenttivaaleissa 12. huhtikuuta. EU-vastaisella sanomalla kampanjoiva Orban on esimerkiksi väittänyt äänestäjille, että EU lähettää unkarilaisia kuolemaan Ukrainan rintamalle, jos hänen Fidesz-puolueensa häviää vaalit.

Lauantain puheessaan Orban vertasi EU:ta Neuvostoliiton sortovaltaan, jolle myös Unkari oli alisteinen 40 vuoden ajan. Hän vähätteli näkemystä, jonka mukaan Venäjä ja sen presidentti Vladimir Putin olisivat uhka Euroopan turvallisuudelle.

– Meidän on totuttava ajatukseen siitä, että vapautta rakastavien ei tulisi pelätä itää, vaan Brysseliä. Pelonlietsonta Putinista on primitiivistä ja epäkunnioittavaa. Bryssel on kuitenkin käsinkosketeltavaa todellisuutta ja välittömän vaaran lähde. Tämä on katkera totuus, emmekä me aio sietää sitä, Orban julisti.

14

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Unkarilainen oppositiopoliitikko Peter Magyar puhui tänään kannattajilleen ja kertoi lopettavansa pääministeri Viktor Orbánin valtakauden ja vievänsä maan takaisin Euroopan unioniin. Asiasta kertoi uutistoimisto Bloomberg.

      Unkari on ollut EU:n jäsen keväästä 2004, mutta Orbán on vienyt maata autoritaarisempaan suuntaan ja toistanut usein näkemystään unionin pahuudesta. Magyar on entinen hallituksen sisäpiiriläinen ja europarlamentaarikko ja luvannut viedä Unkarin jälleen osaksi Eurooppaa.

      Magyarin keskustaoikeistolainen Tisza-puolue on menestynyt kannatusmittauksissa hyvin. Tiszasta povataan todellista haastajaa maata viimeiset 16 vuotta johtaneen Orbánin nationalistiselle Fidesz-puolueelle huhtikuun parlamenttivaaleissa.

      Sunnuntaisessa puheessaan Magyar kannusti ihmisiä uurnille ja muun muassa vakuutti, että Unkariin ei tule asevelvollisuutta, jos Tisza nousee valtaan. Naapurimaa Ukrainan sodan aiheuttama turvallisuusuhka on ollut myös yksi pääministeri Orbánin vaaliteemoista.

      Uutistoimisto AFP:n mukaan Magyar haastoi Orbánin kanssaan vaaliväittelyyn. Magyar myös jälleen syytti Orbánia ja tämän hallintoa korruptiosta ja Unkarin kustannuksella rikastumisesta.

      Orbán puhui kannattajilleen ja kansakunnalle lauantaina. Orbán on pyrkinyt maalaamaan Magyarista kuvaa Brysselin sätkynukkena. Lauantaina hän vakuutti, että "Brysselin sortokoneisto" raivataan pois Unkarista huhtikuun jälkeen.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Unkarihan on jo Eu:n ja Naton jäsenvaltio.

        Aika kummallista ettei Eu ja Nato saa Orbania kuriin.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      EU:n ainoan venäjämielisen köyhän kehitysmaan diktaattori paniikissa toisaalta orban sanoi että yrittää estää kaikin tavoin Ukrainaa pääsemästä EU:n jäseneksi 🤣

      Tuskin orkku haluaa suojella Ukrainaa tässä tapauksessa EU:lta 😁

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Orban pääsee helposti eroamalla ”uhasta” eroon!


      • Anonyymi00005
        UUSI

        Ei Unkari ole mikään kehitysmaa, vaan täysin länsimainen demokraattinen valtio.


      • Anonyymi00010
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Ei Unkari ole mikään kehitysmaa, vaan täysin länsimainen demokraattinen valtio.

        Totta!


    • Anonyymi00006
      UUSI

      EU on kyllä vakava uhka russalle tämän hyökäysaikeille tämän tappamis ja tuhoamis aikeille

      VENÄJÄ ON IKUISESTI SAIRAS KANSA

    • Anonyymi00007
      UUSI

      No ,Orbanin Unkari voi erota EUsta ja liittyä Venäjän federaatioon. Sitten kai alkaa Unkarille yltäkylläisyyden aika, Orbanille ainakin.

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Orban kannattaa mieluummin takapajuisuutta kuin EUta.

      • Anonyymi00011
        UUSI

        Tuskinpa vain.


      • Anonyymi00012
        UUSI
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Tuskinpa vain.

        Suomi ei vaan pysty edes Unkarin lukuihin työttömyydessä ja velka/ asukas vertailussa. Toki julkisen sektorin ja velan suuruudessa Suomi on SUURI JA MAHTAVA jote tästä on hyvä jatkaa!


      • Anonyymi00014
        UUSI
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Suomi ei vaan pysty edes Unkarin lukuihin työttömyydessä ja velka/ asukas vertailussa. Toki julkisen sektorin ja velan suuruudessa Suomi on SUURI JA MAHTAVA jote tästä on hyvä jatkaa!

        Unkari on saanut virheellisin perustein EU rahoja 10,2 miljardia sekä Eu tukia 16,1 miljardia.
        Tuo 10,2 miljardia on todennäköisesti menossa perintään Unkarin kansalaisilta.


    • Anonyymi00013
      UUSI

      Unkarin possu on uhka koko Euroopalle.

    • Anonyymi00015
      UUSI

      Orpani taitaa elää jossain rinnakkaistodellisuudessa, Pyccät nuolee sitä edestä ja takaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      24
      7435
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6096
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      114
      4163
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4154
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1901
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      1768
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      136
      1660
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1458
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      29
      1428
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1414
    Aihe