Suuri lohikeskustelu ja vedonlyönti

Anonyymi-ap

Pasanen kertoi ostaneensa kaksi kokonaista lohta ja tekevänsä toisesta keittoa.
Minä sanoin että "Pasanen ei koskaan ikinä osta kahta kokonaista lohta sillä lohi maksaa keskimäärin noin 30 euroa kilo ja yleisin koko kaupan kalatiskissä on 1,8–3,5 kg. Pasanen ei ikinä maksaisi vähintään 70 euroa siitä että tekee lohikeittoa kotona. Maksan 100 euroa heti kun näen kuitin noista lohista"

Ja niinhän siinä kävi että Pasanen ei ollut ostanut lohta, vaan kaksi pikkuista kirjolohta kokonaisena hintaan 9,90 kilo ja kirjolohet painoi yhteensä 1,7kg ja kokonaishinnaksi jäi 16 euroa ja risat.
Olin siis täysin oikeassa. Pasanen ei koskaan ikinä osta kahta kokonaista lohta sillä lohi maksaa keskimäärin noin 30 euroa kilo ja yleisin koko kaupan kalatiskissä on 1,8–3,5 kg. Pasanen osti alelaarista kirjolohta ja en ole tähän päivään mennessä nähnyt kuittia lohesta, joka on normaalia kokoa normaaliin hintaan ja aitolohta.

En väheksy kirjolohta, mutta se ei ole sama asia. Kokonaisesta eli perkaamattomasta (tai peratusta, pääineen) kirjolohesta on syötävää lihaa keskimäärin noin
45–50 % sen alkuperäisestä kokonaispainosta, joten Pasanen osti 800 grammaa kirjolohta.

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Norjalainen merilohi maksaa myyrmannissa noihin aikoihin 9,9 kilo, oikein muuta ei ole edes saatavilla, halvemmillaan se on ollut 6.9 kilo, filerointi 2 euroa kilo.

    • Anonyymi00002
      • Anonyymi00003

        Vuosi sittenkö kävit viimeksi kaupassa ostamassa alamittaisia kirjolohia 1,6 kiloa yhteensä ja kilohinta 6,99/kg ? Onko ne missä ne lohet ja kuitit niistä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe