Asuntoja myynnissä jopa 400 eurolla – suomalaisen pikkukaupungin asuntoja ostavat nyt ulkomaalaiset
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011822842.html
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011822842.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ei kukaan halua Imatralta asuntoa. Ei niillä tee mitään.
YEAH
Valehtelet. Etkö voisi pysyä siellä ateismipalstalla päästelemässä höyryjäs Jumalaa pilkkaamalla?
Rajan osittainen aukaisu tulee katkaisemaan laskun mutta ensin pitäisi saada rauhansopimus aikaan
Raja olis pysyny auki jos sitä pakolaisvirtaa ei olisi sinne ohjattu.
"pakolaisilla* oli paperit kunnossa, mutta ne heitettiin pois heti Suomen puolella.
Rajasulun syy oli mukamas ne kymmenet tuhannet rajan takana Suomeen pyrkivät eikä sillä pitänyt olla yhteyttä Ukrainan sotaan. Kukaan ei tosin usko enää viranomaisten selityksiin. Jopa he itsekin katuvat niska punaisena valheitaan. Oli miten oli, Venäjä ei ole kärsinyt rajan laittomasta sulkemisesta läheskään niin paljon kuin Kaakkois-Suomi. Kiitos tästäkin Suomen hulluille poliitikoille, erityisesti kokoomuslaisille öykkäreille.
Kun nämä Suomeen pyrkijät ovat jo yli kaksi vuotta majailleet rajan tuntumassa ja selvinneet kovista talvistakin, niin ovatpahan kovia kavereita. Eikö Suomen kannattaisi ottaa tällaiset tulijat avosylin vastaan työvoimaksi aloille missä on pulaa tekijöistä. Näyttäisi siltä, että nämä kestävät jopa ilman ruokaa, kun ei siellä maastossa rajan takana mitään notkuvia pöytiä ole eikä edes kauppoja. Eikö Suomen viranomaisia yhtään hävetä kun tällaisia satuja on vuosien ajan levitetty? Naurunalaisia ovat itsestään tehneet.
Sikäli ne olisivat hyviä tekemään ulkotöitä kun ovat tottuneita ankariin olosuhteisiin. Raja-aidan tekijät voivat omalta osaltaan vahvistaa sen kuinka tottuneesti siellä on pärjätty pelkissä t-paidoissa ja shortseissa metristen hankien ympäröimänä 😉 No joo, hirveä paniikki oli päällänsä että minkälainen rynnäkkö sieltä tulee lumien sulattua mutta hyvin nuo tuntuivat jääneen ihan yksittäisiin tapauksiin ilman raja-aitaakin.
Aikanaan tähänkin asiaan varmasti saadaan joku ”totuus” kun joltain viranomaiselta tulee omaelämänkerta.
Jokainen tietää jo nyt mikä se totuus on. Tulijalaumoja siellä rajan takana ei ole eikä ole koskaan ollutkaan. Rajan sulku on täysin poliittinen toimi ja tarkoituksena kiusanteko niille joilla olisi syy ylittää raja. Raja sulkemalla Suomen virkamiehet kuvittelivat Suomessa asuvien venäläisten asenteiden kääntyvän omaa hallintoaan vastaan, mutta täysin toisin onkin käynyt. Suomessa asuvien venäläisten mielipiteet ovat muuttuneet erittäin varautuneiksi Suomen hallintoa kohtaan, mutta oman maan hallintoon luottamus on säilynyt.
Rajan avaaminen ei ole mikään taikasana Imatran uudelle nousulle. Suomen poliitikkojen toimet ja puheet ovat olleet sitä luokkaa, että Venäjällä luottamus Suomea kohtaan tuskin koskaan palaa entiselleen ja tämä tarkoittaa myös sitä, että matkailijoita ei tule läheskään entisiä määriä rajan avautuessa.
"Jokainen tietää jo nyt mikä se totuus on. Tulijalaumoja siellä rajan takana ei ole eikä ole koskaan ollutkaan."
Oisko jotain lähdettä tähän?
Tais olla et naapuri roudas niitä pakolaisia sinne rajalle oikein autokyydeillä. Sit saivat polkupyörät millä ajaa rajapuomille.
Mitkä paperit?
Huvittavaa tässä on se, että vuonna 2015 Tornion kautta tuli yli 10-kertainen määrä "pakolaisia". mutta kukaan ei puhunut rajan sulkemisesta. päin vastoin, heidät toivotettiin avosylin tervetulleiksi. Ei kai kukaan oikeasti usko, että nämä tulijat itse hakeutuivat Euroopan pohjoisimpaan kolkkaan ilman että kukaan vihjaisi mitään helposta pääsystä Suomeen? Saattoi olla jopa samat ihmissalakuljetusliigat jotka järjestivät tulijoita Venäjän rajalle vuonna 2023.
Ne ei tulleetkaan sotaa käyvältä Venäjältä.
Kun ensimmäinen aalto somaleita tuli aikoinaan Suomeen niin punaisen ristin sakki neuvoi hävittämään kaikki paperit jo rajalla.
Eikö pakolaisasioissa säännöt olekaan samat tulosuunnasta riippumatta? Jos ihminen on avun ja suojelun tarpeessa, ilmansuunnan ei pitäisi vaikuttaa. En kannata mitään massamaahanmuuttoa, mutta politikoida tällaisella asialla ei pitäisi.
On varmasti samat samat säännöt, mutta tornion kautta tulleiden ko. pakolaisten kanssa meillä ei ole yhteistä rajaa joten siksi rajan sulkemista ei kukaan puhunut. He eivät olleet meidän vihollisia sanan varsinaisessa merkityksessä.
Eivät pakolaiset ole vihollisia mistään suunnasta, jos ovat "oikeita ja aitoja" pakolaisia eivätkä vain parempaa elintasoa ja kela-tukiaisia tavoittelevia. Tässä Tornion tapauksessa kyllä hieman mietityttää miten näin suuri joukko osasi juuri Tornioon tulla, Euroopan kaukaisimpaan kolkkaan tulosuunnasta katsottuna. Nämä ihmissalakuljetusliigat kyllä tietävät mihin kannattaa mennä ja mistä hakea turvapaikkaa. Hyvin toimi Tornion tapauksessakin.
Vai ei ole yhteistä rajaa? Tornio on Suomea ja Haaparanta Ruotsia. Näiden välillä on virallinen raja-asema, jonka kautta tulijat saapuivat Suomeen. Rajavartijoita ja poliiseja kuljetettiin bussilasteittain Etelä-Suomesta, jotta homma sujui jouheasti. En ymmärrä miksi höpiset että ei olisi rajaa. Se tässä ihmetyttää eniten, että "pakolaiset" saattoivat vapaasti kulkea noin kymmenen Euroopan valtion läpi ja suunnata Suomeen. Käsittääkseni pakolaisten tulee ilmoittautua ensimmäisellä raja-asemalla kun eu-alueelle saapuvat. Muiden valtioiden viranomaiset ilmeisesti ymmärsivät, että annetaan mennä Suomeen niin ei tule murheita omalle maalle. Suomeen pääsee aina ja Suomi on valmis maksamaan.
Osta nyt ihmeessä muutama asunto, joihin voit ottaa vuokralaisiksi pakolaisia. Näin järjestyy tämäkin ongelma. Tyhjillään olevat asunnot menee kaupaksi ja pakolaiset lisää imatran asukasmäärää. Jos vielä hommaat heille työpaikat niin imatra pelastuu.
Miten tämä kommentti liittyy tähän keskusteluun? Onko kirjoittaja oikeasti tyhmä vai tekeytyykö sellaiseksi?
Osta ja vuokraa tai remontoi itsellesi.
Näin varmaan siellä suunnalla työskentelevät ihmiset tekevät, pääsevät sangen nuorina omakotitaloon kiinni.
YEAH
Tajuavatkohan nämä ulkomaiset ostajat selvittää mikä on taloyhtiön tilanne? Mitä remontteja tulossa? Kuinka tunnollisia vastikkeen maksajia he ovat?
HeH
HeH HeH
Eihän ne osta kuin Troijalaiseen käyttöö.
HeH
HeH heh...