Hätäkeskuspäivystäjä, valintakoe kevät 2026

Anonyymi-ap

Löytäisiköhän porukka tähän keskusteluun edellisestä 2025 vuoden ketjusta sekä kaikki asian tiimoilta googlettelijat. Olisi kiva jakaa ajatuksia näin 1. vaiheen jälkeen! Myös vanhemmat hakijat, kertokaa ihmeessä kokemuksia pääsykokeista.

110

4432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jokohan on tullut kutsut toiseen vaiheeseen?

      • Anonyymi00002

        Ei vielä. Veikkaan, ettei välttämättä vielä ensi viikollakaan.


    • Anonyymi00003

      Saas nähdä miten käy toiselle kierrokselle pääsemisen kanssa. Meni kirjallisen kokeen ykkösosa huonommin kuin odotin ja toivoin. Kielet sen sijaan menivät hyvin joten tuurilla ne kompensoivat kokonaispistemäärää.

      Jospa tulisi vastauksia tällä viikolla, että pääseekö jatkoon vai pitääkö yrittää seuraavalla haulla uudelleen. 😌

      • Anonyymi00004

        1. vaihe oli mulle se varmin osio, on kielipäätä ja asiat jää hyvin mieleen siihen asti, kunnes oksennan ne paperille (sen jälkeen unohtuu 😅), vaikka se aikaraja olikin ihan kamalaa, kun en osaa tehdä nopeita päätöksiä. Sit taas ne tietotekniikka- ja logiikkaosiot tms. kakkos- ja kolmosvaiheissa ei ole vahvuus ja niitä on vaikea opiskella. Mun kohdalla harmi, että 1. vaiheen pisteet ei vaikuta loppupistemäärään enää nykyisin 😄


    • Anonyymi00005

      Onko kellään mitään tietoa minkätyyppisiä ne tietokonehommat on tokassa vaiheessa?

    • Anonyymi00006

      Nyt vasta bongasin tällaisen ketjun. Hienoa että löytyy, mukava lukea muidenkin kokemuksia pääsykokeista. On tämä odottelu 1.vaiheen tuloksista aika piinallista odottelua. Toivottavasti tulisi jotain tietoa tämän viikon aikana.

      Harmittaa kyllä kun itsellä meni koe odotettua huonommin. Valmistauduin kyllä ihan hyvin, mutta jäin hieromaan vastauksia liikaa, enkä tajunnut ajan loppuvan kesken. Tämän vuoksi ei kyllä ole kovat odotukset jatkoon pääsyn suhteen. Olisi silti huippua kun pääsisi osallistumaan seuraavaan vaiheeseen Kuopiossa. Uskoisin omien vahvuuksien tulevan paremmin esiin tietoteknisten taitojen näyttämisessä ja face-to-face haastatteluissa.

      • Anonyymi00007

        Tuli jostain vanhasta keskustelusta vastaan, että 23 pisteellä on päästy jatkoon sinä vuonna.
        En tosin tiedä oliko se raja vai oliko raja matalampi. Toisessa vanhassa keskustelussa 24 vaikutti olevan varma jatkopaikka monen mielestä. Villi veikkaus, että pisterajat on tänä vuonna selvästi korkeammat...


      • Anonyymi00017

        Sama homma, valmistauduin hyvin ja silti meni ensimmäinen osio huonommin kuin ajattelin. 😅

        Vaihtoehdot pikaisella silmäyksellä näyttävät ihan samanlaisilta, olennainen ero oikean ja väärän välillä hyvin pieni osa tekstiä. Ja kello tikittää. Saas nähdä!

        En pidättele hengitystä jatkoon pääsystä tämän vuoksi, vaikka loput kokeesta menikin hyvin. Olisihan se mukava päästä jatkoon kalastelemaan pisteitä muilla vahvuuksilla.

        Tsemppiä kaikille! 😊


    • Anonyymi00008

      Onko kenelläkään tietoa minkäkokoinen on Keravan kurssin koko? Oletan, että vahvuus lienee vain parinkymmenen luokkaa?
      Jokatapauksessa ihan laskennallisestikin suurimmalle osalle varmaan tulossa huonoja uutisia..

      • Anonyymi00010

        Eikös se ole 24 molempiin, vai olenkohan ymmärtänyt väärin? Itse hain vain Keravalle. Olisi varmaan pitänyt hakea molempiin... Nyt ei auta kuin toivoa, että suurin osa on hakenut molempiin, jolloin toivoa päästä sisään on enemmän, heh.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Eikös se ole 24 molempiin, vai olenkohan ymmärtänyt väärin? Itse hain vain Keravalle. Olisi varmaan pitänyt hakea molempiin... Nyt ei auta kuin toivoa, että suurin osa on hakenut molempiin, jolloin toivoa päästä sisään on enemmän, heh.

        Itse hain myös pelkästään Keravalle. Ei ole tässä elämäntilanteessa mitään mahista lähteä pääkaupunkiseudulta Kuopioon opiskelemaan. Että siksikin aika once-in-a-lifetime juttu tämä haku.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Itse hain myös pelkästään Keravalle. Ei ole tässä elämäntilanteessa mitään mahista lähteä pääkaupunkiseudulta Kuopioon opiskelemaan. Että siksikin aika once-in-a-lifetime juttu tämä haku.

        Samat aatokset ja luulen, ettemme ole ainoita.😄


      • Anonyymi00013

        Toisaalta ihan hyvä olisi, ettei tokaan vaiheeseen kutsuttaisi kovin paljon hakijoita, jotta olisi kannattavampi reissu. Katselin jo junia ja majoittuakin pitäisi. Sellainen ainakin 150 €:n reissu olisi tiedossa, kun lippuja ei voi varata hyvissä ajoin.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Toisaalta ihan hyvä olisi, ettei tokaan vaiheeseen kutsuttaisi kovin paljon hakijoita, jotta olisi kannattavampi reissu. Katselin jo junia ja majoittuakin pitäisi. Sellainen ainakin 150 €:n reissu olisi tiedossa, kun lippuja ei voi varata hyvissä ajoin.

        Kyllä tämä hakuprosessi tosiaan vaatii paukkuja myös hakijoilta. Kärsimättömälle odottavan aika on pitkä. Ja mitä lyhyempi varoitusaika Kuopioon lähtijöille, niin sen hankalampi sumplia esim. työvuorot nykyisen työnantajan kanssa, lastenhoitajat tai muut arjen velvoitteet mitä itse kullakin saattaa olla. Matkakustannuksista puhumattakaan.


    • Anonyymi00009
    • Anonyymi00015

      Tuleekohan siitä tietoa jos ei pääse jatkoon? Vai meneekö vaan karusti niin että niille ilmoitetaan ketkä pääsee ja thats it

      • Anonyymi00016

        Oon siinä käsityksessä, että jokainen hakija kyllä informoidaan, kävi miten kävi. Voihan tietenkin olla, että seuraavaan vaiheeseen päässeet käydään läpi ensin ja hylätyt saavat tiedon vasta myöhemmin..?


    • Anonyymi00018

      Täällä te olette! Pääsykokeen ekasta vaiheesta alkaa olla kolme viikkoa aikaa.. kunpa tieto toiseen vaiheeseen pääsystä jo tulisi.
      Ite hain molempiin.
      Mulla meni eka vaihe ihan ok.

    • Anonyymi00019

      Nyt tuli itelle kutsu 2 vaiheeseen!😍😍😍

      • Anonyymi00020

        Samoin😍 . Pisteitä 29, ja torstaina Kuopioon!


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Samoin😍 . Pisteitä 29, ja torstaina Kuopioon!

        Mulle myös! Onnea kaikille!

        Perjantaina mun koepäivä. Nyt vaan kuumeinen matkojen ja majoituksien buukkaaminen. On tuo 7.40 kyllä aikainen...😅


    • Anonyymi00022

      Niin. Minkälainen on ICT -testi?

    • Anonyymi00023

      Ja nyt sitten odottamaan kuopio-päivän tuloksia. Miten porukalla meni. Mulla ict heikosti, kämmäsin ja korjasin, haastattelu meni hyvin.

      • Anonyymi00025

        Haastattelu meni mulla myös mielestäni tosi hyvin, mutta ICT ei niinkään, kun tuhlautui aikaa kaikkeen turhaan säätämiseen. Toivon vaan, että laitoin oikean tiedoston heille 😅. Koen, että olen ihan perushyvä tietokoneiden kanssa, mutta se ei auttanut tällä kertaa. Ylpeä olen kuitenkin siitä, että pysyin rauhallisena, eikä syke noussut tällä kertaa niin kuin ekan vaiheen kiireessä, ja sain kuitenkin palautettua molemmat tehtävät.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Haastattelu meni mulla myös mielestäni tosi hyvin, mutta ICT ei niinkään, kun tuhlautui aikaa kaikkeen turhaan säätämiseen. Toivon vaan, että laitoin oikean tiedoston heille 😅. Koen, että olen ihan perushyvä tietokoneiden kanssa, mutta se ei auttanut tällä kertaa. Ylpeä olen kuitenkin siitä, että pysyin rauhallisena, eikä syke noussut tällä kertaa niin kuin ekan vaiheen kiireessä, ja sain kuitenkin palautettua molemmat tehtävät.

        Ja haastattelijat olivat minusta kyllä tosi mukavia, vaikka ymmärrettävästi pitäytyivät tiukasti valmiissa rungossa, kun vastaukset pitää pisteyttää isolle hakijamäärälle. Saatiin kuitenkin hyvää keskustelua aikaiseksi lopuksi😄


    • Anonyymi00024

      Mulla meni ICT ihan ookoo. Haastattelusta en oikein osaa sanoa. Meni tooosi myöhään iltapäivään, kun aikataulut ei olleet sinnepäinkään, mitä piti. Ehkä paras terä oli siinä vaiheessa jo mennyt.
      Haastattelukysymykset suoraan luettuna koneelta tuntui vähän.. no. Ehkä vaan olen tottunut enempi sellaiseen keskustelevaan tyyliin.
      Mut kattellaan.😂

    • Anonyymi00027

      Hei, täällä kans yksi Keravalle hakenut ja olin pääsykokeissa 27.3.

      Oli yllättävän rentoa jotenkin ja opistolla tuntui olevan kiva ilmapiiri.
      Mulla se haastattelu meni mielestäni tosi hyvin, haastattelijat olivat superkivoja!
      Tietotekninen osuus menikin sitten ihan metsään, kuten arvelinkin.
      Sähläsin liikaa ja samalla liian hidas - mulla loppui aika kesken enkä ole varma, onnistuinko edes tallettamaan_mitään_..

      • Anonyymi00028

        Ja vaikka sisäisesti olin kohtalaisen turhaantunut tuosta huonosta menestyksestä läppärillä, yritin parhaani mukaan olla itse viilipytty, kun he siellä tarkkailivat koko ajan 😂


    • Anonyymi00029

      Olin myös 27.3 kokeissa. ICT-testi meni todella hyvin mun mielestä, jäi jopa aikaa yli. Haastattelu meni ihan ok, yks kysymys meni vähän mönkään, mutta myönsin virheeni/kerroin rehellisesti että nyt en oikein tiedä vastausta... Katsotaan miten meni kunhan tulokset tulee.

      • Anonyymi00031

        Mua kiinnostaisi tietää, että saiko joku sen nimen ylös ICT-testissä? Meni multa täysin ohi 😄


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        Mua kiinnostaisi tietää, että saiko joku sen nimen ylös ICT-testissä? Meni multa täysin ohi 😄

        Mun mielestä se oli Elina ☺️


    • Anonyymi00030

      Olisi kyllä tosi sääli pudota tässä kohtaa, kun on vuodenvaihteesta asti ollut tämän asian parissa ja nähnyt paljon vaivaa. 75 oli perjantain hakijoita, ja käsittääkseni lähinnä sellaisia, jotka hakivat Keravalle tai molempiin. Olikohan to sitten Kuopio + molempiin? Jos 2 x 24/kurssi otetaan 3. vaiheeseen, niin voisi olettaa, että noin 30 hakijaa 75–80 hakijasta/kurssi tippuu nyt. Keravan porukasta tippuu varmaankin vähän enemmän kuin Kuopion.

      • Anonyymi00033

        Olisi loogista. Miksiköhän niin vähän tuli kuopion kokeisiin, jos 100+100 kutsuttu.
        Oman suoritukseni jälkeen yllättynyt jos jatkossa.. mutta jos olen menen kyllä loppuun asti. Pakko uskoa itseensä..


      • Anonyymi00034

        On tässä nyt sit vielä jännitettävää muutama viikko😅.


    • Anonyymi00035

      Aikaa ja päivää on mahdoton ilmoittaa määrien lisäksi varkaan tullen. Nooh, vieras tulee ajallaan kun talo on tavoillaan. So what.

    • Anonyymi00036

      Milloinkahan ne tulokset 2.vaiheen jälkeen tulossa. Huomasiko kukaan kysyä haastattelussa?

      • Anonyymi00037

        Kutsussa luki että viimeistään viikolla 17 tulee tulokset.


      • Anonyymi00038
        Anonyymi00037 kirjoitti:

        Kutsussa luki että viimeistään viikolla 17 tulee tulokset.

        Ja ei varmasti päivääkään ennen viikkoa 17 ja sekin ehkä loppuviikosta, kun tässä haussa on viivästynyt kaikki tulokset :D


    • Anonyymi00039

      Kauhea tämä odottaminen 😄 tällä viikolla pitäisi tulokset tulla, toivottavasti tulisi nyt alkuviikosta.

      • Anonyymi00040

        Sano älä muuta 😵


    • Anonyymi00041

      Nyt tullut tulokset

      • Anonyymi00042

        Ei näy mulla vielä ainakaan


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00042 kirjoitti:

        Ei näy mulla vielä ainakaan

        Täällä päästiin jatkoon! 😍😍


      • Anonyymi00044
        Anonyymi00043 kirjoitti:

        Täällä päästiin jatkoon! 😍😍

        Minäkin pääsin! 😍


      • Anonyymi00045
        Anonyymi00044 kirjoitti:

        Minäkin pääsin! 😍

        Mä kans! Millä pisteillä pääsitte?


    • Anonyymi00046

      Minäkin pääsin, pisteitä oli 15 + 8. Jännittävää :D

      • Anonyymi00047

        Mulla 10+8,25😅. Tuntui kyl että se haastattelu meni ihan penkin alle, mut ei ainakaan sit nollia tullut😅


    • Anonyymi00048

      Jatkossa myös pistein 15/15 + 6/9 eli 21!

    • Anonyymi00049

      Jatkoon pisteillä 23,5!😍

    • Anonyymi00050

      Mikäköhän oli pisteraja?

      • Anonyymi00051

        Ja olikohan tuo 58 hakijaa per kurssi vai yhteensä?


    • Anonyymi00052

      Pääsin jatkoon pisteillä 15 ja 7,75

    • Anonyymi00053

      Montako ihmistä yhdelle kurssille valitaan?

      • Anonyymi00054

        Mun mielestä ne sanoi jossain, että 24 pääsee opiskelemaan per kurssi


      • Anonyymi00055

        24


    • Anonyymi00056

      Jatkoon pääsi 58 ja pisteraja oli 13.
      Itse sain haastattelusta 10 pistettä ja IT:stä 0,5.. varmaan siitä, että edes yritin 😅
      Tiesin, että se meni niin huonosti kuin olla ja voi.
      Eli ei jatkoon, mutta prosessi oli mukava.
      Suuresti onnea kaikille seuraavaan vaiheeseen valituille! 🌹

      • Anonyymi00057

        Kiitos tiedosta! ❤️ Asenteesi on mahtava.


    • Anonyymi00058

      Jatkoon pisteillä 22,75 👍🏻

    • Anonyymi00059

      Oletteko hakeneet molemmille kursseille vai vain toiselle?

      • Anonyymi00060

        Keravalle hain ja pääsin jatkoon.


      • Anonyymi00061

        Kuopioon pelkästään hain


      • Anonyymi00062
        Anonyymi00061 kirjoitti:

        Kuopioon pelkästään hain

        Molempiin hain, molempiin tuli jatkoon kutsu


    • Anonyymi00063

      Kuopioon

    • Anonyymi00064

      Jatkoon pisteillä 15 + 5,5!

    • Anonyymi00065

      Mulla pelkkä Kerava. Mietin, että jos on paljon molempiin hakijoita, niin vähän paremmat mahikset päästä sisään.

    • Anonyymi00066

      Hain pelkästään Kuopioon ja pääsin jatkoon pisteillä 10+7,5. Onko kellään kokemuksia tai muuten tietoa noista Aon Assessment Finlandin kokeista? Ovatkohan ne kokonaan etänä niin, että esim. soveltuvuushaastattelun kysymyksiin vastataan videolla tms.

    • Anonyymi00067

      Jatkoon pisteillä 8+10! Positiivisesti yllättynyt miten hyvin haastattelu menikin!

      Tsemppiä kaikille kolmanteen kierrokseen!!

    • Anonyymi00068

      Onko täällä aiempia hakijoita tai muita, jotka tietää millainen ryhmätehtävä on? Entä miten valmistautua 3 vaiheeseen

      • Anonyymi00069

        Kolmosvaihetta varten meinaan ainakin käydä oman tietokoneen läpi suurennuslasin kanssa. 🧐 Ovatko asetukset ja versiot ajan tasalla. Samoin ladata Teams valmiiksi ja testata, että mikki sekä kamera toimivat.

        Jatkoon myös täällä! Huh, kylläpä tosissaan jännitti. No... haku on ollut pitkä jännitysnäytelmä muutenkin. Seuraavaksi sitten saa tietää lopputuloksen. 🫨 Suuresti tsemppiä kaikille!


    • Anonyymi00070

      Mahtaakohan se alusta toimia chromebookilla, se on meinaan ainoa kone joka mulla on😬 Ei ollu mainittu chromen käyttöjärjestelmää mut toisaalta eikö se selaimessa tehdä ja chrome oli mainittu sopivana selaimena....

      • Anonyymi00077

        Toimi muuten moitteetta!


    • Anonyymi00071

      Jännittää, että oonko varmasti osannut katsoa koneen asetukset kuntoon… Tuntuu, että muutenkin hankala valmistautua tähän viimeiseen osioon. Oon kuitenkin sellainen ihminen, joka haluaisi valmistautua valintakokeisiin täysillä. Nyt ei ole oikeen mitään miten valmistautua.

    • Anonyymi00072

      Miten 3. vaiheeseen voisi valmistautua? Jännittää aikas törkeästi!

    • Anonyymi00073

      tarviikohan 3-osiossa ruotsia? ettei tuu esim jotain yllärihaastattelua :D

    • Anonyymi00074

      Tsemiä kaikille tähän päivään! Itellä eka koko vuoden hulluin työpäivä (6-16) tulossa. Sen jälkeen onki sitten varmaan parhaimmillaan tekemään soveltuvuuskoetta😅

      • Anonyymi00076

        Eikun pannullinen kahvia naamaan, niin jospa se koe samalla kaasulla menee työpäivän jälkeen. Tsemppiä ja empatiaa täältä. Olen sun kanssa samassa veneessä. Olisipa emoji, jolla on silmäpussit 🤣


    • Anonyymi00075

      Tsemppiä kaikille! Itseä ainakin jännittää hurjasti.

    • Anonyymi00078

      Miten muilla meni kolmas vaihe? Musta toi oli kyllä heittämällä vaikein tähän mennessä

    • Anonyymi00079

      Huhhh... oon ihan pökerryksissä noista testeistä 😄 En kyllä osaa sanoa yhtään, riittääkö suoritus sisäänpääsyyn, mutta ei se katastrofi onneksi ollut.

    • Anonyymi00081

      Oli kyllä mielenkiintonen toi 3. vaihe...😅 Ei osaa yhtään sanoa miten meni

    • Anonyymi00082

      Kolmosvaihe tehty ja oli kyllä aika pökerryttävä kokemus. Ei se kai ihan huonosti mennyt, mutta en enempää osaa sanoa. 😵‍💫 Kaikkeni annoin.

      Jos tästä sihdistä ei enää mahdu läpi, niin silti jokainen voi olla itsestään ylpeä. Loppuun saakka ollaan päästy joten annetaan itsellemme aplodit. 🫶

    • Anonyymi00083

      Jäi harmittamaan kyllä, etenkin se tehtävä, mihin niitä kuvioita piti tunkea ruudukkoon. Yleensä oon ollu ihan hyvä tuon tyyppisissä, nyt se meni ihan penkin alle..

      • Anonyymi00089

        Näkikö jostain suoraan tuloksia näistä, vai mistä tiedät että meni ihan penkin alle?


      • Anonyymi00091
        Anonyymi00089 kirjoitti:

        Näkikö jostain suoraan tuloksia näistä, vai mistä tiedät että meni ihan penkin alle?

        Eiku tuntui vaan etten hahmottanut läheskään kaikissa tehtävissä mitään logiikkaa😅


    • Anonyymi00084

      Jännittävää nähdä erityisesti tuo persoonallisuusosio, koska sekin pisteytetään. Olen kuullut villejä huhuja, että pelkästään sen takia on tiputtu! Aika tylyä, jos persoonallisuus on alle 3 pistettä 😅

      • Anonyymi00085

        Osa rinnakkain olevista vaihtoehdoista oli vielä sellaisia, että et ole kummankaan väitteen kanssa samaa mieltä. :D Ainoaksi ratkaisuksi jäi valita vähemmän huono. Ei kyllä mitään aavistusta, että millainen kuva omasta persoonallisuudesta tuon perusteella piirtyi.


      • Anonyymi00086
        Anonyymi00085 kirjoitti:

        Osa rinnakkain olevista vaihtoehdoista oli vielä sellaisia, että et ole kummankaan väitteen kanssa samaa mieltä. :D Ainoaksi ratkaisuksi jäi valita vähemmän huono. Ei kyllä mitään aavistusta, että millainen kuva omasta persoonallisuudesta tuon perusteella piirtyi.

        Aivan ja pari kohtaa oli sellaisia, että en voinut missään nimessä allekirjoittaa kumpaakaan väittämää vähimmissäkään määrin. Molemmat olivat minusta täsmälleen yhtä kamalia.


    • Anonyymi00087

      Nyt sitten odottelemaan tuloksia! 2025 kevään haussa näytti 3. vaihe olleen ohi vkon 17 jälkeen ja tulokset tulivat vasta viikon 23 alussa. Meillä siis voi mennä kesäkuun puoliväliin saakka. Toivottavasti ei kuitenkaan kestäisi niin kauan tällä kertaa 😮‍💨

    • Anonyymi00088

      Huhhuh, olipahan rutistus! Tuntuupa tyhjältä nyt, kun on koko kevään kiireiden keskellä yrittänyt keskittyä valintakokeisiin ja nyt on jäljellä enää tuloksien odottelu. Olispa kyllä tuskasta odotella tuloksia kesäkuun puoleen väliin saakka….

    • Anonyymi00090

      Kolmosvaihe oli kyllä paha! Itellä on vielä ryhmätehtävä jäljellä ja sitten saa odotella tuloksia. Onko täällä jo ryhmätehtävän suorittaneita paikalla, millainen oli? :)

      • Anonyymi00092

        Ryhmätehtävä oli mielestäni tosi mukava ja kaikista käydyistä vaiheista kevyimmän tuntuinen. 🙂‍↕️


    • Anonyymi00093

      Mitenhän se nyt menee, oliko niin että tähän 3 vaiheeseen pääsi 57 jatkoon? Montako tästä vielä pääsee kouluun? 😬 ja otetaanko siis kuopioon ja keravalle, periaatteessa jos näin on niin sillonhan jos esim valitaan 25 vaikka per koulu nii 7 jää ilman?

      • Anonyymi00094

        58 tais päästä jatkoon, aloituspaikkoja on 24 ja 24, eli 48. En sit tiedä oliko 58 vain Keravalle vai kaiken kaikkiaan jatkoon pääsijöitä.


    • Anonyymi00095

      Muistaakseni Keravalle pääsi jatkoon 58 ja Kuopioon 57. Mut se, kuinka moni näistä on hakenu molempiin on mysteeri.

      • Anonyymi00096

        Luulen, että tuossa määrässä on otettu se huomioon, eli kaksinkertainen määrä olisi ollut 48, mutta otettiin 10 enemmän, koska todennäköisesti suunnilleen sen verran on hakenut molempiin koulutuksiin.


    • Anonyymi00097

      Kakkosvaiheen jälkeen olin ihan epätoivoinen ajatuksesta, jos en pääsisikään kaiken tämän vaivan jälkeen jatkoon, mutta nyt kolmosvaiheen jälkeen on lähinnä helpottunut voittajaolo, ja koen joka tapauksessa oppineeni paljon hyödyllisiä taitoja, vaikka ei pisteet riittäisi sisäänpääsyyn. Paremminkin olisi voinut mennä, mutta yritin parhaani, ja jos se ei riitä, niin se on ihan ok ja oikein. Nyt vaan ei malttaisi keskittyä millään muihin juttuihin, kun on elänyt koko kevään tämän asian parissa 😄

    • Anonyymi00098

      Onko missään muuten mainittu milloin alkaa tuloksia tippua? :) voi kun ei menisi pitkälle kesään.

    • Anonyymi00099

      Ja onko turvallisuusselvitykset valmiina ennen kuin ilmoitetaan opiskelupaikasta? Vai Ilmoitellaanko sieltä että opiskelupaikka olis sun, mutta turseli vielä pitää läpäistä?

      • Anonyymi00100

        Jossain luki, että valinta on ehdollinen siihen saakka, kunnes turvallisuusselvitys on tehty, mutta sitten taas edellisvuonna valinnoissa kesti tosi kauan ilmeisesti juuri turvallisuusselvityksen takia. Eli ken tietää...


    • Anonyymi00101

      Mites te Keravalle hakijat olette muuten ajatelleet rahoittaa tuon opiskelun? Itse menen jo vähän asioiden edelle ja stressaan, miten saisin soviteltua sivutoimisen työn opintojen kanssa ja miten säästöt riittäisi koko opiskeluajalle. Läsnäolovelvoite on tosi tiukka, eikä töihin pääse, jos tulee päällekkäisyyksiä opintojen kanssa. Tämä taas voi olla ongelma työnantajille. Luulisi, että opettajilla olisi edes vähän enemmän joustoa Keravalla kuin Kuopiossa, jossa majoitus ja ruoka kuuluu pakettiin... En saa enää opintotukea, joten on tosi hankalaa olla tekemättä töitä opiskelun aikana, kun pitää maksaa asuminen, eläminen ja matkat.

      • Anonyymi00102

        Ei sillä että opintotuki olis paljoa, enkä tiedä, mikä tilanne sulla on, mutta eikö toisen asteen tutkintoihin saa, vaikka olisi esimerkiksi AMK:ssa opintotukioikeuskuukautensa käyttänyt?
        Itse todennäköisesti jään ETK-sopparilla nykyiseen työpaikkaani, jos kouluun pääsen. Toki sit siinä menee viikonloput ja loma-ajat, eikä vapaata ole ollenkaan…


      • Anonyymi00104

        Itse jäisin vakkarin hommista opintovapaalle ja nostaisin opintotukea ja opintolainaa. Summa olisi aika sama mitä vanhempainvapaalla sai, eli pärjäisin sillä.


      • Anonyymi00105
        Anonyymi00102 kirjoitti:

        Ei sillä että opintotuki olis paljoa, enkä tiedä, mikä tilanne sulla on, mutta eikö toisen asteen tutkintoihin saa, vaikka olisi esimerkiksi AMK:ssa opintotukioikeuskuukautensa käyttänyt?
        Itse todennäköisesti jään ETK-sopparilla nykyiseen työpaikkaani, jos kouluun pääsen. Toki sit siinä menee viikonloput ja loma-ajat, eikä vapaata ole ollenkaan…

        Itsellä lukion jälkeen käytynä toinen aste, AMK ja yliopisto, joten tukea ei ymmärrettävästi tipu :D. Yritän iltaisin päästä töihin. Kun tulee Tampere-jaksot, koetan siirtää työt viikonlopulle. Harjoittelujen aikana pitää yrittää neuvotella joku diili hätäkeskuksen kanssa, eli otan vaikka sitten niitä ikävimpiä vuoroja enemmän, jos saan vapaaksi tietyn illan. On tässä säätämistä, eikä sivutoimiset tulot silti kyllä riitä. Heh. Mutta vain 1,5 vuotta 😌


    • Anonyymi00103

      en jaksaisi millään enää odottaa tuloksia. henkisesti niin kuluttavaa…

      • Anonyymi00106

        Jep, mut kiva, että saa odotellessa terapioida täällä samassa veneessä olijoiden kanssa.


      • Anonyymi00107

        Varmaan vielä kuukausi jäljellä 😅


    • Anonyymi00108

      Joo, josko juhannukseen mennessä😅

    • Anonyymi00109

      Nyt kyllä riittää tämä odottaminen, hermoja raastavaa touhua 😄

      • Anonyymi00110

        Ja hirveesti järjesteltäviä asioita, jos pääsee sisään... Haluaisin jo aloittaa niiden kanssa 😅


    • Anonyymi00111

      Minullakin ajatukset vaan pyörii tuloksissa ja mahdollisissa järjestelyissä. Tulisipa tulokset tällä tai ensiviikolla niin saisi keskittyä kesään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1693
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      135
      1679
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      256
      1212
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe