Jarrulevyt

Anonyymi-ap

Netissä on videoita kun kunnostetaan jarrulevyjä hiomalla ja sorvaamalla. Mutta entäs suomessa. Jos levy on millin pari kulunut, heti ollaan katsastuksessa vaihattamassa uudet. Parin millin kuluneisuudella ei taatusti ole mitään merkitystä turvallisuudelle. En ikinä ole kuullut tai mistään lukenut, että levyt hajoaisi. Ei niin tiukkaa jarrutusta tule, että levy halkeaisi, kyllä ennen renkaan pito loppuu. Ja oletikkin nykyautoissa kun on abs jarrut. Turhaa rahanmenoa vain keksitty.

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Puutteina on mistä hylkymitta katsotaan ja mittaväline monesti itse mötöstetty laitos.
      Hylkymittoja tutkitaan tarvikelevyjen valmistajan aapisista, ei merkkiliikkeen korjaamokirjasta.

    • Anonyymi00002

      Jokaisen auton jarrulevylle on määritelty tyyppi hyväksynnässä minimi levyn paksuus.( joka tarkoittaa levyn vaihtoa)
      Kyllä levy millin sorvauksen kestää mutta onko siinä mitään järkeä kun korjaus maksaa sata varmasti enemmän kuin uusi levy?
      Voit ihan itse soitella liikkeisiin jotka sorvaus töitä tekevät.
      PS... sitä paitsi kieroksi menneen jarrulevyn oikaisuun ei riitä sorvaus.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      No tuskin sulla on geraamiset porschen jarrulevyt siinä lintassasi. Ne jarrulevyt maksaa muutamia kymppejä jokaiseen käyttöautoon. Kukaan ei nykyisin enää sorvaile vanhoja jarrulevyjä käyttöautoihin, 60-70 luvulla niitä sorvailtiin ei nykyisin.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Luehan aloitus oikein. Ei siinä puhuta mitään suomen korjaus hommista. Verrataan vain miten suomessa on tiukkaa mitättömästä asiasta ulkomaihin verrattuna.


      • Anonyymi00005
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Luehan aloitus oikein. Ei siinä puhuta mitään suomen korjaus hommista. Verrataan vain miten suomessa on tiukkaa mitättömästä asiasta ulkomaihin verrattuna.

        Kyse on siitä, että kun turvallisuudesta on kysymys niin jokainen sorvari ei tee samanlaista jälkeä vaikka joku tekeekin.
        Siksi vaaditaan uuden levyn vaihto ja tavallisiin autoihin ne maksavat muutaman kympin.
        Muistelen, että joskus 70 -luvulla näitä sorvauksia ja oikomisia tehtiin mutta ei nykyään koska levyt erittäin halpoja uutena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2656
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2394
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2199
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1386
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1233
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      167
      1083
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1013
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      81
      974
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      873
    Aihe