Jämsän Apteekin toiminta

Anonyymi-ap

On kyllä omituista ketsella kassajonossa, minkälaisia pillereitä kullekin on myönnetty ja samalla ihmetellä, muten potilassalaisuus haihtuu.

Useimmissa apteekeissa reseptilääkkeet laitetaan muovipussiin, joka turvaa potilassalaisuuden myös apteekin kassakäynnin osalta.

Jämsässä meno on toisenlaista. Asiakkaat vilkuilevat toistensa reseptilääkkeet kassajonossa täysin avoimesti, koska muovipussin tarjoaminen on apteekkarille liian suuri kustannus.

On aivan pöyristuttävää, että "luonnonsuojelun"/ säästöjen nimissä vedetään tämä paljon suurempi oikeus kölin alta.

Tosiasiassa kuitenkin apteekkari nauraa eniten, kun hänellehän tässä jää omaan taskuun entistäkin enemmän rahaa, kun ei tarvitse tuhlata pusseihin rahaa... (saattaa olla aika isokin raha, entisen ison rahan lisäksi..)

Ymmärrän, että sen pussin saa halutesaan ostaa, mutta todellisuus, jo liki rahapainoon verrattavassa liiketoiminnassa kuitenkin on, että se muovipussi pitäisi olla tasan itsestäänselvys, kun luottamukselliseksi luokitelluista asioista on kysymys!

Harva apteekki missään pitää näin potilassalaisuutta halveksivaa linjaa.

29

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jämsässä bentsot tekee kauppansa apteekista ulos ja kylille myymään rahulia tulee...

      • Anonyymi00002

        Hallissa pimeä bentsot rehottaa


    • Anonyymi00003

      Kerrankin hyvä aloitus. Itse olen kiinnittänyt huomion ihan samaan ja oman kokemuksen mukaan näin toimitaan joka paikassa. Kuinka vaikeaa voi olla ottaa se maksu samalla kun joku finninaama sinulle ne lääkkeet antaa, mutta ei mene seisomaan jonkun tädin jonoon puoleksi tuntia vielä sen jälkeen kun olet jonottanut lääkkeitäsi. Että on aptekin toiminta ala arvoista.

      • Anonyymi00004

        Nykyään saa jo onneksi tilattua nämäkin reseptilääkkeet kotiin. Ei tarvitse tuollaista idiotismia kannattaa sen enempää.


      • Anonyymi00007

        Munkinhokija, hanki nainen, kaksi munkkia, mitä purra.
        Mutta jos alakerta ei pelitä, sitä voi vain surra!


    • Anonyymi00006

      Samaa mieltä täysin ja jos muovi mukamas tuhoaa luonnon, voi kauheaa, niin oletuksena mitättömän halpa paperipussi kaikille. Säilyisi se yksityisyys.

    • Anonyymi00008

      Jaa.
      Minä en tarvitse muovi- enkä paperipussia. Laitan reseptilääkkeet suoraan kassiini, kun ne palvelutiskiltä saan. Ei niitä tarvitse enää kassalle esittää.
      Annan kassalle vain sen muoviläpyskän, missä on lääkkeiden hintatiedot.
      Reseptivapaat ostokset pitää kyllä kassalle viedä.

      • Anonyymi00010

        Minä poltan kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia aito luonnontuote


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Minä poltan kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia aito luonnontuote

        Tämä yhteiskunnan elätti sekoilee joka keskusteluun vitt*ilemalla, ja tietty sossun kustantamalla laitteella.
        Voisi hankkia ihan oman elämän, eikä siipeillä toisten kustannuksella.


      • Anonyymi00015

        Hoe sinä vaan niitä munkkejasi, saunan takanakin olisi vielä tilaa?


      • Anonyymi00022

        Juuri niin. Näin teen itsekkin. Ei kai kukaan pysty siinä kassalla näkemään mitä lääkettä kukin on ottanut. Vai kuinka.


      • Anonyymi00023

        Jo vain.


    • Anonyymi00011

      Minulta kyllä on aina kysytty, laitetaanko lääkkeet pussiin, vai meneekö ilman. Siis ne on jo pussissa kun menen kassalle. Ja harvoin apteekin kassalla mitään jonoja on.

      • Anonyymi00014

        Eli bentsot jaetaan pussiin....
        Jämsässä näitä pilleri petejä riittää


      • Anonyymi00019

        Ei todellakaan kysellä mitään. Ja muuten isompien kaupunkien apteekeissa tipahtaa reseptilääkkeet vanhaan malliin pussiin. Ja sitten kassaa kohden.
        Tämä toiminta voi olla yleistä, mutta sääntö tällainen hölmöily ei ole.

        Ehdotus. Jokainen asiakas jatkossa ensin maksaa kassalla laskun. Ja sen jälkeen pyytää kassalta, "ups unohdinkin", pienen muovikassin, jonka maksaa sitten erikseen kortilla.

        Se muutaman kymmenen sentin maksun välittäminen taitaa maksaa paljon enemmän kun se muovikassi..

        Tätä sitten porukalla jatketaan kuukauden verran, niin kuinka ollakaan se muovikassi tulee osaksi palvelua takaisin. Kyllä aptrekkari keksii tavan asian järjestämiseksi, jos kokee tarpeelliseksi.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ei todellakaan kysellä mitään. Ja muuten isompien kaupunkien apteekeissa tipahtaa reseptilääkkeet vanhaan malliin pussiin. Ja sitten kassaa kohden.
        Tämä toiminta voi olla yleistä, mutta sääntö tällainen hölmöily ei ole.

        Ehdotus. Jokainen asiakas jatkossa ensin maksaa kassalla laskun. Ja sen jälkeen pyytää kassalta, "ups unohdinkin", pienen muovikassin, jonka maksaa sitten erikseen kortilla.

        Se muutaman kymmenen sentin maksun välittäminen taitaa maksaa paljon enemmän kun se muovikassi..

        Tätä sitten porukalla jatketaan kuukauden verran, niin kuinka ollakaan se muovikassi tulee osaksi palvelua takaisin. Kyllä aptrekkari keksii tavan asian järjestämiseksi, jos kokee tarpeelliseksi.

        Minä en halua mitään muovipussia, enkä paperipussia.
        Enkä missään asioinnin vaiheessa. Turhaa kouhotusta taas tämäkin keskustelu.
        Laittakaa ne rohtonne kassiin tai vaikka taskuun, kun ne teille tiskiltä annetaan.
        Ei niitä enää tarvitse mihinkään kassalle kiikkuuttaa. Maksu-/hintalaput kuoressa riittää kyllä.


    • Anonyymi00021

      Pitäisikö apteekkia laajentaa? Kyttäys kerho palloilee siellä selän takana ja tiedot jaetaan sitten työpaikan kahvihuoneessa, tai kesoilin baarin pöydässä. Lisää istuma tilaa, kiitos!

    • Anonyymi00024

      Siinä mielessä ihan hyvä aloitus, että ainakaan kukaan lääkkeiden väärinkäyttäjä tai huumehörhö ei näe asiakkaan ostamia kolmiolääkkeitä ja murtaudu kotiin, jos on jokin pussi peittämässä. Näitäkin hulluja on varmasti paljon.

      • Anonyymi00027

        Jessus mikä järjenjättiläisen älynväläys


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Jessus mikä järjenjättiläisen älynväläys

        Ai mikä?


    • Anonyymi00025

      🥱🫣🤧🥴😬

      • Anonyymi00026

        Hymiöpelle se siiä tuhisee


    • Anonyymi00029

      Laita ne lääkkeesi kassiisi siinä ostotiskillä ennen kuin menet maksamaan.
      Jo nyt on kummallista, ettei ihmisillä pelaa oma pää yhtään. Toihan on ihan uusavutonta touhua, jos ei tuota tajua. Siis LAITA NE SUORAAN KASSIISI NIIN KUKAAN EI NIITÄ NÄE!

      Ja jos todellakin pelkää, että joku näkee, mitä lääkkeitä ostat. Hoh hoijjaa. Ainakaan minua ei kiinnosta tippaakaan kenenkään vieraan ihmisen lääkkeet, kun ei kiinnosta tuttujenkaan.

      Kaupassakin näkevät kaikki mitä ruokia ja muita tavaroita ostat, kun niitä siinä korissa joudut kantamaan. Tuijottaako niitä joku oikein kiinnostuneena? Jos ostat vaikka kaljaa!
      Ja tupakkaakin joudut oikein pyytämään kassalta, että kaikki kuulee ja näkee. Ja kun viinakauppaan menet, niin joku noteeraa jo siitä, että olet sen puodin asiakas. Hui kamala.

      • Anonyymi00031

        Munkinhokijan korvien välit ilmoitettu!


    • Anonyymi00032

      Itselläni on aina oma kassi mukana, joko kauppakassi tai muu.

      • Anonyymi00033

        Vähän epäilyttävää tunkea omaan kassiin lääkkeet? Mitäs jos osti vaikka buranaa samalla? Tuleeko se kylkiäisenä?


    • Anonyymi00034

      Kassi almat tulee ostoskärryjensä kanssa tukkimaan koko apteekin tilat.

    • Anonyymi00035

      Kummallista palvelua eräältä nuorelta työntekijältä, kun ei sano mitään reseptiä hakiessa. Ei kysy eikä tervehdi mitään. Koita siinä sitten itse puhua, kun onkun puhuisi seinälle.

    • Anonyymi00036

      Jämsässä Apteekki pitäisi olla Alkon tiloissa ja Alko Apteekin tiloissa. Pullo palautus lähellä sisääntuloa. Pistä hyvä ihminen lääkkeesi kassiin, reppuun tai taskuun. Tämähän on pienen kylän ongelma kytätään toisten tekemisiä.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1602
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1565
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      33
      1251
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1161
    Aihe